Рішення № 95383362, 02.03.2021, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
346/3317/20
Номер документу
95383362
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 346/3317/20

Провадження № 2/346/177/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2021 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді: Махно Н.В.,

з участю: секретаря: Гайової Г.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 10 491,16 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідно до заяви відповідачки 19.11.2018 р. останній була призначена житлова субсидія на період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року включно, в розмірі 2005 грн. 97 коп. по березень 2019 року та в розмірі 961 грн. 31 коп. на квітень 2019 року. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявником подана декларація про доходи та витрати. Подаючи 19.11.2018 року заяву про призначення житлової субсидії, відповідач зобов`язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово - комунальних послуг, придбання майна, товарів, або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.) повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту. На підставі висновків проведеної відділом соціальної роботи перевірки довідок про доходи та майновий стан, що надані разом з заявою, виявлено подану відповідачем недостовірну інформацію , приховавши перебування ОСОБА_2 за кордоном за період з 18.04.2018 року по 15.07.2018 року, що перевищує 60 днів. Зазначає, що з вини відповідача, у зв`язку з неповідомленням департамент про зміни в складі сім`ї, домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 було нараховано та виплачено житлову субсидію за період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року та вирахувано суму переплати, яка становила 10 991 гривня 16 копійок. 07.02.2020 року відповідачем частково повернуто переплату в сумі 500 грн.. 27.02.2020 року відповідачу було вручено повідомлення про припинення надання житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачену суму житлової субсидії, перерахувавши 10491 грн 16 коп., однак добровільне повернення коштів не проводилось. Станом 01.08.2020 року сума боргу становить 10491 грн. 16 коп., які підлягають поверненню до державного бюджету. Тому просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 10 491 грн 16 коп. на їх користь та судові витрати.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання без поважних причин не з`явилась, хоча про дату та час судового розгляду повідомлялась належним чином, у встановленому законом порядку.

У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.11.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту

соціальної політики Коломийської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с. 8).

До заяви були додані Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 20.11.2018 року та довідка про склад сім`ї та розмір платежів за житлово - комунальні послуги від 14.11.2018 року № 6837, згідно якої до складу сім`ї відповідача увійшли: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - онука, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - онука. Одночасно, в Розділі II Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії було зазначено членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - чоловік ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - донька ОСОБА_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 . В графі «Вид доходу» розділу III було зазначено, що ОСОБА_2 не працює (а.с. 9-10).

12.12.2018 року головним спеціалістом відділу соціальної роботи департаменту соціальної політики, у присутності відповідачки було складено Акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї № 3021, в якому, зокрема, було зазначено про те, що внучка - ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за місцем реєстрації чоловіка ОСОБА_2 та про те, що члени домогосподарства за кордоном 60 та більше днів не перебували. Акт обстеження матеріально - побутових умов сім`ї було підписано уповноваженим представником сім`ї - ОСОБА_1 (а.с. 12).

Відповідачці була призначена субсидія на оплату ЖКП (а.с. 16).

Відповідно до даних Головного центру обробки спеціальної інформації Державної Прикордонної служби України, було встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з 18.04.2018 року по 15.07.2018 року перебував за межами України (а.с. 17).

До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Таким чином, при зверненні з заявою про надання житлової субсидії, відповідачка надала недостовірну інформацію, приховавши перебування ОСОБА_2 за кордоном за період 18.04.2018 року по 15.07.2018 року, що перевищує 60 днів.

04.02.2020 року Комісією з питань надання населенню субсидій відмовлено ОСОБА_1 в призначенні субсидії на період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року (а.с. 19).

Департаментом здійснено розрахунок надміру виплачених коштів за період з з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року та вирахувано суму переплати, яка становила 10 991 гривня 16 копійок (а.с. 20).

З приводу повернення надміру виплаченої житлової субсидії у сумі 10 991 грн.16 коп. відповідачем частково повернуто переплату в сумі 500 грн., що підтверджується копією квитанції (а.с.21).

Відповідачу повідомлено про припинення надання житлової субсидії з вимогою повернути надміру виплачену суму житлової субсидії, перерахувавши 10491 грн 16 коп. (десять тисяч чотириста дев`яносто одну грн 16 коп.) (а.с. 22).

Згідно підп. 3. п. 14 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 р. № 848, зі змінами житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії

За наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлобу субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на- підставі фста обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Відповідно до п. 25 Положення, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.

П. 50 Положення передбачено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання Держприкордонслужбою подаються відомості про перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону.

П.20 Положення визначёно, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, і такі особи перебували За кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики).

Відповідно до п. 35 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24,25,27 і 28 цього Положення, враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону (в даному випадку - з квітня 2018 року по вересень 2018 року включно).

Відповідно до абз. 4 п. 119 Положення, надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, якщо у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Відповідно до п. 125 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідно до п.127 Положення, у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надмірно перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення (п. 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 29 грудня 1997 р. №39/283/90/5).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов`язання в натурі. Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони підтверджуються, доходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, та підтверджені, зібраними в справі доказами. З доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача житлової субсидії не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за неповних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Оскільки відповідачем вимога позивача про повернення коштів частково була залишена без реагування, добровільно коштів повернуто було тільки 500 гривень, а решта коштів не було повернуто, то вони підлягають стягненню з відповідача, зокрема в розмірі 10491 грн. 16 коп. Таким чином, суд вважає, що у зв`язку з наданням недостовірних даних відповідачем щодо призначення житлової субсидії, Департаментом соціальної політики Коломийської міської ради було здійснено надмірну виплату коштів у вигляді житлової субсидії.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 10491 (десять тисяч чотириста дев`яносто одна) гривня 16 копійок.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесені позивачем, а саме 2102 грн. сплаченого судового збору.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.13,141,263,265,267,268,272,354,355ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_1 , на користь держави в особі Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (р/р UA648201720343130011000043472, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399) суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії в розмірі 10491 (десять тисяч чотириста дев`яносто одна) гривня 16 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради (р/р НОМЕР_3 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399) судові витрати в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення складено 09.03.2021 року.

Суддя Махно Н. В.