
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3427/20
04 березня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Бистрицький О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу №418-ДК від 03.06.2020 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (надалі, відповідач) в якому просив визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №418-ДК від 03.06.2020.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає оскаржуваний в даній справі наказ протиправним та просить його скасувати, оскільки відповідачем не дотримано порядку проведення позапланового заходу. Позивач просить врахувати, що на час складання наказу був і є по теперішній час власником даних земельних ділянок із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, землі сільськогосподарського призначення. Вважає, що в кримінальному провадженні №12020210000000164 позивач не має жодного процесуального статусу, отже, будь-яке повідомлення слідчого чи прокурора в кримінальному провадженні не могло бути підставою для здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства власником вказаних земельних ділянок, належних ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 09.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 25.11.2020 о 12:15 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що Головним управлінням дотримано процедури винесення наказів, в тому числі наказ виданий з належних підстав. Вважає, що позивач помилково посилається на Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб`єктами господарювання вимог земельного законодавства» від 25.02.2013 р. № 132, яка станом на сьогодні скасована Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 20.01.2017р. №24, тому посилання позивача на процедуру проведення перевірки, яка була передбачення вище вказаним наказом є невірним та безпідставним. Крім цього, просить врахувати, що спірний наказ є ненормативним правовим актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, та відповідно не може бути скасованим. Крім цього, зазначив, що відповідач не мав та не має доступу до матеріалів даного кримінального провадження, тому проводити оцінку доказів, та самостійно трактувати факти зазначенні у листі слідчого управління Головного управління Національної поліції з мотивів допустимості доказів у даному кримінальному провадженні не входить до повноважень відповідача.
Ухвалою суду від 25.11.2020 розгляд даної справи відкладено до 10.12.2020 о 14:30 год.
10.12.2020 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 05.01.2021 о 10:00 год.
05.01.201 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 27.01.2021 о 12:00 год.
27.01.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 05.02.2021 о 10:00 год.
Також, ухвалою суду від 27.01.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі.
05.02.2021 розгляд даної справи відкладено до 04.03.2021 о 11:00 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відпустці.
04.03.2021 позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову повністю з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.
Cудом встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області винесено Наказ від 03.06.2020 №418-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" щодо здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок, як об`єктів перевірки, за кадастровими номерами 6123482300:04:001:0244 та 6123482300:04:001:0245 на території с.Куликів Кременецького району Тернопільської області.
Не погоджуючись з вказаним наказом, позивач звернуся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частинами першою та другою статті 2 Земельного кодексу України (надалі, ЗК України), земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до статті 187 ЗК України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно зі статтею 188 ЗК України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України від 19.06.2003 №963-IV "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (надалі, Закон №963), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Відповідно до статті 4 Закону №963, об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно з статтею 6 Закону №963, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
За змістом статті 9 Закону №963, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.
В той же час, повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель передбачені ст.10 Закону №963.
З аналізу наведених правових норм слідує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором Головного управління Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок.
Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності. При цьому, порядок проведення перевірки, види та порядок складання документів за наслідками перевірок у даній сфері, як слідує зі змісту статей 9-10 Закону України №963-IV, визначається іншими нормативно-правовими актами.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що його дія поширюється на відносини, пов`язані із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Вказаним законом визначено чіткий перелік відносин, пов`язаних з провадженням господарської діяльності, на які поширюється його дія.
Водночас, суд зазначає, що особливості та обмеження перевірок визначені у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не відносяться до перевірок земель Держгеокадастром та його територіальними органами, оскільки такі обмеження стосуються лише до застосування Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Такі правові висновки стосовно відмінностей сфери застосування законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Про державний контроль за використанням та охороною земель» при проведенні перевірки суб`єктів господарювання та перевірки об`єкту (земель) Держгеокадастром та його територіальними органами, викладені у постановах Верховного Суду від 16.07.2020 року у справі № 819/5/18, від 13.09.2019 у справі № 826/11708/17, від 17.09.2019 у справі №806/1723/18.
Крім цього, пунктом 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою проведення перевірки, та винесення спірного наказу стали звернення слідчого управління ГУНП в Тернопільській області від 21.05.2020 № 71/33/9/2-2020 та від 21.04.2020 № 5529/9/2-2020,
Водночас, при прийнятті вказаного наказу відповідач посилається на норми Земельного кодексу України, Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 №53).
На виконання вищевказаного наказу державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Ярославом Хименцем проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на предмет використання земельних ділянок як об`єктів перевірки, на території Куликівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, кадастровий номер 6123482300:04:001:0244 та 6123482300:04:001:0245.
Отже, у контексті норм чинного законодавства, суд вважає, що відповідачем дотримано процедуру винесенні оскаржуваного в даній справі наказу.
При цьому, вирішуючи даний спір по суті, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача, що спірний наказ є ненормативним правовим актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання та відповідно не може бути скасованим.
Така правова позиція кореспондується з позицією, зазначеною у постанові Верховного Суду від 25.01.2019 у справі 823/1154/18.
Водночас, судом не береться до уваги посилання сторін на обставини та наслідки обстеження земельних ділянок у межах кримінального провадження №12020210000000164, оскільки предметом розгляду в даній справі є правомірність винесення оскаржуваного наказу.
Суд також вважає, що відповідач в межах повноважень, визначених законом, не потребує дозволу слідчого судді для проведення перевірок земель будь-якої форми власності.
Судом також не приймається до уваги посилання позивача на Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб`єктами господарювання вимог земельного законодавства» від 25.02.2013 р. № 132, оскільки така постанова скасована Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 20.01.2017р. №24.
За приписами частини першої ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з частини другої ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам частини другої ст.2 КАС України, суд вважає, що при винесенні спірного наказу на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв`язку із чим даний позов до задоволення не підлягає.
Судові витрати позивача, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, не підлягають до відшкодування.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу №418-ДК від 03.06.2020 року - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 09 березня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження:вул. Лисенка, 20а, м. Тернопіль,46002 код ЄДРПОУ: 39766192).
Головуюча суддя Дерех Н.В.