
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/3014/20
01 березня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Семеха В.Т.
представника позивача адвоката Гонти М.С.
представника відповідача Нацюк О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12 жовтня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та зобов`язати його здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з червня 2014 року одержує пенсію за віком, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, про що свідчить пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 30.07.2014. Після призначення пенсії продовжувала працювати і 16.06.2020 на веб-сайті Пенсійного фонду України подала електронну заяву про перерахунок пенсії.
Відповідно отриманого Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 їй встановлено право на отримання пенсії з 01.06.2020 довічно в розмірі 8242,85 грн. Пенсії в зазначеному розмірі не отримала і 27.07.2020 звернулася з листом до відповідача з проханням здійснювати виплату пенсії відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України з 01.06.2020 довічно в розмірі 8242,85 грн. Однак, 15.09.2020 отримала відмову, яка, на думку позивача, є незаконною, суперечить вимогам частини другої статті 19 Конституції України та порушує її конституційне право на соціальний захист.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено у справі судове засідання на 01.12.2020.
10.11.2020 від відповідача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 , так як пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства України.
В судовому засіданні 01.12.2020 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання задоволено клопотання та розгляд справи відкладено із зазначенням, що про час та дату слухання справи буде повідомлено додатково.
У зв`язку з відрахуванням судді ОСОБА_2 , у провадженні якого перебувала дана справа зі штату Тернопільського окружного адміністративного суду, 04.01.2021 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.01.2021 на підставі розпорядження керівника апарату Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 №16 головуючим суддею у цій справі визначено суддю Мартиць О.І.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 прийнято до провадження адміністративну справу №500/3014/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Призначено у справі судове засідання на 28.01.2021.
28.01.2021 в судовому засіданні розгляд справи відкладено на 16.02.2021 для ознайомлення з відзивом.
В судовому засіданні 16.02.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.02.2021 заперечила проти задоволення позову, з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні 16.02.2021 оголошено перерву до 25.02.2021.
25.02.2021 представником позивача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано клопотання про призначення судової економічної експертизи.
25.02.2021 в судовому засіданні розгляд справи відкладено на 01.03.2021 у зв`язку з неявкою представника відповідача.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача адвоката Гонти М.С. про призначення судової економічної експертизи в адміністративній справі №500/3014/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, з 07.06.2014 отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"
Позивач 16.06.2020 на веб-сайті Пенсійного фонду України подала електронну заяву з метою перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.
Відповідно отриманого Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 встановлено розмір пенсії з 01.06.2020 довічно - 8242,85 грн.
27.07.2020 звернулася з листом до відповідача з проханням здійснювати виплату пенсії відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України з 01.06.2020 довічно в розмірі 8242,85 грн.
Листом від 02.09.2020 №3081-3086/Я-02/8-1900/20 повідомлено, що з 01.07.2020 згідно поданої заяви від 17.06.2020 проведено перерахунок пенсії з дорахуванням стажу 43 роки 11 місяців 25 днів і розмір пенсії склав 7341,46 грн. Пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства України.
Крім того, у вказаному листі зазначено, що Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що розмір пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуально і залежить від величини заробітної плати застрахованої особи (коефіцієнта заробітку) і тривалості страхового стажу (коефіцієнта страхового стажу), а також права на надбавки та підвищення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Принципи, засади та механізми функціонування системи загальнообов`язкого державного пенсійного страхування призначення перерахунку і виплати пенсій надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців бюджетних та інших джерел визначається Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений розділом II Порядку №22-1.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Тому, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший, пенсії є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.
Суд звертає увагу, що позивач звернулася із заявою про призначення/перерахунок пенсії встановленого зразка 17.06.2020 на веб-сайт Пенсійного фонду України, вказавши прохання "призначити" пенсію, а також в графі "Пенсія на іншій підставі, державна допомога, виплата на дитину, страхові виплати" вказала "не призначалась".
З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи встановлено, та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 призначена 07.06.2014 пенсія за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку згідно даних, наявних в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2014, при страховому стажі 37 років 11 місяців 25 днів (враховано по 31.05.2014)
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №961170810989 на підставі поданої на веб-порталі Пенсійного фонду України заяви від 17.06.2020 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із дорахуванням стажу - 43 роки 11 місяців 25 днів.
Розмір пенсії складає 7341,46 грн, а саме: - 6699,39 грн - розмір пенсії за віком (4888,83х3,12031х0,43917, де 4888,83 - показник середньої заробітної плати, 3,12031 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищевказаний період роботи, 0,43917 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);
- 139,62 грн - доплата за 13 років понаднормативного стажу (1074,00х13%);
- 502,45 грн - підвищення відповідно до частини третьої статті 29 Закону №1058-IV.
Суд погоджується з твердженням представника відповідача, що перерахунок пенсії позивачу відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 містить ряд неточностей, помилок, оскільки програма вірно підсумовує періоди трудової діяльності та визначає загальний страховий стаж лише у тому випадку, якщо внесені правильно відомості про періоди роботи із трудової книжки та довідок про заробітну плату.
За таких встановлених обставин в суду не виникає сумнівів у правильному перерахунку пенсії позивача рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №961170810989 на підставі поданої на веб-порталі Пенсійного фонду України заяви від 17.06.2020.
На думку суду відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, виконано та доведено правомірність та законність його дій, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд не вбачає підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Суд також враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії відповідно до Протоколу розрахунку Пенсійного фонду України від 19.06.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 09 березня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).
Головуючий суддя Мартиць О.І.