
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/12407/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2021 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Роздіна Ю.Н.,
за участю представника відповідача Козуб О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФУ у Львівській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у львівській області щодо невиплати пенсії за віком ОСОБА_1 пенсії за віком на визначений пенсіонером банківський рахунок відкритий в АТ КБ «Приват Банк»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 на визначений пенсіонером банківський рахунок відкритий в АТ КБ «Приват Банк».
Заявлені вимоги обґрунтовані незгодою позивача із відмовою ГУ ПФУ у Львівській області здійснювати їй нарахування та виплату пенсії на визначений банківський рахунок.
Зазначено, що відповідач немає перешкод здійснювати виплату пенсії за зазначеними в заяві від 19.11.2020 реквізитами та не наводить доказів що перераховані кошти були повернуті банком.
Провадження у справі суд відкрив ухвалою від 30.12.2020.
ГУ ПФУ у Львівській області надало відзив на позов. Із заявленими вимогами не погоджується. Вказує, що заява ОСОБА_1 , яка надійшла до ГУ ПФУ у Львівській області не відповідає умовам, які відображено в Договорі між Головним управлінням та ПАТ КБ «Приватбанк». Вказаним Договором, зокрема передбачено, що банк виконує функції у м. Львові, а також, що взаємодія між банком і фондом щодо виконання цього договору здійснюється на рівні м. Львова. Визначальною умовою для співпраці з уповноваженим банком є функціонування відділення банку (його відокремленого підрозділу) у будь- якому населеному пункті в межах області.
В судове засідання по розгляду справи представник позивача не з`явився, просив розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши доводи представника відповідача, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач є громадянкою України, пенсіонеркою та виїхала з України на постійне місце проживання в АДРЕСА_2 .
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 у справі №1.380.2019.006756 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області задоволено частково.
Суд зобов`язав Головне управління Пенсійний фонду України у Львівській області провести поновлення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з дати припинення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Рішення набрало законної сили.
На виконання рішення суду відповідно до перерахунку пенсії, копія якого наявна в матеріалах справи пенсія ОСОБА_1 призначена з 01.09.2020 по 30.09.2020 в сумі 25547,37 грн; з 01.10.2020 довічно в сумі 3479,06 грн.
19.11.2020 представник ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою у якій просив пенсійні виплати ОСОБА_1 здійснювати на банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк», саме у відділенні «Дніпропетровське регіональне управління».
Листом від 17.12.2020 №1300-5213-8/103289 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило представника позивача що ОСОБА_1 на виконання вищезгаданого рішення суду за період з 01.09.2020 по 30.11.2020 нараховано доплату в сумі 179368,17 грн., проте виплату не проведено. Вказано що ОСОБА_1 необхідно долучити заяву встановленого зразка про поточний рахунок, відкритий у будь якій філії банку Львівської області, як передбачено Договором заключеним між банком та управлінням.
Вважаючи означену відповідь протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд виходив з наступного.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зобов`язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
За визначенням наведеним в статті 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 затверджено Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках (далі - Порядок №1596). Цей Порядок, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №662 від 22.09.2016, визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках.
Уповноваженими банками, згідно з пунктом 2 Порядку №1596 є банки, визначені переможцями конкурсу на право виплати пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ через поточні рахунки відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. №1231.
Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (пункт 4 Порядку №1596).
Норми статті 47 Закону №1058-ІV визначають можливість виплати пенсія через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 6 Порядку №1596 визначено, що пенсіонери самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
На сайті Пенсійного фонду України за посиланням: www.pfu.gov.ua/1906048-upovnovazheni-banky наведено перелік уповноважених банків, через які може здійснюватись виплата пенсій, серед переліку уповноважених банків є також ПАТ КБ «ПриватБанк». Отже, ПАТ КБ «ПриватБанк» є уповноваженим банком, якому надано право виплати пенсії пенсіонерам, через відкритий в ньому поточний рахунок.
Заява про виплату пенсії до Пенсійного фонду України, має бути подана особисто (або представником особи) відповідно до Порядку №1596. Вказане зокрема підтверджено і у листі АТ КБ «Приватбанк» від 05.11.2020 №20.1.0.0.0/7-201103/7598.
Враховуючи наведене суд вважає, що пункт 4 Порядку №1596 до цієї ситуації не застосовується, оскільки його положення стосуються осіб, котрі мають фактичне місце проживання в Україні. Відсутність у ОСОБА_1 фактичного місця проживання в Україні не може бути підставою для фактичної відмови виплачувати їй нараховану пенсію на відкритий нею рахунок в уповноваженому банку.
Однак, з сукупного аналізу норм Порядку №1596 суд констатує, що навіть у випадку коли заява подається представником особи, мають бути дотримані вимоги вказаного Порядку.
Так, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні пенсійного фонду України у Львівській області.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 (далі - Порядок 22-1). Відповідно до п. 1.5 Порядку 22-1 заява про переведення з одного виду пенсій на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка ' перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреності, термін дії якої більше одного року, через кожен рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до Порядку 1596, на підставі договорів, укладених з уповноваженими банками, Головне управління здійснює фінансування та виплату пенсії одержувачам, які проживають в області та перебувають на обліку в Головному управлінні.
Головне управління перераховує кошти для виплати пенсій на один аналітичний рахунок у банку, а зарахування коштів на поточні рахунки пенсіонерів здійснюється централізовано головним офісом банку.
За таких умов, з урахуванням територіальної юрисдикції Головного управління, виплата пенсій через поточні рахунки одержувачів у банках проводиться Головним управлінням тим пенсіонерам, які мають відкриті рахунки в уповноваженому банку та перебувають на обліку в Головному управлінні. При цьому визначальною умовою для співпраці з уповноваженим банком є функціонування відділення банку (його відокремленого підрозділу) у будь-якому населеному пункті у межах області.
Однак, представник позивача відкрив рахунок поза межами Львівської області у підвідомчості якої Майстрова Т.Ю. перебуває на обліку як отримувач пенсії, що суперечить вимогам Порядку №1596.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В порушення вимог ст.77 КАС України стороною позивача не надано суду належних та достовірних доказів того на підставі яких документів відкрито відповідний рахунок представником позивача в ПАТ КБ «Приватбанк» у Дніпропетровській області.
Відповідачем у свою чергу належним чином та із додаванням достатніх та допустимих доказів, доведено правомірність та законність відмови у проведенні нарахування та виплати пенсійних виплат на бажаний позивачем банківський рахунок.
У справі «Кобець проти України, суд зазначає що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Авшар проти Туреччини»). Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Тобто, принцип оцінки доказів «поза розумним сумнівом» полягає в тому, що розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду всіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.
За таких обставин, суд дійшов висновку що відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області як суб`єкт владних повноважень діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений законом та Конституцією України.
Враховуючи викладені обставини у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139,241-247,250,251,255,295,297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений та підписаний 09.03.2021.
Суддя В.М. Сакалош