
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 року м. Київ № 320/5161/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення
до Товариства з обмеженоювідповідальністю «Фастів-Медіа»
про анулювання ліцензії на мовлення,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі-позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа» (далі-відповідач), в якому просить суд анулювати ліцензію на мовлення серії НР № 1287-м від 29.06.2011 Товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що постійно діюча робоча група для опрацювання відомостей та документів про структуру власності телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги встановила, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа» (ліцензія на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011) не подало (несвоєчасно подало) інформації про структуру власності, що зафіксовано в Акті перевірки своєчасності подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності від 16.07.2019 № 1.
Зазначена інформація, на думку позивача, свідчить про невиконання відповідачем розпорядження Національної ради від 03.08.2018 № 17/1118, виданого на підставі рішення Національної ради від № 988 від 12.07.2018, яким було зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області шляхом видачі розпорядження вчасно та у повному обсязі надати до Національної ради до 31.03.2019 року звіт за попередній (2018 звітний) рік діяльності про свою структуру власності. Також ліцензіата було повідомлено, що у разі невиконання цього розпорядження Національною радою може бути застосовано заходи реагування, передбачені чиним законодавством.
З цих підстав, Національна рада ухвалила рішення від 15.08.2019 № 1240 «Про звернення до суду щодо анулювання ліцензії на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011», яким вирішила визнати порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області вимог:
- частини 4 статті 12 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»;
- частини 2 статті 59Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
У зв`язку з цим вирішено звернутися до суду про анулювання ліцензії на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011, у зв`язку із невиконанням ліцензіатом розпорядження Національної ради про усунення порушення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Даною ухвалою в порядку підготовки справи до судового розгляду витребувано від відповідача письмові пояснення з доказами на їх підтвердження щодо виконання розпорядження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 03.08.2018 № 17/1118.
Крім того, судом запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявнимиматеріалами.
Частинами 5 та 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготуватийого та відповідні докази, а іншим учасникам справи – отримати відзив до початку першогопідготовчогозасідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
У судове засідання, призначене на 14.01.2020 представники сторін не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується даними розписки від 02.12.2020 та поштовим конвертом, який надіслано на адресу відповідача, яка визначена в ЄДРПОУ: 08500, м. Фастів, вул. Семена Палія, буд. 22
Від позивача 02.01.2020 до суду надійшла заява від 27.12.2019 про здійснення розгляду справи без його участі в порядку письмового провадження.
З огляду на заяву позивача про здійснення розгляду справи без його участі та неявку відповідача, суд на місці ухвалив на підставі статтей 194 та 205 Кодексу адміністративного судочинства України здійснювати подальший розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа» ліцензію на мовлення серії НР № 1287-м від 29.06.2011.
16.07.2019 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення складено акт перевірки своєчасності подання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги інформації про структуру власності за № 1.
Під час проведення перевірки робоча група встановила, що відповідач не подав (несвоєчасно подав) до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення інформацію про структуру власності, що вказує на невиконання ним розпорядження Національної ради від 03.08.2018 № 17/1118, виданого на підставі рішення Національної ради № 988 від 12.07.2018, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області зобов`язано вчасно та у повному обсязі надати до Національної ради до 31.03.2019 року звіт за попередній (2018 звітний) рік діяльності про свою структуру власності. Також ліцензіата було повідомлено, що у разі невиконання цього розпорядження Національною радою може бути застосовано заходи реагування, передбачені чиним законодавством.
Між тим, рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 988 від 12.07.2018 відповідача у тридцятиденний термін з дня отримання цього рішення зобов`язано сплатити до Державного бюджету України штраф у розмірі 64,32 грн.
15.08.2019 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення ухвалила рішення № 1240 «Про звернення до суду щодо анулювання ліцензії на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011», яким вирішено звернутися до суду про анулювання ліцензії на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011 Товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа»,м. Фастів, Київської області, у зв`язку з невиконанням ліцензіатом розпорядження Національної ради про усунення порушення.
Вказане стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Закон України від 21 грудня 1993 року № 3759-XII "Про телебачення і радіомовлення" відповідно до Конституції України та Закону України "Про інформацію" регулює відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, визначає правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензіїздійснюватимовлення, використовувати канали мовлення, мережімовлення, канали багатоканальнихтелемереж.
Згідно з частинами 3 та 4 статті 7 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері телебачення і радіомовлення покладаються на центральний орган виконавчої влади. Єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.
Правові засади діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) як конституційного, постійно діючого, колегіального, наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначає Закон України від 23 вересня 1997 року № 538/97-ВР "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" (з наступними змінами і доповненнями).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об`єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення»).
До повноважень Національної ради, в силу Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", належать наглядові (ст. 13 Закону), регуляторні (ст. 14 Закону) та щодо організації та перспектив розвитку телерадіомовлення (ст. 15 Закону).
Так, відповідно до абзаців 1, 13 частини 1 статті 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада здійснює: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.
Водночас, приписами статті 14 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» встановлено, що Національна рада здійснює також регуляторні функції, передбачені законодавством України у сфері телерадіомовлення, серед яких, зокрема, зазначено ліцензування телерадіомовлення.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережімовлення, канали багатоканальних телемереж.
Положенням частини 1 статті 18 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" передбачено, що ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада.
В силу частини 2 статті 18 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом довільного характеру, що дає право ліцензіату вести телерадіомовлення.
Згідно з частинами 5, 6 статті 27 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов`язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення. Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради.
За приписами частини 7 статті 27 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до пунктів «а», «б» частини 1 статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» телерадіоорганізація зобов`язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Згідно з частиною 4 статті 12 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» структура власності суб`єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення визнається прозорою, якщо інформація, оприлюднена на його офіційному веб-сайті та надана Національній раді, дає змогу визначити всіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у юридичній особі чи можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність юридичної особи, у тому числі відносини контролю між усіма особами в ланцюгу володіння корпоративними правами щодо цієї юридичної особи, а також визначити кінцевого бенефіціарного власника.
Інформація про структуру власності суб`єкта інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення розміщується на його офіційному веб-сайті відповідно до вимог цього Закону.
Суб`єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення щороку подає Національній раді інформацію про свою структуру власності в порядку та за формою, що встановлюються Національною радою. Неподання, несвоєчасне подання такої інформації або подання інформації, що не відповідає дійсності, є підставою для застосування Національною радою санкцій відповідно до цього Закону.
У разі виявлення технічної помилки в інформації про структуру власності, поданій Національній раді, суб`єкт інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення повинен упродовж двох тижнів її виправити.
Телерадіоорганізація зобов`язана щороку, до 31 березня, подавати до Національної ради звіт за попередній (звітний) рік діяльності про свою структуру власності, в якому зазначаються: відомості про структуру власності станом на 31 грудня звітного року; відомості про зміни у структурі власності, що відбувалися впродовж звітного року; відомості про всіх осіб, які володіють або володіли впродовж звітного року прямою або опосередкованою істотною участю, із зазначенням підстав такого володіння (дата укладення відповідних правочинів або настання інших юридичних фактів), включаючи відомості про осіб, які діяли на підставі відповідних доручень, а також відомості про всіх пов`язаних осіб (для кожної з осіб - прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса). Форма звіту, порядок його складання та розгляду затверджуються Національною радою (ч. 2 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).
Частиною 1 статті 71 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб`єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України. Міру відповідальності та відповідні санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлює суд. У визначених цим Законом випадках санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюються Національною радою.
Відповідно до пункту «в» частини 5 статті 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі факту невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства та ліцензійних вимог.
Згідно з частинами 1, 2 статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради. Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії.
Відповідно до частини 6 статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
Разом з тим, частиною 13 статті 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" передбачено, що у випадку, якщо порушення не були усунені після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу, Національна рада звертається до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення телерадіоорганізації або анулювання ліцензії провайдера програмної послуги.
Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області в ході провадження діяльності у сфері телевізійного мовлення (Код КВЕД 60.20) було порушено норми частини 4 статті 12 та частини 2 статті 59 Закону України «Про телебачення та радіомовлення», що підтверджується рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 988 від 12.07.2018, яким відповідача зобов`язано шляхом видачі розпорядження вчасно та у повному обсязі надати до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до 31.03.2019 року звіт за попередній (2018 звітний) рік діяльності про свою структуру власності та накладено штраф в сумі 64,32 грн. А рішенням № 1240 від 15.08.2019 постановлено звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензіїна мовленнясерії НР № 1287-м від 29.06.2011 Товариства з обмеженоювідповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області.
Оскільки матеріалами даної справи підтверджується факт не усунення відповідачем порушень після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу в сумі 64,32 грн., а відповідачв свою чергу не надав суду належних та допустимих доказів на спростування вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог даного позову та наявності правових підстав для його задоволення.
За таких обставин, аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог даного позову та наявності правових підстав для його задоволення.
Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача про наявність підстав для анулювання ліцензії на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011, відповідачем суду не надано.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Анулювати ліцензію на мовлення серія НР № 1287-м від 29.06.2011 Товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Медіа», м. Фастів, Київської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.