Ухвала суду № 95374234, 09.03.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2021
Номер справи
240/2400/21
Номер документу
95374234
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження у справі

09 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/2400/21

категорія 106030000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання звільненою з посади та виключеною із складу комісії, стягнення моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області в якому просить:

- визнати ОСОБА_1 звільненою із посади директора Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України (з ініціативи працівника) у дату набрання чинності рішенням суду у цій справі;

- визнати ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1 ) виключеною із складу комісії з припинення юридичної особи Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації.

Суд, з метою встановити, чи належить спір розглядати у порядку адміністративного судочинства, зокрема чи проходить позивач публічну службу, ухвалою суду від 22.02.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду

1. позовної заяви та її копії із зазначенням:

- змісту позовних вимог, викладених згідно вимог ч. 1 ст. 5 КАС України, щодо до кожного із відповідачів;

- обґрунтованого розрахунку суми моральної шкоди, що стягується.

2. доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 працює на посаді директора Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації, а саме: копії наказів, копії трудової книжки тощо

До суду 02 березня 2021 року надійшла заява ОСОБА_1 до якої додано: позовну заяву, копію розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації №43-к від 26.08.2010 "Про призначення ОСОБА_1 директором територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації"; копію трудової книжки; копію свідоцтва про одруження; довідку №61 від 26.02.2021; копію Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації; копію розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації №756 від 31.12.2020 "Про створення комісії з реорганізації Чуднівської районної державної адміністрації".

Суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суд, перевіривши матеріали позовної заяви, що надійшли до суду на виконання вимог ухвали від 22.02.2021, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», за винятком спорів, пов`язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України «Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень»; 13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";14) спорах із суб`єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства;15) спорах, що виникають у зв`язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.

Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб`єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справи адміністративної юрисдикції. Необхідно виходити з суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Суд зазначає, що не є публічною службою у розумінні КАС України діяльність керівників та інших працівників державних та комунальних підприємств, установ.

Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Спори з приводу прийняття громадянина на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби охоплює весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби. Водночас до цієї категорії не належать трудові спори: а) керівників та інших працівників державних і комунальних підприємств, установ та організацій; б) працівників, які працюють за трудовим договором у державних органах і органах місцевого самоврядування; в) працівників бюджетних установ та ін. Спір, який виник з трудових відносин та не пов`язаний з проходженням публічної служби, має розглядатися судами в порядку цивільного судочинства.

Судом досліджено позовну заяву та додані до неї документи та встновлено, що позивача було прийнято на роботу розпорядження голови Чуднівської районної державної адміністрації №43-к від 26.08.2010 "Про призначення ОСОБА_1 директором територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації".

Згідно Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації, Територіальний центр надання соціальних послуг є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Чуднівська районна державна адміністрація. Територіальний центр очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому порядку районною державною адміністрацією за пропозицією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення РДА. Посаду директора териоріального центру може займати особа, яка має вищу освіту відповідного напрямку підготовки і стаж роботи на курівній посаді не менше як пять років.

У трудовій книжці позивача відсутня інформація про те, що під час перебування на посаді директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації" позивачу присвоювались ранги державного службовця.

Пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Таким чином, оскаржувана бездіяльність відповідачів стосується безпосередньо трудової діяльності позивача, оскільки у даному випадку відповідачі діють не як суб`єкти владних повноважень відносно позивача, а як його роботодавці.

Враховуючи викладене, суд вважає, що посада директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Чуднівської районної державної адміністрації" не відноситься до посад державного органу і робота на ній не може бути віднесена до проходження публічної служби, а тому цей спір не є публічно-правовим і не належить до юрисдикції адміністративних судів, а стосується трудових відносин і має вирішуватись судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Отже, спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства.

Вказана правова позиція узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду у справі №806/2808/08.

Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання звільненою з посади та виключеною із складу комісії, стягнення моральної шкоди.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Лавренчук