
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
03 березня 2021 року справа № 580/4948/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С. О.,
за участю: секретаря судового засідання - Бондаренко А. В.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника позивача Кочеткова Г.О. (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу №580/4948/20 за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп” про визнання протиправними дій, скасування висновку та рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з позовом до Михайлівської сільської ради (далі – відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп”, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, пов`язані з відмовами у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, як учаснику бойових дій, площею 2,0000 га в адміністративних межах с. Ребедайлівка Михайлівської сільської ради черкаської області;
- скасувати рішення відповідача, оформлені листами від 12.04.2018 №282/02-09, від 05.02.2019 №92/02-09, від 28.03.2019 №226/02-09, від 07.05.2020 №167/02-09 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, як учаснику бойових дій, площею 2,0000 га в адміністративних межах с. Ребедайлівка Михайлівської сільської ради;
- скасувати висновок від 17.02.2020 №24-11 постійної комісії з питань землекористування, благоустрою та охорони навколишнього середовища Михайлівської сільської ради, яким рекомендовано сільському голові не вносити на розгляд сесії сільської ради питання за заявою позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про виділення позивачу вільної земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га в адміністративних межах с. Ребедайлівка Михайлівської сільської ради;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, як учаснику бойових дій, площею 2,0000 га в адміністративних межах с. Ребедайлівка Михайлівської сільської ради.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ним неодноразово подавалися заяви до відповідача про надання дозволу на розробку і виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, як учаснику бойових дій площею 2, 0 га в адміністративних межах с. Ребедайлівка Михайлівської сільської ради Черкаської області за кадастровим номером 7121885600:01:001:0299. Листами від 12.04.2018 №282/02-09, від 05.02.2019 №92/02-09, від 28.03.2019 №226/02-09 та від 07.05.2020 №167/02-09 відповідачем відмовлено у задоволенні звернень позивача.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицького С. О. від 23.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №580/4948/20.
Ухвалою суду від 25.01.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 23.02.2021 залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп”.
У підготовчому засіданні 03.03.2021 представник позивача щодо вирішення питання про закриття провадження у адміністративній справі №580/4948/20 поклався на розсуд суду.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Позивач звертався до відповідача із заявами від 23.04.2018 та від 22.01.2020 в яких просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2, 0000 га за кадастровим номером 7121885600:01:001:0299.
Листами від 12.04.2018 №282/02-09, від 05.02.2019 №92/02-09, від 28.03.2019 №226/02-09, від 07.05.2020 №167/02-09 Михайлівська сільська рада Кам`янського району Черкаської області відмовила позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. У листах від 28.03.2019 №228/02-09 та від 07.05.2020 №169/02-09 відповідачем повідомлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 7121885600:01:001:0299 перебуває у оренді Товариства з обмеженою відповідальністю “Олімп”.
Вважаючи, рішення відповідача про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2, 0000 га за кадастровим номером 7121885600:01:001:0299 протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства, суд зазначає про таке.
Земельні відносини регулюються Земельним кодексом України (далі — ЗК України).
Відповідно до частин 1-2 ст.2 ЗК України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 80 ЗК України встановлено, що суб`єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна земельна ділянка площею 2,0000 га за кадастровим номером 7121885600:01:001:0299 з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах села Ребедайлівка Кам`янського району Черкаської області, яку має намір отримати у власність позивач перебуває у приватній власності ОСОБА_2 , дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) — 14.05.2020, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна — 1006640771218, орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) — приватний нотаріус Аренгель Аматта-Галена Юріївна Кам`янського районного нотаріального округу Черкаської області.
Крім того із вказаної інформації вбачається, що 21.02.2020 державним реєстратором Кам`янської районної державної адміністрації Черкаської області Гапченком Олександром Володимировичем на підставі договору оренди землі, який виданий 21.05.2020 №б/н строком дії до 21.05.2027 укладеного між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю “Олімп” згідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №52477852 від 02.06.202 внесено запис про інше речове право за №36715740.
З огляду на зміст позовної заяви, характеру спірних правовідносин, та обставин встановлених судом, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявний спір, що виникає при врегулюванні майнових відносин, які підлягають врегулюванню на підставі норм Цивільного кодексу України, в порядку цивільного судочинства.
Отже, даний позов спрямований на захист прав у сфері цивільно-правових, а не публічно-правових відносинах, що виключає можливість його розгляду та вирішення в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З аналізу наведених норм вбачається, що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування у сфері дотримання прав і свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема обов`язком доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Вказані норми права встановлюють, що в порядку адміністративного судочинства захищаються права та інтереси осіб у сфері публічно - правових відносин. Публічно - правові відносини є складовою частиною правових відносин, які виникають у суспільстві.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виконання, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Враховуючи ту обставину, що даний позов спрямований на захист прав у сфері цивільно-правових, а не публічно-правових відносин, що виключає можливість його розгляду та вирішення в порядку адміністративного судочинства суд дійшов висновку про закриття провадження в адміністративній справі №580/4948/20.
Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи відповідно до положень пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011.
Керуючись ст.ст. 47, 132, 142, 238, 239, 243, 248, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження в адміністративній справі №580/4948/20 за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 та Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп” закрити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький