
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5381/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря водогрійного газового котла «VENUS 61 І», тепловою потужністю 63,5 кВт, та трьох газових плит ПГ-4, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 в приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками екологічної інспекції в ході планової перевірки відповідача встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в приміщенні кафе, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , використовує водогрійний газовий котел «VENUS 61 І», тепловою потужністю 63.5 кВт, та три газові плити ПГ-4 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Стосовно ФОП ОСОБА_1 позивачем був винесений припис від 16.03.2020 №000260, яким визначено дії, які необхідно вчинити для усунення порушень екологічного законодавства. Примірник вказаного припису відповідач отримав 16.03.2020, проте у добровільному порядку вимоги не виконав.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.30).
Відповідач відзив на позов не подав, хоча копію ухвали від 13.04.2020 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у адміністративній справі отримав 23.04.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.33).
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Ухвалою суду від 03.06.2020 провадження у справі було зупинене до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/4444/20 за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування припису (а.с.39).
02.02.2021 ухвалою суду провадження у справі поновлено (а.с.61).
12.02.2021 на поштову адресу суду від відповідача надійшла заява, у якій вказав, що припис Державної екологічної інспекції у Волинській області від 16.03.2020 №000260 скасований у судовому порядку, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог про застосування заходів реагування (а.с.64-65).
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 21.02.2020 про здійснення планових заходів (перевірок) та направлення від 24.02.2020 №176 про проведення планової перевірки проведено планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів в частині дотримання вимог Законів України, про що складено акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) від 16.03.2020 №199/03.20 (а.с.8-18).
Перевіркою встановлено порушення позивачем частин 5, 6 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Стаціонарними джерелами викиду є газовий котел «VENUS 61 І», тепловою потужністю 63,5 кВт, та три газові плити ПГ-4.
За результатами перевірки позивачем складено припис №000260 від 16.03.2020, яким визначено дії, які необхідно вчинити відповідачем для усунення порушень екологічного законодавства, а саме в пункті 1 припису зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 15.06.2020 (а.с.19).
Примірник вказаного припису від 16.03.2020 №000260 відповідач отримав 16.03.2020, що стверджується власним підписом на ньому.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V)
Як встановлено статтею 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною четвертою статті 4 Закону №877-V передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Як визначено статтями 10, 11, 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
- вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
- відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;
- надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
- застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Частиною сьомою статті 7 вказаного Закону визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Як вбачається з матеріалів справи, винесений відповідачем припис від 16.03.2020 №000260, яким визначено дії, які необхідно вчинити ФОП ОСОБА_1 для усунення порушень екологічного законодавства, а саме в пункті 1 припису зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 15.06.2020, був оскаржений відповідачем у судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.05.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.12.2020, у справі №140/4444/20 позов ФОП ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у Волинській області від 16.03.2020 №000260 (а.с.56-60).
Згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З урахуванням наведеного, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.05.2020 у справі №140/4444/20 визнано протиправним та скасовано припис №000260 від 16.03.2020, тому позовні вимоги щодо призупинення виконання робіт в частині експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря водогрійного газового котла «VENUS 61 І» тепловою потужністю 63,5 кВт та трьох газових плит ПГ-4, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 в приміщенні кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 », до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій