Рішення № 95362649, 04.03.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2021
Номер справи
540/4258/20
Номер документу
95362649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4258/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

28.12.2020 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач), від імені якого діє адвокат Чавурська Олеся Валеріївна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі відповідач), у якому позивач просить:

- визнати протиправною відмову Чаплинського відділу з питань перерахунків пенсій № 14 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 25.04.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (4173*5=20856 грн. станом на 01.01.2019 року) та здійснювати в подальшому перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач, як військовослужбовець, був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 11.10.1987 року по 17.01.1986 року. Внаслідок виконання вказаних обов`язків ОСОБА_1 отримав інвалідність IIІ групи і статус особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи AEC в 1986 році (категорія І). На теперішній час позивач перебуває на обліку в Чаплинському секуторі обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області як отримувач пенсії по третій групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією на Чорнобильській АЕС у 1987 році та отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних витрат. Відповідно до редакції ч. 3 ст. 59 вказаного Закону від 01.10.2017 року, пенсія по інвалідності обчислюється, зокрема, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Однак, рішенням Конституційного Суду України № 1-(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року, визнано неконституційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи". У зв`язку з чим, позивач у вересні 2019 року звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії, отримавши відмову від 24.09.2019 року №2100-0333-8/39834, з посиланням відповідача на не проходження дійсної військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АEC та не внесення змін до чинного законодавства на підставі рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року. Перерахунок пенсії відповідач провів лише з липня 2019 року, чим порушив положення ч. 4 ст. 45 Закону України "Про обов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого перерахунок призначеної пенсії у разі подання відповідної заяви після 15 числа, здійснюється з першого числа наступного місяця, в якому особа звернулася за перерахунком пенсії. Тобто, відповідач протиправно не перерахував ОСОБА_1 пенсію у червні 2019 року. Крім того, позивач вважає, що розмір його пенсії після перерахунку має становити п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня відповідного року. На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 04.01.2021 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

28.01.2021 року відповідач надав до суду відзив на позов, в якому не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. ОСОБА_1 з 01.12.2019 року перебуває на обліку в Чаплинському секторі обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію по IIІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків. Позивач звернувся до Головного управління з заявою про перерахунок його пенсії, починаючи з 25.04.2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Законі України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом від 24.09.2019 року за ОСОБА_1 повідомлено що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року № 543, якою внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які набрали чинності 1 липня 2019 року, позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії, розрахований з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Вважає, що пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до вимог чинного законодавства України, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до посвідчення від 15.05.2019 року Серія НОМЕР_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 1, має групу інвалідності ІІІ, що також підтверджується посвідченням від 27.07.2017 року Серії НОМЕР_2 .

Згідно із довідкою Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 19.07.2000 №51/1/9420 та по архівних документах військової частини №18576, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 11.10.1987 по 17.01.1988. Також, зазначена інформація підтверджується записами у військовому квитку серії НОМЕР_3 .

Відповідно до виписки з військового квитка серії НОМЕР_3 позивач проходив строкову військову службу у період з 12.11.1972 по 26.11.1974.

Відповідно до довідки акта огляду у МСЕК серії 12 ААА № 868195, ОСОБА_1 безтерміново встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У вересні позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 25.04.2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 24.09.2020 року № 2100-0333-8/39834 відповідач повідомив позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ» внесені зміни до Постанови № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Внесеними змінами передбачено, що з 01.07.2017 за бажанням військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 01 січня відповідного року.

Також зазначив, що за результатами автоматичного перерахунку розмір пенсії позивача з 01.07.2019 року становив 6401,80 грн., у тому числі 5882,60 грн. – основний розмір пенсії від основного заробітку, розрахований з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, у розмірах відшкодування фактичних збитків (11765,20802 х 50%, де 50% - ступінь втрати працездатності); 469,20 грн. – підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 1564,00 грн.); 50,00 грн. – цільова допомога інвалідам війни 3 групи.

На 01.07.2020 р розмір пенсії становить 7093,29 грн., у тому числі 6529,69 грн. – основний розмір пенсії від основного заробітку, розрахований з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, у розмірах відшкодування фактичних збитків (13059,38 х 50%, де 50% - ступінь втрати працездатності); 513,60 грн. – підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 3 групи (30% від 1712,00 грн); 50,00 грн – цільова допомога інвалідам війни 3 групи.

З огляду на викладене відповідач вважає, що пенсія позивача обчислена відповідно до вимог чинного законодавства України.

Надаючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії з 25.04.2019, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 1 Закону № 796-XII встановлено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до ст. 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону № 796-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону № 796-XII (у редакції від 03.10.2017 року № 231-V) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до ст. 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону (ч. 2 ст. 59 Закону № 796-XII).

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII).

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII (до внесення змін Законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ) регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Чатиною 1 ст. 67 Закону № 796-ХІІ передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Пунктом 9-1 Порядку № 1210 (у редакції від 15.11.2017 року) за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс х Кзс х Кв/100% (де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд звертає увагу на те, що 25.04.2019 року Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Визнане неконституційним словосполучення "дійсної строкової" втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 року № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, починаючи з 25.04.2019 року втратило чинність положення ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII щодо участі військовослужбовців у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Постановою Кабінету Міністів України від 26.06.2019 року № 543 внесені зміни до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та абз. 1 п. 9-1 викладений у наступній редакції: "за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:"

У рішенні Конституційного Суду України наголошується, що закріплений у Конституції України обов`язок громадян України потребує поваги, а статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлюється військовою службою, інститут якої надає їм спеціальний статус.

Вирішуючи порушені в конституційних скаргах питання, Конституційний Суд України зазначив, що аналіз положень статей 16, 17 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. За Конституцією України посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов`язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.

Конституційний Суд України звернув увагу, що держава може встановлювати певні відмінності щодо рівня соціального захисту вказаних категорій осіб, однак визначені законом відмінності не повинні: допускати жодних невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, містити ознак дискримінації при реалізації зазначеними особами права на соціальний захист та порушувати сутність права на соціальний захист, а обґрунтування механізму нарахування соціальних виплат має відбуватись із урахуванням критеріїв пропорційності та справедливості.

Тобто, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно статті 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, починаючи з 25.04.2019 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, встановленої ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року у справі № 3-14/2019, у той час як відповідачем такий перерахунок проведено лише з 01 липня 2019 року.

Таким чином, суд вважає протиправною відмову відповідача, викладену у листі від 24.09.2020 року № 2100-0333-8/39834, щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії по інвалідності з 25.04.2019, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ.

Зважаючи на приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою повного та ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав ОСОБА_1 є зобов`язання відповідача здійснити з 25.04.2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, суд зазначає, що у зв`язку з визнанням Конституційним Судом України неконституційним словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено у новій редакції. При цьому, сама формула розрахунку пенсії, призначеної відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", залишилася незмінною, а відтак органом пенсійного фонду правомірно застосовано останню при розрахунку пенсії ОСОБА_1 .

В той же час, п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є лише однією із складових, з яких здійснюється розрахунок пенсії за формулою П = Зс х Кзс х (Кв/100%), а не розміром пенсії, як помилково вважає позивач.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Херсонській області правомірно здійснює перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідності до вимог п.9-1 Порядку № 1210, а тому вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача обчислювати пенсію внаслідок її перерахунку у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року (4173*5=20856 грн. станом на 01.01.2019 року), задоволенню не підлягають.

Також не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснювати в подальшому перерахунок його пенсії, оскільки чинним процесуальним законодавством не передбачено можливості зобов`язувати суб`єкт владних повноважень вчиняти дії на майбутнє.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх доказів, які б спростовували твердження позивача, не довів правомірності відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII з 25.04.2019, а відтак, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Позивач на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, громадянин, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а відтак сплачений ним судовий збір в сумі 840,80 грн підлягає поверненню, як надлишково сплачений.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, викладену у листі від 24.09.2020 року № 2100-0333-8/39834, щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст. 59 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 25.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Повернути ОСОБА_1 сплачений ним відповідно до квитанції № 44 від 01 грудня 2020 року судовий збір в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Д.К. Василяка

кат. 112010203