
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2021 р. № 520/18124/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В. розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Комфорт" (вул. Валентинівська, буд. 56, кв. 57,м. Харків,61121) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) Державної податкової служби України ( Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1884616/34471202 від 01.09.2020 року яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 13 від 06.08.2020 року.
- Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Позивачем податкову накладну № 13 від 06.08.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення, а саме 19.08.2020 року.
- Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1937955/34471202 від 16.09.2020 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 21.08.2020 року.
- Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Позивачем податкову накладну № 20 від 21.08.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме 31.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем за результатами господарської діяльності складено податкові накладні № 13 від 06.08.2020 р. і № 20 від 21.08.2020 р., які, в свою чергу, були направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Рішеннями комісії Головного управління ДПС в Харківській області від 01.09.2020 року №1884616/34471202 та від 16.09.2020 року №1937955/34471202 позивачу було відмовлено у реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН з підстави ненадання платником податку договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів та копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Позивач вважає рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН від 01.09.2020 року №1884616/34471202 та від 16.09.2020 року №1937955/34471202 незаконними, винесеними неправомірно і з порушенням чинного податкового законодавства, а тому таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 року відкрито провадження по справі. Копія ухвали разом з матеріалами поданого позову відправлена відповідачу по справі.
Представником відповідача - Головного управління ДПС у Харківській області провом подання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО-КОМФОРТ» зареєстроване у вересні 2006 року, перебуває на загальній системі оподаткування, є платником податку на додану вартість і здійснює господарську діяльність за наступними напрямками: код КВЕД 46.90 - Неспеціалізована оптова торгівля (основний); код КВЕД 43.21 - Електромонтажні роботи; код КВЕД 43.22 - Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; код КВЕД 43.29 - Інші будівельно-монтажні роботи; код КВЕД 95.22 - Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання; код КВЕД 47.91- Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; код КВЕД 33.20 - Установлення та монтаж машин і устаткування; код КВЕД 33.12 - Ремонт і техобслуговування машин і устаткування промислового призначення .
З матеріалів справи судом встановлено, що між позивачем та ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» (код ЄДРПОУ 32490244) 07.04.2015 року був укладений Договір підряду № 1504-ОЗТО, згідно якого та відповідно до Заявок ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» позивач щорічно на постійній основі виконує для останнього технічне обслуговування (чистку) обладнання - кондиціонерів за місцезнаходженням будівельного Гіпермаркету № З, розташованого за адресою вул. Героїв Праці. 9-А у м. Харкові (а.с. 14-15)
Наприкінці травня 2020 року позивач отримав від ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» чергову Заявку на чистку кондиціонерів у кількості 15 одиниць, у зв`язку з чим позивачем був виставлений Замовнику Рахунок на оплату № 75 від 11.06.2020 року на загальну суму 11 250.00 грн., у т.ч. ПДВ 1 875,00 грн.
ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» своїм платіжним дорученням № 100407 від 20.07.2020 р сплатив повивачу попередню оплату в розмірі 50% від загальної суми Рахунку на оплату, яка склала 5 625, 00 грн., у т.ч. ПДВ - 937,50 грн. (а.с. 24).
За результатом цієї господарської операції, а саме надходження грошових коштів (авансу) на поточний рахунок та на виконання приписів п. 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем була складена на ім`я ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» податкова накладна № 43 від 20.07.2020 р. на суму 5 625, 00 грн., у т.ч. ПДВ - 937,50 грн. та направлена до Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрація вказаної податкової накладної Відповідачами спочатку була зупинена у зв`язку з відсутністю в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються, але після надання пояснень щодо суті господарської операції та доданих до них документів, а саме: рахунку на оплату № 75 від 11.06.2020 р. на суму 11 250,00 грн., в т.ч. ПДВ - І 875,00 грн., платіжне доручення № 100407 від 20.07.2020 р. на суму 5 625, 00 грн.. в т.ч. ПДВ 937,50 грн, податкова накладна № 43 була прийнята та зареєстрована відповідачами в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що після отримання 50 % попередньої оплати, наприкінці липня - початку серпня 2020 року позивачем були виконані для ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» роботи з чистки кондиціонерів у кількості 15 одиниць, про що був підписаний двосторонній Акт надання послуг № 131 від 06.08.2020 року на суму 11 250,00 грн., у т.ч. ПДВ 1 850,00 грн. (а.с 32).
В свою чергу ТОВ «ЕПІЦЕНТР К», відповідно до раніше виставленого Рахунку на оплату № 75 від 11.06.2020 року та з урахуванням вже сплачених 50 % попередньої оплати, 20.08.2020 р платіжним дорученням № 108271 сплатив Позивачу решту 50% суми у розмірі 5 625. 00 грн.. в т.ч. ПДВ 937,50 грн (а.с. 33)
За результатами здійсненої господарської операції та на виконання приписів п. 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, з урахуванням раніше отриманої попередньої оплати у розмірі 50 % від суми Рахунку та вже складеної податкової накладної № 43, позивачем була сформована на ім`я ТОВ «ЕПІЦЕНТР К» податкова накладна № 13 від 06.08.2020 року на загальну суму 5 625, 00 грн., у т.ч. ПДВ - 937,50 грн., яка 19.08.2020 року була направлена до Єдиного реєстру податкових накладних.
Вищевказану податкову накладну було прийнято, але реєстрацію зупинено на підставі п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» про що зазначено у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної.
У зв`язку з блокуванням податкової накладної № 13 від 06.08.2020 року, позивач 25.08.2020 року направив контролюючому органу Повідомлення № 1 від 25.08.2020 р. з поясненнями щодо суті господарської операції.
Позивач разом з повідомленням на підтвердження реальності здійснення господарської операції надав контролюючому органу копії наступних документів: рахунок на оплату № 75 від 11.06.2020 року на суму 11 250,00 грн., у т.ч. ПДВ 1 875,00 грн., акт надання послуг № 131 від 06.08.2020 року на суму 11 250.00 грн., у т.ч. ПДВ 1 850,00 грн.
Однак Комісією регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації 01.09.2020 року прийнято рішення № 1884616/34471202 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 06.08.2020 року у зв`язку ненадання платником податків копії договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, розрахункових документів га/або банківських виписок з особових рахунків.
Також з матеріалів справи встановлено, що між позивачем та Обласним комунальним виробничо-експлуатаційним підприємством «ДЕРЖПРОМ» (код ЄДРПОУ 04014097) був укладений Договір на закупку товару № 120-Д від 04.08.2020 р, згідно якого позивач прийняв зобов`язання здійснити поставку канального кондиціонера, який складається з 1-го внутрішнього та 2-х зовнішніх блоків, а також виконати його монтаж цього кондиціонера (42-46).
Згідно з Специфікацією № 1 до Договору Сторони погодили загальна вартість канального кондиціонеру становить 252 300,00 грн. без ПДВ, монтаж кондиціонеру - 75 000,00 грн. без ПДВ, загальна сума ПДВ за Договором - 65 460.00 грн (а.с. 47).
Пунктом 3.4. Договору сторони також встановили, що оплата за договором здійснюється Замовником в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника по факту поставки Товару, на підставі видаткової накладної та Акту здачі-приймання послуг протягом 30 календарних днів з дати їх підписання.
На виконання прийнятих договірних зобов`язань в серпні 2020 року позивач здійснив поставку канального кондиціонера, що підтверджується видатковою накладною № 145 від 17.08.2020 року на загальну суму 302 760,00 грн., в т.ч. ПДВ - 50 460,00 грн. (51).
Обласне комунальне виробничо - експлуатаційне підприємство «ДЕРЖПРОМ» повністю виконало свої зобов`язання з оплати отриманого товару сплативши позивачу платіжним дорученням № 5510 від 25.08.2020 року 392 760.00 грн. у т.ч. ПДВ 65 460,00 грн. (а.с. 50).
За фактом виконання робіт з монтажу кондиціонера, сторонами договору був складений Акт сдачі-приймання послуг № 146 від 21.08.2020 року на загальну суму 90 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 15 000,00 грн.(а.с. 55)
За результатами цієї здійсненої господарської операції та на виконання приписів п. 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України Позивачем була сформована на ім`я Обласне комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство «ДЕРЖПРОМ» податкова накладна № 20 від 21.08.2020 р. на загальну суму 90 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 15 000,00 грн. та направлена для
реєстрації до Єдиному реєстрі податкових накладних, але реєстрацію зупинено на підставі п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» про що зазначено у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної.
У зв`язку з блокуванням податкової накладної № 20 від 21.08.2020 р., Позивач 09.09.2020 року направив контролюючому органу Повідомлення № 1 від 09.09.2020 р. з поясненнями щодо суті господарської операції
Позивач разом з повідомленням на підтвердження реальності здійснення господарської операції надав контролюючому органу копії наступних документів копію Акт сдачі-приймання послуг № 146 від 21.08.2020 року.
Проте Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 16.09.2020 року прийнято неправомірне та безпідставне Рішення № 1937955/34471202 про відмову у реєстрації податкової накладної № 20 від 21.08.2020 року у зв`язку з ненадання платником податків копії договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків
Не погоджуючись з Рішенням регіональної Комісії № 1937955/34471202 про відмову у реєстрації податкової накладної № 20, позивачем 17.09.2020 року була подана до ДПС України скарга, до якої були додані копії документів на підтвердження здійснення господарських операцій.
Проте Рішеннями Комісії ДПС України № 51604/34471202/2 від 23.09.2020 року скарга Позивача залишена без задоволення, а Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Вважаючи рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних незаконними, винесеними неправомірно і з порушенням чинного податкового законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що наявні всі правові підстави для реєстрації податкової накладної.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок сплати податкових зобов`язань, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст.201 Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається
квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України - письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п.201.16.4 п.201.16 ст.201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 74.2 ст.74 ПК України передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1165. у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригу вання;
2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації..
Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216) (далі - Порядок № 520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520. прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції:первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження,
розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п. 7 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
В даних спірних правовідносинах, підставами для прийняття комісією ДПС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податків копії договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів,ненадання платником податків розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем надавались пояснення та копії первинних документів щодо господарських відносин з його контрагентом, за результатами яких винесені податкові накладні від 06.08.2020 року №13 та від 21.08.2020 року №20. Копії відповідних документів містяться в матеріалах справи.
При цьому суд зауважує, що оскільки до позивача було встановлено Критерії оцінки ступеня ризиків, Комісією не було враховано пояснення та документи позивача.
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна / розрахунок коригування.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Водночас, суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до
необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі касаційного адміністративного суду від 14.05.2019 року по справі №1940/1306/18 та від 12.04.2019 року №822/1878/18.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Також суд зазначає, що не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сам факт не надання лише розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, коли у суб`єкта владних були наявні інші документи щодо господарських операцій.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість прийнятих рішень комісії Головного управління ДПС у Харківській області про відмову в реєстрації податкових накладних від 06.08.2020 року №13 та від 21.08.2020 року №20.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 06.08.2020 року №13 та від 21.08.2020 року №20 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту п.201.16 ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних, входить до компетенції ДПС України.
Згідно положень п.2, п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, і це прямо вбачається п.4 ч.2 та ч.4 ст.245 КАС України.
З огляду на наведене, враховуючи те, що судом визнано протиправними рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області від 01.09.2020 року №1884616/34471202 та від 16.09.2020 року №1937955/34471202 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від накладні від 06.08.2020 року №13 та від 21.08.2020 року №20 Єдиному реєстрі податкових накладних, підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення
для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Комфорт" (вул. Валентинівська, буд. 56, кв. 57,м. Харків,61121) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) Державної податкової служби України ( Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1884616/34471202 від 01.09.2020 року яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 13 від 06.08.2020 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Позивачем податкову накладну № 13 від 06.08.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних у день її направлення, а саме 19.08.2020 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1937955/34471202 від 16.09.2020 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 21.08.2020 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати складену Позивачем податкову накладну № 20 від 21.08.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме 31.08.2020 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Комфорт" (вул. Валентинівська, буд. 56, кв. 57,м. Харків,61121,код ЄДРПОУ 34471202) судовий збір у сумі 2102,00 грн. ( дві тисячі сто дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053; код ЄДРПОУ 43005393).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Комфорт" (вул. Валентинівська, буд. 56, кв. 57,м. Харків,61121,код ЄДРПОУ 34471202) судовий збір у сумі 2102,00 грн. ( дві тисячі сто дві гривні)за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 02 березня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В