
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 лютого 2021 р. № 520/12818/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Говтва Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 43983495; вулиця Пушкінська, 46, Харків, Харківська область, 61000) до Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" (код ЄДРПОУ 25184691; просп. Московський, буд. 252, кв. 52, м. Харків, 61099) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Головне управління ДПС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд стягнути до бюджету України кошти у розмірі 2748,91 грн. у рахунок погашення податкового боргу з Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" (код ЄДРПОУ 25184691).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Приватне виробничо-комерційне підприємство "Промстройсервіс" зареєстровано в якості суб`єкта господарювання - юридичної особи, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадський формувань, в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом 35578614.
Підприємство позивача саном на час розгляду справи має податковий борг, який виник на підставі поданих ПВКП "Промстройсервіс" уточнюючих податкових декларацій з плати за землю.
Позивач повідомив суд про те, що уточнена сума податкових зобов`язань згідно з уточнюючою податковою декларацією з плати за землю від 17.01.2020 № 2472319 опрацьовувалася поступово, шляхом погашення щомісяця податкового боргу у порядку черговості по 916,84 гривні. Станом на 10.02.2020 заявлений до стягнення борг зменшився та наразі складає 2 748,91 гривень, та складається з: орендної плати з юридичних осіб по м. Люботину на суму 2 748,91 гривень, яка нарахована на підставі податкової декларації з плати за землю від 17.02.2017 № 9022953258 (платежі: жовтень 2017 року - 675,93 гривень, листопад 2017 року - по 1 036,51 гривень, грудень 2017 року - 1 036,47 гривень). Зазначена сума підтверджується розрахунком суми податкового боргу та витягом з інтегрованої картки платника податків.
Позивач зазначив також, що відповідно до вимог п. 56.11 ст. 56 ПКУ не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 відкрито провадження у справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року ухвалено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач, Приватне виробничо-комерційне підприємство "Промстройсервіс" , з вимогами заявленого позову не погодився. Надав до суду відзив на позов, в якому в обґрунтування своєї позиції зазначив, що у зв`язку із виявленням помилок у раніш поданій декларації про сплату податкових зобов`язань у підприємства відповідача виникла необхідність подання уточнюючої податкової декларації про плату за землю. Зазначає, що до цього часу підприємство мало переплату за податковими зобов`язаннями, а тому із сумою боргу не погодилось, зазначивши про необхідність здійснення відповідної звірки (т. 1 а.с. 144-145)
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 зупинено провадження в адміністративній справі №520/12818/19 для надання сторонам часу для примирення, а саме - до 02.02.2021 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року поновлено провадження у справі № 520/12818/19 та призначено справу до судового розгляду.
Протокольною ухвалою суду від 23 лютого 2021 року задоволено клопотання представника позивача про уточнення позовних вимог та заміну позивача у справі №520/12818/19 за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Харківській області до Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" про стягнення податкового боргу на його правонаступника. Замінено позивача у справі № 520/12818/19 - Головне управління ДПС у Харківській області (код 43143704) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 43983495).
У судове засідання, призначене на 25 лютого 2021 року, сторони, що повідомлялись належним чином про день, час та місце розгляду справи - не прибули.
Від представника відповідача через канцелярію суду 23.02.2021 року надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.34, 19-1.1.45 пункту 19.1.1 статті 19 1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з підпунктами 20.1.18 та 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов`язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" (ЄДРПОУ 25184691) зареєстроване в якості суб`єкта господарювання - юридичної особи та перебуває на податковому обліку, як платник податків в Головному управлінні ДПС у Харківській області.
Станом на дату подання позову податковий борг, що підлягав до стягнення, складав 24 601,19 гривень. Зазначена сума складалася з:
- орендної плати з юридичних осіб по Харківському району на суму 10 850,25 гривень, яка нарахована на підставі;
- податкової декларації з плати за землю від 17,02.2017 № 9022915940 (платежі: з вересня по листопад 2017 року - по 1 036,51 гривень щомісяця, грудень 2017 року - 1 036,47 гривень);
- податкової декларації з плати за землю від 17.02.2017 № 9023155410 (платежі: з жовтня по листопад 2017 року - по 294,44 гривень щомісяця, грудень 2017 року - 294,48 гривень);
- податкової декларації з плати за землю від 19.02.2018 № 9025283946 (платежі: з січня по листопад 2018 року - по 294,44 гривень щомісяця, грудень 2018 року - 294,48 гривень):
- податкової декларації з плати за землю від 23.01.2019 № 10441323 (платежі: з січня по вересень 2019 року - по 294,44 гривень щомісяця)
- орендної плати з юридичних осіб по місту Люботину на суму 13 750,94 гривень, яка нарахована на підставі:
- податкової декларації з плати за землю від 17.02.2016 № 9019024088 (платежі: листопад 2016 року - 335,06 гривень, грудень 2016 року - 977,80 гривень);
- податкової декларації з плати за землю від 17.02.2017 № 9022953258 (платежі: з січня по листопад 2017 року - по 1 036,51 гривень щомісяця, грудень 2017 року - 1 036,47 гривень)
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України).
Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 цього Кодексу, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наданого відповідачем розрахунку загальної суми заборгованості за Товариством з обмеженою відповідальністю "Черемшина" обліковується податковий борг з земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 32258,77 грн.
Судом встановлено, що відповідачем подано до контролюючого органу сім уточнюючих податкових декларацій з плати за землю, а саме: по Харківському району:
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.04.2020 № 19096786, якою
уточнено Податкові зобов`язання за 2017 рік; по місту Люботину;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 7475217 (подано 24.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2014 рік;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 7475226 (подано 24.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2015 рік;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 7475224 (подано 24.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2016 рік;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 2472319 (подано 18.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2017 рік;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 2472314 (подано 18.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2018 рік;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю від 17.01.2020 № 2472196 (подано 18.01.2020), якою уточнено податкові зобов`язання за 2019 рік.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Також частиною 1 статті 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Згідно з п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно з п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно з п. 50.1. ст. 50 ПКУ, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, іцо містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
В ході розгляду справи судом встановлено, що платником вищенаведені уточнюючі податкові декларації були подані після спливу 1095 днів, встановлених ст. 102 ПКУ (які починають відраховуватись від 20 лютого року, в якому подається декларація), подані уточнюючі податкові декларації з плати за землю від 24.01,2020 № 7475217 (уточнено податкові зобов`язання за 2014 рік - м. Люботин), № 7475226 (уточнено податкові зобов`язання за 2015 рік - м. Люботин) та №7475224 (уточнено податкові зобов`язання за 2016 рік - м. Люботин), не були опрацьовані, про що платнику повідомлялося листом від 28.01,2020 № 3084/10/20-40-53-04-15.
Інші уточнені податкові декларації, а саме: уточнюючі податкові декларації з плати за землю від 17.01 2020 № 2472319 (уточнено податкові зобов`язання за 2017 рік - м. Люботин), № 2472314 (уточнено податкові зобов`язання за 2018 рік - м. Люботин), № 2472196 (уточнено податкові зобов`язання за 2019 рік - м. Люботин) та уточнююча декларація з плати за землю від 3 7.04.2020 № 19096786 (уточнено податкові зобов`язання за 2017 рік - Харківський район), були опрацьовані та відображені в інтегрованій картці платника податків.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов`язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 17.04.2020 згідно з інтегрованою карткою платника податків, на підставі уточнюючої податкової декларації з плати за землю від 17.04.2020 № 19096786, зменшено суму податкового боргу минулих років на загальну суму 12 438,08 гривень, у зв`язку з чим заявлений до стягнення податковий борг сплачений у повному обсязі.
Також,, як встановлено за матеріалами справи, платником податків при заповненні уточнюючої податкової декларації з плати за землю від 17.01.2020 № 2472319 (по місту Люботину) було вказано, що подана декларація є уточнюючою за 2020 рік, хоча фактично платником уточнювалися податкові зобов`язання за 2017 рік.
Зважаючи на те, що уточнююча податкова декларація з плати за землю від 17.01.2020 № 2472319, якою фактично уточнювався 2017 рік, є поданою як уточнююча декларація за 2020 рік, то вся сума податкових зобов`язань, визначених до зменшення у розмірі 11002,03 гривень була врахована як зменшення боргу у повному обсязі лише 01.02.2021 року.
З повідомлених податковим органом обставин судом з`ясовано, що опрацювання зазначеної суми податкового боргу в розмірі 11 002,03 гривень не призведе до повного погашення заявленого до стягнення податкового боргу, оскільки частина вказаної суми у розмірі 11002,03 гривень вже направлена у порядку п. 87.9 ст. 87 ГІКУ на погашення податкового боргу за податковою декларацією з плати за землю від 17.02.2016 № 9019024088 (платежі: листопад 2016 року - 335,06 гривень, грудень 2016 року - 977,80 гривень).
З приводу цього суд зазначає, що згідно з п. 87.9 ст. 87 ПКУ, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Отже, уточнена сума податкових зобов`язань згідно з уточнюючою податковою декларацією з плати за землю від 17.01.2020 № 2472319 опрацьовувалася поступово, шляхом погашення щомісяця податкового боргу у порядку черговості по 916,84 гривні.
Станом на 10.02.2020 заявлений до стягнення борг зменшився та наразі складає 2748,91 гривень, та складається з: орендної плати з юридичних осіб по м. Люботину на суму 2748,91 гривень, яка нарахована на підставі податкової декларації з плати за землю від 17.02.2017 № 9022953258 (платежі: жовтень 2017 року - 675,93 гривень, листопад 2017 року - по 1 036,51 гривень, грудень 2017 року - 1 036,47 гривень).
Зазначена сума підтверджується розрахунком суми податкового боргу, який надано податковим органом до матеріалів справи та копіями інтегрованої картки платника податків, які містяться в матеріалах справи.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в загальному розмірі 2748,91 гривень, що підтверджується наданими контролюючим органом документами.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Таким чином, у зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, позивачем вживаються заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу у повному обсязі, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, у зв`язку із чим, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 77, 78, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 43983495) до Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" (код ЄДРПОУ 25184691; просп. Московський, буд. 252, кв. 52, м. Харків, 61099) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Приватного виробничо-комерційного підприємства "Промстройсервіс" (код ЄДРПОУ 25184691) до бюджету України кошти у розмірі 2748,91 (дві тисячі сімсот сорок вісім гривень 91 коп.) грн. в рахунок погашення податкового боргу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02 березня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.