Рішення № 95359679, 05.03.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2021
Номер справи
140/882/21
Номер документу
95359679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/882/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі – ГУ Держгеокадастру у Волинській області, Головне управління, відповідач) про визнання протиправною та скасування відмови, виданої наказом від 12.01.2021 №3-167/15-21-СГ; зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів Мервинської сільської ради Горохівського району у відповідності до вимог Конституції України, Земельного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, зловживаючи своїм посадовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій щодо відмови великій кількості громадян у затвердженні документації із землеустрою, розуміючи наслідки своїх дій, неправомірно видав наказ №58-ОТГ від 31.12.2020, відповідно до якого відбулась передача з державної у комунальну власність Берестечківської територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення згідно з актом приймання передачі, загальною площею 646,8497 га, в результаті чого порушено право громадян, в тому числі і позивача, на приватизацію земельних ділянок. Внаслідок цього наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області № 58-ОТГ від 31.12.2020 підлягає до скасуванню.

Представник позивача вказує на те, що її довірителька ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із відповідним клопотанням про реєстрацію документації із землеустрою, яке зареєстроване у Головному управлінні до 15.12.2020. На думку представника позивача відповідач порушив вимоги пункту 4 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 “Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин”, включивши земельну ділянку з кадастровим номером 0720883800:00:001:1128, яку мала намір приватизувати позивач, до списку земельних ділянок, що були передані у комунальну власність Берестечківської ОТГ. А тому вважає, що наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області № 58-ОТГ від 31.12.2020 підлягає скасуванню в частині передачі земельної ділянки з державної у комунальну власність з кадастровим номером, який згадується вище.

Крім того, звертає увагу на те, що відповідно до цього наказу земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 646,8497 га, які передані у комунальну власність Берестечківської ОТГ, розташовані на території Мервинської сільської ради Горохівського району Волинської області, котра перебуває в процесі припинення та не припинена, а Берестечківська ОТГ не є цілком сформованою, а тому не може бути суб`єктом, що приймає земельні ділянки, розташовані на території іншого органу місцевого самоврядування, який фактично не приєднався до складу об`єднаної територіальної громади, проте не припинив свою діяльність.

На підставі наведеного просить визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Волинській області, видану наказом від 12.01.2021 №3-167/15-21-СГ та зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою ОСОБА_1 .

Ухвалою судді від 26 січня 2021 відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 11 лютого 2021 року №9-3-0.6-1190/2-21 відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що Головним управлінням реалізовано наказ від 31.12.2020 № 58-ОТГ, яким передано Берестечківській територіальній громаді в особі Берестечківської міської ради Горохівського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 646,8497 га, в тому числі і земельну ділянку з кадастровим номером 0720883800:00:001:1128, на яку претендує позивач, що підтверджується підписаним актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 31.12.2021. А тому спірна земельна ділянка перебуває у комунальній власності, про що свідчить інформація з Публічної кадастрової карти, у зв`язку з чим у Головного управління відсутні повноваження щодо розпорядження нею відповідно до статті 122 Земельного кодексу України (далі – ЗК України).

Також вважає безпідставними доводи у позовній заяві про те, що Мервинська сільська рада Горохівського району Волинської області перебуває в процесі припинення, а Берестечківська ОТГ не є цілком сформованою, оскільки розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №708-р “Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територій територіальних громад Волинської області” затверджено склад новоутворених громад, зокрема до Берестечківської територіальної громади увійшла Мервинська сільська рада.

Таким чином, на сьогодні Мервинська сільська рада хоча і перебуває у стані припинення, однак повноваження щодо розпорядження земельними ділянками відсутні, а тому Головним управлінням правомірно передано Берестечківській територіальній громаді в особі Берестечківської міської ради Горохівського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 646,8497 га, у зв`язку з чим прийнято оскаржуваний наказ у межах вимог законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 22.02.2021 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із клопотанням від 27.11.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ 01.03), площею 2,0000 гектарів, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів Мервинської сільської ради із земель державної власності. До клопотання були додані завірена належним чином копія документації із землеустрою та Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

ГУ Держгеокадастру у Волинській області наказом від 12.01.2021 №3-167/15-21-СГ “Про відмову у затвердженні документації із землеустрою” відмовило ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів Мервинської сільської ради Горохівського району, розмір земельної ділянки 2,0000 га, кадастровий номер 0720883800:00:001:1128, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з тих підстав, що бажану до відведення земельну ділянку згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 року № 58-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” передано Берестечківській територіальній громаді згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частинами першою та третьою статті 22 Земельного кодексу України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до частин першої-третьої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами восьмою-десятою статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Відповідно до статті 50 Закону України “Про землеустрій” проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:

1) завдання на розроблення проекту землеустрою;

2) пояснювальну записку;

3) копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);

4) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);

5) письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;

6) довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;

7) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

8) відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

9) копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва III - V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці;

10) розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

11) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

12) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);

13) акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);

14) перелік обмежень у використанні земельних ділянок;

15) викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

16) кадастровий план земельної ділянки;

17) матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);

18) матеріали погодження проекту землеустрою.

Аналізуючи вищенаведене, суд зазначає, що перелік документів, які повинен подати заявник, визначений законом і вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені законом, забороняється; підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою є вичерпними.

Як слідує з матеріалів справи, позивач надав відповідачу завірену належним чином копію документації із землеустрою та Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Волинський аукціонний інститут” було розроблено на замовлення фізичних осіб, в тому числі і позивача ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ 01.03), розташованих за межами населених пунктів Мервинської сільської ради Горохівського району Волинської області.

Вказаний проект землеустрою погоджено, про що свідчить висновок ГУ Держгеокадастру у Черкаській області про розгляд документації із землеустрою від 11.11.2020 №25198/82-20, у якому зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам, в тому числі ОСОБА_1 за адресою: за межами населених пунктів Мервинської сільської ради Горохівського району Волинської області, погоджується.

Свою позицію щодо правомірності відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідач обґрунтовує тим, що бажану до відведення земельну ділянку згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 року № 58-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” передано Берестечківській територіальній громаді згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 року № 58-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” вказано передати Берестечківській територіальній громаді, в особі Берестечківської міської ради Горохівського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 646,8497 га., згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, що додається. Також зазначено, що право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформляється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Відповідно до акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 31.12.2020 Головне управління Держгеокадастру у Волинській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 № 58-ОТГ передає із державної власності, а Берестечківська міська рада приймає у комунальну власність Берестечківської міської ради земельні ділянки згідно додатком. Цей акт разом із вказаним наказом є підставою для державної реєстрації права на вказані у додатку земельні ділянки комунальної власності Берестечківської територіальної громади.

Як слідує з інформації з Публічної кадастрової карти, земельна ділянка за кадастровим номером 0720883800:00:001:1128, на яку позивач просить затвердити проект землеустрою, належить до комунальної власності.

Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Враховуючи те, що спірна земельна ділянка передана відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 № 58-ОТГ та акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 31.12.2020 передана у комунальну власність, тому на даний час у відповідача відсутні повноваження щодо затвердження згаданого проекту землеустрою та розпорядження вказаною земельною ділянкою, яка вибула з його розпорядження.

Позивач в обґрунтування вказаного позову посилається на протиправність наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 № 58-ОТГ, однак зазначений наказ у даному позові не оскаржує та не надає суду доказів його протиправності.

Відтак, оскільки відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 31.12.2020 № 58-ОТГ та акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 31.12.2020 земельна ділянка сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 0720883800:00:001:1128 передана із державної у комунальну власність, тому відповідач правомірно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

У зв`язку з вищенаведеним суд вважає позов безпідставним, а тому відмовляє у його задоволенні.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправною та скасування відмови, виданої наказом від 12.01.2021 №3-167/15-21-СГ, зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів Мервинської сільської ради Горохівського району у відповідності до вимог Конституції України, Земельного кодексу України відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67, код ЄДРПОУ 39767861).

Суддя В.Д. Ковальчук