
Справа № 675/163/19
Провадження № 2/675/32/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" лютого 2021 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої – судді Янішевської О. С., секретаря судового засідання Беліци М. О.,
з участю представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачки адвоката Іванова А. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в приміщенні Ізяславського районного суду у м. Ізяславі цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» до ОСОБА_2 про стягнення коштів за безоблікове користування електроенергією,
в с т а н о в и в :
Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення коштів за безоблікове користування електроенергією у сумі 34026 грн. 54 коп., мотивуючи це тим, що 23 листопада 2018 року рейдовою перевіркою персоналу Білогірського РЕМ у приміщенні житлового будинку АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 , було встановлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року ( далі ПРРЕЕ): самовільне безоблікове підключення поза приладом обліку, після межі балансової належності, шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю на горищі будинку та підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії до ввідного кабелю у цьому місці, куди був підключений обігрівач, тобто п. 5.5.5 ПРРЕЕ. Позивач посилається, що на місці вчинення вказаного порушення у присутності працівників Білогірського РЕМ контролера електронагляду ОСОБА_3 , інженера по договорам і режимах ОСОБА_4 , інженера з охорони праці ОСОБА_5 , начальника дільниці ОСОБА_6 та контролера Ізяславського РЕМ ОСОБА_7 за участю споживача ОСОБА_2 був складений акт про порушення № Б002005 від 23 листопада 2018 року, у якому зафіксоване виявлене правопорушення на день перевірки. На підставі вказаного акту був складений розрахунок нанесених збитків за період з дня заміни облікового приладу по день виявлення порушення, тобто з 22 грудня 2016 року по 23 листопада 2018 року. 04 грудня 2018 року був складений протокол засідання комісії розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, яким визначено розмір завданої шкоди в сумі 32105 грн. 54 коп. Позивач просить стягнути з ОСОБА_2 суму завданої шкоди у розмірі 32105 грн. 54 коп. та судовий збір у сумі 1921 грн.
Представник позивача Остапчук О. О. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, у останнє судове засідання не з`явилася.
Представник відповідачки адвокат Іванов А. Б. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав.
Допитавши сторони, свідків, перевіривши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
21 січня 2019 року до Ізяславського районного суду Хмельницької області з позовною заявою звернулося Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» в особі Ізяславського РЕМ до ОСОБА_2 про стягнення коштів за безоблікове користування електроенергією. Ухвалою суду від 04 лютого 2019 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та прийняте рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою суду від 04 квітня 2019 року за клопотанням представника відповідачки адвоката Іванова А. Б. здійснено перехід з розгляду справи у порядку спрощеного провадження даної цивільної справи у розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим судовим засіданням.
17 квітня 2019 року підготовче провадження було закрите, справу призначено до розгляду.
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; норми Конституції України є нормами прямої дії; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відшкодування шкоди регулюється главою 82 Цивільного кодексу України, тому суд вважає за необхідне застосовувати до розглядуваних правовідносин правові норми, визначені у вказаній главі.
Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частина 2 вказаної статті визначає, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до п. 84 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Як зазначено у ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів:
1) двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії (двосторонній договір);
2) про участь у ринку «на добу наперед» та/або внутрішньодобовому ринку;
3) про купівлю-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед»;
4) про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку;
5) про участь у балансуючому ринку;
6) про врегулювання небалансів;
7) про надання послуг з розподілу;
8) про надання послуг з передачі;
9) про надання допоміжних послуг;
10) про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
11) про приєднання до системи передачі;
12) про приєднання до системи розподілу;
13) про доступ до пропускної спроможності міждержавних перетинів;
14) про постачання електричної енергії споживачу;
15) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг;
16) про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»;
17) про надання послуг комерційного обліку електричної енергії;
18) про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом;
18-1) про купівлю-продаж електричної енергії між гарантованим покупцем та суб`єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку;
19) інші договори, передбачені відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно ч. 2 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний:
1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;
3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
Відповідно до п. 1. 1. 2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року, в редакції, яка діяла станом на 23 листопада та 04 грудня 2018 року, договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами; побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу.
Пункт 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року, в редакції, яка діяла станом на 23 листопада та 04 грудня 2018 року, визначає, що 5.5.5. Споживач електричної енергії зобов`язаний:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору;
4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
7) врегулювати у порядку, визначеному Кодексом систем розподілу та цими Правилами, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу шляхом укладення окремого договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (або у формі додатка до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії);
8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання;
10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
11) надавати розрахункові документи на вимогу представників електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень або після отримання споживачем офіційного запиту відповідного учасника роздрібного ринку) для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показам засобу комерційного обліку;
12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;
13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;
14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи;
15) не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані не менше 1 метра від проводів повітряної лінії електричної мережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 метра для електричних ліній напругою 10 кВ;
16) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті споживача письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаючи день виїзду;
17) забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред`явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи;
18) у разі вибору споживачем тарифу чи комерційної пропозиції, що передбачає розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу (у тому числі за годинами доби), забезпечити застосування відповідних засобів диференційного (погодинного) вимірювання обсягу електричної енергії;
19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;
20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
21) розраховувати та складати баланс електричної енергії власних мереж;
22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів;
23) у разі виникнення різниці між обсягами електричної енергії, розподіленими на межі основного споживача та його субспоживачів, терміново виконати організаційні та технічні заходи щодо усунення причин її виникнення;
24) у разі приєднання нових субспоживачів до власних технологічних електричних мереж у межах дозволеної (договірної) потужності повідомити про це оператора системи та електропостачальника та ініціювати коригування дозволеної (договірної) потужності (зменшення дозволеної (договірної) потужності на величину дозволеної (договірної) потужності нових субспоживачів);
25) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про:
порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача;
порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача;
порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень;
виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
26) перед прийняттям остаточного рішення про зміну електропостачальника провести попередні обговорення з новим електропостачальником для визначення можливості постачання електричної енергії.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підстави звільнення від доказування визначені ст. 82 ЦПК України.
14 лютого 2018 року між позивачем та ОСОБА_2 був укладений договір про користування електричною енергією до особового рахунку № НОМЕР_1 , що підтверджується копією договору, доданою до матеріалів справи (а. с. 10 т. 1), оригінал якого оглянутий у судовому засіданні. Представник відповідачки заперечив факт підписання ОСОБА_2 вказаного договору, однак жодних доказів на підтвердження своїх доводів суду не надав. Представник позивача посилалася на те, що ОСОБА_2 продовжила користуватись послугами позивача, надавала показники використаної електроенергії, оплачувала спожиту електроенергію за встановленими тарифами, про зміну електропостачальника не повідомляла. Доводи представника позивача не були спростовані в ході судового розгляду.
Відповідно до Статуту АТ «Хмельницькобленерго» в редакції від 26 квітня 2018 року одними з предметів діяльності АТ «Хмельницькобленерго» є постачання електричної енергії, передача електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та виробництво електричної енергії, що підтверджується копією статуту, доданою до матеріалів справи.
Пунктом 1. 6 Наказу Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (далі АТ «Хмельницькобленерго») № 823 від 26 жовтня 2018 року «Щодо підвищення ефективності роботи з виявлення безоблікового використання електричної енергії споживачами АТ «Хмельницькобленерго» визначено, що з 01 жовтня 2018 року по 31 березня 2019 року (включно) щомісячно проводити не менше двох рейдових взаємоперевірок з виявлення безоблікового користування електричною енергією юридичними та фізичними особами між РЕМ відповідно до додатку, що підтверджується копією відповідного наказу, доданого до матеріалів справи.
Згідно п. 1 Наказу директора Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» № 155 від 22 листопада 2018 року наказано організовувати роботу рейдової бригади 23 листопада 2018 року спільно з працівниками Ізяславського РЕМ по виявленню позаоблікового споживання електричної енергії, до участі у рейдовій перевірці залучити ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10
23 листопада 2018 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , які діяли відповідно до прав, обов`язків і завдань, визначених їх посадовими інструкціями, копії яких додані до матеріалів справи, під час проведення рейду по виявленню позаоблікового споживання електричної енергії у АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_2 , виявлено позаоблікове підключення поза приладом обліку після межі балансової належності шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю на горищі будинку та підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії до ввідного кабелю в цьому місці, спосіб прокладки відкритий, позаоблікове підключення здійснено проводом 2 х 4, матеріал мідь, у позаобліковий спосіб був підключений електрообігрівач. З вказаного приводу 23 листопада 2018 року був складений акт про порушення № Б 002005, що підтверджується копією вказаного акту, доданою до матеріалів справи, оригінал якого оглянуто в ході судового розгляду.
Будинковолодіння АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 , що підтверджується технічним паспортом, свідоцтвом про право на спадщину за законом, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 9696964 від 30 січня 2006 року, копії яких додані до матеріалів справи. Згідно доданої до матеріалів справи довідки Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області № 234 від 28 березня 2019 року у будинку АДРЕСА_1 зареєстрована одна ОСОБА_2 .
Допитані в ході судового розгляду в якості свідків ОСОБА_11 , котрий обіймає посаду начальника дільниці Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», ОСОБА_12 , котрий обіймає посаду керівника групи по роботі з клієнтами Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», ОСОБА_7 , котрий обіймає посаду контролера Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», суду пояснили, що 23 листопада 2018 року був перехресний рейд Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» і Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго»: працівники Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» проводили рейд на території Ізяславського району Хмельницької області, працівники Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» - на території Білогірського району Хмельницької області. При цьому до складу груп входили представники як Ізяславського РЕМ, так і Білогірського РЕМ.
Допитані в ході судового розгляду в якості свідків ОСОБА_3 , котрий обіймає посаду контролера Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», ОСОБА_4 , котрий обіймає посаду інженера по договорам Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», ОСОБА_6 , котрий обіймає посаду начальника дільниці Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», ОСОБА_5 , котрий обіймає посаду інженера з охорони праці Білогірського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго», суду показали, що 23 листопада 2018 року в якості членів рейдової бригади проводили рейд по виявленню позаоблікового споживання електричної енергії на території Ізяславського району Хмельницької області. Приблизно біля 09 години у с. Белижинці Ізяславського району Хмельницької області проводили відповідні заміри за допомогою спеціального пристрою, повірка якого проведена у встановленому законом порядку, що підтверджується відповідним свідоцтвом, копія якого додана до матеріалів справи. На підставі показань замірів було визначено господарство з найбільшим споживанням електроенергії, яке підлягало перевірці. Свідки детально розповіли про те, яким чином потрапили до будинку. Дозвіл зайти до будинку надав син споживачки після того, як працівники АТ «Хмельницькобленерго» представились та попросили надати доступ до приладу обліку електроенергії. Свідки повідомили, що до будинку зайшли ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . При цьому свідки виявили кабель з розеткою, який спускався з ходу на горище, що розташований у коридорі, де знаходився прилад обліку електроенергії. У зазначену розетку був ввімкнутий електрообігрівач. При перевірці горища було виявлено позаоблікове підключення поза приладом обліку після межі балансової належності шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю на горищі будинку та підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії до ввідного кабелю в цьому місці. У зв`язку з виявленням вказаного порушення були повідомлені працівники Ізяславського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_7 . Свідки вказали, що ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_7 прибули до господарства ОСОБА_2 . Саме ОСОБА_7 проводив демонтаж позаоблікового підключення, пакував та опечатував демонтований пристрій, а ОСОБА_11 проводив фотофіксування позаоблікового підключення.
Покази свідків підтверджуються фототаблицями виявленого позаоблікового підключення та речовим доказом у виді демонтованого пристрою, які надані суду представником позивача.
Свідки детально пояснили хто, де, яким чином, за яких обставин та у присутності кого складали акт про порушення № Б 002005 23 листопада 2018 року.
Свідки зауважили, що при цьому син споживачки поводився нервово, сама споживачка ОСОБА_2 повідомляла, що позаоблікове підключення здійснював її чоловік, який помер, а вона позаобліково електроенергію не використовувала.
Допитаний в ході судового розгляду в якості свідка ОСОБА_13 підтвердив те, що в кінці листопада 2018 року до господарства його матері ОСОБА_2 прибули сторонні особи, котрі перевіряли прилад обліку електроенергії. При цьому свідок підтвердив, що у кімнаті, де він знаходився, був увімкнутий електрообігрівач.
Як сама ОСОБА_2 , так і свідок ОСОБА_13 не заперечували факту виявлення працівниками АТ «Хмельницькобленерго» позаоблікового підключення поза приладом обліку та складання відповідного акту.
ОСОБА_2 та її представник адвокат Іванов А. Б. категорично заперечують вину відповідачки у вчиненні позаоблікового підключення поза приладом обліку після межі балансової належності шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю на горищі будинку та підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії до ввідного кабелю в цьому місці.
Позивач як на доказ послався на протокол № 1 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 21 грудня 2018 року та постанову за справою про адміністративне правопорушення від 21 грудня 2018 року, копії яких додані до матеріалів справи. Зазначеною постановою ОСОБА_2 визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 103-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та до неї застосовано стягнення у вигляді попередження.
09 жовтня 2019 року ОСОБА_2 звернулась до Ізяславського районного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визнання незаконною, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, у якому оскаржила вищезазначену постанову. Рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області № 675/2233/19 від 06 грудня 2019 року, яке набрало законної сили 17 грудня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_2 було задоволено частково; постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 21 грудня 2018 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 103-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладення стягнення у вигляді попередження скасована, а справа про адміністративне правопорушення надіслана на новий розгляд; у задоволенні решти вимог – відмовлено, що підтверджується відповідним рішенням, копія якого додана до матеріалів справи.
Постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Двірецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 17 лютого 2020 року провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 відповідно до ст. 247 ч. 1 пункту 7 у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також відсутності подій і складу адміністративного правопорушення, що підтверджується відповідною постановою, копія якої додана до матеріалів справи.
Дослідивши вказану постанову, судом зауважено, що підставою для констатації відсутності подій і складу адміністративного правопорушення стало, на думку комісії, те, що протокол про адміністративне правопорушення працівниками РЕМ складено невірно через втрату чинності Правил користування електричною енергією для населення. Таким чином суд приходить до висновку, що підставами закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 103-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стали нереабілітуючі підстави.
Жодних інших доказів на підтвердження відсутності вини ОСОБА_2 у вчиненні шкоди, спричиненої позаобліковим підключення поза приладом обліку після межі балансової належності, суду надано не було.
04 грудня 2018 року відбулось засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, що підтверджується відповідним протоколом, копія якого додана до матеріалів справи. Під час цього засідання було визначено розмір суми, яка належить до сплати споживачкою ОСОБА_2 за безоблікове користування електроенергією. До вказаного протоколу доданий відповідний розрахунок.
Судом ретельно досліджено зазначений розрахунок, допитаний свідок ОСОБА_14 , котрий детально роз`яснив порядок визначення вихідних даних та порядок обчислення суми коштів за безоблікове користування електроенергією. Суду надані докази на підтвердження правильності визначення дати початку відрахування строку, за який слід нараховувати кошти за безоблікове користування електроенергією, та на підтвердження проведеної ОСОБА_2 за вказаний період оплати.
При цьому судом встановлено, що при обчисленні суми за грудень 2016 року безпідставно завищена вартість електроенергії та вважає за доцільне її зменшити відповідно до розмірів тарифів, які діяли станом на грудень 2016 року: з нарахованих по акту 396 кВт*год вартість 126 кВт*год обчислювати по 0,4998 грн., що дорівнює 62, 97 грн., 270 кВт*год – по 0,9 грн., що дорівнює 243 грн., разом 305, 97 грн. замість 403, 21 грн., зазначених у розрахунку. Суд встановив, що в іншій частині вказаний розрахунок відповідає ПРРЕЕ та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики№ 562 від 04 травня 2006 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656 в редакції станом на 23 листопада 2018 року.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача в особі Ізяславського РЕМ слід стягнути кошти за безоблікове користування електроенергією у сумі 32008 грн. 30 коп.
Позивач просив стягнути з відповідачки судові витрати, які складаються зі сплаченого при подачі позову судового збору.
Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:
1) у разі задоволення позову - на відповідача;
2) у разі відмови в позові - на позивача;
3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин суд приходить до висновку, що з відповідачки на користь позивача слід стягнути судові витрати, які складаються зі сплаченої суми судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 1915 грн. 18 коп.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 626-634, 638-642, 655, 712, 714, 1166 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 312 від 14 березня 2018 року, в редакції, яка діяла станом на 23 листопада та 04 грудня 2018 року, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики№ 562 від 04 травня 2006 року, зареєстровано ю в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656 в редакції станом на 23 листопада 2018 року, ст. ст. 2, 12, 13, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 92, 95, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284, 352, 354 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Позов Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» (29018 м. Хмельницький, вул. Храновського, буд. 11А, код 22764761) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний ідентифікаційний код НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Ізяславським РВУМВС України у Хмельницькій області 12 листопада 1996 року, жительки у АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів за безоблікове користування електроенергією задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний ідентифікаційний код НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Ізяславським РВУМВС України у Хмельницькій області 12 листопада 1996 року, жительки у АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Ізяславського району електричних мереж (р/р НОМЕР_4 в АТ «Державний Ощадний банк України» № 10021 МФО 315784), 32008 ( тридцять дві тисячі вісім) грн. 30 коп. коштів за безоблікове користування електроенергією, 1915 (одна тисяча дев`ятсот п`ятнадцять) грн. 18 коп. судових витрат.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 12 лютого 2021 року.
Суддя: О. С. Янішевська