
Справа № 648/478/21
Провадження № 3/648/181/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2021 року смт. Білозерка
Суддя Білозерського районного суду Херсонської області Сокирко Л.М., з участю: секретаря судових засідань Онофрійчук Л.О., прокурора Бериславської місцевої прокуратури Шатунського В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки села Томина Балка Білозерського району Херсонської області; зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , начальника Комунального підприємства «Веселка» Білозерської селищної ради Білозерського району Херсонської області; за скоєння адміністративного правопорушень, передбачених статтею 172-6 частиною 1 КпАП України,
в с т а н о в и л а :
Відповіднодо рішення 32 сесії VI скликання Томинобалківської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 23 серпня 2013 року ОСОБА_1 призначена керівником Комунального підприємства «Веселка» Білозерської селищної ради Білозерського району Херсонської області (далі – КП «Веселка» Білозерської селищної ради) з правом підпису в усіх установах, організаціях і підприємствах на фінансових і банківських документах Комунального підприємства Томинобалківської сільської ради.
Рішенням 2 сесії VIІ скликання Білозерської селищної ради Херсонської області від 14 листопада 2017 року розпочато процедуру реорганізації Томинобалківської сільської ради шляхом приєднання до Білозерської селищної ради.
Згідно із розпорядженням Білозерської селищної ради від 24 січня 2020 року № 24к «Про вихід на роботу з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку ОСОБА_1 » ОСОБА_1 (керівник КП «Веселка» Білозерської селищної ради) приступила до роботи з наданням права підпису в усіх установах, організаціях і підприємствах на фінансових банківських документах КП «Веселка» Білозерської селищної ради з 27 січня 2020 року.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, засновником КП «Веселка» Білозерської селищної ради (ЄДРПОУ 32166373) є Білозерська селищна рада (ЄДРПОУ 044001368). Відповідно до розділу 1 Статуту КП «Веселка» Білозерської селищної ради від 26 березня 2018 року № 106/332 вказане підприємство створюється Білозерською селищною радою, є юридичною особою, має самостійний баланс та рахунок, печатку зі своїм найменуванням, штамп, бланки та інші реквізити.
Таким чином у розумінні частини 2 статті 81 ЦК України КП «Веселка» Білозерської селищної ради є юридичною особою публічного права.
Відтак, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду керівника КП «Веселка» Білозерської селищної ради, здійснює діяльність, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Таким чином, ОСОБА_1 згідно статті 1, підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування та відповідальності за цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктів «а» і «в» пункту 2 та пункту 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Декларацію), за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу IІ Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10 червня 2016 року в редакції від 12 грудня 2019 року № 168/19 «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089 та 27 грудня 2019 року № 1301/34272 щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини 1 статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно).
З урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-ІХ від 17 березня 2020 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Керівник КП «Веселка» Білозерської селищної ради ОСОБА_1 була зобов`язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік з 00:00 год. 1 січня 2020 року до 23:59 год. 31 травня 2020 року.
Однак нею декларація за 2019 рік подана 15 червня 2020 року о 12:52 год., тобто несвоєчасно, поза межами строків, встановлених на законодавчому рівні.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому їй правопорушенні визнала, надала пояснення, які аналогічні складеному протоколу. Додатково вказала, що вчасно не подала декларації із власної провини, навіть не робила спроб щодо своєчасної подачі цієї декларації, незважаючи на те, що всім необхідним для подання декларації вона була забезпечена.
Заслухавши ОСОБА_1 , висновок прокурора щодо обгрунтованості притягнення її до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного.
Згідно рішення 32 сесії VI скликання Томинобалківської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 23 серпня 2013 року ОСОБА_1 призначена керівником Комунального підприємства «Веселка» Білозерської селищної ради з правом підпису в усіх установах, організаціях і підприємствах на фінансових і банківських документах Комунального підприємства Томинобалківської сільської ради. Рішенням 2 сесії VIІ скликання Білозерської селищної ради Херсонської області від 14 листопада 2017 року розпочато процедуру реорганізації Томинобалківської сільської ради шляхом приєднання до Білозерської селищної ради.
Як вбачається із розпорядження Білозерської селищної ради від 24 січня 2020 року № 24к «Про вихід на роботу з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку ОСОБА_1 » ОСОБА_1 (керівник КП «Веселка» Білозерської селищної ради) приступила до роботи з наданням права підпису в усіх установах, організаціях і підприємствах на фінансових банківських документах КП «Веселка» Білозерської селищної ради з 27 січня 2020 року.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду керівника КП «Веселка» Білозерської селищної ради, здійснює діяльність, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно із приписами ст. 1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом декларування та відповідальності за цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
У порушення приписів діючого законодавства ОСОБА_1 подала декларацію за 2019 рік 15 червня 2020 року о 12:52 год., тобто несвоєчасно, поза межами строків, встановлених на законодавчому рівні.
Суд встановив, що ОСОБА_1 мала фізичну та технічну можливість своєчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, а поважні причини щодо несвоєчасного її подання відсутні.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Відповідно до статті 9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 10 КпАП України, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об`єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КпАП України встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб`єктивна сторона у формі непрямого умислу частини 1 статті 172-6 КпАП України полягає у тому, що ОСОБА_1 була обізнана з вимогами фінансового контролю, попереджена про відповідальність за невиконання цих вимог, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», зокрема про строки подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, наслідками за порушення цих вимог, а також про алгоритм необхідних дій в Реєстрі для подання щорічної декларації, але свідомо допускала настання негативних наслідків.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, відповідно до статті 1, підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2019 рік подала несвоєчасно, без поважних причин, маючи фізичні та технічні можливості.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КпАП України, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обираючи вид адміністративного стягнення, суд урахував характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан та обставини, які пом`якшують та обтяжуть відповідальність.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність правопорушниці є її щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушниці суд не встановив.
З урахуванням викладеного та, діючи в межах санкції частини 1 статті 172-6 КпАП України, вважаю необхідним застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу на користь Держави.
Відповідно до частини 1 статті 40-1 КпАП України у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись статтями 40-1, 172-6 частиною 1, 283-285 КпАП України, Законом України "Про запобігання корупції", Законом України "Про місцеве самоврядування в України",
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винуватою в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.
Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом 10 днів через Білозерський районний суд Херсонської області.
Суддя: Сокирко Л.М.
Постанова набрала чинності________