
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 лютого 2021 року Справа № 903/952/20
за позовом Сільськогосподарського приватного підприємства «Дружба», с. Воютин, Луцький район, Волинська область
до відповідача 1:Головного управління Держгеокадастру у Волинській області
відповідача 2: Воютинської сільської ради, с. Воютин, Луцький район, Волинська область
про визнання недійсним та скасування рішення; визнання укладеними додаткових угод
Головуючий суддя Шум М.С.
Секретар с/з: Ведмедюк М.П.
Представники сторін:
від позивача: Багіров Р. А., адвокат
від відповідача 1: Хитрик Н. В., довіреність від 28.12.2020
від відповідача 2:н/з
встановив:
позивач – Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» звернулося до господарського суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та Воютинської сільської ради, с. Воютин, Луцький район, Волинська область, в якому просить:
- визнати недійсним та скасувати рішення Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області «Про продовження дії договорів оренди земельних ділянок з СГПП «Дружба» №37/4 від 17.12.2019 в частині відмови у продовженні на наступний термін дії договорів оренди, укладених між СГПП «Дружба» та Воютинською сільською радою на земельні ділянки із кадастровими номерами 0722881500:04:000:0136; 0722881500:04:000:0137, 0722881500:04:000:0138, 0722881500:04:000:0139, 0722881500:04:000:0140
- визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600013;
- визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600016;
- визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600012;
- визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600014;
- визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600017.
Ухвалою суду від 16.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.01.2021, запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 28.12.2020 залучено співвідповідачем у справі - Воютинську сільську раду (45645, Волинська обл., Луцький район, с. Воютин, вул. Центральна, 1 код ЄДРПОУ 39767861).
08.01.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Держгеокадастру у Волинській області у якому Відповідач 1 просить суд в частині позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області відмовити повністю, оскільки відповідач 1 не наділений повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками комунальної форми власності, оскаржуваного рішення не приймав, а відтак є неналежним відповідачем з приводу відповідного спору.
Представник позивача листом від 14.01.2021 долучив до матеріалів справи докази надсилання копії позовної заяви із додатками на адресу співвідповідача- Воютинської сільської ради.
Господарський суд протокольною ухвалою від 02.02.2021 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 23.02.2021 на 10 год. 30 хв
Відповідач 2 в судове засідання 23.02.2021 не з`явився, уповноваженого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, пояснень чи інших клопотань на адресу суду не надходило. Вимог ухвали суду від 12.01.2021 не виконав.
Присутній в судовому засіданні 23.02.2021 представник позивача наполягав на задоволені позову, обґрунтовуючи долученими до матеріалів справи доказами.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні 23.02.2021 щодо задоволення судом позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області надав заперечення та зазначив, що оскільки спірні земельні ділянки є комунальної форми власності, а розпорядження даними земельними ділянками не належить до повноважень відповідача -1 то підстав для позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області відсутні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача - 1, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
25 грудня 2009 року між Орендодавцем - Воютинською сільською радою Луцького району Волинської області та Орендарем - Сільськогосподарським приватним підприємством «Дружба» було укладено ряд договорів оренди землі, а саме:
Договір оренди землі від 25.12.2009 р., відповідно до п.1,2 якого (з урахуванням Додаткової угоди № 01 від 30.09.2015 року), орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 33,6664 га в тому числі: землі державного резервного фонду - 33,6664 га, з них ріллі - 33,6664 га, яка розташована на території Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населеного пункту. Кадастровий номер земельної ділянки: 0722881500:04:000:0138. Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2010 запис № 041007600013.
Договір оренди землі від 25.12,2009 р., відповідно до п. 1,2 якого (з урахуванням Додаткової угоди № 01 від 30.09.2015 року), орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 55,6118 га в тому числі: землі природоохоронного призначення - 55,6118 га, з них сіножаті - 55,6118 га, яка розташована на території Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населеного пункту. Кадастровий номер земельної ділянки: 0722881500:04:000:0140, Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2010 запис № 041007600016.
Договір оренди землі від 25.12.2009 р., відповідно до п.1,2 якого (з. урахуванням Додаткової угоди № 01 від 30.09.2015 року), орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 9,5907 га в тому числі: землі природоохоронного призначення - 9,5907 га, з них сіножаті - 9,5907 га, яка розташована на території Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населеного пункту. Кадастровий номер земельної ділянки: 0722881500:04:000:0139. Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2010 запис № 041007600012.
Договір оренди землі від 25.12.2009 р., відповідно до п.1,2 якого (з урахуванням Додаткової угоди № 01 від 30.09.2015 року), орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,7113 га в тому числі: землі природоохоронного призначення - 2,7113 га, з них сіножаті - 2,7113 га, яка розташована на території Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населеного пункту. Кадастровий номер земельної ділянки: 0722881500:04:000:0137, Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2010 запис № 041007600014.
Договір оренди землі від 25.12.2009 р., відповідно до п.1,2 якого (з урахуванням Додаткової угоди № 01 від 30.09.2015 року), орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 24,3484 га в тому числі: землі природоохоронного призначення - 24,3484 га, з них сіножаті - 24,3484 га, яка розташована на території Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області за межами населеного пункту. Кадастровий номер земельної ділянки: 0722881500:04:000:0136. Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 02.11.2010 запис № 041007600017.
З пункту 41 вищевказаного договору передбачено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Відповідний Договір підписаний сторонами та зареєстровані в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель внесено запис - 02.11.2010.
Згідно з ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі, є Закон України "Про оренду землі", яким встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
За змістом статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
Пунктом 8 вищезазначених Договорів визначено, що після закінчення його (їх) строку дії, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Це положення договору узгоджується із загальною нормою частини першої статті 777 ЦК України та статтею 33 Закону України "Про оренду землі".
Так, у частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.
Згідно статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. У разі смерті орендодавця перебіг строків, визначених частинами другою, п`ятою, шостою, восьмою цієї статті, зупиняється до моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку. З дня, коли орендарю стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємця або територіальної громади, перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням строку, що минув до їх зупинення. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Пунктом 20 Договору визначено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього Договору за актом приймання - передачі.
Пунктом 41 Договору встановлено, що договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Суд зазначає, що формулювання пункту 41 Договору дає підстави для висновку про набрання ним чинності не в день його підписання, а після підписання та не раніше його державної реєстрації.
Тобто, дату підписання Договорів - 25.12.2009 року не можна ототожнювати з датою набрання ними чинності та початком перебігу строку оренди.
Суд зауважує, що за змістом статей 18 та 20 Закону про оренду землі, які підлягають застосуванню до договору оренди земельної ділянки згідно з вимогами статті 792 ЦК України, укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації та набирає чинності після такої реєстрації. Набранням договором чинності є момент у часі, коли починають діяти права та обов`язки по договору, тобто коли договір як підстава виникнення правовідносин, виражена (оформлена) у письмовій формі, в якій зафіксовані умови договору, породжує правовідносини, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні цього договору.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду 532/384/16-ц від 15.08.2018.
З матеріалів справи судом додатково встановлено, що Позивач до закінчення строку дії Договорів направив Воютинській сільській раді лист із повідомленням про намір укладення (продовження) договорів на новий строк, а до листа долучив проекти Додаткових угод, які були підписані зі сторони Позивача.
Тобто, Позивач у порядку та строки, визначені Договором та ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» повідомив Воютинську сільську раду про бажання (намір) укласти (продовжити) договір оренди на новий строк.
Частиною 5 ст. 33 цього Закону передбачено, що орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Тобто законодавець у частині п`ятій статті 33 Закону України "Про оренду землі" визначив алгоритм дій, який зобов`язує орендодавця після отримання листа-повідомлення орендаря: розглянути лист-повідомлення на відповідність вимогам закону; узгодити з орендарем (за необхідності) істотні умови договору; за відсутності заперечень прийняти рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності); укласти з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендареві направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
За таких обставин суд вважає, що орендар належним чином виконав свій обов`язок щодо повідомлення орендодавця не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору про намір його поновити, як це передбачено умовами договору оренди землі та додаткових угод про поновлення договору оренди землі та не суперечить вимогам ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
З матеріалів справи вбачається, що 18.12.2019 Позивачем від Воютинської сільської ради було отримано лист № 515/1.9.1. від 18.12.2019 про те, що згідно із рішенням сесії сільської ради від 17.12.2019 року за № 37/4 СГПП «Дружба» відмовлено у продовженні на наступний термін дії вищеперелічених Договорів оренди на вищезазначені земельні ділянки та надано витяг із рішення сесії.
Підставою для відмови у продовжені строку дії договорів на наступний термін є виробнича необхідність безоплатної передачі земельних ділянок із земель комунальної власності у власність жителям сільської ради, учасникам АТО з метою дотримання їх конституційного права на землю.
Листом від 30.01.2020 року за № 41/1.9,1 Воютинська сільська рада повідомила, що заяви від жителів сільської ради та від учасників АТО та ООС перебувають на розгляді сільської ради постійно. Крім того, до сесії сільської ради надійшло 13 письмових та 82 усних заяв від фізичних осіб про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності. Додатково повідомила, що Земельну ділянку, яка перебуває в оренді Позивача, сільська рада планує передати у приватну власність, виконуючи вищезазначене рішення сесії.
Позивач вважає, вищезазначене рішення Воютинської сільської ради незаконним, а додаткові угоди, додані до листа про намір продовжити строк оренди договорів такими, що підлягають визнанню укладеними, виходячи із наступних підстав.
Господарський суд враховує, що за змістом статті 33 Закону України "Про оренду землі" законодавчо відокремлено право на укладення договору оренди на новий строк шляхом укладення додаткової угоди, яке має бути реалізовано до спливу строку договору оренди землі, що закріплено у частинах 1 - 5 цієї норми, від права вважати продовженим
договір оренди землі, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди землі за відсутності протягом одного місяця після спливу терміну дії договору листа - повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні цього договору оренди, визначене у інших частинах цієї статті.
Відповідні положення у вказаних частинах зазначеної статті дозволяють продовжувати орендні правовідносини, але у першому випадку це право повинно бути реалізовано до спливу договору оренди, а у другому - воно може настати за відсутності заперечення іншої сторони протягом визначеного терміну після закінчення строку дії договору оренди землі.
Поняття переважного права орендаря перед іншими особами означає надання йому переваги орендодавцем у разі наявності пропозицій інших господарюючих суб`єктів, що містять умови рівні з умовами особи, що наділена переважним правом. Тобто, поновлення договору оренди земельної ділянки у такий спосіб можливе виключно за інших рівних умов з іншими особами - претендентами на право оренди цієї земельної ділянки.
Оскільки переважне право на поновлення договору оренди землі на новий строк може бути реалізоване перед іншими претендентами на оренду і за інших рівних умов, а із встановлених обставин в даній справі не встановлено існування прав або інтересів до відповідної земельної ділянки інших осіб, суд приходить до висновку, що переважне право позивача на укладення Договору перед іншими особами (частини 1 - 5 статті 33 Закону) не є порушеним, а тому підстави для поновлення Договору у спосіб, передбачений частинами 1 - 5 статті 33 Закону, відсутні.
В даному випадку, позивач просить поновити договір оренди землі на підставі п.6, ч.1 ст. статті 33 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до норм чинного на той час законодавства, зокрема статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно зчастиною другою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що зокрема підтверджується змістом частини 3 статті 509 цього Кодексу. Отже, законодавець, навівши у тексті Цивільного кодексу України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту. Саме тому у конкретних правовідносинах, зокрема щодо поновлення договору оренди землі на підставі статті 33 Закону України "Про оренду землі", добросовісність орендодавця по суті становить гарантію дотримання прав менш захищеної сторони, якою у спірних правовідносинах є орендар.
За встановлених судом обставин продовження користування позивачем земельною ділянкою під час та після закінчення строку дії договору, здійснення позивачем орендних платежів за користування земельною ділянкою, орендодавець порушив право позивача на встановлений законом порядок розгляду питання щодо укладення додаткової угоди до договору на той самий строк і на тих самих умовах.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем 2 була порушена процедура реалізації позивачем права відповідно до ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" на поновлення договору оренди землі та укладення додаткової угоди до договору на той самий строк і на тих самих умовах. Матеріали справи свідчать, що відповідач 2 безпідставно позбавив позивача права скористатись правом на поновлення договору, шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах.
Також суд приймає до уваги висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини: за обставинами справи "Стретч проти Сполученого Королівства" вирішуючи питання про те, чи був дотриманий сторонами справедливий баланс між інтересами суспільства та правами заявника Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 24.06.2003р. відзначив, що місцева влада отримала узгоджену з заявником орендну плату і не стояло питання про те, що дії органу були спрямовані проти інтересів суспільства чи що порушувалися інтереси якоїсь третьої сторони, або що продовження терміну оренди могло бути всупереч з якою-небудь передбаченою законом функцією органу влади. Оскільки сама місцева влада при укладенні договору вважала, що вона має право продовжити терміни його дії, то заявник міг на розумних підставах сподіватися на виконання цих умов. Він не тільки мав право законного очікування отримання майбутніх доходів від зроблених ним капіталовкладень, але можливість продовження терміну дії договору оренди була важливим елементом його підприємницької діяльності з огляду на зобов`язання, взяті ним на себе, і взагалі періоду часу, що скоротився, за який він міг розраховувати на відшкодування своїх витрат; у рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.2003р. у справі "Стретч проти Об`єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії" встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення сесії Воютинської сільської ради від 17.12.2019 року за № 37/4, яким СГПП «Дружба» було відмовлено у продовженні на наступний термін дії Договорів оренди на вищезазначені земельні ділянки, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
В силу положень ст.12 Земельного кодексу України, ст. 140 Конституції України Воютинська сільська рада як орган місцевого самоврядування розпоряджається земельними ділянками комунальної власності. В той же час, таке розпорядження землями комунальної власності не є безумовним та повинно здійснюватися із дотриманням вимог діючого законодавства.
Судом встановлено, що позивач виконав всі передбачені ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" дії, необхідні для оформлення права подальшого користування земельною ділянкою на умовах оренди.
З матеріалів справи судом додатково встановлено, що підставою для відмови у продовжені строку дії договору на наступний термін стала виробнича необхідність безоплатної передачі земельних ділянок із земель комунальної власності у власність жителям сільської ради, учасникам АТО з метою дотримання їх конституційного права на землю.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та Інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної Інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Однак, всупереч вимогам ст. 59 вищезазначеного Закону, не було оприлюднено та опубліковано на офіційному веб-сайті сільської ради чи у будь-якому Іншому засобі масової інформації результати поіменного голосування депутатів сільської ради за вищезазначене рішення № 37/4 від 17.12.2019 року.
Відповідно до ст. 50 вищезазначеного Закону, секретар сільської ради забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.
Статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники публічної інформації зобов`язані оприлюднювати, зокрема, нормативно-правові акти та акти Індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), ухвалені розпорядником. Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайта така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Крім того, Закон України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» визначає порядок всебічного та об`єктивного висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації і захисту їх від монопольного впливу органів тієї чи іншої гілки державної влади або органів місцевого самоврядування і є складовою частиною законодавства України про інформацію.
Згідно зі статтею 5 вказаного Закону порядок фінансування засобів масової інформації з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, засновниками чи співзасновниками яких є ці органи, визначається в договорах між органами державної влади, органами місцевого самоврядування і редакціями засобів масової інформації, а також у статутах редакцій цих засобів масової інформації.
Недержавні засоби масової інформації висвітлюють діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування на умовах, передбачених в укладеній між цими органами і редакціями засобів масової інформації угоді. Якщо така угода не укладена, то редакція недержавного засобу масової Інформації має право самостійно, відповідно до законодавства України, висвітлювати діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, визначаючи у своєму статуті джерела фінансування витрат на це висвітлення.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування у своїх кошторисах зобов`язані передбачати витрати на висвітлення своєї діяльності засобами масової Інформації.
Статтею 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачено, що рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Отже, усі рішення органів місцевого самоврядування (у т.ч. сільських рад) мають бути в обов`язковому порядку оприлюдненні в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Всупереч цьому, вищезазначене рішення Воютинської сільської ради не було опубліковано (оприлюднено) в жодному з офіційних виданнях та засобах масової Інформації, а тому порушено порядок його прийняття.
Як встановлено судом під час розгляду цієї справи, прийняття спірного рішення Воютинською сільською радою відбулось із порушенням цілої низки нормативно-правових актів, зокрема Цивільного, Господарського кодексів України, Закону України "Про оренду землі". Отже, критерій законності у цьому контексті не дотримано.
Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.
Одностороння безпідставна відмова відповідача від продовження договору оренди землі у даному випадку нівелює правомірні, гарантовані законом та умовами договору сподівання позивача на продовження дії договору та фактично є втручанням у право власності останнього, оскільки відсутність правової підстави користування земельною ділянкою унеможливлює реалізацію позивачем правомочностей мирного володіння та користування розташованим на ній нерухомим майном.
За встановлених судом обставин спірне рішення було прийнято відповідачем з перевищенням наданих статтею 12 Земельного кодексу України та статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень щодо розпорядження землями комунальної власності.
У контексті зазначеного доречним є застосування судом практики Європейського суду з прав людини стосовно захисту законного сподівання особи на реалізацію передбаченого договором права на продовження терміну оренди як додаткової частини майнового права в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду 923/410/16 від 07.03.2018р.
Отже, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що в даній справі не дотримано жодного критерію, які дають право суду на втручання у право особи на мирне володіння майном із гарантіями, наданими статтею 1 Першого протоколу.
Позивач з моменту укладення Договору належним чином виконував його умови, своєчасно та в повному обсязі вносив орендну плату, використовував земельну ділянку за її цільовим призначенням тощо.
Доказом цього факту є відсутність будь-яких претензій з цього приводу зі сторони Воютинської сільської ради протягом строку дії Договору .
Крім зазначеного вище суд зауважує, що у рішенні Воютинська сільська рада визначивши, що орендовані Позивачем земельні ділянки виробничо- необхідні для безоплатної передачі земельних ділянок із земель комунальної власності у власність жителям сільської ради, учасникам АТО з метою дотримання їх конституційного права на землю, створення умов для можливості реалізації забезпечення пріоритету сільськогосподарського землеволодіння, не зазначив дані про особу (осіб), яким така земельна ділянка має передаватись у власність та умови такої передачі.
За встановлених судом обставин належного виконання орендарем обов`язків за договором, своєчасного звернення до орендодавця із листом-повідомленням про продовження дії договорів з наданням проекту додаткової угоди орендодавець порушив право позивача на встановлений законом порядок розгляду питання про поновлення договору оренди на новий строк, а отже і на укладення додаткової угоди до договору.
З підстав викладеного вище, господарський суд дійшов висновку про визнаня недійсним та скасувати рішення Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області «Про продовження дії договорів оренди земельних ділянок з СГПП «Дружба» №37/4 від 17.12.2019 в частині відмови у продовженні на наступний термін дії договорів оренди, укладених між СГПП «Дружба» та Воютинською сільською радою на земельні ділянки із кадастровими номерами 0722881500:04:000:0136; 0722881500:04:000:0137, 0722881500:04:000:0138, 0722881500:04:000:0139, 0722881500:04:000:0140 та визнати укладеною додаткову угоду № 02 до договору оренди землі від 25.12.2009, зареєстрованого в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 вчинено запис №041007600013, №041007600016, №041007600012, №041007600014 та №041007600017.
Наведене вище надає підстави для визнання рішення ради недійсним згідно з положеннями статей 15, 16, 21 Цивільного кодексу України та статті 152 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Пунктом 2 відповідної статті передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування.
Позивач, реалізовуючи своє право відповідно до зазначених норм законодавства, звернувся в суд з даним позовом.
Щодо позовних вимог Сільськогосподарського приватного підприємства «Дружба» до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області слід відмовити з огляду на наступне.
За змістом ст.48 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред`явленим позовом.
З аналізу наведеної статті слідує, що законодавець поклав на позивача обов`язок визначати відповідача (співвідповідача) у справі і суд повинен розглянути позов щодо тих відповідачів, яких визначив позивач. Водночас якщо позивач помилився і подав позов до тих, хто відповідати за позовом не повинен, або притягнув не всіх, він не позбавлений права звернутись до суду з клопотанням про заміну неналежного відповідача чи залучення до участі у справі співвідповідачів і суд таке клопотання задовольняє. Тобто ініціатива щодо заміни неналежного відповідача повинна виходити від позивача, який повинен подати клопотання. У цьому клопотанні позивач обґрунтовує необхідність такої заміни, а саме, чому первісний відповідач є неналежним і хто є відповідачем належним.
З урахуванням принципу диспозитивності суд не має права проводити заміну неналежного відповідача належним з власної ініціативи.
За змістом постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц (провадження № 14-61цс18) зроблено висновок про те, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ГПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи, а не на стадії відкриття провадження.
Тобто, пред`явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.
Суд зауважує, що спірні земельні ділянки є комунальної форми власності, а розпорядження даними земельними ділянками не належить до повноважень відповідача -1, тому підстав для задоволення позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області відсутні
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
Враховуючи, прийняття судом рішення про задоволення позовних вимог, суд вважає, що витрати, пов`язані з поданням позовної заяви до суду та розглядом справи в суді (сплата судового збору), котрі поніс позивач, слід відшкодувати йому у відповідності до ч.1 ст.129 ГПК України за рахунок відповідача 2 – Воютинської сільської ради.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним та скасувати рішення Воютинської сільської ради Луцького району Волинської області «Про продовження дії договорів оренди земельних ділянок з СГПП «Дружба» №37/4 від 17.12.2019 в частині відмови у продовженні на наступний термін дії договорів оренди, укладених між СГПП «Дружба» та Воютинською сільською радою на земельні ділянки із кадастровими номерами 0722881500:04:000:0136; 0722881500:04:000:0137, 0722881500:04:000:0138, 0722881500:04:000:0139, 0722881500:04:000:0140
3. Визнати укладеною Додаткову угоду № 02 до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, зареєстрований в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 року вчинено запис № 041007600013, у наступній редакції:
Додаткова угода № 02
до договору оренди землі від 25 грудня 2009 року
« 07» травня 2019 року село Воютин, Луцький район, Волинська область
Воютинська сільська рада, в особі сільського голови Іщука Валентина Олександровича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі за текстом іменовано - «орендодавець»), з однієї сторони, та Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба», (надалі за тестом іменоване - «орендар»), в особі директора підприємства Здрилюк Валентини Степанівни, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі Іменовані - «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цю додаткову угоду (надалі за текстом іменована - «Угода») до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований 02 листопада 2010 року у Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041007600013 (надалі за текстом іменований - «Договір») про наступне:
1. Викласти речення перше пункту 8 Договору в наступній редакції: «Договір укладено строком на 25 років до 25 грудня 2034 року».
2. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних», Сторони, які підписали цей Договір дають повну та безумовну згоду на використання персональних даних, зазначених в цьому Договорі, з метою забезпечення реалізації цивільно - правових, господарсько - правових, адміністративно - правових; земельних, податкових відносин та відносин у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також виконання положень цього Договору та пов`язаних з цим дій, зокрема, але не обмежуючись наступним: проведення розрахунків, здійснення бухгалтерського обліку, надсилання кореспонденції, дій, пов`язаних із захистом прав сторони за Договором.
3. Сторони беруть на себе зобов`язання не розголошувати комерційну таємницю (Конфіденційну інформацію) одна одної, яка стала відома в зв`язку з виконанням цього Договору. А також, ні одна із сторін не має права передавати права І обов`язки за цим Договором третім особам без письмової згоди іншої сторони.
4. Дана угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами та набирає чинності з моменту внесення на її підставі відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речове право оренди.
5. Дана угода є невід`ємною частиною Договору та складена у трьох автентичних примірниках по одному для кожної із Сторін та один - для державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Воютинська сільська рада Місцезнаходження: село Воютин, Луцький район, Волинська область, Україна, поштовий індекс: 45645; Ідентифікаційний код юридичної особи: (код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України): 04332229. ______В.О. Іщук Орендар Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» в особі директора Здрилюк Валентини Степанівни, яка діє на підставі статуту, затвердженого Луцькою РДА 23.04.2003 № 040514251000407; село Воютин, Луцький район, Волинська область. Ідентифікаційний код: 03737284 ________В.С. Здрилюк
4. Визнати укладеною Додаткову угоду № 02 до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, зареєстрований в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 року вчинено запис № 041007600016, у наступній редакції:
Додаткова угода № 02
до договору оренди землі від 25 грудня 2009 року
« 07» травня 2019 року село Воютин, Луцький район, Волинська область
Воютинська сільська рада, в особі сільського голови Іщука Валентина Олександровича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі за текстом Іменовано - «орендодавець»), з однієї сторони, та Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба», (надалі за тестом іменоване - «орендар»), в особі директора підприємства ОСОБА_1 , що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі іменовані - «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цю додаткову угоду (надалі за текстом іменована - «Угода») до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований 02 листопада 2010 року у Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041007600016 (надалі за текстом іменований - «Договір») про наступне:
1. Викласти речення перше пункту 8 Договору в наступній редакції: «Договір укладено строком на 25 років до 25 грудня 20ІЛ року».
2. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних», Сторони, які підписали цей Договір дають повну та безумовну згоду на використання персональних даних, зазначених в цьому Договорі, з метою забезпечення реалізації цивільно - правових, господарсько - правових, адміністративно - правових; земельних, податкових відносин та відносин у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також виконання положень цього Договору та пов`язаних з цим дій, зокрема, але не обмежуючись наступним: проведення розрахунків, здійснення бухгалтерського обліку, надсилання кореспонденції, дій, пов`язаних із захистом прав сторони за Договором.
3. Сторони беруть на себе зобов`язання не розголошувати комерційну таємницю (Конфіденційну інформацію) одна одної, яка стала відома в зв`язку з виконанням цього Договору. А також, ні одна із сторін не має права передавати права і обов`язки за цим Договором третім особам без письмової згоди іншої сторони.
4. Дана угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами та набирає чинності з моменту внесення на її підставі відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речове право оренди.
5. Дана угода є невід`ємною частиною Договору та складена у трьох автентичних примірниках
по одному для кожної із Сторін та один - для державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Воютинська сільська рада Місцезнаходження: село Воютин, Луцький район, Волинська область, Україна, поштовий індекс: 45645; Ідентифікаційний код юридичної особи: (код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України): 04332229. ______В.О. Іщук Орендар Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» в особі директора Здрилюк Валентини Степанівни, яка діє на підставі статуту, затвердженого Луцькою РДА 23.04.2003 № 040514251000407; село Воютин, Луцький район, Волинська область. Ідентифікаційний код: 03737284 ________В.С. Здрилюк
5. Визнати укладеною Додаткову угоду № 02 до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, зареєстрований в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 року вчинено запис № 041007600012, у наступній редакції:
Додаткова угода № 02
до договору оренди землі від 25 грудня 2009 року
« 07» травня 2019 року село Воютин, Луцький район, Волинська область
Воютинська сільська рада, в особі сільського голови Іщука Валентина Олександровича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі за текстом іменовано - «орендодавець»), з однієї сторони, та Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба», (надалі за тестом Іменоване - «орендар»), в особі директора підприємства Здрилюк Валентини Степанівни, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі Іменовані - «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цю додаткову угоду (надалі за текстом іменована - «Угода») до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований 02 листопада 2010 року у Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041007600012 (надалі за текстом іменований - «Договір») про наступне:
1. Викласти речення перше пункту 8 Договору в наступній редакції: «Договір укладено строком на 25 років до 25 грудня 2034 року».
2. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст, 11 Закону України «Про захист персональних даних», Сторони, які підписали цей Договір дають повну та безумовну згоду на використання персональних даних, зазначених в цьому Договорі, з метою забезпечення реалізації цивільно - правових, господарсько - правових, адміністративно - правових; земельних, податкових відносин та відносин у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також виконання положень цього Договору та пов`язаних з цим дій, зокрема, але не обмежуючись наступним: проведення розрахунків, здійснення бухгалтерського обліку, надсилання кореспонденції, дій, пов`язаних із захистом прав сторони за Договором.
3. Сторони беруть на себе зобов`язання не розголошувати комерційну таємницю (Конфіденційну інформацію) одна одної, яка стала відома в зв`язку з виконанням цього Договору. А також, ні одна із сторін не має права передавати права і обов`язки за цим Договором третім особам без письмової згоди іншої сторони.
4. Дана угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами та набирає чинності з моменту внесення на її підставі відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речове право оренди.
5. Дана угода є невід`ємною частиною Договору та складена у трьох автентичних примірниках - по одному для кожної із Сторін та один - для державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Воютинська сільська рада Місцезнаходження: село Воютин, Луцький район, Волинська область, Україна, поштовий індекс: 45645; Ідентифікаційний код юридичної особи: (код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України): 04332229. ______В.О. Іщук Орендар Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» в особі директора Здрилюк Валентини Степанівни, яка діє на підставі статуту, затвердженого Луцькою РДА 23.04.2003 № 040514251000407; село Воютин, Луцький район, Волинська область. Ідентифікаційний код: 03737284 ________В.С. Здрилюк
6. Визнати укладеною Додаткову угоду № 02 до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, зареєстрований в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 року вчинено запис № 041007600014, у наступній редакції:
Додаткова угода № 02
до договору оренди землі від 25 грудня 2009 року
« 07» травня 2019 року село Воютин, Луцький район, Волинська область
Воютинська сільська рада, в особі сільського голови Іщука Валентина Олександровича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі за текстом іменовано - «орендодавець»), з однієї сторони, та Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба», (надалі за тестом іменоване - «орендар»), в особі директора підприємства ОСОБА_1 , що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі іменовані - «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цю додаткову угоду (надалі за текстом іменована - «Угода») до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований 02 листопада 2010 року у Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041007600014 (надалі за текстом іменований - «Договір») про наступне:
1. Викласти речення перше пункту 8 Договору в наступній редакції: «Договір укладено строком на 25 років до 25 грудня 2034 року».
2. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних», Сторони, які підписали цей Договір дають повну та безумовну згоду на використання персональних даних, зазначених в цьому Договорі, з метою забезпечення реалізації цивільно - правових, господарсько - правових, адміністративно - правових; земельних, податкових відносин та відносин у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також виконання положень цього Договору та пов`язаних з цим дій, зокрема, але не обмежуючись наступним: проведення розрахунків, здійснення бухгалтерського обліку, надсилання кореспонденції, дій, пов`язаних із захистом прав сторони за Договором.
3. Сторони беруть на себе зобов`язання не розголошувати комерційну таємницю (Конфіденційну інформацію) одна одної, яка стала відома в зв`язку з виконанням цього Договору. А також, ні одна із сторін не має права передавати права і обов`язки за цим Договором третім особам без письмової згоди іншої сторони.
4. Дана угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами та набирає чинності з моменту внесення на її підставі відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речове право оренди.
5. Дана угода є невід`ємною частиною Договору та складена у трьох автентичних примірниках - по одному для кожної із Сторін та один - для державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Воютинська сільська рада Місцезнаходження: село Воютин, Луцький район, Волинська область, Україна, поштовий індекс: 45645; Ідентифікаційний код юридичної особи: (код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України): 04332229. ______В.О. Іщук Орендар Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» в особі директора Здрилюк Валентини Степанівни, яка діє на підставі статуту, затвердженого Луцькою РДА 23.04.2003 № 040514251000407; село Воютин, Луцький район, Волинська область. Ідентифікаційний код: 03737284 ________В.С. Здрилюк
7. Визнати укладеною Додаткову угоду № 02 до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, зареєстрований в Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель 02.11.2010 року вчинено запис № 041007600017, у наступній редакції:
Додаткова угода № 02
до договору оренди землі від 25 грудня 2009 року
« 07» травня 2019 року село Воютин, Луцький район, Волинська область
Воютинська сільська рада, в особі сільського голови Іщука Валентина Олександровича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі за текстом іменовано - «орендодавець»), з однієї сторони, та Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба», (надалі за тестом іменоване - «орендар»), в особі директора підприємства ОСОБА_1 , що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі іменовані - «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цю додаткову угоду (надалі за текстом іменована - «Угода») до Договору оренди землі від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований 02 листопада 2010 року у Луцькому районному відділі Волинської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 041007600017 (надалі за текстом іменований - «Договір») про наступне:
1. Викласти речення перше пункту 8 Договору в наступній редакції: «Договір укладено строком на 25 років до 25 грудня 2034 року».
2. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних», Сторони, які підписали цей Договір дають повну та безумовну згоду на використання персональних даних, зазначених в цьому Договорі, з метою забезпечення реалізації цивільно - правових, господарсько - правових, адміністративно - правових; земельних, податкових відносин та відносин у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, а також виконання положень цього Договору та пов`язаних з цим дій, зокрема, але не обмежуючись наступним: проведення розрахунків, здійснення бухгалтерського обліку, надсилання кореспонденції, дій, пов`язаних із захистом прав сторони за Договором.
3. Сторони беруть на себе зобов`язання не розголошувати комерційну таємницю (Конфіденційну інформацію) одна одної, яка стала відома в зв`язку з виконанням цього Договору. А також, ні одна із сторін не має права передавати права і обов`язки за цим Договором третім особам без письмової згоди іншої сторони.
4. Дана угода вважається укладеною з моменту її підписання Сторонами та набирає чинності з моменту внесення на її підставі відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речове право оренди.
5. Дана угода є невід`ємною частиною Договору та складена у трьох автентичних примірниках - по одному для кожної із Сторін та один - для державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, РЕКВІЗИТИ І ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Воютинська сільська рада Місцезнаходження: село Воютин, Луцький район, Волинська область, Україна, поштовий індекс: 45645; Ідентифікаційний код юридичної особи: (код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України): 04332229. ______В.О. Іщук Орендар Сільськогосподарське приватне підприємство «Дружба» в особі директора Здрилюк Валентини Степанівни, яка діє на підставі статуту, затвердженого Луцькою РДА 23.04.2003 № 040514251000407; село Воютин, Луцький район, Волинська область. Ідентифікаційний код: 03737284 ________В.С. Здрилюк
8. Стягнути з Воютинської сільської ради (45645, Волинська обл., Луцький район, с. Воютин, вул. Центральна, 1 код ЄДРПОУ 39767861) на користь Сільськогосподарського приватного підприємства «Дружба» (45645, Волинська область, Луцький район, с. Воютин, код ЄДРПОУ 03737284 ) 12 612,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
9. В частині позовних вимог до відповідача - 1 Головного управління Держгеокадастру у Волинській області - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено
04.03.2021
Суддя М. С. Шум