
Справа № 204/8482/20
Провадження № 2/204/616/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2021 року м. Дніпро
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Черкез Д.Л.,
за участю секретаря судового засідання Старостенко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпрі цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2020 року позивач Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача ОСОБА_1 на його користь надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 1 783,58 грн., а також судові витрати. В обґрунтування своїх вимог позивач вказав на те, що ОСОБА_1 з 2017 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Так, 30 жовтня 2017 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка передбачена та призначається згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі наданих заявником документів, ОСОБА_1 була призначена відповідна державна соціальна допомога на період починаючи з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року. Під час проведення вибіркової перевірки було встановлено, що відповідач при зверненні 30.10.2017 року за призначенням допомоги малозабезпеченим сім`ям в розділі III декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що є невід`ємним документом до вказаної вище заяви, не зазначила (приховала) повної інформації про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), а саме наявність у власності незадекларованого майна. Так, даний факт знайшов свого підтвердження в результаті отримання органом соціального захисту населення інформаційні довідки від 12.04.2018 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна. За вказаними вище документами з`ясовано, що ОСОБА_1 є власником житлових приміщень, розташованих за адресами: АДРЕСА_1 , загальна площа 90,2 кв.м., та АДРЕСА_2 , загальна площа 37,0 кв.м. При цьому, слід зазначити, що відповідачем особисто під підпис в поданих заявах зазначалось про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені та про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Таким чином, відповідно до п. 10 Порядку призначення соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв.м на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). 24 липня 2018 року управлінням прийнято рішення щодо здійснення розрахунку обсягу надміру виплачених відповідачеві коштів, який за період з 01.10.2017 року по 31.03.18 року склав 3 783,58 грн. Лише на неодноразову вимогу органу соціального захисту населення щодо особистої явки до управління, 19.10.2018 року ОСОБА_1 надала копії документів щодо права власності вказаного вище нерухомого майна та особисто отримала повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з вимогою управління щодо повернення надміру сплачених бюджетних коштів. За результатами проведення вказаних вище спільних заходів досудового врегулювання питання стягнення заборгованості, ОСОБА_1 періодично частково повертала кошти заборгованості на рахунки управління. Проте, починаючи з 16.11.2018 року по теперішній час будь-яких самостійних виплат нею здійснено не було. Таким чином, із загальної суми заборгованості відповідачем повернуто лише частину коштів у розмірі 2000,00 грн. Повідомленнями управління від 01.10.2019 року № 1060ч, від 03.04.2020 року № 544ч, від 10.04.2020 № 1000ч, 12.10.2020 року № 1530ч відповідача було проінформовано про намір управління звернутися до суду з відповідним позовом з причин несплати ОСОБА_1 залишку суми надміру сплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1 783,58 грн. Проте, зазначені листи відповідачем були проігноровані, а відповідна сума до бюджету не повернута. Тому, Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вирішило звернутись до суду з даним позовом.
У судове засідання представник позивача не з`явився, але надав суду заяву в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причин неявки суду не повідомила.
Згідно ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632), визначено умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати (далі - Порядок).
Судом встановлено, що 30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Органу соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с. 10-11).
Разом з вищевказаною заявою 30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 подала також Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій, серед іншого, було зазначено, що у її власності або володінні перебуває квартира АДРЕСА_3 (розділ ІІІ декларації) (а.с. 12-13).
У пункті 2 Порядку вищевказаного Порядку закріплено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Рішенням Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 06 грудня 2017 року ОСОБА_1 на період з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с. 14).
З викладеного вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Згідно з п. 23 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.
Під час проведення перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розділі ІІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги зазначила неповну інформацію про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), а саме не зазначила, що має ще одну квартиру, крім зазначеної у декларації квартири АДРЕСА_3 .
Так, з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 120381766 від 12 квітня 2018 року, вбачається, що відповідачу на підставі договору купівлі-продажу від 02 листопада 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Карпухіною Л.Ф., зареєстрованого в реєстрі за № 3723, на праві приватної власності належить також квартира АДРЕСА_4 (а.с. 15).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні 30 жовтня 2017 року до органу соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям подала недостовірні відомості щодо житлових приміщень.
Відповідно до п. 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається, зокрема, якщо у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Згідно з п. 16 Порядку, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення.
У зв`язку з цим, рішенням Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради від 30 травня 2018 року ОСОБА_1 закрито особовий рахунок з виплати державної соціальної допомоги з 01 жовтня 2017 року та виставлено переплату (а.с. 21).
24 липня 2018 року Управлінням соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради було складено Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги та житлових субсидій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 надала невірну інформацію про майновий стан, а саме наявність у власності другої квартири, внаслідок чого надмірно виплачені кошти у сумі 3 783,58 грн. протягом періоду з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року (а.с. 22).
У позовній заяві позивачем зазначено, що ОСОБА_1 станом на 01 жовтня 2019 року повернула частину надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на суму 2 000,00 грн., однак інша частина коштів, а саме у розмірі 1 783,58 грн. так і не повернута відповідачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом частини першої статті 1212 ЦК України безпідставно набутим майном є майно, набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Тобто, зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради на адресу ОСОБА_1 направлялись повідомлення № 1060ч від 01.10.2019 року (а.с. 25), № 544ч від 03.04.2020 року (а.с. 26) та № 1000ч від 10.07.2020 року (а.с. 27), № 1530ч від 12.10.2020 року (а.с. 28), в яких зазначалось, що ОСОБА_1 зобов`язана повернути позивачу надміру виплачені кошти у сумі 1 783,58 грн. Однак, як зазначає позивач у позовній заяві, відповідач надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги у розмірі 1 783,58 грн. так і не повернула.
Під час розгляду справи позивачем доведено недобросовісність відповідача в отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року, оскільки в порушення вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632), відповідач при зверненні з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям подала недостовірні відомості щодо майнового стану, які б вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги.
Таким чином судом встановлено, що відповідачем було порушено право позивача на повернення йому надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, та з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року у розмірі 1 783,58 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Тому з відповідача на користь позивача повинно бути стягнуто судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
На підставі ст.ст. 15, 16, 1212 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632) та керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 128, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280-282 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП – НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місцезнаходження: ЄДРПОУ – 42788513, м. Дніпро, вул. Трудова, 1-А) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 жовтня 2017 року по 31 березня 2018 року у розмірі 1 783,58 грн. (одна тисяча сімсот вісімдесят три гривні, 58 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП – НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місцезнаходження: ЄДРПОУ – 42788513, м. Дніпро, вул. Трудова, 1-А) судовий збір у розмірі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні, 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.Л. Черкез