Постанова № 95334758, 03.03.2021, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
293/493/21
Номер документу
95334758
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/493/21

Провадження № 3/293/1067/2021

03 березня 2021 рокусмт Черняхів

Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч.1 ст.173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

01.03.2021 до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли адміністративні матеріали за протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАБ №620096 від 22.02.2021 (справа №293/493/21), серії ВАБ №620091 від 22.02.2021 (справа №293/494/21), серії ВАБ №620098 від 22.02.2021 (справа №293/495/21), серії ВАБ №620099 від 22.02.2021 (справа №293/497/21), серії ВАБ №620100 від 22.02.2021 (справа №293/498/21), серії ВАБ №620201 від 22.02.2021 (справа №293/499/21), серії ВАБ №620202 від 22.02.2021 (справа №293/500/21), серії ВАБ №620203 від 22.02.2021 (справа №293/501/21), серії ВАБ №620204 від 22.02.2021 (справа №293/502/21), серії ВАБ №620205 від 22.02.2021 (справа №293/503/21), серії ВАБ №6202006 від 22.02.2021 (справа №293/504/21), серії ВАБ №620207 від 22.02.2021 (справа №293/505/21), серії ВАБ №620208 від 22.02.2021 (справа №293/506/21), серії ВАБ №620209 від 22.02.2021 (справа №293/507/21), серії ВАБ №620210 від 22.02.2021 (справа №293/508/21), серії ВАБ №620211 від 22.02.2021 (справа №293/509/21), серії ВАБ №620212 від 22.02.2021 (справа №293/510/21), серії ВАБ №620213 від 22.02.2021 (справа №293/511/21), серії ВАБ №620214 від 22.02.2021 (справа №293/512/21), серії ВАБ №620215 від 22.02.2021 (справа №293/513/21) щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Вище вказані протоколи постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 03.03.2021 об`єднані в одне провадження. Об`єднаній справі присвоєно №293/493/21.

Згідно протоколів про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 20.01.2021 близько 16:00 год.; 21.01.2021 близько 18 год. 30 хв.; 22.01.2021 близько 19 год. 30 хв.; 23.01.2021 близько 20:00 год.; 24.01.2021 близько 17:00 год.; 25.01.2021 близько 18 год. 30 хв.; 26.01.2021 близько 22 год. 10 хв.; 27.01.2021 близько 21:00 год.; 28.01.2021 близько 22:00 год.; 29.01.2021 близько 16 год. 40 хв.; 30.01.2021 близько 22 год. 20 хв.; 31.01.2021 близько 21:00 год.; 01.02.2021 близько 13:00 год.;02.02.2021 близько 23:00 год.; 03.02.2021 близько 18 год. 50 хв.; 04.02.2021 близько 20 год.; 05.02.2021 близько 19 год. 30 хв.; 06.02.2021 о 18 год. 50 хв.; 07.02.2021 біля 22:00 год.; 08.02.2021 близько 08 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 вчиняв домашнє насильство відносно співмешканки ОСОБА_2 , а саме: ображав брутальною лайкою, погрожував фізичною розправою.

В судове засідання призначене судом на 12 год. 03.03.2021 ОСОБА_1 не з`явився, причини неявки до суду не повідомив, хоч був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в суді телефонограмою. При повторних спробах судом зв`язатися з правопорушником у телефонному режимі не вдалось можливим.

При цьому, зважаючи на скорочені строки розгляду адміністративних справ, перелік яких передбачений у ст.277 КУпАП та, зокрема, те, що справи про адміністративні правопорушення за ст.173-2 КУпАП розглядаються судом протягом доби, суд вважає за неможливе розглянути адміністративні справи у відсутності правопорушника, оскільки присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою, згідно ст.268 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що вказані протоколи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для доопрацювання з наступних підстав.

Згідно до вимог ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до статті 256 КУпАП, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписаний також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Подані до суду протоколи про адміністративне правопорушення складені відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 КУпАП.

При цьому диспозиція ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Отже, об`єктивна сторона ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП, крім іншого, також передбачає наслідки насильства, а саме: наявність чи відсутність завдавної шкоди фізичному чи психічному здоров`ю потерпілого, яка могла бути чи була завдана. Однак, вищевказані протоколи не містять повного опису об`єктивної сторони правопорушення.

Крім того, при підготовці до розгляду справ про адміністративні правопорушення, в порядку ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з`ясовано, що протокол складено з порушенням вимогст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення та не сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

Так, в протоколах про адміністративні правопорушення вказано, що правопорушника ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться в Черняхівському районному суді Житомирської області у 2021 році (число та місяць не вказано). Однак, до протоколів додана заява ОСОБА_1 про те, що він повідомлений про день та час розгляду справи в суді і просить розглядати справу без його участі. Вказана заява також не містить дати її підписання.

Отже, враховуючи строки розгляду даної справи про адміністративне правопорушення, суд позбавлений можливості самостійно у встановленому законом порядку забезпечити явку в судове засідання ОСОБА_1 , оскільки згідно ст. 77-2 КУпАП повістка особі, яка притягується до адміністративної відповідальності вручається не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначається дата та місце розгляду справи.

Також суддя звертає увагу на ту обставину, що протокол про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію складений правцівником поліції лише 19.02.2021, тоді як згідно пояснень потерпілої ОСОБА_2 від 19.02.2021 домашнє насильство відносно неї вчинялось в період з 20.01.2021 по 08.02.2021 щоденно. Викликає сумніви у суду також пояснення гр. ОСОБА_1 , який вказав, що в період з 20.01.2021 по 08.02.2021 він щоденно вчиняв домашнє насильство відносно своєї співмешканки гр. ОСОБА_2 . Будь-яких інших доказів на підтвердження фактів вчинення домашнього насильства саме у вказаний період матеріали адміністративних справ не містять.

Таким чином, протоколи про адміністративні правопорушення, які надійшли до суду відносно гр. ОСОБА_1 не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, а також у відповідності до ст. 251 КУпАП не підтверджені належними та допустимими доказами.

Також матеріали додані до протоколів про адміністративне правопорушення в копіях та належним чином не засвідчені відповідно до Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації".

Пленум Верховного Суду України у пункті 24 Постанови № 14 від 23.12.2005 року Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті роз`яснив судам, що у разі складання протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст. 256 КУпАП, правильною є практика повернення судами вмотивованими постановами протоколів про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Вище зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративних матеріалів позбавляють суддю можливості здійснити всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст.245 КУпАП та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, і, як наслідок, здійснити справедливий розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.

З урахуванням викладеного, суддя позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколах про адміністративні правопорушення, а тому з метою повного та всебічного розгляду даної справи та прийняття законного та обґрунтованого рішення, приходить до висновку про необхідність повернення вказаних матеріалів до Відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції ГУ НП в Житомирській області для доопрацювання.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні матеріали за протоколами про адміністративне правопорушення серії №620096 від 22.02.2021 (справа №293/493/21), серії ВАБ №620091 від 22.02.2021 (справа №293/494/21), серії ВАБ №620098 від 22.02.2021 (справа №293/495/21), серії ВАБ №620099 від 22.02.2021 (справа №293/497/21), серії ВАБ №620100 від 22.02.2021 (справа №293/498/21), серії ВАБ №620201 від 22.02.2021 (справа №293/499/21), серії ВАБ №620202 від 22.02.2021 (справа №293/500/21), серії ВАБ №620203 від 22.02.2021 (справа №293/501/21), серії ВАБ №620204 від 22.02.2021 (справа №293/502/21), серії ВАБ №620205 від 22.02.2021 (справа №293/503/21), серії ВАБ №6202006 від 22.02.2021 (справа №293/504/21), серії ВАБ №620207 від 22.02.2021 (справа №293/505/21), серії ВАБ №620208 від 22.02.2021 (справа №293/506/21), серії ВАБ №620209 від 22.02.2021 (справа №293/507/21), серії ВАБ №620210 від 22.02.2021 (справа №293/508/21), серії ВАБ №620211 від 22.02.2021 (справа №293/509/21), серії ВАБ №620212 від 22.02.2021 (справа №293/510/21), серії ВАБ №620213 від 22.02.2021 (справа №293/511/21), серії ВАБ №620214 від 22.02.2021 (справа №293/512/21), серії ВАБ №620215 від 22.02.2021 (справа №293/513/21) щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути до Відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Й. Проценко