
Справа № 729/1314/20
2/729/120/21 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
02 березня 2021 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області у складі:
судді Бойко В.І.,
за участю: секретаря судового засідання Малюшицької Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Бобровиця в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої та виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації звернувся до суду з даним позовом, у якому просив стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 12 872 грн. 25 коп., які були незаконно нараховані та виплачені їй.
На обґрунтування позову послався на ті обставини, що ОСОБА_1 в період з 01.09.2017 по 28.02.2018, отримуючи згідно із рішенням Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації «Про призначення державної допомоги малозабезпеченій сім`ї» державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім`я, достовірно знаючи вимоги Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації, що ґрунтуються на Законі України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 за № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», про навмисне неподання достовірних відомостей чи приховування відомостей, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, подала до Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації завідомо неправдиві відомості у декларації про земельні ділянки, що перебувають у власності або у володінні (користуванні) членів сім`ї осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 21.09.2017, а саме в розділі V даної декларації «Відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або у володінні (користуванні) членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.03.2017 до 31.08.2017», умисно не зазначила відомості про виникнення у неї 21.07.2017 права власності у відповідності до свідоцтва про право на спадщину, серія та номер 2-1855, на земельну ділянку кадастровий номер 7420684800:08:001:0026 площею 1,0599 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Новобасанської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, та укладання 21.07.2017 ТОВ «Наташа Агро» з нею договору оренди даної земельної ділянки. В послідуючому ОСОБА_1 21.09.2017 звертаючись до Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації із заявою про отримання державної соціальної допомоги як малозабезпечена сім`я, умисно не повідомила про виникнення у неї 21.07.2017 права власності у відповідності до свідоцтва про право на спадщину, серія та номер 2-1855, на земельну ділянку кадастровий номер 7420684800:08:001:0026 площею 1,0599 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Новобасанської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, та укладання 21.07.2017 ТОВ «Наташа Агро» з нею договору оренди даної земельної ділянки, внаслідок чого, незаконно отримала надмірно виплачену державну соціальну допомогу на суму 17372 грн. 25 коп. та заволоділа бюджетними коштами, чим спричинила збитки Державному бюджету України на вказану суму, перерахованими розпорядником Управлінням соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації в період часу з 01.09.2017 по 28.02.2018. У подальшому вказана особа відшкодувала грошові кошти у сумі 4 500 грн. Залишок неповернутих коштів становить 12 872, 25 грн. Вказана надміру нарахована та виплачена ОСОБА_1 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям залишається невідшкодованою і на даний час.
Ухвалою судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 04 лютого 2021 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЦПК України судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
Згідно п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається: фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
11 лютого 2021 року копію ухвали про відкриття спрощеного провадження та копію позовної заяви з додатками вручено відповідачу.
Відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є: день вручення судової повістки під розписку.
Заяв із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та клопотань про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін до суду не надходило.
Відповідно до положень ст. 274 ЦПК України справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзиву на позов не подала.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
За змістом ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 р.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначені «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250.
Судом встановлено, що вироком Бобровицького районного суду Чернігівської області від 22.06.2020 року ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України (а.с.10-11).
Як вбачається з інформації Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27.05.2020 № 03-04/884, сума надміру нарахованої та виплаченої ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям склала 17 372,25 грн. В подальшому вказана особа відшкодувала грошові кошти у сумі 4 500 грн. Залишок неповернутих коштів становить 12 872,25 грн. (а.с.12).
Відповідно до відповіді на запит Бобровицького відділу Ніжинської місцевої прокуратури, Управління соціального захисту населення повідомило, що ОСОБА_1 в добровільному порядку шкода, завдана державі внаслідок вчиненого злочину в сумі 17372, 25 грн. відшкодована лише частково в розмірі 4500, 00 грн. Крім того, зазначають, що на неодноразові повідомлення УСЗН Бобровицької РДА про необхідність повернення надмірно виплачених коштів ОСОБА_1 не реагувала, кошти не повернула у добровільному порядку (а.с.15).
В силу ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення заяву про призначення державної соціальної допомоги, у якій дає згоду сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідно для обчислення розміру допомоги.
У відповідності до п.п.2,3 "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
У відповідності до п.2 ч.1, ч.4 ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п.12 цього Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
П.28 цього ж Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20% суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.5, 42 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління.
У відповідності до п.1 Положення про управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 07.05.2018 № 194 (далі - Положення), це Управління входить до складу Бобровицької районної державної адміністрації і в межах району забезпечує виконання покладених завдань.
Основними завданнями та функціями Управління соціального захисту населення Бобровицької райдержадміністрації згідно з розділом 2 Положення є, зокрема, забезпечення на території району реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості, соціального захисту населення, прийом, призначення та виплата державної допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, тимчасової допомоги дітям, батьки, яких ухиляються від сплати аліментів, та інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України, здійснення контролю відповідно до чинного законодавства за цільовим використанням коштів, спрямованих на надання державних допомог та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством.
У відповідності до вимог п. 2.2.26 Положення Управління здійснює контроль відповідно до чинного законодавства за цільовим використанням коштів, спрямованих на надання державної соціальної допомоги та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством.
Статтею 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до п.2.2.5 вказаного Положення Управління відповідно до визначених повноважень забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.
Згідно п.п.2, 3, 26, 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупних дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та м.Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Покриття витрат на виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Згідно п.8 Положення Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Таким чином, Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації є органом уповноваженим від імені держави забезпечувати реалізацію державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг малозабезпеченим особам та забезпечувати ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів.
Невідшкодування Відповідачем завданої кримінальними правопорушеннями шкоди у повному обсязі призводить до ненадходження коштів до державного бюджету, що негативно впливає на його дохідну частину та відповідно – на здійснення виплат у якості соціальної допомоги, що порушує економічні інтереси держави та завдає суттєвої шкоди державним інтересам в цілому.
Слід зазначити, що жодним нормативно-правовим актом не установлено переліку доказів, які прокурор повинен подати до суду на підтвердження нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів держави відповідним суб`єктом владних повноважень (п.п. 3.1, 6.1 постанови Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18).
Крім цього, чинним законодавством чітко не визначено, що необхідно розуміти під «нездійсненням або неналежним здійсненням суб`єктом владних повноважень своїх функцій», у зв`язку із чим прокурор у кожному випадку обґрунтовує та доводить наявність відповідних фактів самостійно з огляду на конкретні обставини справи.
Щодо загальних підстав для представництва інтересів держави прокурором, у т.ч. у справах, що стосуються надходжень до бюджету, є правові висновки Верховного Суду, зокрема від 14.02.2018 у справі № 925/1277/16, від 20.02.2018 у справі №ь 910/10779/17, від 07.05.2018 у справі № 910/18283/17, від 10.07.2018 у справі № 812/1689/16, від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 13.06.2018 у справі № 687/379/17-ц, від 07.12.2018 у справі № 924/1256/17, від 05.11.2018 у справі № 910/4345/18, від 08.02.2019 у справі № 915/20/18, від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Зокрема, відповідно до положень п.п. 38-40 постанови Великої Палати Верховного Суду у справі №912/2385/18 від 26.05.2020 бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Водночас, УСЗН Бобровицької РДА, будучи поінформованим про наявність порушень інтересів держави ще під час досудового розслідування кримінального провадження відносно ОСОБА_1 , тобто з травня 2020 року заходів до їх захисту у судовому порядку не вживає.
Так, листом від 17.11.2020 за № 66-9270вих-20 місцевою прокуратурою вкотре повідомлено позивача про наявність невідшкодованої надміру сплаченої державної соціальної допомоги.
Однак, згідно листа УСЗН Бобровицької РДА заходи по відшкодуванню зазначеної надміру виплаченої державної соціальної допомоги не вживалися і не будуть вживатися в подальшому. Тобто має місце бездіяльність позивача щодо вжиття заходів, спрямованих на захист інтересів держави, що вказує на наявність у прокурора підстав для представництва інтересів держави в суді.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач у добровільному порядку не повернула суму грошової допомоги, неправомірно нарахованої, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 76-81, 89, 141, 263-265, 279, 354 ЦПК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.1212 ЦК України, суд
В С Т А Н О В И В:
Позов Заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої та виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Бобровицької районної державної адміністрації (м. Бобровиця, вул. Франка, 10 Чернігівської області; р/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 03195984, МФО – 820172) надміру нараховану та виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яка є шкодою, завданою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, у сумі 12 872,25 грн. (дванадцять тисяч вісімсот сімдесят дві гривні 25 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану за адресою АДРЕСА_1 . реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 2101 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Бойко В.І.