
Справа № 264/6808/20
Провадження № 2/265/575/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
04 березня 2021 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Козлова Д. О.,
при секретарі - Яшкові М. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 264/6808/20 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради, як одержувач допомоги сім`ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. 15 серпня 2018 р. відповідач звернулась до позивача з питання призначення допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів родини та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з відповідним пакетом документів. ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям на період з 1 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року, після чого на наступні шестимісячні періоди за зверненнями відповідачки від 19 лютого 2019 року, 18 вересня 2019 року ОСОБА_1 призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям на періоди з 1 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року та з 1 вересня 2019 року до 29 лютого 2020 року. Однак за результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідачкою надана неповна інформація про доходи, оскільки ОСОБА_1 у 2018 році отримала доходи від ТОВ «Фуджикура аутоматів Україна Львів» (ЄДРПОУ 38964781) та ТОВ «Сігмар Персонал» (ЄДРПОУ 40244466). Отже, отримані доходи від зазначених підприємств не були враховані при здійсненні розрахунку призначення допомоги відповідачці. Внаслідок зловживання з боку ОСОБА_1 департаментом були надміру виплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 12339,20 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 9045,60 грн. Рішенням позивача від 3 квітня 2020 року ОСОБА_1 призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 1 березня 2020 р. до 31 серпня 2020 р. За рішенням департаменту проводиться відрахування з державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 20% щомісячно. З урахуванням сум проведених відрахувань сума залишку виплачених надмірно коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям станом на момент подання позову становить 2708,84 грн. На підставі викладеного просив стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру сплачену суму державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 2708,84 грн. та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 12399,20 грн., стягнувши з ОСОБА_1 судові витрати у сумі 2102 грн.
В подальшому представник позивача уточнив позовні вимоги шляхом їх зменшення через проведення утримання сум виплачених надмірно коштів у відповідачки, на підставі чого просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача залишок надміру сплаченої їй суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 4306,23 грн., стягнувши також судові витрати у розмірі 2102 грн.
У судове засідання представники позивача, які діють на підставі довіреностей, Панасенко С. А. та Хникіна Г. А. , не з`явились, надавши суду заяви, в яких заявлені позовні вимоги повністю підтримують та просять розглянути справу за їх відсутності, не заперечуючи проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка, ОСОБА_1 , в судове засідання за невідомих суду причин не з`явилась повторно, будучи про час та місце розгляду справи повідомленою належним чином.
За ч. 4 ст. 223 ЦПК суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 16 вересня 2018 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 1 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року в розмірі 5540,38 грн. на місяць (а. с. 27).
Також на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 16 вересня 2018 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям з 1 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року в сумі по 5246,45 грн. на місяць (а. с. 26).
Згідно із рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від березня 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 1 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року в розмірі 4078,95 грн. на місяць (а. с. 21).
Також на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 25 лютого 2019 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям з 1 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року в сумі по 3169,50 грн. на місяць (а. с. 22).
Відповідно до рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 26 вересня 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 1 вересня 2019 року по 24 вересня 2019 року в розмірі 4354,09 грн. на місяць, а з 25 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року в розмірі 4604,09 грн. на місяць (а. с. 17).
Також за рішенням Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 26 вересня 2019 року ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям з 1 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року в сумі по 3063,10 грн. на місяць (а. с. 16).
Суд встановив, що на підставі рішень Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 2 квітня 2020 року відносно ОСОБА_1 було встановлено на підставі актів від 26 грудня 2019 року внаслідок не декларування нею доходів за ІІІ квартал 2018 року за інформацією з ДФС переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за період з 1 серпня 2018 року по 31 грудня 2019 року та переплату допомоги одиноким матерям з 1 серпня 2018 року по 29 лютого 2019 року (а. с. 9, 10).
Так за довідкою про завантажені доходи ОСОБА_1 з бази даних ДФС від 14 лютого 2019 року вбачається, що за період з 7 по 9 місяці (3-й квартал) 2018 року отримала дохід від працедавця, ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна Львів», у сумі 7725,61 грн. та виплати відповідно до умов цивільно-правової угоди від ТОВ «Сігмар персонал» в сумі 2200 грн., що також підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (а. с. 11).
На підставі заяви від 26 грудня 2019 року ОСОБА_1 вбачається, що вона визнала, що проходила навчання та стажування в заводі « Фуджикура » за допомоги фірми «Сигма персонал», отримавши 2200 грн. та 7725 грн. Однак вказаний сумарний дохід в розмірі 9925 грн. не був задекларований нею, оскільки вона вважала, що пів роки не минуло (а. с. 12).
Згідно із наданими суду представником позивача розрахунками надмірно сплачених коштів ОСОБА_1 щодо допомоги одиноким матерям вбачається, що за період з 1 серпня 2018 року по 29 лютого 2020 року заборгованість відповідачки становить перед позивачем з виплати їй такої допомоги в сумі 9048,60 грн. (а. с. 11).
Також відповідно до наданих суду представником позивача розрахунків надмірно сплачених коштів ОСОБА_1 з допомоги малозабезпеченим сім`ям вбачається, що за період з 1 серпня 2018 року по 31 грудня 2019 року заборгованість відповідачки становить перед позивачем з виплати їй такої допомоги в розмірі 12399,20 грн. (а. с. 49).
Суд зазначає, що при призначенні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за її заявою від 15 серпня 2018 року, від 19 лютого 2019 року, від 18 вересня 2019 року остання була обізнана про необхідність повідомляти представників позивача про повні та достовірні дані про доходи, майновий стан та про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, а також про необхідність повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних даних (а. с. 18-19, 20, 23-24, 25, 28-29, 30).
Суд, натомість, зауважує, що в Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 15 серпня 2018 року, від 19 лютого 2019 року, від 18 вересня 2019 року ОСОБА_1 не вказала, що вона отримала дохід від ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна Львів» у сумі 7725,61 грн. та від ТОВ «Сігмар персонал» в сумі 2200 грн. за 3-й квартал 2018 року (а. с. 18-19, 23-24, 28-29).
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Закон) до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
За ч. 1 ст. 5 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 % прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» вбачається, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
На підставі ч. 4 ст. 7 Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 1 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Порядок), визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Згідно із п. 6 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення, крім іншого, декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї.
Спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету Молодіжної політики, спорту і туризму від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370 затверджено «Методику обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» (далі - Методика).
Відповідно до п. п. 9.1 п. 9 Методики загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
В той же час за п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
На підставі п. 28 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На підставі досліджених доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність повідомити представникам позивача при подачі документів як уповноваженого члена родини, яка претендує на отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям, від 15 серпня 2018 року, від 19 лютого 2019 року, від 18 вересня 2019 року відповідно про усі отримані нею доходи за шість місяців до звернення по таку допомогу, в тому числі про дохід від ТОВ «Фуджікура аутомотів Україна Львів» та від ТОВ «Сігмар персонал», фактично отримала більшу суму матеріальної допомоги ніж повинна була за період з 1 серпня 2018 року по 31 грудня 2019 року, внаслідок чого отримала надмірно вказаної допомоги в розмірі 12399,20 грн., яку до теперішнього часу добровільно не повернула.
Враховуючи, що з відповідачки представниками позивача було проведено стягнення надміру отриманих нею коштів з допомоги одинокій матері, а також часткове стягнення надміру отриманих відповідачкою коштів з допомоги малозабезпеченим сім`ям, то з урахуванням сум проведених відрахувань на підставі уточнених позовних вимог сума залишку виплачених надмірно коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачці становить 4306,23 грн.
Таким чином в судовому засіданні було підтверджено правомірність вимог позивача через порушення відповідачкою законодавства, яке регулює питання призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 4306,23 грн. разом із витратами позивача по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 280-282 ЦПК, -
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4306,23 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради витрати з оплати судового збору в сумі 2102 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте відповідачем шляхом подачі письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 4 березня 2021 року.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру 70.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 .
Суддя