
Справа № 236/526/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді - Шаньшиної М.В.,
за участю секретаря - Коломацького О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів,
ВСТАНОВИВ:
19.02.2021 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, позовні вимоги підтримав повністю, не заперечує проти заочного розгляду справи у разі неявки відповідача в судове засідання, про що суду надав відповідну заяву(а.с. 8).
Відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибула, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про розгляд справи без її участі та відзиву на позовну заяву суду не надала(а.с. 45).
Ухвалою суду від 04.03.2021 року прийнято рішення про проведення заочного розгляду справи.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Лиманської міської ради.
Відповідно до п. 43 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 зі змінами (далі Положення №848) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Так, на підставі заяви від 14.01.2016 року ОСОБА_1 відповідно до рішень Управління соціального захисту населення було призначено субсидію з січня 2016 року у розмірах передбачених законодавчими актами. В подальшому субсидія нараховувалась автоматично без звернення заявника.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку). У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Згідно абз. 18 п. 14 Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Згідно довідки від 19.10.2018 року виданої відділом надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лиманської міської ради про склад зареєстрованих осіб для призначення субсидії згідно з даними реєстру територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано шість осіб: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 - донька, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 - син, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 - син, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 - донька, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В телефонній розмові було з`ясовано що ОСОБА_6 зареєстрований за вказаною адресою з 16.06.2017 року.
З`ясувалося, що ОСОБА_1 не повідомила про зміну складу зареєстрованих в житловому приміщенні членів домогосподарства.
В результаті неповідомлення про зміну складу зареєстрованих в житловому приміщенні членів домогосподарства виникла переплата бюджетних коштів на суму 15340,77 гривень з 01 липня 2017 року по 31 жовтня 2018 року .
14.01.2019 року на комісію з призначення всіх видів соціальної допомоги в окремих випадках винесено подання про припинення виплати субсидії та повернення коштів за минулий період до бюджету. 31.01.2019 року комісія з призначення всіх видів соціальної допомоги в окремих випадках прийняла рішення про припинення дії субсидії з листопада 2018 року та повернути бюджетні кошти.
08.02.2019 року ОСОБА_1 було направлено лист, рекомендованим повідомленням, в якому зазначено, що внаслідок неповідомлення заявником інформації про зміну складу зареєстрованих в житловому приміщенні членів домогосподарства, виникла переплата бюджетних коштів в період з липня 2017 року по жовтень 2018 року в сумі 15340,77 гривень та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством, який вона отримала 09.02.2019 року.
11.02.2019 року заявниця подала до управління заяву де зазначила, що зобов`язується повернути надміру виплачені кошти до жовтня 2019 року. 20.03.2019 року ОСОБА_1 було надіслано повторно лист-повідомлення управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради, про необхідність повернути зайво сплачені кошти субсидії в сумі 15340,77 гривень. Вказаний лист вона отримала 22.03.2019 року.
За період з березня 2019 року по лютий 2020 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради - 4590,17 грн. надміру виплачених коштів субсидії.
Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради 30.09.2020року було надіслано повторно лист-повідомлення ОСОБА_1 , про необхідність повернути зайво сплачені кошти субсидії в сумі 10750,60 грн. Вказаний лист вона отримала 16.10.2020 року, та залишила без відповіді та виконання.
Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради вживались відповідні заходи для врегулювання спірного питання в позасудовому порядку, вони результатів не дали, оскільки заявником надміру виплачені кошти житлової субсидії в добровільному порядку не повернуті.
Отже, до цього часу належна до повернення на рахунок управління соціального захисту населення сума житлової субсидії в розмірі 10750,60 гривень не погашена.
Відповідно п. 119 Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин не повідомив протягом 30 календарних днів з дня виникнення обставин, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.
Згідно п.125 Положення на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст.11 ЦК України).
Як слідує з п. 127 Порядку №848, У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої субсидії, є правомірними, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір у сумі 2270,00 грн. (а.с.7), підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи положення ст.ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст. 7 ч. 13, 12, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області (р/р UA 628201720355179050005047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ), надміру сплачені кошти внаслідок отримання житлової субсидії за період з 01.07.2017 року по 31.10.2018 року у розмірі 10750,60(десять тисяч сімсот п`ятдесят гривень 60 копійок)гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області( р/р UA868201720344250037000047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ), судові витрати у розмірі 2270,00(дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок) гривень.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення повинно бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повне рішення складено 04.03.2021 року.
Головуюча суддя -