Рішення № 95322982, 25.02.2021, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
236/4437/20
Номер документу
95322982
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/4437/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Сердюк Н.В.,

за участю секретаря - Безорчук А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері,

ВСТАНОВИВ:

23.12.2020 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченням сім`ям (а.с.1-9).

Представник позивача Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, позовні вимоги підтримав повністю, не заперечує проти заочного розгляду справи у разі неявки відповідача в судове засідання, про що суду надав відповідну заяву(а.с. 9).

Відповідачка ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибула, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про розгляд справи без її участі та відзиву на позовну заяву суду не надала(а.с. 54).

Ухвалою суду від 25.02.2021 року прийнято рішення про проведення заочного розгляду справи.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом - Закон № 1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (далі за текстом - Порядок № 250).

Так, ст. 1 Закону № 1768-ІІІ визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. При цьому малозабезпеченою сім`єю є сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ст. 13 Закону № 1768-ІІІ контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Також умови призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі за текстом - Закон № 2811-ХІІ) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі за текстом - Порядок № 1751).

Суд встановив, що 27.07.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення з заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 11-13).

До своєї заяви ОСОБА_1 додала визначені Порядком № 250 документи, серед яких декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 19.07.2017 року (а.с. 14-17).

Крім цього, особисто підписуючи заяви про призначення державної соціальної допомоги, ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Також особисто підписуючи декларації про доходи, відповідач підтвердила, що попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.

За наслідком розгляду заяв позивач прийняв рішення від 05.09.2017 року про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року щомісячно та допомогу на дитину одинокій матері(з урахуванням доходу) за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року (а.с. 18-20).

Разом з тим, позивачем при проведенні перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги, було встановлено, що відповідач при зверненні із заявами про надання їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері з дітьми не вказала дохід, який вона отримала від продажу рухомого майна в розмірі 75033,95 гривень(а.с.29).

З урахуванням отриманої інформації позивач рішенням від 06.03.2018 перерахував відповідачу призначену раніше державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї - за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, згідно з якими розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім`ї, що стало причиною прийняття рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, а також причиною прийняття рішення про повернення надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7272,66 грн., та допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 6042,00 грн.

За змістом п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється зокрема якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення. Аналогічні положення містяться у п. 36 Порядку № 1751 щодо припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям.

Також відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Аналогічні положення містяться у п. 49 Порядку № 1751 щодо повернення надміру виплаченої допомоги сім`ям з дітьми.

Крім цього, згідно зі ст. 22 Закону № 2811-ХІІ одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Відтак ОСОБА_1 , звертаючись до позивача із заявою на призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та одинокій матері з дітьми, була ознайомлена під підпис з умовами отримання такої допомоги, а тому могла і повинна була передбачити ту обставину, що неповідомлення про інші види доходу можуть вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру. Вказане свідчить про недобросовісну поведінку з боку ОСОБА_1 і наявність у неї обов`язку щодо повернення безпідставно набутої державної соціальної допомоги. Загальна сума переплати становить: за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі 11049,62 грн.

Про наявність такої заборгованості з вимогою її погашення позивач повідомляв відповідача, що підтверджується листами Управління соціального захисту населення (а.с.38-44).

07.05.2018 року ОСОБА_1 подала заяву в якій зобов`язалась зайво отримані кошти допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7272,66 грн сплатити до 01.07.2018 року. В липні 2018 року ОСОБА_1 внесла на розрахунковий рахунок управління соціального захисту населення Лиманської міської ради- 990,64 грн. державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Станом на теперішній час відповідачка свої зобов`язання не виконує, заяво тотримані кошти не повертає.

За таких обставин, враховуючи, що помилкова виплата державної соціальної допомоги здійснена позивачем внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір у сумі 2102,00 грн. (а.с.10), підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи положення ст. 1, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст. 1212, 1215 ЦК України та керуючись ст. 7 ч. 13, 12, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надміру виплачених коштів допомоги одинокій матері- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області (р/р UA 528201720343100023000047399, ЄДРПОУ 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ), надміру сплачені кошти внаслідок отримання допомоги одинокій матері та державної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі 11049,62 (одинадцять тисяч сорок дев`ять грн. 62 коп.) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області( р/р UA418201720344270020000047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ), судові витрати у розмірі 2102,00(дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) гривень.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення повинно бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повне рішення суду складено 01.03.2021.

Головуюча суддя -