Рішення № 95308339, 01.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
520/18902/2020
Номер документу
95308339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2021 р. № 520/18902/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків. 61022) щодо не врахування розміру грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року вказаного в довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області Служби для здійснення перерахунку з 01.07.2007 року пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків. 61022) провести з 01.07.2007 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахування розміру грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року а саме 6175,68 гри. вказаного в довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРГІОУ 14099344. Майдан Свободи, Дсржпром. 3 під.. 2 пов., м. Харків. 61022) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 заборгованість належних йому сум грошового забезпечення, що утворились з 01.07.2007 року по 01.01.2018 року в зв`язку з не врахування розміру грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року вказаного в довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області Служби, при проведенні перерахунку його пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", однією сумою без використання при такій виплаті постанов КМУ чи інших нормативно правових актів, які надають боржнику можливість для відстрочення виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.07.2007 року по 01.01.2018 року, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159, однією сумою без використання при такій виплаті постанов КМУ чи інших нормативно правових актів, які надають боржнику можливість для відстрочення виплат.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як військовий пенсіонер з 15.05.2005 року. Пенсія позивачу нарахована відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 83% із сум грошового забезпечення, а саме: посадовою окладу начальника напрямку відділу ВКР СБ України, окладу за військове звання (підполковник), процентної надбавки за вислугу років та різного роду доплат і надбавок. Позивач 03.08.2020 отримавши довідку Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області №3132 від 13.07.2020 встановив, що станом на 01.01.2012 розмір грошового забезпечення становив 3108,23 грн., з урахуванням доплати дорівнював 4147,70 грн, а разом з доплатами як учаснику бойових дій 4696,68 грн. Після прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №355 у позивача виникло право на підвищення пенсії у розмірі 11% пенсій. Проте, застосування відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача положень ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, яка була чинна на час перерахунку пенсії ОСОБА_1 , суперечить нормам чинного законодавства. Таким чином, відповідачем починаючи з 01.07.2012 до 01.01.2018 щомісяця позивачу не доплачувались належні йому кошти.

Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Відповідачем надано через канцелярію суду відзив на позов, у якому останній вказав, що перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" проведено головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2008 року згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2008 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" втратила чинність на підставі Постанови КМ № 704 від 30.08.2017 з урахуванням змін, внесених Постановами КМ №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018. При цьому зазначив, що відповідно абз. 2 п. 1 постанови КМУ №355 розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, та підвищень, передбачених абз.1 цього пункту, не може перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону №2262-XII виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року. В той же час, зазначеною постановою не передбачено зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та перерахунок пенсій у зв`язку із цим. Оскільки розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, з урахуванням вищезазначених підвищень, не можуть перевищувати розміри пенсій за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року, Управлінням Служби безпеки України по Харківській області надавалися довідки для визначення максимального розміру підвищення пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №355, а не для проведення перерахунку пенсій на підставі зазначених довідок. Таким чином, довідки, надані Управлінням Служби безпеки України по Харківській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, визначають лише розміри грошового забезпечення, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012, виходячи з якого визначається межа, яку не можна перевищувати при підвищенні розмірів раніше призначених пенсій. Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як військовий пенсіонер з 15.05.2005 року.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 02.02.1998.

Пенсія позивачу нарахована відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 83% із сум грошового забезпечення, а саме: посадовою окладу начальника напрямку відділу ВКР СБ України, окладу за військове звання (підполковник), процентної надбавки за вислугу років та різного роду доплат і надбавок.

Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно не враховано при перерахунку пенсії позивача підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №335.

Листом від 01.06.2020 №3750-5239/3-02/8-2000/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 2.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано Управлінням СБУ по Харківській області.

Не погоджуючись із протиправними діями відповідача, що полягають у неврахуванні при здійсненні перерахунку пенсії позивача за період з 01.07.2007 по 01.01.2018 грошового забезпечення, станом на 01.04.2012 року вказаного в довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Аналіз статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що розмір пенсії, обчислений з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 Управлінням Служби безпеки України по Харківській області на адресу відповідача направлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.04.2012 за посадою начальник управління.

Так, згідно вказаної довідки грошове забезпечення позивача становить: посадовий оклад - 1400,00 грн.; оклад за війск. званням - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 612,00 грн.; надбавка за ВОВЗ 94% - 2013,48 грн.; надбавка за таємність 15% - 210,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 16% - 224,00 грн. надбавка за спец, завдання 48% - 672,00 грн.; надбавка за контрроз. діяльн. та інф-анал. забезп. 50% - 700,00 грн.; премія 10% - 214,20 грн.; всього 6175,68 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з урахуванням зазначеної довідки, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355, позивачу з 01.07.2012 року проведено підвищення до пенсії з 01.07.2012 року на 11% (11% від основного розміру пенсії 3108,23 грн.) - 341,91 грн., з 01.09.2012 року на 23% (23% від основного розміру пенсії 3108,23 грн.) - 714,89 грн., з 01.01.2013 року на 35% (35% від основного розміру пенсії 3108,23 грн.) - 1087,88 грн., максимальний розмір підвищення становив 768,84 грн.).

Проаналізувавши зміст постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355, суд дійшов висновку, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або щодо введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї постанови.

Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 2 квітня 2019 року у справі № 592/761/16-а, від 12 червня 2019 року у справі №359/5937/17.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає у повному обсязі.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.