Ухвала суду № 95308199, 01.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
520/1913/21
Номер документу
95308199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про повернення позовної заяви в частині позовних вимог

01 березня 2021 р. Справа № 520/1913/21

Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить суд:

- Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо відмови перерахувати та виплатити ОСОБА_1 як у часнику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019. 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про стату с ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

-Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити (з урахуванням отриманих виплат) ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019. 2020 рік у розмірі передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.

Ухвалою суду від 12.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до уУправління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху. Надано позивачу термін - не більше десяти днів з дня отримання копії вказаної ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом разом з доказами поважності причин його пропуску або вказати інші підстави для поновлення строку з наданням відповідних підтверджуючих доказів або зазначити законодавчий акт, який встановлює інші строки звернення до суду з аналогічним позовом.

На виконання ухвали суду 25.02.2021 року представником позивача надано до суду клопотання про поновлення строків звернення до суду, в обгрунтування якого зазначає, що причинами не звернення до суду у 2018-2020 роках була невизначеність позиції чинного на той час законодавства з цього питання.

Щодо поданої заяви, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частин 1 та 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 вказаної вище статті).

Предметом позову є визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати управління соціального захисту населення адміністраціїХолодногірського району Харківської міської ради дійснити перерахунок, нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за період з 2018по 2020 роки у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком.

В позовній заяві зазначено, що в період проходження військової служби позивач отримав статус учасника бойових дій 04.05.2017 року, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 . Позивачу здійснювалася виплата до 05 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» за період з 2018 по 2020 роки, проте розмір таких виплат позивач вважає невірним.

Враховуючи, що станом на 2018 рік позивач був отримувачем одноразової грошової допомоги як учаснику бойових дій щорічно до 05 травня, отже щорічно отримуючи одноразову допомогу з 2018 року та отримуючи таку виплату до 05 травня відповідного року у меншому розмірі, повинен був бути обізнаним про неналежне виконання своїх обов`язків з боку відповідача, в той час своєчасно не скористався своїм правом на звернення до суду за судовим захистом.

Таким чином, позовні вимоги в частині перерахунку та виплати разової грошової допомоги за період 2018 - 2019 роки пред`явленні за межами передбаченого ст. 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.

В заяві, поданій представником позивача на виконання ухвали суду від 12.02.2021 року, зазначено, що у 2018,2019, 2020 році була невизначеність позиції чинного законодавства з цього питання, а тому позивач не звертався до суду.

Так, 11.12.2020 року позивач звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату разової грошової допомоги, з урахуванням вимог ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гаранті їх соціального захисту".

Листом Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 18.12.2020 року № 23153/06 на заяву позивача від 11.12.2020 року повідомлено, що відсутні підстави для виплати допомоги.

Отже, про порушення своїх прав позивач дізнався у грудні 2020 року, тому не пропустив строк звернення до суду.

Отже, звернувшись 08.02.2021 року до суду з позовом щодо зобов`язання відповідача здійснення перерахунку, нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за період з 2018 по 2019 роки у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду.

Жодних належних та допустимих доказів щодо причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись за судовим захистом не вбачається, позивачем таких не зазначено, не встановлено обставин та поважних причин, що свідчать про наявність об`єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк та пропущення строку звернення до суду.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 45 рішення Європейського суду з прав людини “Перез де Рада Каванілес проти Іспанії”, зазначено про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов`язковими для дотримання; правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (AFFAIRE PЙREZ DE RADA CAVANILLES c. ESPAGNE № 116/1997/900/1112).

У пункті 44 рішення Європейського суду з прав людини "Осман проти Сполученого королівства" та пункті 54 рішення "Круз проти Польщі" зазначено, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух (CASO OSMAN CONTRA REINO UNIDO № 23452/94; KREUZ v. POLAND № 28249/95).

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Вказане повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14 травня 2019 року по справі №815/3087/18 (адміністративне провадження №К/9901/64037/18), в якій Верховний Суд вирішував питання щодо строку звернення позивача до суду з позовом стосовно виплати йому грошової допомоги до 5 травня та дійшов висновку пропуску строку звернення позивача до суду у червні 2018 року стосовно виплат грошової допомоги до 5 травня за 2011-2016 роки, оскільки одноразова грошова допомога до 5 травня є щорічною виплатою, тому позивач повинен був дізнаватися про порушення своїх прав щороку при її отриманні в розмірі, меншому ніж передбачено законом.

Таким чином позивач пропустив строк звернення до суду, не навівши при цьому поважних та об`єктивних причин пропуску вказаного строку, що також не спростовано змістом заяви представника позивача від 25.02.2021 року на виконання ухвали суду від 12.02.2021 року.

Згідно положень частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до п.9 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 КАС України.

Оскільки з позовними вимогами позивач звернувся до суду поза межами встановленого статтею 122 КАС України, зазначені позивачем в заяві від 02.10.2020 року підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду визнані неповажними та необґрунтованими, суд вважає за необхідне повернути адміністративний позов позивачеві в частині позовних вимог про зобов`язання здійснення перерахунку, нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за період з 2015 по 2019 роки у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком.

Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви у вказаній частині позовних вимог не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 169, 248, 256, 294, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в частині позовних вимог про зобов`язання здійснення перерахунку, нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за період з 2018 по 2019 роки у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком - повернути позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Суд роз`яснює, що позовна заява та всі додані до неї документи залишаться в матеріалах справи та не повертаються позивачу.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя Бідонько А.В.