
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
У Х В А Л А
04 березня 2021 року м.Херсон Справа № 923/125/21
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., розглянувши справу за позовом: Фізичної особи-підприємця Ходикіна Віктора Миколайовича м. Херсон, ІПН НОМЕР_1
до Відповідача : Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради м. Херсон, код ЄДРПОУ 37465590,
про стягнення 67 232,73 грн.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд -
в с т а н о в и в:
01 лютого 2021 року до суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця Ходикіна Віктора Миколайовича з позовною заявою про стягнення з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради заборгованості у розмірі 67 232,73 грн. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення відповідачем умов Договору підряду з капітального ремонту № 428 від 31.03.2020 року, в частині проведення розрахунків за виконані роботи.
Ухвалою від 08.02.2021р. суд прийняв дану позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, запропонував
- відповідачу надіслати (надати) до суду: відзив на позовну заяву (одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, а відповідні докази представити суду), належним чином завірені копії реєстраційних документів - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі надходження відповіді позивача на відзив відповідача, відповідачу надати протягом п`яти днів з дати надходження зазначених документів, заперечення на відповідь на відзив позивача.
- запропонував позивачу надіслати (надати) до суду з супровідним листом: відповідь на відзив відповідача (у разі отримання відзиву) - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву.
23.02.2021р. від відповідача до суду надійшов відзив по суті позовних вимог.
Відповідач позовні вимоги не визнає з наступних підстав:
По перше - згідно умов договору підряду з капітального ремонту (модернізації ) від 31.03.2020 № 428 (далі-Договір):
Підрядник приймає на себе виконання таких робіт:капітальний ремонт покрівлі житлового будинку № 11-а по Миколаївському шосе у м.Херсоні. Джерело фінансування - міський бюджет.
Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи якісно, згідно встановлених технічних норм і стандартів, які діють на території України для відповідних видів робіт.
Розрахунки за виконані роботи по цьому Договору здійснюються шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 5 календарних днів з дня підписання Сторонами Актів виконаних робіт.
Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє надані Акти виконаних робіт з фактично виконаними обсягами робіт протягом п`яти днів.
Замовник впродовж п`яти робочих днів, з дати отримання від Підрядника повідомлення про закінчення виконання робіт, згідно п. 1.2. даного Договору та акту виконаних робіт, зобов`язаний розглянути результати виконаної роботи та прийняти її або в той же строк надати письмову вмотивовану відмову від її прийняття та повідомити Підрядника про усунення виявлених недоліків.
У випадку відсутності зауважень до результатів виконаних робіт Замовник зобов`язаний підписати акт виконаних робіт (при наявності коштів на спеціальному рахунку Замовника) та повернути Підряднику один примірник підписаного акту.
15.04.2020 на адресу Відповідача надійшов Актом приймання будівельних робіт відповідно до договору підряду. 18.01.2021р. надійшов лист позивача про повернення йому Акту приймання будівельних робіт.
Листом від 20.01.2021р. № 01-35-29/16 позивача повідомлено , що акти виконаних робіт не підписані у зв"язку з тим, що відповідно до наказу Міністрества фінансів України від 02.03.2012 № 309 «Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України», згідно п.2.1 «За спеціальним фондом бюджету розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні фінансові зобов`язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (відкритих асигнувань (виділених коштів), залишків коштів на спеціальних реєстраційних рахунках розпорядників бюджетних коштів (в частині власних надходжень) та бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів)».
Неможливість розрахунку по Договору обгрунтована наступним. Згідно п.1.6 положення про департамент житлово-комунального господарства міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 20.12.2019 № 2251, департамент житлово-комунального господарства міської ради утримується за рахунок коштів міського бюджету, відповідно до затвердженого кошторису видатків, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Рішенням міської ради від 23.09.2020 № 2527 «Про зміни до міського бюджету міста Херсона на 2020 рік», було зменшено бюджетні призначення по Коду Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету (далі - КПКВК) 1217310 у сумі З 360 513,00 грн. (Комплексна програма ефективної роботи та реформування житлово-комунального господарства м Херсона на 2016-2020 роки, затверджена рішенням Херсонської міської ради від 16.02.2016 №43 із змінами).
Згідно положення про департамент бюджету і фінансів Херсонської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 28.11.2014 № 1589, департамент бюджету і фінансів міської ради - відповідно до затверджених у бюджеті призначень здійснює фінансування, в межах наявних фінансових ресурсів у бюджеті, заходів щодо розвитку місцевого господарства та природоохоронних заходів, соціально-економічних програм, освіти, охорони здоров`я, соціального захисту населення, молодіжних заходів і спорту, культури, органів місцевого самоврядування та інших заходів, передбачених у міському бюджеті.
Департамент житлово-комунального господарства міської ради листами: від 21.09.2020 № 01-38-1591/25; від 22.10.2020 № 01-38-1791/25 звернувся до департаменту бюджету і фінансів Херсонської міської ради, щодо виділення фінансування по Коду Програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету (далі - КПКВК) 1216011, «Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду», для можливості прийняття на себе фінансових зобов`язань, згідно з укладеними договорами.
Станом на сьогодні, вказаним виконавчим органом Херсонської міської ради не вчинено жодних дій щодо виділення фінансування .
Згідно норм інструкції про статус та особливості участі у бюджетному процесі відповідальних виконавців бюджетних програм місцевих програм затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 26.08.2014 №836 - місцевий фінансовий орган подає розпорядження про виділення коштів головним розпорядникам, у тому числі відповідальним виконавцям, до територіальних органів ДКСУ і в установленому порядку повідомляє головного розпорядника (у розрізі відповідальних виконавців) та відповідальних виконавців про належні їм суми.
Відповідальні виконавці здійснюють розподіл виділених коштів за своєю мережею. Оформлені розподіли за підписом головного розпорядника відповідальні виконавці подають до територіального органу ДКСУ.
Статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено, що місцевий фінансовий орган-установа, що відповідно до законодавства України здійснює функції з складання прогнозів місцевих бюджетів, складання, виконання місцевих бюджетів, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов`язані з управлінням коштами місцевого бюджету.
Відповідно, місцевим фінансовим органом, у даному випадку департаментом бюджету і фінансів Херсонської міської ради, не вчинено дії у 2020 році щодо подання до територіальних органів ДКСУ розпорядження про виділення коштів головному розпоряднику департаменту житлово-комунального господарства.
Згідно статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Таким чином рішення міської ради від 23.01.2020 №2300 «Про міський бюджет міста Херсона на 2020 рік» вичерпало свою дію в зв`язку з закінченням бюджетного періоду.
Станом на сьогодні, бюджетом Херсонської міської територіальної громади на 2021 рік затвердженого рішенням Херсонської міської ради від 24.12.2020 №37, не передбачено видатків та бюджетних призначень Департаменту житлово-комунального господарства у розрізі відповідального виконавця за бюджетною програмою.
По друге - згідно статті 2 Бюджетного кодексу України - Бюджетна програма -сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Програмно-цільовий метод у бюджетному процесі - метод управління бюджетними коштами для досягнення конкретних результатів за рахунок коштів бюджету із застосуванням оцінки ефективності використання бюджетних коштів на всіх стадіях бюджетного процесу;
Станом на сьогодні, бюджетна Програма сталої роботи житлового господарства міста Херсона на 2016-2020 роки, що є складовою Комплексної програми ефективної роботи та реформування житлово-комунального господарства м. Херсона на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням Херсонської міської ради від 12.02.2016 №43 (зі змінами внесеними рішенням міської ради від 20.12.2019 №2252), в рамках якої укладено Договір - припинила' свою дію в зв`язку з закінчення строку її дії.
Відповідно в бюджет Херсонської міської територіальної громади на 2021 рік можуть бути внесені зміни шляхом передбачення видатків та бюджетних призначень - виключно після прийняття Херсонською міською радою програми на 2021 рік.
Враховуючи викладене, відсутність дій з боку міської ради, що полягає у неприйнятті рішень про внесення змін до бюджету Херсонської міської територіальної громади на 2021 та не передбачення бюджетних асигнувань департаменту житлово-комунального господарства та не прийнятті рішення про затвердження бюджетної програм в рамках якої має бути виділені кошти є підставою для застосуванням судом пунктів 3.3 розділу 3 Договору.
По третє - статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено:
- рішення про місцевий бюджет - нормативно-правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду;
- бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Згідно статтею 19-20 Бюджетного кодексу України, стадіями бюджетного процесу визнаються: 1) складання та розгляд Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) і прийняття рішення щодо них; 2) складання проектів бюджетів; 3) розгляд проекту та прийняття закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет); 4) виконання бюджету, включаючи внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет); 5) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.
У бюджетному процесі програмно-цільовий метод застосовується на рівні державного бюджету та на рівні місцевих бюджетів.
Особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування;
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено:
- видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов`язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, -відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:
- затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
- розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету;
Враховуючи викладене, Херсонська міська рад та її виконавчі органи ( в даному випадку департамент житлово-комунального господарства міської ради) є взаємопов`язаними органами, незважаючи навіть на те, що зареєстровані як різні юридичні особи та мають самостійні права та обов`язки, компетенцію та повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетним кодексом України.
Відповідно прийняття рішення по даній справі прямо вплине на права та обов`язки Херсонської міської ради з огляду на факт, що департамент житлово-комунального господарства міської ради є її виконавчим органом та фінансується з міського бюджету. Отже існує необхідність в залученні до судової справи Херсонської міської ради в якості третьої особи.
Також 23.02.2021р. відповідач подав до суду клопотання про залучення Херсонської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, мотивоване наступним. Відповідно до умов Договору Джерело фінансування - міський бюджет. Станом на сьогодні оплату по Договору не здійснено з огляду на наступне.
Згідно статті 3 Бюджетного кодексу України - Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Тож, рішення міської ради від 23.01.2020 № 2300 «Про міський бюджет міста Херсона на 2020 рік», відповідно до якого передбачались видатки за програмою благоустрою міста Херсона на 2016-2020 роки, вичерпало свою дію в зв`язку з закінченням Бюджетного періоду.
Станом на сьогодні бюджетом Херсонської міської територіальної громади на 2021 рік, затвердженого рішенням Херсонської міської ради від 24.12.2020 №37, не передбачено видатків та бюджетних призначень департаменту житлово-комунального господарства міської ради у розрізі відповідального виконавця за бюджетною програмою.
Згідно статті 2 бюджетного кодексу України, бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Програмно-цільовий метод у бюджетному процесі - метод управління бюджетними коштами для досягнення конкретних результатів за рахунок коштів бюджету із застосуванням оцінки ефективності використання бюджетних коштів на всіх стадіях бюджетного процесу;
Станом на сьогодні, бюджетна Програма сталої роботи житлового господарства міста Херсона на 2016-2020 роки, що є складовою Комплексної програми ефективної роботи та реформування житлово-комунального господарства м.Херсона на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням Херсонської міської ради від 12.02.2016 №43 (зі змінами внесеними рішенням міської ради від 20.12.2019 №2252), в рамках якої укладено Договір - припинила свою дію в зв`язку з закінчення строку її дії.
Відповідно в бюджет Херсонської міської територіальної громади на 2021 рік можуть бути внесені зміни шляхом передбачення видатків та бюджетних призначень виключно після прийняття Херсонською міською радою програми на 2021 рік.
Враховуючи викладене, відсутність дій з боку міської ради, що полягає у неприйнятті рішень про внесення змін до бюджету Херсонської міської територіальної громади на 2021 та не передбачення бюджетних асигнувань департаменту житлово-комунального господарства а також не прийняття рішень про затвердження бюджетної програм, в рамках якої міською радою мають бути виділені кошти - унеможливлюють виконання Договору.
Разом з цим відповідач зазначив про наступне.
Статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено:
- рішення про місцевий бюджет - нормативно-правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду;
- бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Згідно статтею 19-20 Бюджетного кодексу України стадіями бюджетного процесу визнаються: 1) складання та розгляд Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) і прийняття рішення щодо них; 2) складання проектів бюджетів; 3) розгляд проекту та прийняття закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет); 4) виконання бюджету, включаючи внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет); 5) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.
У бюджетному процесі програмно-цільовий метод застосовується на рівні державного бюджету та на рівні місцевих бюджетів.
Особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування;
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено:
- видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов`язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети.
- сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:
- затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
- розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету;
Враховуючи викладене, Херсонська міська рада та її виконавчі органи ( в даному випадку департамент житлово-комунального господарства міської ради) є взаємопов`язаними органами, незважаючи навіть на те, що зареєстровані як різні юридичні особи та мають самостійні права та обов`язки, компетенцію та повноваження, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетним кодексом України.
Відповідно прийняття рішення по даній справі прямо вплине на права та обов`язки Херсонської міської ради з огляду на факт, що департамент житлово-комунального господарства міської ради є її виконавчим органом та фінансується з міського бюджету. Отже існує необхідність в залученні до судової справи Херсонської міської ради в якості - третьої особи. Тому на підставі вищезазначеного та керуючись ст.ст. 42, 50, ГПК України,
відповідач просить залучити до участі у справі № 923/125/21 в якості третьої особи на стороні відповідача Херсонську міську раду (73003, м. Херсон просп. Ушакова, 37, ЄДРПОУ 26347681.
Відповідно до ч. 3-6 ст. 50 ГПК України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Дослідивши матеріали справи, суд погоджується із доводами Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, вважає за доцільним залучення міської ради до участі у справі, а тому подану заяву задовольняє у повному обсязі.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищенаведене, для всебічного, повного та об`єктивного розгляду даної справи, суд дійшов висновку розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного з повідомленням (викликом) сторін, про що повторно повідомити учасників справи.
Керуючись ст.ст.42, 50, 234-235, 252, ГПК України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Заяву Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про залучення Херсонської міської ради до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача - задовольнити.
2.Залучити Херсонську міську раду, код ЄДРПОУ 26347681, пр-т Ушакова,37, м.Херсон, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на боці відповідача.
3. Зобов`язати позивача - фізичну особу-підприємця Ходикіна Віктора Миколайовича надіслати на адресу Херсонської міської ради копію позовної заяви та доданих до неї документів, докази направлення надати суду.
4. Запропонувати Херсонській міській раді, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, надати суду свою позицію щодо суті спору.
5. Справу розглянути у розумний строк.
6. Призначити судове засідання для розгляду справи на 05 квітня 2021р. на 14 год.30 хв. к приміщенні Господарського суду Херсонської області (м.Херсон вул. Театральна,18), зал судових засідань № 211.
5. Копію ухвали надіслати всім учасникам провадження, Херсонській міській раді, .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 04.03.2021р. та не підлягає оскарженню.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Суддя Т.Г. Пінтеліна