Рішення № 95291289, 03.03.2021, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
337/53/21
Номер документу
95291289
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

03.03.2021

ЄУН 337/53/21

Провадження №2/337/551/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

03 березня 2021 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді - Сидорової М.В.

за участі секретаря - Сабліної А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів допомоги на дітей одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2021 року до суду надійшов вказаний позов, який позивач мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи та майновий стан від 16.07.2019р. відповідачці ОСОБА_1 була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р. Згідно з рішенням позивача від 18.07.2019р. державна допомога на дітей одиноким матерям визначена в розмірі 2118,00 грн. щомісячно. При визначенні розміру допомоги було враховано сукупний середньомісячний дохід сім`ї, задекларований відповідачкою при поданні заяви про призначення допомоги. Але в ході проведеної Управлінням перевірки, на підставі довідки про доходи відповідачки за ІІ квартал 2019р., наданої Державною фіскальною службою України від 11.11.2019р., було встановлено, що відповідачкою надана невірна інформація про доходи, яка зазначена в її декларації про доходи та майновий стан від 16.07.2019р., а саме те, що ОСОБА_1 не вказала в декларації від 16.07.2019р. дохід отриманий від ФОП ОСОБА_2 за період з квітня 2019р. по червень 2019р. в сумі 1391,04 грн. Неподання цих відомостей вплинуло на визначення розміру державної допомоги на дітей одиноким матерям і потягло надмірне перерахування бюджетних коштів в сумі 695,52грн. за період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р.

23.12.2019р. відповідачці рекомендованим листом направлено повідомлення від 18.12.2019р. №01-05/11244 про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.01.2020р.

23.01.2020р. відповідачці рекомендованим листом направлено лист №01-05/0433 від 16.01.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.02.2020р. та про зміну реквізитів для повернення коштів.

17.07.2020р. відповідачці простою кореспонденцією направлено повідомлення №01-05/5191 від 16.07.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.08.2020р. Про необхідність повернення коштів відповідачку було повідомлено 23.09.2020р., про що зазначено особисто ОСОБА_1 на повідомленні.

24.09.2020р. відповідачці простою кореспонденцією направлено повідомлення №01-05/7181 від 23.09.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.10.2020р

Вказані кошти добровільно відповідачкою не повернуті.

Просить стягнути з відповідачки на його користь надміру перераховані кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 695,52 грн. за період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р. та понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00грн.

Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином за місцем реєстрації. Повідомлень про причини неявки, відзиву на позовну заяву або зустрічного позову у встановлений законом строк суду не подала.

Суд, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України, провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачки.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за такими підставами.

Відповідно до ст.15, 16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд встановив, що 16.07.2019р. ОСОБА_1 звернулась до УСЗН ЗМР по Хортицькому району із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви додала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням УСЗН ЗМР по Хортицькому району від 18.07.2019р., ОСОБА_1 призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 2118,00 грн. щомісячно на період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р.

При визначенні розміру допомоги було враховано сукупний середньомісячний дохід сім`ї, задекларований відповідачкою при поданні заяви про призначення допомоги.

Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям від 18.12.2019р., було встановлено, що ОСОБА_1 не надала інформацію про дохід отриманий від ФОП ОСОБА_2 за період з квітня 2019р. по червень 2019р. в сумі 1391,04 грн., в наслідок чого їй за період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р., надміру виплачено бюджетні кошти державної допомоги сім`ям з дітьми в сумі 695,52грн.

Згідно довідки про завантажені доходи відповідачки за ІІ квартал 2019р., наданої Державною фіскальною службою України від 11.11.2019р., ОСОБА_1 за період з квітня 2019р. по червень 2019р. нарахована заробітна плата в сумі 1391,04грн.

23.12.2019р. відповідачці рекомендованим листом направлено повідомлення від 18.12.2019р. №01-05/11244 про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.01.2020р.

23.01.2020р. відповідачці рекомендованим листом направлено лист №01-05/0433 від 16.01.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.02.2020р. та про зміну реквізитів для повернення коштів.

17.07.2020р. відповідачці простою кореспонденцією направлено повідомлення №01-05/5191 від 16.07.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.08.2020р. Про необхідність повернення коштів відповідачку було повідомлено 23.09.2020р., про що зазначено особисто ОСОБА_1 на повідомленні.

24.09.2020р. відповідачці простою кореспонденцією направлено повідомлення №01-05/7181 від 23.09.2020р. про повернення державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 695,52 грн. до 25.10.2020р.

До теперішнього часу кошти добровільно ОСОБА_1 не повернуті.

Підстави та порядок виплати допомоги на дітей одиноким матерям визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р.(далі - Порядок №1751).

Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (станом на 01.01.2019 року) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст. 18-2 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (2947-14 ), або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 18-3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога на дітей одиноким, матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" органи що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім`ям з дітьми мають право у разіпотреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми №1751 (далі порядок №1751) (станом на 01.01.2019 року), середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи або особами з інвалідністю І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про повну доведеність позовних вимог.

Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачці ОСОБА_1 коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям, через свідоме подання нею недостовірних відомостей про свої доходи, що вплинуло на умови призначення їй допомоги і потягло надмірне перерахування бюджетних коштів.

Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларацією про доходи та майновий стан, рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми, довідкою про завантажені доходи відповідачки від 11.11.2019р, актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, довідками та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.

При цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.

Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 695,52 грн., задовольнивши позовні вимоги повністю.

Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст.3,18-1,18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р., ст.15,16 ЦК України, ст. 2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817, одержувач УСЗН ЗМР по Хортицькому району, р/р: НОМЕР_2 , МФО 820172) надміру перераховані кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2019р. по 31.12.2019р. в сумі 695 (шістсот дев`яносто п`ять) грн. 52 коп.??

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817, одержувач УСЗН ЗМР по Хортицькому району, р/р: UA888201720344210027000078415, банк: Держказначейська служба України, м. Київ, УДКСУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.? 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя М.В. Сидорова