
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі
26 лютого 2021 року м. Київ№ 620/1832/20Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін питання щодо юрисдикції спору в справі за позовом Громадської організації "Ошукані Українці" до Політичної партії "Слуга народу", Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація "Ошукані Українці" звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" в частині відсутності розробки та реалізації ідеологічної та політичної роботи, неприйнятті участі та висуванні кандидатів на місцевих виборах протягом 2016-11.2019 років в межах Чернігівської області, непроведенні регіональних конференцій для обрання делегатів на з`їзді партії "Слуга Народу", що відбулися протягом 2018-2020 років;
- визнання протиправним рішення Вищої Ради Партії "Слуга Народу" щодо створення Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу";
- зобов`язання Вищої Ради Партії "Слуга Народу" привести відповідно до вимог підпункту 4.1, 3.1, підпункту 4.9.1 Статуту політичної партії "Слуга Народу" склад Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" з урахуванням вимоги щодо адміністративно-територіальної ознаки та вимоги, що член партії бере участь у роботі лише одної із партійних організацій.
Ухвалами Чернігівського окружного адміністративного суду: від 17.06.2020 - прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; від 16.09.2020 - адміністративну справу №620/1832/20 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
З урахуванням принципу про недопущення між адміністративними судами спорів щодо підсудності, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2020 прийнято справу до провадження, постановлено здійснювати судовий розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті, запропоновано сторонам подати пояснення щодо юрисдикції спору.
Представником ПП "Слуга Народу" подано клопотання про закриття провадження у справі, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Інших заяв по суті, клопотань з процесуальних питань до суду не надходило.
Вирішуючи питання належності спору до юрисдикції адміністративних судів, суд ураховую таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом пункту 7 статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних послуг.
У переданому на розгляд окружному адміністративному суду спорі, позивач - громадська організація звернулась з позовом до ПП "Слуга народу", Чернігівської обласної регіональної організації ПП "Слуга Народу".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про політичні партії" від 05.04.2001 №2365-III політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
На думку суду, політична партія чи її регіональна організація не є суб`єктом владних повноважень у відносинах з громадською організацією, позаяк політична партія не наділена публічно-владними управлінськими функціями, в тому числі делегованими та не надає адміністративних послуг. Згідно з наведеним визначенням метою політичної партії як добровільного об`єднання громадян є вираження волі громадян, зокрема - шляхом участі у виборах.
Крім того, розглядуваний спір не відноситься до інших категорій спорів, визначених статтею 19 КАС України та на які поширюється юрисдикції адміністративних судів, зокрема спори: з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб`єкту законом; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації про оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про оборонні закупівлі", щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень"; щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; в справах із суб`єктами владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства; що виникають у зв`язку з оголошенням, проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу.
Щодо спорів у правовідносинах, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, то даний спір також не відноситься до цієї категорії.
Особливості розгляду наведеної категорії справ визначені статтями 273-279 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 276 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність <…> партії (блоку) мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб`єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Отже, обов`язковими умовами для оскарження дій чи бездіяльності партії є наявність виборчого процесу та належність скаржника до визначених наведеною нормою суб`єктів. У справі, яка розглядається судом позивачем є громадська організація, яка не віднесена до суб`єктів оскарження, предмет спору не стосується процесу виборів під час перебігу певних виборів.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
За змістом статті 12 Закону України "Про політичні партії" політичні партії мають право вільно провадити свою діяльність у межах, передбачених Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, брати участь у виборах Президента України, до Верховної Ради України, до інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у порядку, встановленому відповідними законами України. Політичним партіям гарантується свобода опозиційної діяльності, у тому числі.
За висновком суду, зважаючи на мету створення політичної партії, засади її діяльності розробка та реалізація ідеологічної та політичної роботи, участь та висування кандидатів на місцевих виборах, проведення регіональних конференцій для обрання делегатів на з`їзди партії, рішення вищої ради партії про створення регіональної організації є виключною компетенцією партії, тому не може бути предметом судового розгляду. Політична партія у наведених відносинах може нести політичну відповідальність, про що може свідчити фінансова підтримка партії, голосування відповідних виборах, тощо.
Суд зауважує, що наведені твердження не стосуються повноважень партії використовувати інститут "імперативного мандату" до народного депутата України у визначених Конституцією України випадках, позаяк це не є предметом спору.
Враховуючи викладене, необхідно погодитись з доводами представника ПП "Слуга Народу", що спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Зважаючи на висновок суду про неналежність спору до юрисдикції адміністративних судів, провадження в адміністративній справі №620/1832/20 підлягає закриттю.
Згідно з частиною першою статті 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. <...>.
На думку суду, розглядуваний спір не підлягає розгляду в судах, оскільки, як уже зазначалось, питання, які є предметом спору - розробка та реалізація ідеологічної та політичної роботи, участь та висування кандидатів на місцевих виборах, проведення регіональних конференцій для обрання делегатів на з`їзди партії, рішення вищої ради партії про створення регіональної організації є виключною компетенцією партії, відповідальність за прийняття відповідних рішень, вчинення дій або бездіяльність є політичною.
Таке тлумачення частини першої статті 239 КАС України відповідає правовим позиціям Великої Палати Верховного Суду, наприклад, постанови від 30.05.2018 справа №9901/497/18, від 13.03.2019 справа №9901/947/18, від 13.05.2020 справа №9901/527/19, від 28.10.2020 у справа №9901/160/20 від 03.02.2021 справа №9901/292/20.
Враховуючи такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду та доводи окружного адміністративного суду, відсутні підстави для роз`яснення позивачу права звернення до іншого суду з відповідними вимогами, оскільки спір не належить до юрисдикції судів.
У матеріалах судової справи міститься ухвала Соснівського районного суду міста Черкаси від 26.02.2020 справа №712/1691/20, якою відмовлено у відкритті провадження в цивільній справі за позовом Громадської організації "Ошукані Українці" до Черкаської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу", політичної партії "Слуга Народу" про визнання протиправною бездіяльності та роз`яснено право на звернення до адміністративного суду.
На думку суду, наведена ухвала не є підставою для розгляду адміністративним судом позову громадської організації, оскільки адміністративний суд, відкриваючи провадження у справі чи здійснюючи судовий розгляд справи зобов`язаний вирішити питання юрисдикції спору. Як убачається зі змісту ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі, відсутні висновки щодо належності цього спору до юрисдикції адміністративних судів. Приймаючи справу до провадження, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку про необхідність розгляду цього питання, встановивши сторонам строк для подання відповідних пояснень. Розглядаючи вказане питання, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, що передбачено статтею 238 КАС України.
Керуючись статтями пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі №620/1832/20 за позовом Громадської організації "Ошукані Українці" до Політичної партії "Слуга народу", Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" про:
- визнання протиправною бездіяльності Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" в частині відсутності розробки та реалізації ідеологічної та політичної роботи, неприйнятті участі та висуванні кандидатів на місцевих виборах протягом 2016-11.2019 років в межах Чернігівської області, непроведенні регіональних конференцій для обрання делегатів на з`їзді партії "Слуга Народу", що відбулися протягом 2018-2020 років;
- визнання протиправним рішення Вищої Ради Партії "Слуга Народу" щодо створення Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу";
- зобов`язання Вищої Ради Партії "Слуга Народу" привести відповідно до вимог підпункту 4.1, 3.1, підпункту 4.9.1 Статуту політичної партії "Слуга Народу" склад Чернігівської обласної регіональної організації політичної партії "Слуга Народу" з урахуванням вимоги щодо адміністративно-територіальної ознаки та вимоги, що член партії бере участь у роботі лише одної із партійних організацій.
Роз`яснити позивачеві, що спір не підлягає розгляду в судах.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець