Ухвала суду № 95275098, 02.03.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
620/1155/20
Номер документу
95275098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

02 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/1155/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивачів в порядку ст. 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом у якому просять:

1. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з 01.01.2020 - обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4723,00 = 23615,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області проводити такі перерахунки розміру пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 1 січня відповідного року в подальшому.

3. Зобов`язати надати письмові відповіді ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на їх заяви про перерахунок пенсії від 06.05.2019 (вх. № 868/У-12 та №867/М-12 відповідно) у законодавством визначений строк з вказанням розрахунку щомісячної пенсії та розрахунку пенсії за минулий час, виходячи з того, що розмір пенсії повинен рахуватися з 25.04.2019 у розмірі 20 865,00 грн. в місяць та з 01.01.2020 у розмірі 23 615,00 грн. в місяць.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено частково.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4723,00 = 23615,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 набрало законної сили 07.10.2020.

На виконання судового рішення від 07.12.2020 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.

08.12.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Семиразумом Євгенієм Володимировичем за виконавчими листами відкрито виконавчі провадження № 63861509, № 63861343 відносно ОСОБА_1 та № 63861753, 63862009 відносно ОСОБА_2 , якими було зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

28.12.2020 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) отриманий лист боржника № 2500-1507-8/50985 від 23.12.2020, в якому зазначено, що особи, які одночасно мають право на різні види державної пенсії самостійно обирають вид пенсії, який бажають отримувати (ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Також, до листа Головного управління додано дві письмові відповіді ОСОБА_1 № 2500-1507-8/49892 від 17.12.2020 та ОСОБА_2 № 2500-1507-8/50063 від 18.12.2020 про необхідність самостійно визначитись щодо виду пенсії, який передбачений відповідним Законом України, а саме: Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та реалізувати право на виконання судового рішення.

Вважаючи, що рішення суду від 29.05.2020 не виконано, позивачі звернулися до суду із заявою в якій просять:

1.Визнати відмову боржника, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, виконати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 протиправним;

2.Встановити відповідно до ст. 382 КАС України та обов`язку суду, вказаного у ст. 129 Конституції України, судовий контроль за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20, зобов`язавши боржника, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, надати звіти окремо про виконання кожного виконавчого листа за виконавчими провадженнями № 638615509, № 63861343, № 63861753, № 63862009 вказаного рішення суду у встановлений судом строк.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надало пояснення, в якому зазначає, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 виконане у межах покладених на нього повноважень, та дана заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до листів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 2500-1507-8/49892 від 17.12.2020 та № 2500-1507-8/50063 від 18.12.2020, які направлені до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), зазначено, що відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осій, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на і пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Отже, особи, які одночасно мають право на різні види державної пенсії самостійно обирають вид пенсії, який бажають отримувати. Діюче законодавство не передбачає отримання двох різних державних пенсій. Рішенням суду також, не зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області одночасно призначити та виплачувати декілька видів пенсії.

Згідно з частинами 1, 4, 5, 6 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Розглядаючи заяву позивачів у змісті висвітлених обставин щодо застосування положень, передбачених ст. 383 КАС України, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Отже, враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивачів, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 не виконано.

Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання.

Отже, вказана норма передбачає таку процесуальну форму контролю адміністративного суду за виконанням судового рішення в адміністративній справі, як судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення, шляхом подання у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у судовому рішення або в ухвалі.

У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення строку для подання звіту та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду.

Зважаючи на те, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 не виконано, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивачів та встановити строк для подачі звіту про виконання рішення суду.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 9, 249, 370, 372, 383 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву позивачів у порядку ст. 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області невиконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.

Встановити Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк для подання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 терміном один місяць з дня набрання ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Заяць