Рішення № 95274819, 25.02.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
580/4741/20
Номер документу
95274819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року справа № 580/4741/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека, відповідач) № 159819 від 17.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі суми 34000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що проведений 11.06.2020 габаритно-ваговий контроль транспортного засобу був здійснений з порушенням вимог законодавства, що регламентує порядок проведення зважування вантажного автомобіля під час здійснення габаритно-вагового контролю, що потягло прийняття неправомірної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 159819від 14.07.2020.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови відмовлено.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 30.11.2020.

09 листопада 2020 року позивач подав до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення коштів на підставі постанови № 159819 від 14.07.2020.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено та вжито заходи забезпечення адміністративного позову у справі № 580/4741/20 шляхом зупинення стягнення на підставі постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 159819 від 14.07.2020 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

23 листопада 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що за результатами здійснення 11.06.2020 посадовими особами відповідача рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було виявлено порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільній транспорт", пункту 22.5 ПДР, у зв`язку з чим стосовно позивача винесено постанову № 159819 про застосування адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільні дороги" в сумі 34000 грн.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання у справі до 10.12.2021.

07 грудня 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не надав належних та допустимих доказів того, що саме позивач був перевізником під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт.

07 грудня 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання про долучення копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

10 грудня 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд судового засідання, призначеного на 10.10.2020 без його участі.

Ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року, занесеними до протоколу судового засідання, замінено позивача у справі на належного та відкладено підготовче засідання у справі до 21.12.2020.

21 грудня 2020 року позивач подав до суду заяву про видачу копії ухвали.

21 грудня 2020 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №580/4741/20 на тридцять днів.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 14.01.2021.

12 грудня 2021 року позивач подав до суду заяву про відкладення розгляду справи та клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

14 січня 2021 року представник відповідача подала суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

14 січня 2021 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкладено підготовче засідання у справі до 26.01.2021.

26 січня 2021 року представник відповідача подала до суду пояснення, в яких зазначила, що на момент здійснення перевірки було встановлено, що перевозиться комбайн зернозбиральний зав. № 58601922, 2008 року випуску, а додатком до позовної заяви позивач надає свідоцтво про реєстрацію комбайна зернозбирального зав. № 58602304, 2009 року випуску, тому наді позивачем копії документів на комбайн не є належними доказами у справі, оскільки на момент перевірки перевозився комбайн під іншим заводським номером.

26 січня 2020 року позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року, занесеними до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті, вирішено розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів у відповідності до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що за результатами здійснення 11.06.2020 відповідачем рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складено акт № 207690, в якому зазначено, що позивачем порушені вимоги законодавства, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Відповідачем також складений акт № 035870 від 11.06.2020 по перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку № 044965 11.06.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, де зазначені результати вагового контролю.

14 липня 2020 року відповідачем винесена постанова № 159819 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн. У постанові зазначено, що ФОП ОСОБА_1 під час перевірки, яка була проведена 11.06.2020 о 03:45 а/д Київ-Одеса, 210 км+450 за допомогою водія ОСОБА_2 , який керував ТЗ марки DAF д.н. НОМЕР_1 (причіп/напіпричіп GOLDHOFER д.н. НОМЕР_1 ), здійснював перевезення вантажу (комбайн зернозбиральний CLAAS LEXION 580) з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу, а саме: перевищення встановлених пунктом 22.5 ПДР вагових норм становить 25,40%, загальна маса ТЗ 50,16т при нормативно допустимій 40,0 т, чим порушив вимоги статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт".

Позивач стверджує, що постанова про накладення штрафу є протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з позовом про її скасування.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).

Відповідно до статті 6 Закону № 2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Пунктом 2 Порядку № 1567 передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Відповідно до пунктів 12 - 16, 19 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.

Як свідчать матеріали справи, проведення рейдових перевірок управління Укртрансбезпеки у Черкаській області здійснено у період 09.06.2020-15.06.2020 на виконання окремого доручення № 320/03/13-18 від 05.05.2018, відповідно до направлення на рейдову перевірку № 010957 від 04.06.2020.

Щодо порушень, виявлених під час рейдової перевірки, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Згідно статті 33 Закону № 2344-III рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статей 4 і 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Відповідно до пункту 3 частини 1 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі - Правила). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Пунктом 22.5 Правил визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як свідчать матеріали справи, зокрема у довідці 044965 від 11.06.2020 про результати здійснення габаритно - вагового контролю, акту № 035870 про перевищення нормативних вагових параметрів від 11.06.2020 року та розрахунку № 2-243 від 11.06.2020 року до нього зафіксовано перевищення вагових параметрів більш ніж на 20% на: здвоєну вісь - 19,48 тон замість 16 допустимих, на строєну вісь - 23,17 тон замість 22 допустимих, загальна маса - 50,12 тон замість 40 допустимих.

Разом з тим в матеріалах справи міститься дозвіл № 2020-13008901-5929 на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні DAF, CA9051BO, причіп: GOLDHOFER, НОМЕР_2 , вантаж: ТЕХНІКА, строк дії вказаного дозволу з 03.06.2020 по 02.07.2020.

Окрім того суд зазначає, що комбайн зернозбиральний за своєю технологічною специфікацією є неподільним вантажем, як наслідок перевезення такого виду сільськогосподарської техніки обов`язково супроводжується оформленням відповідного дозволу на проїзд транспортним засобом дорогами країни, який був наявний у позивача і надався ним при перевірці відповідачу, а тому постанова № 159819 від 14.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправною.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 122, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області № 159819 від 14.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

2) відповідач - Державна служба України з безпеки на транспорті (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 25.02.2021.

Суддя В.О. Гаврилюк