Рішення № 95274645, 03.03.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
560/5988/20
Номер документу
95274645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 1788
Державний герб України

Справа № 560/5988/20

РІШЕННЯ

іменем України

03 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1788 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до військової частини А1788, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року в сумі 677,49 грн., та стягнути з військової частини А1788 на на його користь індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з врахуванням проведеного розрахунку у сумі 82 947,74 грн. з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січень 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням від 28 лютого 2020 року у справі № 560/3713/19 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 та зобов`язав військову частину А0553 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року включно. На виконання рішення суду відповідач нарахував та виплатив 17 березня 2020 року індексацію грошового забезпечення у сумі 677,49 грн. Вважає, що відповідач невірно нарахував індексацію внаслідок неправильного визначення базового місяця. Вказує, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Базовий місяць (місяць підвищення) визначається тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (посадовий оклад) військовослужбовця. Зазначає, що його посадовий оклад залишився незмінним з січня 2008 року, тому саме січень 2008 року є базовим для здійснення обчислення індексації грошового забезпечення. Вважає, що у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року загальний розмір індексації грошового забезпечення становить 83 625,23 грн. Просить стягнути з відповідача індексацію грошового забезпечення у сумі 82 947,74 грн.

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 12 жовтня 2020 року відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що 09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", згідно пункту 3 якої міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розміри надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року. Зазначив, що на виконання вказаної постанови Міністр оборони України до військових частин розіслав вимогу про підвищення рівня грошового забезпечення військовослужбовців з 01 січня 2016 року шляхом підвищення: щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60 відсотків місячного грошового забезпечення військовослужбовців, премії у розмірі від 525 до 740 відсотків посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків посадового окладу, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - в розмірах, визначених відповідними нормативно-правовими актами. Вказав, що зазначені вимоги Міністра оборони України і постанови Кабінету Міністрів України, військова частина А0553 (з 01 січня 2020 року перейменована на А1788) виконала, грошове забезпечення військовослужбовцям підвищили в січні 2016 року та для розрахунків індексації грошового забезпечення військовослужбовців взято цей місяць як базовий. Вважає, що розрахунок та виплату індексації грошового забезпечення за оскаржуваний період ОСОБА_1 здійснила відповідно до вимог чинного законодавства. У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А0553 на посаді командира господарчого взводу роти забезпечення.

Наказом командира військової частини А0553 від 25 вересня 2018 року № 126-РС позивач звільнений за підпунктом "к" пункту 2 частини п`ятої статті 26 закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII. Зі списків особового складу військової частини А0553 позивач виключений 25 вересня 2018 року.

У жовтні 2019 позивач звернувся до військової частини А0553 із заявою про нарахування та виплату суми індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік.

Листом від 23 жовтня 2019 року № 4582 відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення. Вказав, що протягом 2016-2018 років фінансування на виплату індексації грошового забезпечення не здійснювалось.

Вважаючи дії відповідача щодо невиплати суми індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2020 року (справа № 560/3713/19), позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії військової частини А0553 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року, зобов`язано військову частину А0553 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року включно.

На виконання вказаного судового рішення відповідач нарахував та 13 квітня 2020 року виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення у сумі 677,49 грн за період з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року.

Вважаючи дії відповідача щодо нарахування та виплати грошової індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 25 вересня 2018 року у сумі 677,49 грн. протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України закріплено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до частини першої статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Частиною третьою статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до статті 1 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з статтею 2 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.

Згідно зі статтею 5 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Статтею 6 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 відсотки. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

На момент виникнення спірних правовідносин посадові оклади військовослужбовців встановлювались відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294), яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.

З набранням чинності Постановою № 1294 з 01 січня 2008 року відбулось підвищення посадових окладів військовослужбовців.

Тому, з урахуванням пункту 5 Порядку № 1078, січень 2008 року є базовим для обчислення індексації грошового забезпечення позивача. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення посадових окладів військовослужбовців.

Постанова № 1294 діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців з 01 березня 2018 року.

У період з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювались.

З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704, відбулось збільшення посадових окладів військовослужбовців, яке, відповідно, призвело до зміни базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення позивача.

Отже, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року є січень 2008 року.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо необхідності використання розміру грошового забезпечення за січень 2016 року, збільшеного за рахунок підвищення розміру премії, як базового для нарахування індексації з 01 січня 2016 року, оскільки за визначенням пункту 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

Враховуючи викладене, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року в сумі 677,49 грн. з застосуванням грошового забезпечення за січень 2016 року як базового, суперечать вимогам Постанови № 1294.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року в сумі 677,49 грн.

Водночас, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у частині стягнення з військової частини А1788 на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року у сумі 82 947,74 грн, оскільки вказана сума ґрунтується виключно на розрахунках, здійснених позивачем на базі інтернет-сервісу без підтвердження відповідними доказами. Таким чином, позивач не довів достовірність заявленої до стягнення індексації грошового забезпечення у сумі 82 947,74 грн.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до військової частини А1788 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини А1788 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року у сумі 677,49 грн.

Зобов`язати військову частину А1788 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - січня 2008 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 1788 (вул. Толстого, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 07840179)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук