
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 березня 2021 року м. Рівне №460/8982/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення стрін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2020 №17 про результати розгляду заяви, прийняте Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яким відмовлено позивачу у підтвердженні періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.08.1999 по 13.01.2000 до пільгового стажу за Списком №1;
визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у зарахуванні для обчислення розміру пенсії за віком позивача заробітної плати на підставі довідок: від 23.07.2020 №20121-33/56, №20121-33/57, №20121-33/58, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА»;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплатити позивачу починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи за Списком №1 періоди роботи з 09.07.1990 по 25.12.1998, з 20.08.1999 по 13.01.2000;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області обчислити та виплатити позивачу починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням заробітної плати на підставі довідок: від 23.07.2020 №20121-33/56, №20121-33/57, №20121-33/58, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА».
В обґрунтування позовних вимог вказав, що пільгові посади заливальника металу та майстра дільниці, на яких він працював впродовж періодів з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.08.1999 по 13.01.2000, передбачені Списком №1 та відносяться до робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Проте, відповідач відмовив у призначенні пільгової пенсії за віком та у врахуванні заробітної плати при обчисленні пенсії з тих підстав, що довідки про стаж та заробітну плату видані не правонаступником роботодавця позивача та не архівною установою, яка має право зберігання первинних документів та видачі на підставі них довідок. Зазначає, що ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК», яке видало довідки про стаж та заробітну плату, а також посвідчило копії первинних документів, є уповноваженим підприємством, яке відповідно до договорів має право безстроково і оплатно зберігати архівні документи ліквідованих підприємств ВАТ «РЗВА» та ЗАТ «СП РЗВА», а також використовувану для зберігання архівну документацію ВАТ «РЗВА» з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру. Наголошує, що право особи на одержання пенсії встановлюється Пенсійним органом на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, чого у випадку спірних правовідносин не було вчинено. З наведених підстав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 14 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого вказано, що для підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на розгляд комісії подаються документи, видані архівними установами. Проте, всі надані позивачем документи були видані не архівною установою, оскільки на зберігання до архівів не надходили, тому і перевірити обґрунтованість видачі довідок та звірити з первинними документами не можливо. Відповідач також повідомив, що документи ліквідованого підприємства ВАТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» передані на зберігання ТОВ «Високовольтний союз-РЗВА» на підставі договору зберігання, а тому, в управління відсутні усі підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку через відсутність у ОСОБА_1 необхідного пільгового стажу, що передбачено ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Окрім цього, позивач подав суду відповідь на відзив, за змістом якого повідомив, що наявні в розпорядженні ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» первинні документи, на підставі яких видавались довідки, можуть бути перевірені Пенсійним органом. Для перевірки автентичності оригіналів збережених документів органу Пенсійного фонду надано доступ до архівних документів, про що начальника Управління Пенсійного фонду, правонаступником якого є відповідач, повідомлено в письмовому вигляді ще в 2008 році. Відтак, позивач вважає безпідставними та необґрунтованими доводи позивача, викладені у відзиві на позовну заяву.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив таке.
14.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до начальника головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про підтвердження стажу роботи, за змістом якої просив Пенсійний орган зарахувати період роботи на посадах заливальника металу та майстра в цеху кольорового литва з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.09.1999 по 13.01.2000 до пільгового стажу за Списком №1.
Рішенням від 24.09.2020 №17 про результати розгляду заяви, Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовила ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Листом відповідача від 30.09.2020 №1700-0301-8/29766 ОСОБА_1 повідомлено про правові підстави прийняття вказаного вище рішення, зокрема, про те, що надані на розгляд Комісії документи не передані на державне зберігання у зв`язку з припиненням діяльності Рівненського заводу високовольтної апаратури. Відтак, Комісія дійшла висновку, що первинними документами не підтверджено роботу позивача на посаді заливальника металу.
Також, листом від 24.11.2020 №17000304-8/37265 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача про відсутність підстав для обчислення розміру пенсії на підставі наданих довідок від 23.07.2020 №20121-33/58, №20121-33/57, №20121-33/56, виданих ТзОВ «Високовольтний союз-РЗВА», оскільки вказані довідки про заробітну плату, як вважає відповідач, видані товариством, яке не є архівною установою, а лише зберігачем документів ліквідованого, без визначення правонаступника, підприємства.
Позивач вважає протиправними рішення Комісії про відмову в підтвердженні стажу роботи та відмову відповідача у обчисленні пенсії з урахуванням заробітної плати, що відображена у наданих йому ТзОВ «Високовольтний союз-РЗВА» довідках.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ст. 3 Конституції України, як основного Закону України - людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Так, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною першою ст.114 Закону №1058-ІV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-ІV встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Зазначеній ст. 62 Закону №1788-ХІІ кореспондуються положення пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), за змістом якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п. 20 Порядок №637, у разі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах або вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Наданими позивачем копіями трудової книжки Серія НОМЕР_1 , дата заповнення 20.07.1986, стверджується:
1. Запис №7 від 09.04.1990 - переведений учнем заливальника металу в цех кольорового лиття Рівненського заводу високовольтної апаратури імені 50-ліття Радянської України (наказ №716к від 17.04.1990);
2. Запис №8 від 09.07.1990 - присвоєний 2 (другий) розряд заливальника металу в цеху кольорового лиття (наказ №1369к від 17.07.1990);
3. Запис №9 від 21.08.1991 - переведений постійно заливальником металу по другому розряду в той же цех (наказ 2397к від 24.10.1991);
4. Запис №10 від 25.04.1995 - переведений майстром виробничої дільниці в цех кольорового литва (плавильно-заливальної дільниці) (наказ №589к від 27.04.1995);
5. Запис №11 від 20.04.1995 - присвоєний 3 (третій) розряд заливальника металу в цеху кольорового литва (наказ №572 від 26.04.1995);
6. Запис №12 від 13.06.1995 - переведений заливальником по 4 (четвертому) розряду в цеху кольорового литва (наказ №869к від 15.06.1995);
7. Запис №13 від 30.03.1996 - звільнений по п. 5 ст. 36 КЗпП України із Рівненського заводу високовольтної апаратури по переводу в АББ «РЗВА» (наказ №422к від 30.03.1996);
8. Запис №14 від 01.04.1996 - прийнятий по переводу заливальником металу по 4 (четвертому) розряду фірми виробництва компонентів в АББ «РЗВА» (наказ №42к від 01.04.1996);
9. Запис №15 від 25.12.1998 - звільнений по п. 1 ст. 36 КЗпП України (за угодою сторін) (наказ №1843к від 25.12.1998);
10.Запис №18 від 20.08.1999 - прийнятий заливальником металу 4 (четвертого) розряду фірми «Побут прилад» по строковому договору в АТ «Рівненський завод високовольтної апаратури» (наказ №47к від 19.08.1999);
11.Запис №19 від 13.01.2000 - звільнений по ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням) (наказ №15к від 17.01.2000).
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Отже, виходячи з наведених вище норм Порядку №637 та Порядку №383, лише у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять інформацію про періоди роботи.
Пільгові посади, на яких працював позивач у спірний період були передбачені Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (чинному впродовж спірного періоду роботи позивача), Розділом XI «МЕТАЛООБРОБКА»(11100000), підрозділом 1 «Ливарне виробництво» (11101000), зокрема: пунктом а) «Робітники» (1110100а), заливальник металу (1110100а-12176); та пунктом б) «Керівники і спеціалісти» (1110100б): майстер дільниці (1110100б-23428).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що посади, на яких позивач працював продовж періодів з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.09.1999 по 13.01.2000 містяться в Списку №1 та відносяться до робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідач, приймаючи оскаржене рішення від 24.09.2020 №17 про результати розгляду заяви, з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вважав, що ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», який видав довідки та посвідчив копії первинних документів, що підтверджували факт роботи ОСОБА_1 в пільгових умовах праці, не є правонаступником ВАТ «РЗВА», у якому працював позивач, та не є архівною установою, уповноваженою видавати такі документи.
Вказані доводи відповідача суд відхиляє, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що у процесі корпоратизації відповідно до наказу Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України "Про корпоратизацію Рівненського заводу високовольтної апаратури" на базі державного підприємства Рівненський завод високовольтної апаратури було створено відкрите акціонерне товариство "Рівненський завод високовольтної апаратури" (далі - ВАТ «РЗВА»), засновником якого є держава в особі Міністерства промислової політики України.
Відповідно до п.3.3. Статуту ВАТ «РЗВА», зареєстрованого Рівненською міською управою 25.03.1994 за №380, товариство є правонаступником державного підприємства Рівненського заводу високовольтної апаратури, що підтверджується витягом зі статуту ВАТ «РЗВА», та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія НОМЕР_3. Державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ «РЗВА» проведено 22.09.2008, номер запису 16081110013000263.
Спільне підприємство АББ «РЗВА», створене на базі ВАТ «РЗВА», в якому позивач працював в період з 01.04.1996 по 25.12.1998, перейменоване в ЗАТ «СП РЗВА», яке ліквідоване з 18.12.2009 за рішенням засновників, номер запису 16081110012002040.
Абзацом 8 Порядку №637 передбачено, що у разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1).
За правилами пункту 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Згідно з пунктом 11 Порядку №18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату;
б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Суд зауважує, що за правилами пункту 11 Порядку №18-1, заявник надає як передбачені переліком документи, так може і надати будь-які інші документи, зі змісту яких можна встановити характер та умови праці такого заявника. Таким чином, вказаний перелік документів, що надається для підтвердження пільгового стажу роботи не є вичерпним.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (пункт 12 Порядку №18-1).
Всупереч наведеному, судом не встановлено, а відповідачем не надано суду належних і допустимих доказів виконання його обов`язку щодо надання заявнику допомоги у зборі необхідних документів та/або витребування їх від компетентних підприємств, установ і організацій або ж архівних органів.
Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №18-1 комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.
Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
При цьому, згідно з нормами пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Таким чином, Комісія уповноважена прийняти остаточне рішення про підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтверджені лише на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих заявником документів, перевірки правомірності їх видачі та без застосування будь-якого надмірного формалізму.
Як повідомлено сторонами та встановлено судом на підставі наявних в матеріалах справи документів, ВАТ «РЗВА» та ЗАТ «СП РЗВА», в яких позивач працював продовж спірного періоду на пільгових посадах, станом на дату звернення до відповідача із заявою про підтвердження стажу були ліквідовані без визначення їх правонаступників.
Вказане слугувало ОСОБА_1 підставою для звернення до відповідача із заявою від 14.09.2020 про підтвердження стажу роботи по Списку №1 на посадах заливальника металу та майстра в цеху кольорового литва з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.09.1999 по 13.01.2000.
Надаючи правову оцінку наявності підстав для підтвердження вказаних періодів роботи до пільгового стажу за Списком №1, суд встановив, що до заяви про підтвердження стажу позивач долучив:
1. Довідку Трудового архіву Рівненського району від 16.06.2020 №897/04-22, за змістом якої повідомлено, що документи Рівненського заводу високовольтної апаратури на зберігання до архіву не надходили. Місце зберігання документів працівникам архіву невідоме;
2. Довідку Архівного відділу Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 23.06.2020 №С-40/12-14 про те, що документи Рівненського заводу високовольтної апаратури на зберігання до архівного відділу не надходили. Документи даної організації зберігаються у правонаступника ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», куди й пораджено звернутись;
3. Довідку Державного архіву Рівненської області Рівненської обласної державної адміністрації від 25.06.2020 №С-32/01-27/20, якою стверджується що документи Рівненського заводу високовольтної апаратури зберігаються в архіві підприємства за адресою: м. Рівне, вул. Біла, буд. 16.
Окрім цього, позивачем до зазначеної заяви додано також копії довідок та первинних документів, посвідчених ТзОВ «Високовольтний союз - РЗВА», зокрема:
1. Особової картки форми Т-2, у якій відображено надання ОСОБА_1 щорічної додаткової відпустки за роботу в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці;
2. Наказу від 17.07.1990 №1369к про присвоєння ОСОБА_1 з 09.07.1990 другого розряду заливальника металу із встановленням оплати праці по тарифній сітці зі збільшенням тарифу на 16% за шкідливість праці;
3. Наказу від 24.10.1991 №2397к про прийняття ОСОБА_1 на постійну роботу заливальника металу з 21.08.1991 у зв`язку з закінченням строку прийняття на роботу по оргнабору;
4. Наказу від 31.05.1994 №753 про результати атестації робочих місця по умовах праці для визначення права робітників на пільгове пенсійне забезпечення, відповідно до змісту додатку до якого передбачена пільгова посада «заливальника металу» та «майстра дільниці»;
5. Наказу від 29.06.1994 №222 про результати атестації робочих місця по умовах праці для визначення права робітників на пільгове пенсійне забезпечення, відповідно до змісту додатку до якого передбачена пільгова посада «заливальника металу» та «майстра дільниці»;
6. Наказу від 26.04.1995 №572к про присвоєння ОСОБА_1 з 20.04.1994 3 розряду заливальника металу;
7. Наказу-розпорядження від 27.04.1995 №589 про переміщення ОСОБА_1 з 25.04.1995 на роботу майстра виробничої дільниці;
8. Наказу-розпорядження від 15.06.1995 №869к про переміщення ОСОБА_1 з 13.06.1995 на роботу заливальника;
9. Наказу від 30.03.1996 №422-к про звільнення ОСОБА_1 у зв`язку з переводом із АТ РЗВА в АББ РЗВА;
10.Наказу від 01.04.1996 №42к про прийом по переводу працівників за АТ РЗВА, зокрема й ОСОБА_1 зливальником металу по 4 розряду з 01.04.1996;
11.Наказу від 25.07.1996 №134 про підтвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці, відповідно до змісту додатку до якого передбачена пільгова посада «заливальника металу»;
12.Наказу від 25.12.1998 №1843к про звільнення ОСОБА_1 25.12.1998 з посади заливальника металу за згодою сторін.
При цьому, з аналізу вказаних документів в сукупності суд дійшов висновку про підтвердження наявних у трудовій книжці позивача записів щодо періодів роботи на пільгових посадах, передбачених Списком №1 із 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.08.1999 по 13.01.2000.
Окрім цього, листом ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» від 07.10.2008 №9.0-08, адресованим Управлінню Пенсійного фонду України в м. Рівне, правонаступником якого є відповідач, направлено копію договору зберігання №029В від 22.04.2008, за змістом якого товариство має право використовувати надану для зберігання архівну документацію ВАТ РЗВА з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру.
Вказаним Договором підтверджується, що ВАТ «РЗВА» (поклажодавець) передає, а ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» (зберігач) приймає на безстрокове оплатне відповідальне зберігання майно: архівна документація, опис та перелік якої зазначено в акті приймання-передачі.
Відповідно до пп.2.1.6 пункту 2.1 Розділу 2 вказаного договору зберігач має право використовувати надану для зберігання архівну документацію з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру. Вказане положення Договору підтверджується також надісланою на ім`я Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Довідкою ВАТ «РЗВА» від 27.10.2008 №9.0-25.
На виконання вказаного договору ВАТ «РЗВА» в особі його ліквідатора Франка О.П. та ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» в особі його генерального директора був підписаний акт №04 надання послуг безстрокового зберігання майна від 05.05.2008.
30.12.2009 ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» надіслало начальнику управління Пенсійного фонду України в м. Рівне лист №9.0.08/133 із долученими до нього копіями: договору зберігання документації ЗАТ «СП РЗВА» №064 р від 09.12.2009.
Вказаний договір зберігання №064 від 09.12.2009 підтверджує право ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» зберігати архівну документацію ЗАТ «СП РЗВА» та використовувати її з метою виконання та надання на вимогу третіх осіб довідок соціально-правового характеру.
Зазначені документи, що були в розпорядженні відповідача, в їх сукупності дають суду підстави для висновків, що ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» не будучи фактично правонаступником ВАТ «РЗВА» та ЗАТ «СП РЗВА» виконує договірну функцію по оплатному архівному зберіганню документів зазначених товариств з метою реалізації законним прав та інтересів громадян на отримання відомостей щодо періоду.
За правилами ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» від 24 грудня 1993 року №3814-XII систему архівних установ України становлять архівні підрозділи об`єднань громадян, релігійних організацій, а також підприємств, установ та організацій, заснованих на приватній формі власності.
Долучені до заяви про підтвердження стажу документи посвідчені архівним підрозділом ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК».
При цьому, для перевірки змісту таких документів органу Пенсійного фонду надано доступ до архіву, про що начальника Управління Пенсійного фонду повідомлено в письмовому вигляді ще в 2008 році.
Як передбачено частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Всупереч наведеному, відповідачем не надано суду доказів щодо здійснення ним своїх повноважень в частині отримання додаткових документів/надання заявнику допомоги в їх отриманні, які були б достатніми для зарахування спірних періодів роботи до спеціального стажу. Більше того, орган Пенсійного фонду, відмовляючи у зарахуванні спеціального стажу з підстав видачі документів неуповноваженим органом, жодних дій по самостійному отриманню додаткових документів та перевірки достовірності поданих документів не вчиняв.
Суд зазначає, що наявність у розпорядженні ТзОВ «РЗВА-ЕЛЕКТРИК» первинних документів про період роботи ОСОБА_1 в шкідливих умова праці надавало право посадовим особам відповідача безперешкодно здійснити перевірку таких документів, підтвердити або ж спростувати факт роботи позивача на посадах, що передбачені Списком №1.
У постановах Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі №672/914/16-а та від 11 липня 2019 року у справі №127/1849/17 викладено висновки, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Суд наголошує, що відповідальним за передання архівних документів до архівної установи та наступне їх зберігання не може нести працівник підприємства. Більше того, факт передання чи не передання відповідних документів до архівної установи не впливає на право реалізації громадянином свого соціального захисту на підставі документів, до яких Пенсійний орган має право доступу та їх перевірки.
Зазначені обставини та досліджені судом документи свідчать про протиправність оскарженого рішення від 24.09.2020 №17 про результати розгляду заяви, прийняте Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.08.1999 по 13.01.2000 до пільгового стажу за Списком №1.
У зв`язку з наведеним, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати таке рішення, що перешкоджає позивачу у зарахуванні періодів його роботи до пільгового стажу за Списком №1.
Суд встановив, що з урахуванням висновків у даній справі, загальний стаж роботи ОСОБА_1 за Списком №1 становить повних 8 років, у зв`язку з чим, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 №1058-IV, право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку виникло у позивача по досягненню ним 52 років.
Із копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (ч. 2 ст. 45 Закону №1058-IV).
Виходячи з дати народження позивача та наявної заяви про підтвердження стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, що подана ним не раніше як за один місяць до досягнення 52 річного віку - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії із 11.10.2020 року.
Суд також враховує, що листом від 24.11.2020 №17000304-8/37265 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для обчислення розміру пенсії на підставі наданих довідок від 23.07.2020 №20121-33/58, №20121-33/57, №20121-33/56, виданих ТзОВ «Високовольтний союз-РЗВА», виходячи з того, що вказані довідки про заробітну плату, як вважає Пенсійне управління, видані товариством, яке не є архівною установою, а лише зберігачем документів ліквідованого без визначення правонаступника підприємства.
Оцінюючи правомірність вказаної поведінки відповідача, суд зазначає, що згідно з частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Таким чином, обов`язковою умовою для обчислення розміру пенсії позивача виходячи із заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 є підтвердження наданих довідок про заробітну плату первинним документам, на підставі яких вони видавались.
Зі змісту наданих позивачем Пенсійному управлінню довідок від 23.07.2020 №20121-33/58, №20121-33/57, №20121-33/56, виданих ТзОВ «Високовольтний союз-РЗВА», стверджується, що вони видані на підставі та у відповідності до первинних документів (особових рахунків по заробітній платі), які зберігаються у архівному відділі товариства.
Частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV унормовано, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону №1058-IV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом.
Згідно із частиною 1 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З наведених норм вбачається, що правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. У разі сумніву в розмірі заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, відповідач має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Таким чином, особа, яка претендує на отримання пенсії, не може нести відповідальність за небажання виконання Пенсійним органом своїх повноважень (проведення перевірки щодо достовірності видачі довідок про заробітну плату).
Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду у постанові від 19 вересня 2019 у справі №686/21006/16-а (адміністративне провадження №К/9901/34291/18) не прийняв доводи відповідача в касаційні скарзі про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки у відповідача відсутні можливості для перевірки документів, на підставі яких була видана довідка, у зв`язку з тим, що будь-яких посилань на невідповідність довідки діючому законодавству відповідачем не наведено і вимог для надання (витребування) у нього уточнюючих довідок не існує, отже і відмова у врахуванні заробітної плати за вказаній в довідці період роботи позивача є неправомірною.
Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 листопада 2019 року справа №348/463/17 (адміністративне провадження №К/9901/18887/18) дійшов висновку, що відсутність документів підприємства, на якому працював пенсіонер, не може бути підставою для настання для нього несприятливих наслідків, з урахуванням того, що сам пенсіонер вчинив усі необхідні дії для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за відповідний період, отже і відмова у врахуванні заробітної плати за вказаній в довідці період роботи позивача є неправомірною.
Таким чином, відсутність у відповідача бажання здійснити перевірку відомостей про заробітну плату, що відображена у наданих ним довідках, за загальним правилом, не може бути підставою для органів Пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відтак, доводи відповідача, щодо не підтвердження даних довідок первинними документами є безпідставними, оскільки не надано належних доказів й протилежного, а саме щодо недостовірності вказаних довідок.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні при обчисленні розміру пенсійної виплати заробітної плати, зазначеної у довідках Товариства з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА».
Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.
Для відновлення порушених прав свобод та інтересів, за захистом яких ОСОБА_1 звернувся до суду слід:
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплатити ОСОБА_1 починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувавши до спеціального стажу роботи за Списком №1 періоди роботи з 09.07.1990 по 25.12.1998, з 20.08.1999 по 13.01.2000;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області обчислити та виплатити ОСОБА_1 починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням заробітної плати на підставі довідок: від 23.07.2020 №20121-33/56, №20121-33/57, №20121-33/58, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА».
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, оскільки на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 24.09.2020 №17 про результати розгляду заяви, прийняте Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах з 09.07.1990 по 25.12.1998 та з 20.08.1999 по 13.01.2000 до пільгового стажу за Списком №1.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у зарахуванні для обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 заробітної плати на підставі довідок: від 23.07.2020 №20121-33/56, №20121-33/57, №20121-33/58, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплатити ОСОБА_1 починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи за Списком №1 періоди роботи з 09.07.1990 по 25.12.1998, з 20.08.1999 по 13.01.2000.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області обчислити та виплатити починаючи із 11 жовтня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати на підставі довідок: від 23.07.2020 №20121-33/56, №20121-33/57, №20121-33/58, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Високовольтний союз-РЗВА».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 01 березня 2021 року
Суддя У.М. Нор