Рішення № 95273719, 02.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
420/9903/20
Номер документу
95273719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/9903/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Приморський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Приморський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії позивачу, визнання протиправними дій відповідача щодо не видачі позивачу пенсійного посвідчення, визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн., зобов`язання Головного управління пенсійного фонду в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 19 листопада 2019 року з урахуванням заробітної плати з 1995 року по 1999 рік відповідно до Довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за № 01/12.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.

Ухвалою суду від 02 листопада 2020 року за клопотанням позивача суд перейшов до розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що дії відповідача щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії позивачу є протиправними. Крім того, документи для виготовлення пенсійного посвідчення надавалися позивачем ще 19.11.2019 року при зверненні до пенсійного фонду та наявні в матеріалах пенсійної справи, у зв`язку із чим дії відповідача щодо не видачі позивачу пенсійного посвідчення є протиправними. Також, враховуючи те, що відповідачем визнано позивача пенсіонером з листопада 2019 року, пенсійним органом має бути здійснена на користь позивача виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що провести перевірку довідки про заробітну плату від 01.12.1999 року №01/12 щодо відповідності первинним документам не має можливості, у зв`язку із цим заробітну плату за період з 1995 року по 1999 року в розрахунок пенсії не враховано. Також, враховуючи те, що позивач станом на 01 квітня 2020 року не перебував на обліку як отримувач пенсії та в рішенні суду не зазначено про виплату вищезгаданої одноразової допомоги, підстави для виплати одноразової грошової допомоги позивачу у розмірі 1000 грн. не було. Крім того, оскільки станом 16.12.2019 позивач не набув статусу пенсіонера (згідно заяви від 19.11.2019 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії), замовляти пенсійне посвідчення не було законних підстав. Для виготовлення пенсійного посвідчення позивачу необхідно повторно звернутись до будь-якого відділу вслуговування громадян (сервісного центру) із заявою на виготовлення пенсійного посвідчення, паспортом громадянина України, ідентифікаційним номером та кольоровим фото розміром 3x2,5.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, пояснень щодо суті спору не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 19.11.2019 року звернувся до звернувся до Приморського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком (аркуш справи 13).

Приморський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №2523/01 від 27.11.2019 року повідомив позивача про те, що у зв`язку з порушенням «Інструкції ведення трудових книжок працівників», затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 № 58 відсутні правові підстави для зарахування періодів роботи: з 25.12.1984 по 26,08.1992 в «Государственном проектном институте Гипрошюдоовощхоз» (мовою оригінала), оскільки наявні виправлення в даті підстави зарахування; з 01.12.1980 по 18.11.1981 навчання в аспірантурі у в`язку з тим, що довідка не містить підстав видачі; - історичні довідки про перейменування установ, період роботи в яких необхідно підтвердити. Також зазначено про необхідність надання заяви-пояснення з приводу дублікату трудової книжки. Для зарахування вищезазначених періодів позивачу необхідно надати уточнюючі довідки не пізніше 3-х місяців з дня подання заяви, які відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1997 року, для зарахування з дати права, а саме до 18.02.2020 року. У подальшому при надходженні документів після спливу 3-х місячного терміну, пенсія буде перерахована зі строків, передбачених ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На підставі п. 17.18 Постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1997 року, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (аркуш справи 15).

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №272-158/К-02/8-1500/20 від 30.01.2020 року про те, що умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат встановлені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Частиною 1 статті 26 Закону (в редакції після 01.10.2011) передбачено, що починаючи з січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. При розрахунку страхового стажу не враховано період роботи з 25.12.1984 року по ДПІ «Гідроплодоовощхоз», оскільки наявні виправлення в даті наказу про зарахування, що є порушенням вимог «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженої наказом Мінпраці України від 29.07.1993 року №58. Згідно з «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні потрібні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються, зокрема, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Отже зазначений період роботи підлягає зарахуванню за умови підтвердження вищезазначеними документами. Відповідно до п. 18 вказаного Порядку, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Стосовно зарахування до страхового стажу періоду навчання в аспірантурі, оскільки долучена до звернення копія довідки від 15.01.2020 №24-4957 не містить підстав її видачі, враховувати до страхового стажу період з 01.12.1980 року по 18.11.1981 року підстав не має (аркуш справи 19).

Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №952-865/К-02/8-1500/20 від 17.02.2020 року про те, що з порушеного питання позивачу надавались роз`яснення листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.01.2020 №272-158/К-02/8-1500/20. Згідно з «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні потрібні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються, зокрема, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Оскільки долучена копія посвідчення не містить відомості щодо періоду роботи позивача, для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 25.12.1984 року по 26.08.1992 року підстав не має. Стосовно зарахування до страхового стажу періоду навчання в аспірантурі. Для зарахування до страхового стажу періоду навчання рекомендовано звернутись до Приморського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з оригіналом довідки від 15.0l.2020 №24-4957. Одночасно інформуємо, що при зверненні за призначенням пенсії застосовуються норми законодавства які чинні на час її призначення (аркуш справи 20).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року у справі №420/3314/20, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не врахування стажу роботи ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста сантехнічного відділу з 25.12.1984 року по 26.08.1992 року в ДПІ «Гідроплодоовощхоз» необхідного для призначення пенсії за віком; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не врахування стажу навчання ОСОБА_1 в аспірантурі Одеського інженерно-будівельного інституту з 01.12.1980 року по 18.11.1981 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву №5987 від 19.11.2019 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні; у задоволенні іншої частини позовних вимог позивачу відмовлено (аркуші справи 24-27).

Крім того, на звернення позивача щодо пенсійного забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №7832-7766/К-02/8-1500/20 від 02.09.2020 року про те, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі наданих документів з 19.11.2019 року. Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду відповідно до вимог ст. 24 Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Формула розрахунку коефіцієнту страхового стажу чітко визначена частиною 1 статті 25 Закону, а саме. Кс = (См*Вс) : (12*100%), де: См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначені відповідно до Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) з 01.10.2017 - 1%. При страховому стажі 27 років 4 місяці, коефіцієнт страхового стажу позивача розраховано за зазначеною формулою: ((27 р * 12 міс + 4 міс) * 1%) : (12 * 100%)) = 0,273. 3. Згідно ст. 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчисленню, пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Відповідно до ст. 44 Закону та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Згідно інформації управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області фірма «Дизайн студіо» з 01.09.2009 за судовим рішенням перебуває в стані припинення (за даними Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), звіти з 2004 до органів Пенсійного фонду не надавала (згідно бази ЦС ОССВ) та за юридичною адресою не знаходиться (згідно акту пошуку від 10.08.2020 № 79). На зазначених підставах, провести перевірку довідки про заробітну плату від 01.12.1999 № 01/12 щодо відповідності первинним документам немає можливості. У зв`язку з цим, заробітну плату за період з 1995 року по 1999 року в розрахунок пенсії не враховано. Розмір пенсії позивача визначено при страховому стажі 27 років 4 місяці (стаж враховано по 14.09.2010 року), середньомісячному заробітку 2267,79 грн. (індивідуальній коефіцієнт заробітної плати 0,36643 * середній заробіток за 3 попередні роки 6188,89 грн.) за період з 01.07.2000 року по 30.09.2010 року згідно даних персоніфікованого обліку, та з 01.07.2020 року становить 1712 грн. (аркуш справи 29).

7 вересня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо відсутності законних підстав не врахування для розрахунку пенсії подану позивачем 19.11.2019 року довідку про заробітну плату за 1995 року по 1999 рік за №01/12 від 01.12.1999 року, про протиправну бездіяльність відповідача щодо видачі його пенсійного посвідчення та в частині виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1 000 грн. (аркуші справи 33-34).

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №8511-8351/К-02/8-1500/20 від 21.09.2020 року про те, що по суті порушеного питання детальні та вичерпні роз`яснення надані позивачу листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.09.2020 № 7832-7766/К-02/8-1500/20. Ще раз роз`яснюємо. Згідно наданої трудової книжки і даних персоніфікованого обліку страховий стаж позивача обчислений відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.07.2000 року по 14.09.2010 року становить 7 років 5 місяців, тому, за нормами ст. 40 Закону, пенсію обчислено із заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 30.09.2010 року згідно даних персоніфікованого обліку. Оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація про нараховану заробітну плату з 01.07.2000 року по 31.12.2003 року, при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії цей період занесений нульовим значенням. Проведення перевірок довідок про заробітну плату для обчислення пенсії регулюється ст. 44 Закону та п. 3 ч. 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846. Жодним з цих документів не передбачено проведення органом Пенсійного фонду України розшукових заходів. Також повідомлено, що механізм оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії визначено Порядком оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 №26-1. Згідно із п. 2 розділу І Порядку пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особі, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії. Оскільки станом 16.12.2019 позивач не набув статусу пенсіонера (згідно заяви від 19.11.2019 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії), замовляти пенсійне посвідчення не було законних підстав. Для виготовлення пенсійного посвідчення позивачу необхідно повторно звернутись до будь-якого відділу вслуговування громадян (сервісного центру) із заявою на виготовлення пенсійного посвідчення, паспортом громадянина України, ідентифікаційним номером та кольоровим фото розміром 3x2,5. Крім того, є можливість замовити пенсійне посвідчення дистанційно. Для цього позивачу необхідно за допомогою електронного цифрового підпису надати заяву на виготовлення пенсійного посвідчення через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. При цьому, потрібно заповнити заяву в розділі «Щодо пенсійного забезпечення» та долучити скан-копії паспорту громадянина України, ідентифікаційного номеру та кольорове фото розміром 3х2,5. 1 квітня 2020 року на засіданні Кабінету Міністрів України ухвалено постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році». Пенсійному фонду України доручено у квітні 2020 року забезпечити проведень виплати одноразової грошової допомоги у сумі 1 000 гривень пенсіонерам, пенсія яких не перевищує 5 000 грн. Оскільки, позивач станом 01 квітня 2020 року не перебував на обліку як отримувач пенсії та в рішенні суду не зазначено про виплату вищезгаданої одноразової грошове допомоги, підстав для виплати одноразової грошової допомоги у сумі 1000 гривень не має (аркуш справи 35).

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 4.1, 4.2, 4.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно з ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до п. п. 3 п. 2.1, п. 2.10 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

З наявного в матеріалах справи дублікату трудової книжки позивача Серії НОМЕР_1 від 15.12.1992 року, вбачається, що ОСОБА_1 у період з 05.01.1994 року по 08.02.2006 року працював у підприємстві з іноземними інвестиціями «Дизайн студіо».

Суд звертає увагу на ту обставину, що позивачем до відповідача подана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №01/12 від 01.12.1999 року, видана ОСОБА_1 підприємства з іноземними інвестиціями «Дизайн студіо», за період з січня 1995 року по грудень 1999 року, в якій зазначений розмір заробітної плати позивача по місяцям із зазначенням підстав її видачі.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до частини 12 статті 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у частині 10 статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на мале підприємство з іноземними інвестиціями «Дизайн студіо», який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Суд зазначає, що фактично, внаслідок невиконання підприємством з іноземними інвестиціями «Дизайн студіо» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 01.11.2018 у справі 199/1852/15-а.

Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії позивачу є протиправними.

Враховуючи протиправність дій відповідача щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії, у суду є всі підстави для зобов`язання Головного управління пенсійного фонду в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19 листопада 2019 року з урахуванням заробітної плати з 1995 року по 1999 рік відповідно до Довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за № 01/12.

Щодо протиправності дій відповідача у невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн. суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» №251 від 01.04.2020 року, Пенсійному фонду України доручено забезпечити проведення у квітні 2020 року після внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у сумі 1000 гривень окремим категоріям населення з числа, зокрема, одержувачів пенсії, розмір пенсійних виплат у яких з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації пенсії, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не перевищує 5 000 гривень станом на 1 квітня 2020 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у сумі 1000 грн., враховуючи те, що станом на 01 квітня 2020 року позивач ще не перебував на обліку як отримувач пенсії, оскільки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3314/20 від 19 червня 2020 року пенсійним фондом призначено позивачу пенсію за віком з 19.11.2019 року та саме з підстав протиправності дій пенсійного органу позивачу не призначена пенсія раніше, що фактично встановлено при розгляді справи № 420/3314/20.

Таким чином, враховуючи те, що позивачу було призначено пенсію з 19.11.2019 року, позивач має право на виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у сумі 1000 грн.

Щодо протиправними дій відповідача щодо не видачі позивачу пенсійного посвідчення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення. Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно. Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.

Згідно із п. 2 розділу І «Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 №26-1, пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особі, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.

Для виготовлення пенсійного посвідчення необхідні наступні документи: анкета; паспорт або інший документ, що посвідчує особу та його копія; документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; фото.

Враховуючи те, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3314/20 від 19 червня 2020 року пенсійним фондом призначено позивачу пенсію за віком з 19.11.2019 року та разом із заявою про призначення пенсії за віком позивачем надавалися до пенсійного фонду документи, необхідні для виготовлення пенсійного посвідчення, несвоєчасна видача посвідчення також пов`язана з безпідставною відмовою позивачу у призначенні пенсії, що встановлено при розгляді справи № 420/3314/20, підстав для відмови позивачу у видачі пенсійного посвідчення у відповідача не було.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи протиправність дій відповідача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог позивача та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області видати позивачу пенсійне посвідчення та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений ОСОБА_1 судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа - Приморський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) (вул. Рішельєвська, 60, м. Одеса, 65011) про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії позивачу, визнання протиправними дій відповідача щодо не видачі позивачу пенсійного посвідчення, визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн., зобов`язання Головного управління пенсійного фонду в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19 листопада 2019 року з урахуванням заробітної плати з 1995 року по 1999 рік відповідно до Довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за № 01/12 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за №01/12 для розрахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головного управління пенсійного фонду в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19 листопада 2019 року з урахуванням заробітної плати з 1995 року по 1999 рік відповідно до Довідки про заробіток для обчислення пенсії від 01.12.1999 року за № 01/12.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не видачі ОСОБА_1 пенсійного посвідчення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області видати ОСОБА_1 пенсійне посвідчення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, у сумі 1000 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.