
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/12204/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання незаконним та скасування розпорядження органу виконавчої влади, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №193848 від 28.07.2020 року.
Позовні вимоги аргументує тим, що оскаржувана постанова прийнята на підставі неналежних документів, складених із суттєвими порушеннями процедури їх прийняття. Зазначає, що згаданою постановою накладено адміністративно-господарський штраф на позивача, однак перевізником є ПП «Гермес-Транс». Окрім того, талон зважування не містить будь-яких характеристик зважувального обладнання, яке було використане відповідачем при проведенні габаритно-вагового контролю, зокрема, не вказано якими саме вагами проводилось зважування транспортного засобу позивача. Неможливість ідентифікувати якими вагами проводилось зважування та відсутність свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ставить під сумнів результати зважування відповідачем вантажного автомобіля на приладі обліку, яким це зважування здійснювалось. Також вказує, що зі змісту талону зважування неможливо встановити вид пункту проведення вагового контролю. У вказаному талоні відсутні підписи персоналу, який проводив зважування, а також не заповнені графи, де має бути вказано марку автомобіля та номер ззаду. Стверджує, що у чеку відсутня вказівка на швидкість руху, при якій проводилось зважування. Тому навіть при наявності технічної документації чи інструкції з експлуатації вагового обладнання встановити правильність зважування не буде можливим.
Представник позивача просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Відповідач належним чином повідомлений (повідомлення про вручення електронного відправлення, яке міститься в матеріалах справи), проте у встановлений судом строк відзив на позов не подав.
Ухвалою суду від 24.12.2020 року відкрито спрощене позовне провадження.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
13.06.2020 року відповідачем на підставі довідки від 13.06.2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №235425 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №193848 від 28.07.2020 року на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 8500 грн. 00 коп.
Мотивами згаданої постанови є порушення позивачем абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Не погодившись із згаданою постановою позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є постанова Управління Укртрансбезпеки у Львівській області №193848 від 28.07.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2344-III).
Згідно з ч.14 ст.6 Закону № 2344-III державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п.2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1567) державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Під час проведення згаданої перевірки був зупинений транспортний засіб RENAULT MAGNUM 460, номерний знак НОМЕР_1 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, що міститься в матеріалах справи, зареєстрований на позивача.
Відповідно до ч.1 ст.48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
За наслідками габаритно-вагового контролю згаданого транспортного засобу було встановлено наступні порушення: навантаження на вісь - 11 980 кг.
На підставі вищезазначеної довідки контролюючими особами складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №235425 від 13.06.2020 року та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.06.2020 року.
Як передбачено абзацом 14 ч.1 ст.60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ст.1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Враховуючи зміст вищевказаних норм, слідує висновок, що відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт несуть фізичні чи юридичні особи, які безпосередньо здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами.
Таким чином, приписи ст.60 Закону № 2344-III передбачають наявність спеціального суб`єкта відповідальності - автомобільного перевізника.
Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, з наступними змінами та доповненнями (далі - Правила №363).
Згідно із абзацом 18 розділу І Правил №363 перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Абзацом 26 розділу І Правил №363 передбачено, що товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Згідно товарно-транспортної накладної №80165447 від 12.06.2020 року приватне підприємство «Гермес-Транс» (водій - ОСОБА_2 ) на транспортному засобі Рено, номерний знак НОМЕР_1 , здійснив перевезення вантажу з м.Кривий Ріг до м.Бровари, вантажовідправником є ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг».
Ця ж товарно-транспортна накладна була вказана і в акті перевірки №235425 від 13.06.2020 року, тобто була предметом дослідження при прийнятті спірної постанови.
Наведе дозволяє суду прийти до висновку, що автомобільним перевізником у даному випадку було приватне підприємство «Гермес-Транс», а не позивач у справі.
Відтак, відповідач, застосувавши до позивача адміністративно-господарські санкції, помилково визначив його як перевізника, та як наслідок суб`єкта відповідальності за вказане правопорушення.
При цьому, в силу положень ч.4 ст.159 КАС України, неподання відповідачем відзиву на позов без поважних причин кваліфікується судом як визнання позову.
Що стосується інших аргументів позивача, то суд не надає їм правову оцінку, з метою дотримання інституту преюдиції судового рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №193848 від 28.07.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (адреса: м.Львів, пр-т В.Чорновола, 57, код ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк