Рішення № 95273300, 17.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
380/7244/20
Номер документу
95273300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року справа №380/7244/20

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Гринкевич Ю.Ю., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним

позовом ОСОБА_1 , представник - Гейшев О.О.до Головного управління Національної поліції у Львівській області, представник - Павлій І.Б.про визнання протиправним і скасування рішення, стягнення одноразової грошової допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладене в формі Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 07.08.2020 року;

- стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівський області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у розмірі 506750 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно Акту Розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 19 жовтня 2017 року біля 22-00 год. форми Н-5* від 20.05.2019 року складеного ГУНП у Львівській області, комісією зроблено висновок, що травму отриману дільничним офіцером поліції сектору привенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області капітаном поліції, ОСОБА_1 слід кваліфікувати у відповідності Порядку розслідування та обліку нещасних випадків професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 року №1346, та рішенні Львівського окружного адміністративного суду як таку, яка отримана ним в період проходження служби і пов`язана з виконанням службових обов`язків. За результатами розслідування скласти акт за формою Н-1*.

Акт форми Н-1*№39-2019 складено 27.05.2019 року, в п.14, якого зроблено висновок, що нещасний випадок трапився в період проходження служби ( ОСОБА_1 ) при виконанні службових обов`язків.

Згідно довідки обласної МСЕК серії 12 ААА №845709 від 03.07.2019 ОСОБА_1 призначено 3-тю групу інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. Ступінь втрати професійної працездатності визначено на рівні 45% (довідка серії 12 ААА № 002283 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках).

Право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності мають поліцейські з числа осіб, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», які визнані інвалідами або отримали поранення до набрання чинності цим Законом.

Згідно із п. 1 р. II Порядку №4 (Наказ 788) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акту огляду медико-соціальної експертної комісії. При цьому особам, останнім місцем роботи яких є підрозділи Національної поліції, одноразова грошова допомога у разі визначення інвалідності повинна призначатися та виплачуватися згідно положень статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку №4 (Наказ 788).

Щодо позивача, такою датою є 03.07.2019 (дата видачі довідки обласної МСЕК серії 12 ААА №845709 про призначення 3-тьої групи інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків).

У Висновку Головного управління Національної поліції у Львівській області від 07.08.2020 року, щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 підставою відмови є п.п. 4 п.1 ст. 97 Закону України Про національну поліцію», де зазначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Не зважаючи на Рішення суду від 23.12.2019 року, Головним управлінням Національної поліції у Львівській області повторно порушено право ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги надаючи Висновок про відмову її видачі від 07.08.2020 року, причому з підстав, які вже були предметом дослідження в суді та відносно яких суд надав правову оцінку, яка не підлягає доказуванню в розумінні п.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив суд позов задоволити повністю.

Відповідач - проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що на виконання рішення суду у справі №1.380.2019.004182, що набрало законної сили, робочою групою з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського ГУНП у Львівській області, з метою уникнення випадків помилкових виплат одноразової грошової допомоги, вивчено матеріали, надані позивачем, та 21.08.2020 скеровано на адресу позивача відповідь листом №467/05/17-2020 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги та відповідний Висновок від 07.08.2020.

Таке рішення було прийнято з урахуванням вимог п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», у відповідності до якої умовою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги є визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Отже, у відповідності до даної норми, підставами для призначення одноразової грошової допомоги є: встановлення групи інвалідності протягом шести місяців після звільнення, та звільнення зі служби через хворобу.

При повторному розгляді поданих позивачем документів робочою групою було встановлено, що: група інвалідності позивачу була встановлена після спливу шестимісячного строку з дня звільнення, та підставою звільнення була норма п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечила, надала суду додаткові докази та документи, просила в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 11.09.2020 року відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою судді від 10.11.2020 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Ухвалою судді від 27.01.2021 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

Судом встановлені наступні обставини, які сторонами не заперечуються:

ОСОБА_1 проходив службу на посаді дільничного офіцера поліції відділу превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області.

Згідно з дорученням Шевченківського ВП ГУНП від 19.10.2017 року №58 ОСОБА_1 був задіяний в охороні публічного порядку на стадіоні «Арена Львів» у м. Львів по вул. Стрийська, 199, на час проведення футбольного матчу. Під час проведення футбольного матчу 19.10.2017 близько 22:00 год., позивач отримав закриту черепно-мозкову травму.

За фактом травмування дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_1 ГУНП проведено службове розслідування, про що 17.11.2017 року складений висновок.

Згідно з висновком службового розслідування відповідачем встановлено, що позивач згідно доручення Шевченківського ВП ГУНП від 19.10.2017 року №58, був задіяний на охорону публічного порядку на стадіон «Арена Львів», під час проведення футбольного матчу. 19.10.2017 року, близько 22.00 години, перебуваючи по вул. Стрийській, 199, м. Львова, під час несення служби охорони публічного порядку під час проведення футбольного матчу, грубо порушуючи заходи особистої безпеки, не вдягнув засіб індивідуального захисту - шолом, що призвело до його травмування та не повідомив належним чином свого керівника чи найближчий орган поліції.

За наслідками проведеного службового розслідування відповідачем виданий наказ від 12.12.2017 №4033 «Про накладення дисциплінарного стягнення на працівників поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області» відповідно до п.1 наказової частини якого, за порушення: службової дисципліни, вимог ст.18 «Закону України «Про національну поліцію», щодо неухильного виконання положень Конституції України та нормативно - правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського, наказ ГУНП у Львівській області накласти дисциплінарне стягнення про неповну посадову відповідність - зменшення премії на 10 відсотків на один місяць.

Вказаний наказ позивачем оскаржено в судовому порядку у справі №813/797/18, рішенням від 01.06.2018 у якій позов ОСОБА_1 задоволено частково, Судом вирішено: визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП №4033 від 12.12.2017 та зобов`язати ГУНП провести розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року в період проходження служби ОСОБА_1 , в іншій частині позову відмовлено.

В подальшому позивачем на ім`я керівника ГУНП подано письмовий, датований 21.06.2018, згідно якого ОСОБА_1 просить звільнити його зі служби за власним бажанням.

27.06.2018 видано Наказ №437 о/с «По особовому складу» про звільнення ОСОБА_1 з 02.07.2018 зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

17.09.2018 року ГУНП у Львівській області складено Акт форми НТ за №5-2018 про нещасний випадок невиробничого характеру.

20.05.2019 року відповідно до Акту Розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 19 жовтня 2017 року біля 22-00 год. форми Н-5* складеного ГУНП у Львівській області, комісією зроблено висновок, що травму отриману дільничним офіцером поліції сектору привенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області капітаном поліції, ОСОБА_1 слід кваліфікувати у відповідності Порядку розслідування та обліку нещасних випадків професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 року №1346, та рішенні Львівського окружного адміністративного суду як таку, яка отримана ним в період проходження служби і пов`язана з виконанням службових обов`язків. За результатами розслідування скласти акт за формою Н-1*.

27.05.2019 року складено Акт форми Н-1*№39-2019, в п.14, якого зроблено висновок, що нещасний випадок трапився в період проходження служби ( ОСОБА_1 ) при виконанні службових обов`язків.

03.07.2019 року, згідно довідки обласної МСЕК серії 12 ААА №845709 ОСОБА_1 призначено 3-тю групу інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. Ступінь втрати професійної працездатності визначено на рівні 45% (довідка серії 12 ААА № 002283 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках).

26.07.2019 року у відповідь на заяву про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 отримано лист №561/05/17-2018 в якому повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги та повернення пакету документів.

На виконання рішення суду у справі №1.380.2019.004182, що набрало законної сили, робочою групою з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського ГУНП у Львівській області, з метою уникнення випадків помилкових виплат одноразової грошової допомоги, вивчено матеріали, надані позивачем, та 21.08.2020 скеровано на адресу позивача відповідь листом №467/05/17-2020 про відмову у виплаті ОГД та відповідний Висновок від 07.08.2020.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірну відмову у виплаті одноразової грошової допомоги протиправною та такою, що не відповідає вимогам закону.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірної відмови у виплаті одноразової грошової допомоги з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію»:

1. Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

2. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно із ст. 98 цього ж Закону:

1. У випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.

2. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Згідно із ст. 99 цього ж Закону:

1. Розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату:

1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:

а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:

а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 5, - у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 6, - залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Згідно із ст. 100 цього ж Закону:

1. Визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

2. У разі встановлення факту настання смерті поліцейського, а також особи, звільненої зі служби в поліції, внаслідок обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 цього Закону, якщо смерть настала протягом шести місяців після отримання інвалідності чи травми, внаслідок отримання яких поліцейський раніше отримував одноразову грошову допомогу згідно із зазначеними пунктами, виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання, зазначеним у цьому Законі, здійснюється з вирахуванням суми допомоги, отриманої померлим.

3. У разі визначення інвалідності або часткової втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейському, особі, звільненій зі служби в органах поліції, який (яка) на день отримання інвалідності, визначення відсотка часткової втрати працездатності без визначення інвалідності або на день його (її) звільнення з органів поліції займав (займала) посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботу в інтересах держави та її безпеки, із залишенням на службі в поліції, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів тих органів державної влади, до яких вони були відряджені.

Виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання в разі загибелі (смерті) працівника поліції, якщо поліцейський на день загибелі (смерті) займав посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботи в інтересах держави та її безпеки, із залишенням його на службі в поліції, здійснюється в порядку, визначеному цією статтею.

4. Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цієї статті, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.

5. Якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

6. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

Згідно із ст. 101 цього ж Закону:

1. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Суть заперечень відповідача полягає в тому, що при повторному розгляді поданих позивачем документів робочою групою було встановлено, що: група інвалідності позивачу була встановлена після спливу шестимісячного строку з дня звільнення, та підставою звільнення була норма п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням.

Судом не враховуються такі заперечення із врахуванням фактичних обставин справи та аргументів позивача, а саме:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року у справі №813/797/18, яке набрало законної сили 12.07.2018 року, встановлено, що позивачем отримано травму під час виконання службових обов`язків по охороні публічного порядку на стадіоні «Арена Львів» по вул. Стрийська 199, під час проведення футбольного матчу 19.10.2017 року, що підтверджується зокрема висновком службового розслідування.

Вказане по суті не заперечується Головним управлінням Національної поліції у Львівській області.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі №1340/5311/18, яке набрало законної сили 08.04.2019 року, визнано протиправними дії відповідача та зобов`язано Головне управління Національної поліції у Львівській області скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 року №1346 про нещасний випадок (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року в період проходження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 дільничим офіцером поліції сектору привенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області капітаном поліції, Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області служби при виконанні службових обов`язків.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 року у справі №1.380.2019.004182, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ Національної поліції у Львівській області, викладене в листі №561/05/17-2018 від 26.07.2019 року про повернення без розгляду заяви про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими до неї документами. Зобов`язано ГУ Національної поліції у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги разом з долученими документами та прийняти рішення за результатами її розгляду. Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 року, залишено без змін Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 року у справі №1.380.2019.004182.

На виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 року у справі №1.380.2019.004182 на підставі виконавчого листа від 03.06.2020 року №1.380.2019.004182 Головним Управлінням Національної поліції у Львівській області надано висновок від 07.08.2020 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.

Судом також встановлено, що згідно Акту Розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 19 жовтня 2017 року біля 22-00 год. форми Н-5* від 20.05.2019 року складеного ГУНП у Львівській області, комісією зроблено висновок, що травму отриману дільничним офіцером поліції сектору привенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області капітаном поліції, ОСОБА_1 слід кваліфікувати у відповідності Порядку розслідування та обліку нещасних випадків професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 року №1346, та рішенні Львівського окружного адміністративного суду як таку, яка отримана ним в період проходження служби і пов`язана з виконанням службових обов`язків. За результатами розслідування скласти акт за формою Н-1*.

Акт форми Н-1*№39-2019 складено 27.05.2019 року. в п.14, якого зроблено висновок, що нещасний випадок трапився в період проходження служби ( ОСОБА_1 ) при виконанні службових обов`язків.

Згідно довідки обласної МСЕК серії 12 ААА №845709 від 03.07.2019 ОСОБА_1 призначено 3-тю групу інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. Ступінь втрати професійної працездатності визначено на рівні 45% (довідка серії 12 ААА № 002283 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках).

Право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності мають поліцейські з числа осіб, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», які визнані інвалідами або отримали поранення до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно із р. ІІ Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства

внутрішніх справ України 11.01.2016 № 4 (у редакції наказу Міністерства

внутрішніх справ України 21.09.2017 № 788), зареєстрованого в Міністерстві

юстиції України 29 січня 2016 р. за № 163/28293, днем виникнення права на отримання ОГД є:

1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;

2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії;

3) у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

2. ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України «Про Національну поліцію», особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.

В даному випадку такою датою є 03.07.2019 року (дата видачі довідки обласної МСЕК серії 12 ААА №845709 про призначення 3-тьої групу інвалідності по причині отримання травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків).

У відповідності до п. 1 розділу ІІІ вищевказаного Порядку, формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.

ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.

Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.

Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.

Пунктом 3 зазначеного вище розділу передбачено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Згідно із п. 5 розд. III цього ж Порядку, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); 3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати); 4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності); 8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; 9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті). Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.

Згідно із 1 Розділу IV, цього ж Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Судом враховуються також і мотиви позивача про те, що згідно п. 2. Розідлу І вищевказаного Порядку діяльність органів поліції та навчальних закладів у частині оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського спрямована на забезпечення гарантованого державою соціального захисту поліцейського. Пунктом 3 визначено, що поліцейський вважається таким, що виконує службові обов`язки, якщо він забезпечує виконання основних завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон), у тому числі під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або виконував основні завдання та повноваження міліції, що були визначені Законом України «Про міліцію». У розділі І пункту 4 Порядку, встановлені випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме:

2) під час виконання службових обов`язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону «Про Національну поліцію») - випадок, пов`язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Статтею 99 вищевказаного Закону встановлено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, зокрема:

3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:

а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату (підпункт «в» пункту 3 частини першої статті 99 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2004-VIII від 06.04.2017). Прожитковий мінімум станом на 01.01.2020 року становить 2027 грн. (2027 грн.*250 = 506 750 грн.).

Розділом ІV вищезгаданого Порядку встановлено, що рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у 15-денний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

У спірному Висновку Головного управління Національної поліції у Львівській області від 07.08.2020 року, щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 підставою відмови є п.п. 4 п.1 ст. 97 Закону України Про національну поліцію», де зазначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Судом також враховуються аргументи позивача, що по суті причинами пропуску строку визначення групи інвалідності була протиправна поведінка Головного управління Національної поліції у Львівській області, яке не визнавало факту отримання позивачем травми під час виконання ним службових обов`язків по охороні публічного порядку та відмовлялося провести розслідування нещасного випадку та скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 №1346. Така протиправна поведінка відповідача є в причинному зв`язку із причинами пропуску позивачем вищевказаного строку.

Суд зазначає, що питання яке стосується ефективного засобу правового захисту, то цей засіб правового захисту має існувати з достатньою мірою певності. По суті це вже четвертий судовий процес позивача з відповідачем з приводу одних і тих же обставин. У зв`язку з цим Суд дотримується думки, що застосування саме стягнення спірної суми не порушуватиме принцип юридичної визначеності і не буде несумісним з нормами закону, якщо він не позбавляє особу доступу до засобів правового захисту, які мали б бути ефективними згідно положень п. 1 статті 35 Конвенції.

Відповідачем порушено право ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги надаючи неправомірний Висновок про відмову її видачі від 07.08.2020 року, з підстав які виникли лише у зв`язку із протиправною поведінкою самого відповідача.

Вказане є підставою визнати протиправним та скасувати рішенням Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладене в формі Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 07.08.2020 року та стягнути з відповідача на користь позивача одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у розмірі 506750 гривень.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Судом не враховуються вимоги позивача про стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції у Львівський області, витрат на професійну правничу допомогу в сумі - 23000 гривень, оскільки в справі наявний договір позивача із адвокатом Підгайною Н.Й., однак в справі відсутні докази повноважень вказаного адвоката.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст. 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, площа Г.Григоренка, 3) про визнання протиправним і скасування рішення, стягнення одноразової грошової допомоги, - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладене у формі Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 07.08.2020 року.

Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, площа Г.Григоренка, 3) на користь ОСОБА_1 (ідентифікайіний номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у розмірі 506750,00 гривень

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі 01.03.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.