
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року справа №380/5332/20
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Лебідко Ю.І., представника відповідача Паращак І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) 09.07.2020 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:
- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.03.2020 в зарахуванні ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова та обчисленні ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ від заробітної плати з урахуванням довідки №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка видана Управлінням Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова та обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ від заробітної плати з урахуванням довідки №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка видана Управлінням Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка повідомила, що є пенсіонеркою, пенсію за віком призначено з 30.08.2019 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). 21.01.2020 ОСОБА_1 звернулася до органу ПФУ із заявою, до якої додала пакет необхідних документів, просила перевести на інший вид пенсії - на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та згідно з пунктами 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ. Вказує, що станом на 01.05.2016 її стаж державної служби становив більше 20 років, управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова видало довідку №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не має посади державної служби. Відповідач листом №1146-1694/Г-02/8-1300/20 від 10.03.2020 інформував заявницю, що оскільки ранг вперше їй було присвоєно 25.04.1997, станом на 01.05.2016 в неї відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, які віднесені до категорії посад державних службовців, тому пенсія призначена в розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок (розмір пенсійної виплати становить 6523,09 грн. (60% від 10871,82 грн.)). Позивачка зазначає, що відповідно до норм Порядку обчислення стажу державної служби, затв. постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 робота на посадах в органах податкової служби зараховується до державної служби. Додатково звертає увагу на той факт, що 17.05.1994 нею була прийнята присяга державного службовця. Позивачка вважає протиправною відмову ГУ ПФУ у Львівській області в зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997, вважає, що орган ПФУ позбавив її права на обрахування пенсії із заробітної плати, що є вищою, ніж врахована відповідачем (60% від 13852,34 грн.).
ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с.40-44), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що відповідно до записів трудової книжки позивачки така 20.01.1993 зарахована на посаду старшого державного податкового інспектора ДПІ у Франківському районі м. Львова; 06.05.1994 присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби І рангу», 17.05.1994 прийнята присяга державного службовця, а з 24.04.1997 звільнена із займаної посади у зв`язку із переведенням до відділення Державного казначейства в Залізничному районі м. Львова, 25.04.1997 позивачці присвоєно 14 ранг державного службовця. Відповідач вказує, що оскільки ранг ОСОБА_1 вперше присвоєно 25.04.1997, станом на 01.05.2016 в неї відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, які віднесені до посад державних службовців; орган ПФУ для обчислення пенсії врахував розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток починаючи з 01.05.2016. Відповідач вказує, що в період роботи позивачки в органах державної податкової служби остання обіймала посади, за якими присвоювались спеціальні звання, а не ранги державного службовця. Вважає, що ці посади не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, тому такі не зараховуються до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:
ОСОБА_1 з 20.01.1993 по 24.04.1997 року працювала на різних посадах в органах державної податкової інспекції. Так, 20.01.1993 зарахована на посаду старшого державного податкового інспектора ДПІ по Франківському районі м. Львова, 06.05.1994 присвоєно спеціальне звання «Інспектор податкової служби І рангу», 17.05.1994 прийняла присяга державного службовця. З 24.04.1997 звільнена із займаної посади за переведенням до відділення Державного казначейства в Залізничному районі м. Львова, 25.04.1997 присвоєно 14 ранг державного службовця, 01.05.1999 присвоєно 13 ранг державного службовця (відповідно до записів в трудовій книжці, а.с. 66-68).
З 30.08.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.75).
21.01.2020 ОСОБА_1 звернулася до Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви серед інших документів ОСОБА_1 додала довідки:
- №11 від 21.01.2020 про складові для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видану управлінням Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова; відповідно до даних цієї довідки заробітна плата ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу надходжень та видатків станом на грудень 2019 становила 7650 грн. (а.с. 91);
- №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видану управлінням Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, відповідно до даних якої середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 6202,34 грн. (а.с. 90).
ГУ ПФУ прийняло рішення №134550006298 від 22.01.2020 про перехід ОСОБА_1 , на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до тексту цього рішення стаж державної служби ОСОБА_1 визначено в розмірі 25 років 7 місяців 13 днів, розмір пенсії позивачки з 01.01.2020 склав 8311,40 грн. (із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку, обчисленого на підставі відомостей довідок №11 від 21.01.2020 та № 12 від 21.01.2020 ((7650 грн.+ 6202,34 грн.)*60%, а.с. 87-88).
В подальшому ГУ ПФУ дійшло висновку, що при прийнятті рішення №134550006298 від 22.01.2020 його посадовими особами помилково зараховано до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова; як наслідок, в ОСОБА_1 відсутній 20-річний стаж державної служби станом на 01.05.2016. Як наслідок, відповідач дійшов висновку, що відомості довідки №12 від 21.01.2020 не повинні враховуватись; натомість повинні використовуватися відомості довідки №12/1 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією (а.с. 95). З огляду на те, що з 01.05.2016 (набрання чинності Закону №889-VІІІ) до часу звернення позивачка пропрацювала на посаді державного службовця менше 60 місяців, довідка містила дані про виплати за період з 01.05.2016 по серпень 2018 року на суму 73411,04 грн. (12186,43+32113,90+29110,71) поділена на 28 місяців, що становить 2621,82 грн. (а.с.128-129). З таких міркувань відповідач прийняв рішення №134550006298 від 13.02.2020 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , формальною причиною якого вказано «зміна окладу» (а.с.94), за наслідками якого розмір пенсії позивачки з 01.01.2020 визначено в сумі 6163,09 грн. із середньомісячного заробітку 10271,82 грн. (7650 грн.+ 2621,82 грн.)*60%).
У зв`язку із збільшенням з січня 2020 року розміру посадових окладів державних службовців на зміну довідки №11 від 21.01.2020 управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова видало ОСОБА_1 нову довідку №16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); відповідно до відомостей якої заробітна плата ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу надходжень та видатків станом на січень 2020 року становила 8250 грн. (а.с. 98).
14.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до Залізничного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою про перерахунок пенсії на підставі даних довідки №11 від 21.01.2020 (а.с. 97). 17.02.2020 відповідач прийняв рішення №134550006298 (а.с. 96) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із зміною окладу, згідно з цим перерахунком, розмір пенсії позивачки з 01.01.2020 склав 6523,09 грн. із середньомісячного заробітку 10871,82 грн. (8250 грн.+2621,82 грн.)*60%).
У відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо розміру її пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Львівській області скерувало №1146-1694/Г-02/8-1300/20 від 10.03.2020 (а.с. 7), котрим інформувало заявницю, що станом на 01.05.2016 в неї відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, які віднесені до категорії посад державних службовців (оскільки ранг державного службовця вперше їй було присвоєно 25.04.1997), тому для призначення пенсії враховано, крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, розмір виплат, що включаються в заробіток починаючи з 01.05.2016. Орган ПФУ повідомив ОСОБА_1 , що їй пенсія державного службовця призначена в розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок, розмір пенсійної виплати становить 6523,09 грн. (60% від 10871,82 грн.).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
10.12.2015 прийнято новий Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ (далі - Закон №889-VІІІ), який набрав чинності з 01.05.2016.
У зв`язку з цим, відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закон №889-VІІІ, втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, пунктами 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ визначено таке:
- 10. Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- 12. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XII право на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до статті 1 Закону №3723-XII державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Відповідно до статті 2 Закону №3723-XII посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.
Згідно з статтею 17 Закону №3723-XII громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу […] .
Державний службовець підписує текст Присяги, який зберігається за місцем роботи. Про прийняття Присяги робиться запис у трудовій книжці.
У статті 25 Закону №3723-XII визначено класифікацію посад державних службовців та встановлено перелік категорій посад державних службовців, що складається із семи категорій. Перелік не є вичерпним, оскільки частиною третьою цієї статті визначено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
До спірних правовідносин слід застосовувати Постанову Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі - Порядок №283). Порядком №283 визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби. Так, відповідно до пункту 2 до стажу державної служби зараховується робота (служба):
- на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" (3723-12), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;
- на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Відповідно до приписів Порядку №622 визначено:
2. Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу":
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
4. Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
[. . .]
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Як визначено статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
При вирішенні цього спору суд керується такими мотивами:
За обставин цієї справи орган ПФУ 22.01.2020 прийняв рішення про перехід пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». В рішенні (а.с. 87) відповідач обрахував стаж державної служби позивачки та вказав, що такий складає 25 років 7 місяців 13 днів, станом на 01.05.2020 становить більше 20 років. Тому при обрахунку розміру пенсії орган ПФУ взяв дані довідки №12 від 21.01.2020 «про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» (а.с. 90), відповідно до якої середні розміри надбавок, премій та інших виплат становили 6202,34 грн.
Надалі орган ПФУ змінив свій підхід до обчислення стажу державної служби позивачки ОСОБА_1 та вважав, що в позивачки станом на 01.05.2016 відсутній 20 річний стаж державної служби; мотиви відповідача зводяться до того, що ОСОБА_1 20.01.1993 зарахована на посаду старшого державного податкового інспектора ДПІ по Франківському районі м. Львова, з 24.04.1997 звільнена із займаної посади за переведенням до відділення Державного казначейства в Залізничному районі м. Львова, а ранг державного службовця останній вперше присвоєно 25.04.1997. З огляду на це період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в ДПІ у Франківському районі м. Львова не слід зараховувати до стажу державної служби позивачки. Як наслідок, відомості довідки №12 від 21.01.2020 не повинні враховуватись при обрахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки вона не є «особою, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби». Тому відповідач вирішив врахувати відомості довідки №12/1 «про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), внаслідок чого база для нарахування пенсії (порівняно з використанням відомостей довідки №12 від 21.01.2020) зменшилася на 2580,52 грн. (6202,34 грн.-2621,82 грн.), а розмір пенсії - на 2148,31 грн. (3580,52грн.*60%; 8311,40грн.-6163,09 грн.).
Оцінюючи мотиви таких дій відповідача суд враховує таке:
У зв`язку із набранням чинності Законом №889-VІІ втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, - окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ).
У пункті 2 Порядку №283 (чинний на момент проходження ОСОБА_1 публічної служби) передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової та контрольно-ревізійної служби.
ОСОБА_1 з 20.01.1993 зарахована на посаду старшого державного податкового інспектора ДПІ по Франківському районі м. Львова, 17.05.1994 прийняла присяга державного службовця. З 24.04.1997 звільнена із займаної посади за переведенням до відділення Державного казначейства в Залізничному районі м. Львова. З огляду на те, що робота/служба на посадах в органах державної податкової зараховувалась до стажу державної служби відповідно до приписів Порядку №283, спірний період роботи/служби (з 20.01.1993 по 24.04.1997) ОСОБА_1 в органах державної податкової служби підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
При цьому суд не може оминути поза увагою той факт, що 17.05.1994 позивачка прийняла присягу державного службовця. Норми статті 17 Закону №3723-XII визначали, що громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу.
Враховуючи перелічені обставини суд дійшов висновку, що період роботи/служби ОСОБА_1 з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова підлягає зарахуванню до стажу державної служби. Наведені в листі відповідача №1146-1694/Г-02/8-1300/20 від 10.03.2020 мотиви неврахування цього періоду роботи/служби в органах державної податкової служби є хибними та не ґрунтуються на законі.
Оскільки за врахування вказаного періоду до стажу державної служби ОСОБА_1 , як визнає відповідач, цей стаж складає понад 20 років, то при обрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та пунктів 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ відповідач повинен врахувати відомості розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому пункту 4 Порядку №622 виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Цей середній розмір виплат за відповідною (прирівняною) посадою визначений у довідці №12 від 21.01.2020, яку відповідач відмовляється враховувати. Як наслідок таких дій відповідача розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 є істотно меншим, аніж вона має право отримувати. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності в резолютивній частині рішення також вказується про порядок і спосіб його виконання. Для забезпечення ефективного відновлення прав позивачки та з метою виконання цього рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно - зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи/служби з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова; - обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та пунктів 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ виходячи з розміру середньомісячного заробітку, обчисленого з урахуванням відомостей довідки №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, за правилами, визначеними статтею 139 КАС України судові витрати позивача компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.03.2020 зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова та обчислити пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ від заробітної плати з урахуванням відомостей довідки №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885):
- зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 20.01.1993 по 24.04.1997 в Державній податковій інспекції у Франківському районі м. Львова та Державній податковій адміністрації у Франківському районі м. Львова;
- обчислити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ від заробітної плати з урахуванням відомостей виданої Управлінням Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова довідки №12 від 21.01.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одну) гривню 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Повне рішення складене 01.03.2021.
Суддя Москаль Р.М.