
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/531/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О. В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4839 від 26.12.2008,-
ВСТАНОВИВ:
01 лютого 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4839 від 26.12.2008.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитпіахтопрохідка» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4839 від 26.12.2008 невід`ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами від 26.12.2008.
Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 20.07.2017 надано перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2016 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила. За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2016 рік.
З урахуванням наведеного. Державною службою геології та надр України винесено наказ від 17.10.2017 № 447 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Відповідача-30 календарних днів.
У зв`язку з тим, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Державною службою геології та надр України розмістила інформацію в «Урядовому кур`єрі» № 228, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 року № 447.
Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом № 03/303-1826 від 03.07.2020 надано перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей інформація щодо руху запасів за формою ф. 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік до ДНВП «Геоінформ України» не надходила.
За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік.
З урахуванням наведеного. Державною службою геології та надр України винесено наказ від 14.08.2020 № 346 щодо внесення змін до наказу від 17.10.2017 № 447 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Відповідача - 30 календарних днів.
11.11.2020 надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» № 03/303-3539, стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.
Відповідно до переліку надрокористувачів відповідач повторно не подав вищевказану звітність.
Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
Особливою умовою № 5 Спеціального дозволу № 4839 від 26.12.2008 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4839 від 26.12.2008 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка».
На підставі викладеного, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 28-29).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване місцезнаходження відповідача: 94604, Луганська область, м. Антрацит, вул. Островського, буд. 13, кв. 2 (а.с. 32).
З урахуванням п.20 Перехідних положень та на виконання ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 10.02.2021 (а.с. 31).
Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду позовної заяви.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (ідентифікаційний код 33323638) зареєстроване як юридична особа 15.02.2005, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 13791020000000145; в процесі припинення не перебуває (а.с. 32).
26 грудня 2008 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видало Товариству з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4839 (а.с. 8).
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля - антрациту. Дозвіл виданий строком на 18 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, а саме:
- протягом трьох років затвердити запаси вугілля ДКЗ України;
- виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 07.11.2007 № 1386;
- виконання умов: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 30.10.2006 № 4522 (екологічна картка б/н); Мінвуглепром - 14.04.2008 № 468/02/05-01; Держгімпромнагляд - 28.11.2006 № 07-13/5898;
- своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством;
- щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 30.09.2008, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (а.с. 9-13).
Згідно з п. 10.2 статті 10 Угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, 6-гр, 7-гр.
Таким чином, подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Листом від 20.07.2017 № 03/303-2902 державне науково-виробниче підприємство Державний інформаційний геологічний фонд України повідомило Держгеонадра України, що до переліку надрокористувачів Донецької, Луганської областей, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування корисних копалин, але не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (ф.5-гр) за 2016 рік входить в тому числі Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (а. с. 15-16).
Наказом Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 № 447 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (а.с. 17).
До зазначеного переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка».
Про зазначений наказ позивача повідомлено через офіційний вісник «Урядовий Кур`єр» від 02.12.2017 № 228 (а.с. 18).
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 03.07.2020 № 03/303-1826 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, до якого входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (а. с. 19).
Наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (а.с. 20).
До зазначеного переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка».
Оголошенням на офіційному сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» від 07.09.2020 було доведено до відома відповідача, що наказом Держгеонадр від 14.08.2020 №346 прийнято рішення щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано відповідачу надати інформацію на виконання цього наказу, у разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку (а. с. 21).
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 11.11.2020 № 03/303-3539 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр, 6-гр, 7-гр) за роки, які вказані у переліку, до якого входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (а. с. 22).
Оголошенням на офіційному сайті Державної служби геології та надр України «www.geo.gov.ua» від 18.12.2020 було доведено до відома відповідача, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано відповідачу в 15-денний строк надати власну позицію на припинення права користування надрами (а.с. 23).
Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 26.12.2008 № 4839 та пунктом 10.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» цього обов`язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4839 від 26.12.2008.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4839 від 26.12.2008 задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариствe з обмеженою відповідальністю «Шахтобудівельне управління «Антрацитшахтопрохідка» (код ЄДРПОУ33323638, 94604, Луганська область, м. Антрацит, вул. Островського, буд. 13, кв. 2) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 26 грудня 2008 року № 4839.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Ірметова