Рішення № 95271611, 03.03.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
140/17628/20
Номер документу
95271611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17628/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (далі - Нововолинське відділення управління виконавчої дирекції ФССУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку щомісячної грошової виплати у зв`язку з втратою працездатності; зобов`язання взяти до обрахунку середньої заробітної плати за розрахунковий період з червня 2019 року по травень 2020 року, нараховану заробітну плату позивача за весь розрахунковий період з червня 2019 року по травень 2020 року без виключень; зобов`язання здійснити перерахунок щомісячної страхової виплати з дати її призначення (12 жовтня 2020 року ).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначених йому страхових виплат у зв`язку з втратою професійної працездатності по професійному захворюванню, з вимогою врахувати заробітну плату за весь належний період.

Однак, 15.12.2020 року відповідач відмовив у перерахунку вищевказаних страхових виплат з тих підстав, що роботодавцем ВП «Шахтою №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не сплачено єдиний соціальний внесок.

Позивач вважає дії Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції ФССУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку страхових виплат протиправними, посилаючись на порушення його прав та законних інтересів.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, оскільки наказом Міністерства соціальної політики України №1022 від 21.10.2015 року затверджені Приклади обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування у яких зазначено, що: «у випадку якщо на дату призначення страхових виплат відсутні дані про сплату єдиного внеску за деякі місяці розрахункового періоду, розрахунок середньої заробітної плати проводиться без урахування цієї заробітної плати.» Вказує, що у довідці про заробітну плату №1022 від 21.10.2020 року ВП «Шахта №9» «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» зазначено, що єдиний соціальний внесок не сплачений з зарплати за грудень 2019 року та лютий 2020 року, тому заробітна плата за цей місяць не включена до розрахунку середньої заробітної плати. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Від учасників справи інших заяв по суті справи та клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

З копії трудової книжки серії НОМЕР_1 слідує, що позивач ОСОБА_1 у період з 24.04.2007 року по 30.06.2020 року працював у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді прохідника 5-го розряду з повним робочим днем під землею.

Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №693175 від 13.10.2020 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності, причина інвалідності - професійне захворювання, та протипоказана важка фізична робота в підземних умовах.

Довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА №022147 від 13.10.2020 року встановлено, що ступінь втрати працездатності ОСОБА_1 становить 65 відсотків.

23.10.2020 року Нововолинським відділенням управління виконавчої дирекції ФССУ у Волинській області прийнято постанову №0302/3702/3702/2 про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати, відповідно до якої призначено потерпілому ОСОБА_1 щомісячну грошову виплату у розмірі 11588,06 грн. на період з 12.10.2020 року по 10.10.2021 року включно.

Як стверджує позивач, 30.11.2020 року він звернувся до Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції ФССУ у Волинській області із заявою, в якій просив взяти до розрахунку для призначення щомісячної грошової виплати весь його заробіток за розрахунковий період, оскільки його середньомісячна заробітна плата за період з червня 2019 року по травень 2020 року становить 20022,29 грн.

Листом від 15.12.2020 року №16-01-13/1186 відповідач повідомив позивача, що наказом Міністерства соціальної політики України від 21.10.2015 року №1022 затверджені «Приклади обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування», у яких зазначено, що «у випадку якщо на дату призначення страхових виплат відсутні дані про сплату єдиного внеску за деякі місяці розрахункового періоду, розрахунок середньої заробітної плати проводиться без урахування цієї заробітної плати». У довідці про заробітну плату, яку надало позивачу підприємство, зазначено, що єдиний соціальний внесок не сплачений з зарплати за грудень 2019 року та лютий 2020 року, тому заробітна плата за ці місяця не включена до розрахунку середньої зарплати. У разі сплати підприємством єдиного соціального внеску за грудень 2019 року та лютий 2020 року середня заробітна плата буде перерахована.

Вважаючи дії Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції ФССУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку щомісячної грошової виплати у зв`язку з втратою працездатності протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105).

Статтею 1 Закону №1105 визначено такі терміни: види соціального страхування: у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності; від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхування від нещасного випадку); медичне;

загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

страхові внески - кошти відрахувань на окремі види загальнообов`язкового державного соціального страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", кошти, що надходять від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

суб`єкти соціального страхування - застрахована особа, члени її сім`ї або інша особа у випадках, передбачених цим Законом, страхувальник та страховик.

Відповідно до статті 3 Закону № 1105-XIV соціальне страхування здійснюється за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; обов`язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; обов`язковості фінансування Фондом витрат, пов`язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Статтею 4 Закону № 1105-XIV визначено, що фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 35 Закону №1105-XIV страхуванню від нещасного випадку підлягають: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.

Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 35 Закону №1105-XIV усі особи, перелічені у частині першій цієї статті, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків.

Відповідно до статті 36 Закону №1105-ХIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Страхові виплати складаються із, зокрема, страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата).

Згідно з частиною першою статті 42 Закону №1105-ХIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров`я.

Частинами дев`ятою, десятою статті 42 Закону №1105 визначено, що середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв`язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески.

Пунктом 11 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1266 від 26.09.2001 (далі - Порядок №1266) встановлено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1266 якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання права на страхову виплату. У разі коли тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлена та відповідні дані відсутні, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання права на страхову виплату.

Пунктом 13 Порядку №1266 передбачено, що середня заробітна плата обчислюється за тією професією (посадою, розрядом, роботою) на підприємстві (в цеху, на дільниці, ділянці), за якою застрахована особа працювала до моменту ушкодження здоров`я і за якою медико-соціальною експертною комісією їй встановлено стійку втрату професійної працездатності.

Відповідно до пункту 31 Порядку №1266 середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Матеріалами справи підтверджено, що у період з червня 2019 року по травень 2020 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата роботодавцем ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Разом з тим, як встановлено судом, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку щомісячної страхової виплати посилаючись на ті обставини, що роботодавець не сплатив за нього єдиний соціальний внесок за грудень 2019 року та лютий 2020 року.

Однак, суд не погоджується з такою позицією відповідача з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464-VI) визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №2464-VI посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Суд також враховує, що приписами Закону № 1105-XIV визначено, що соціальне страхування здійснюється за принципами, зокрема, відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом (стаття 3 Закону); усі особи, в тому числі, які працюють на умовах трудового договору, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків (частина друга статті 35 Закону).

Отже, обов`язок щодо нараховування, обчислення і сплати єдиного внеску покладено на роботодавця, в даному випадку на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля». Порушення страхувальником своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи, якій нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були сплачені.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку, що у даному випадку відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн., сплачений відповідно до квитанції від 23.12.2020 року №4.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щомісячної страхової виплати у зв`язку з втратою працездатності.

Зобов`язати Нововолинське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Святого Володимира, будинок 3, код ЄДРПОУ 41443509) здійснити обрахунок середньої заробітної плати за розрахунковий період з червня 2019 року по травень 2020 року, виходячи з нарахованої заробітної плати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за весь розрахунковий період з червня 2019 року по травень 2020 року без виключень.

Зобов`язати Нововолинське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячної страхової виплати з дати її призначення – 12 жовтня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко