Ухвала суду № 95271050, 03.03.2021, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
924/1262/20
Номер документу
95271050
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_________________

УХВАЛА

"03" березня 2021 р. Справа № 924/1262/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши справу у залі судового засідання № 207

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, м. Хмельницький

до 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

2. Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч", м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Міністерство оборони України, м. Київ

про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", що визначено у пункті 1 додатку 1 до рішення сесії міської ради від 14.12.2018 р. № 56

про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093 приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч"

про визнання недійсним договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч"

про скасування запису № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради

про скасування запису № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч",

представники:

позивача: Даньков А.Д. - представник згідно наказу;

відповідача 1: не з`явився ;

відповідача 2: не з`явився;

третьої особи: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

25.11.2020р. до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького до 1. Хмельницької міської ради, 2. Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч" про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", що визначено у пункті 1 додатку 1 до рішення сесії міської ради від 14.12.2018 р. № 56, про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093 приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", про визнання недійсним договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч", про скасування запису № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, про скасування запису № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч".

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.11.2020р. вказану позовну заяву передано для розгляду судді Заверусі С.В.

14.12.2020р. ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

12.01.2021р. представником позивача подано клопотання про призначення земельно-технічної експертизи. В обґрунтування даного клопотання позивачем зазначено, що спір у даній справі стосується земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га, яка передана Хмельницькою міською радою в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч". Вказана земельна ділянка є частиною земель, що відведені Хмельницькій КЕЧ (КЕВ м. Хмельницький) згідно акту на право користування землею в постійне користування, площею 230,56 га. Таким чином, з метою встановлення фактичного місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093, підтвердження входження її до складу земель відведених згідно акта на право користування землею від 1976 року, на думку позивача, існує необхідність у проведенні земельно-технічної експертизи, на вирішення якої позивачем пропонується поставити наступне питання: чи накладається земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га на земельну ділянку площею 230,56 га, відведених згідно Державного акта на право користування землею від 1976 року. Проведення експертизи позивач пропонує доручити судовому експерту Власюку В.В. (м. Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 310).

Суд, розглянувши клопотання про призначення експертизи, враховуючи позиції сторін щодо призначення експертизи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт зобов`язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок.

Статтею 99 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач вважає, що земельна ділянка площею 0,0767 га по вул. Купріна, 58/1, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, є частиною (входить до складу) земель загальною площею 230,56 га, що були у 1976 році передані Хмельницькій КЕЧ району у постійне користування, що підтверджується державним актом на право постійного користування, і щодо якої Хмельницькою міською радою незаконно надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч" та, в подальшому, передано останньому в оренду згідно договору від 05.08.2019р. В той же час, із матеріалів справи слідує, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22.07.1999р. № 519 в Хмельницької КЕЧ району вилучено в запас міста земельну ділянку площею 2,5 га по вул. Купріна, 64. Згідно договору оренди земельної ділянки від 28.05.2003р. гаражному кооперативу "Автолюбитель" передано в оренду земельну ділянку площею 1,0295 кв.м по вул. Купріна, 64 під будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів. При цьому, гаражному кооперативу "Автолюбитель" було надано земельну ділянку меншою площею, ніж та, яку було вилучено, тому в залишку ще залишається вилученою в комунальну власність міста земельна ділянка площею 1,4705 га. Таким чином, відповідач ставить під сумнів те, що спірна земельна ділянка, передана Хмельницькою міською радою приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", знаходиться в межах земельної ділянки площею 230,56 га, яка вказана в наданому позивачем державному акті.

Отже, результати експертизи щодо спірної земельної ділянки матимуть значення щодо виникнення у сторін відповідних прав та обов`язків.

Відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом МЮ України від 08.10.1998 року № 53/5, основними видами експертизи є, зокрема, земельно-технічна експертиза.

У відповідності до пп. 6.1.1 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом МЮ України від 08.10.1998 року № 53/5, орієнтовний перелік вирішуваних питань земельно-технічної експертизи: який фактичний порядок користування земельною ділянкою? Яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки, що перебуває у користуванні співвласника (співвласників)? Чи відповідає фактичне розташування будівель, споруд та інших об`єктів відносно меж земельних ділянок технічній документації? Чи є порушення меж (або накладання) земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки? Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів розділити земельну ділянку (встановити порядок її користування) відповідно до часток співвласників (зазначити частки)? Які варіанти розподілу земельної ділянки (порядку її користування) можливі відповідно до часток співвласників (зазначити частки) та вимог нормативно-правових актів? Які варіанти технічно можливі для влаштування проїзду (проходу) на земельну ділянку? Чи є технічна можливість встановлення земельного сервітуту на ділянці? Якщо так, то надати варіанти встановлення земельного сервітуту.

Тобто, саме в межах вказаної експертизи можливо встановити накладання (не накладення) земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га на земельну ділянку площею 230,56 га, відведених згідно державного акта на право користування землею від 1976 року та вилучення (не вилучення) вказаної земельної ділянки в запас міста.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2013р. "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: - чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; - чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; - яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

В свою чергу, статтею 98 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи. Суд має право за заявою учасників справи або з власної ініціативи викликати експерта для надання усних пояснень щодо його висновку. У висновку експерта повинно бути зазначено: коли, де, ким (прізвище, ім`я, по батькові, освіта, спеціальність, а також, за наявності, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, стаж експертної роботи, науковий ступінь, вчене звання, посада експерта), на якій підставі була проведена експертиза, хто був присутній при проведенні експертизи, питання, що були поставлені експертові, які матеріали експерт використав. Інші вимоги до висновку експерта можуть бути встановлені законодавством. У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом, також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків. Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.

Європейський суд з прав людини зауважив, що компетенцією національних судів є вирішення того, чи необхідно звертатися за зовнішньою порадою (див. рішення Суду у справі Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013).

Дослідивши матеріали справи, виходячи з необхідності для всебічного, повного, об`єктивного розгляду судового спору та встановлення факту накладення (не накладення) земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га на земельну ділянку площею 230,56 га, вилучення (не вилучення) спірної земельної ділянки в запас міста, тобто для з`ясування обставин, що мають значення для справи, суд дійшов висновку, що для вирішення даного питання потрібні спеціальні знання, тому у справі № 924/1262/20 належить призначити судову земельно-технічну експертизу.

За приписами ст. 7 Закону України "Про судову експертизу", судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках - також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

З зазначеного, проведення вказаної експертизи слід доручити Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

За змістом п. 23 постанови № 4 від 23.03.2012р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому, в зазначеній ухвалі суд вправі зобов`язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи.

Наразі, за висновками суду, саме позивач, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького, є заінтересованою особою, яка має нести витрати, пов`язані з проведенням судової земельно-технічної експертизи.

Пункт 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України надає право суду за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, призначення судом експертизи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність призначення у справі судової земельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі № 924/1262/20.

При цьому, зважаючи на позицію відповідача 1, суд вважає за можливе поставити на розгляд судової земельно-технічної експертизи наступне питання: чи вилучалася земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га. в запас міста згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №519 від 22.07. 1999 р.

Із зазначеного, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача від 01.02.2021р. про зупинення провадження у справі № 924/1262/20 до набрання рішенням законної сили у справі № 924/1228/20, зважаючи на призначення у справі № 924/1262/20 судової земельно-технічної експертизи, результати якої дозволять встановити обставини фактичного розташування спірної земельної ділянки.

Керуючись ст.ст. 99, 228, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького про призначення судової земельно-технічної експертизи задовольнити частково.

Призначити у справі № 924/1262/20 судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Володимирська, буд. 109.

На розгляд судової земельно-технічної експертизи поставити наступні питання:

1) чи накладається земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га на земельну ділянку площею 230,56 га, відведених згідно державного акта про право користування землею від 1976 року;

2) чи вилучалася земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га в запас міста згідно рішення виконавчого комітету № 519 від 22.07.1999р.

Витрати по оплаті проведення судової земельно-технічної експертизи покласти на позивача – Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького.

Зупинити провадження у справі № 924/1262/20 на час проведення судової експертизи.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, відповідно до статей 384, 385 Кримінального кодексу України.

Зобов`язати Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, Хмельницьку міську раду, приватне підприємство "Виробничо-комерційна фірма "Луч" надати експерту необхідні документи для проведення експертизи.

У задоволенні заяви позивача від 01.02.2021р. про зупинення провадження у справі № 924/1262/20 до набрання рішенням законної сили у справі № 924/1228/20 відмовити.

Ухвалу та матеріали справи надіслати до Хмельницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складено 03.03.2021 р.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 6 прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (29006, м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1);

3 - відповідачу 1 (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3);

4 - відповідачу 2 ( АДРЕСА_1 );

5 - третій особі (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6);

6 - Хмельницьке відділення КНДІСЕ (м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109).

Рекомендованим з повідомленням про вручення.