
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02 березня 2021 року м. Тернопіль Справа № 921/764/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянув матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “БУЧАЧ ДРУК”, м.Бучач Тернопільської області
до відповідача 1: Бучацької міської територіальної виборчої комісії Чортківського району Тернопільської області, м.Бучач Тернопільської області
до відповідача 2: Центральної виборчої комісії, м. Київ
про стягнення 72165грн,
За участю представників сторін:
Позивача: Гриньків М.П., директор; витяг з реєстру юридичних осіб;
Відповідач-1: Керницький Р.І., керівник, витяг з реєстру юридичних осіб;
Відповідач-2: не з`явився.
В порядку ст.ст.8, 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося повне фіксування підготовчого засідання технічними засобами.
Суть справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “БУЧАЧ-ДРУК”, м.Бучач Тернопільської області, звернувся 07.12.2020 (згідно відтиску календарного штемпеля 2-го відділення поштового зв`язку м.Бучач на поштовому конверті відправлення №4840202399960) до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Бучацької міської територіальної виборчої комісії Чортківського району Тернопільської області, м.Бучач Тернопільської області, про стягнення 72165грн заборгованості, посилаючись на порушення відповідачем зобов`язань, що виникли з договору купівлі-продажу №1 від 23.10.2020.
Ухвалою суду від 23.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 21.01.2021; учасникам справи встановлено процесуальні строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив. Ухвалою від 21.01.2021 підготовче засідання відкладалося на 02.02.2021, в якому було оголошено перерву до 16.02.2021, а пізніше до 02.03.20221, що відображено в протоколі судового засідання за 02.02.2021 та, відповідно за 16.02.2021. Поряд з цим, ухвалою від 05.02.2021 задоволено клопотання позивача – ТОВ “БУЧАЧ ДРУК” без номеру від 02.02.2021 (вх.№952 від 03.02.2021) та на підставі ст.48 ГПК України залучено до участі у справі співвідповідача - Центральну виборчу комісію, м.Київ. Ухвалою суду від 12.02.2021, у зв`язку з відсутністю електронного цифрового підпису, електронний лист з додатками (відзив на позовну заяву №21-23-624 від 11.02.2021 (вх.№1249 від 12.02.2021) та клопотання №21-23-625 від 11.02.2021 (вх.№1248 від 12.02.2021)), котрі надіслані Центральною виборчою комісією на електронну адресу господарського суду, повернуті заявнику без розгляду. Ухвалою суду від 16.02.2021 продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів, до 25.03.2021 включно.
17.02.2021 на адресу господарського суду від Центральної виборчої комісії надійшов відзив на позовну заяву №21-23-624 від 11.02.2021 (вх.№1249 від 12.02.2021), згідно якого, посилаючись на положення Виборчого кодексу України, Центральна виборча комісія вважає позовні вимоги безпідставними. При цьому зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 242 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах; текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування. Ступінь захисту виборчого бюлетеня встановлюється відповідною територіальною виборчою комісією у такий самий строк.
Відповідно до ч. 14 ст. 242 ВК України у разі, якщо кількість зіпсованих виборчих бюлетенів ставить під сумнів можливість проведення голосування на виборчій дільниці, відповідна територіальна виборча комісія вирішує питання про можливість передрукування відповідних виборчих бюлетенів та доставки їх до виборчої дільниці для забезпечення голосування, при цьому, заподіяну шкоду відшкодовують особи, винні у протиправному псуванні виборчих бюлетенів (ч. 5 ст. 242 Виборчого кодексу України). Наголошує, що до повноважень Центральної виборчої комісії належить лише розподіл окремо передбаченої у Законі про Державний бюджет України цільової субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на підготовку та проведення чергових, позачергових, додаткових та перших місцевих виборів та затвердження середніх норм видатків територіальних та дільничних виборчої комісії на підготовку і проведення місцевих виборів. Центральною виборчою комісією вжито всіх необхідних заходів для належного фінансового забезпечення Бучацької міської територіальної виборчої комісії на місцевих виборах 25.10.2020, проте видатків за повторне виготовлення виборчих бюлетенів Виборчим кодексом України не передбачено. Наводить інші доводи.
Також, Центральною виборчою комісією подано клопотання за вих. №21-23-625 від 11.02.2021 (вх.№1796 від 02.03.20210) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Бучацької міської ради, посилаючись на Порядок фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2020 №745, зокрема п. 10 Порядку, яким передбачено, що у десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів територіальна виборча комісія зобов`язана подати місцевій раді (виконавчому органу ради) фінансовий звіт про надходження та використання коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як субвенція, відомості про зареєстровану у відповідному органі Казначейства бюджетну кредиторську заборгованість та документи, що їх підтверджують. Згідно з п. 12 Порядку фінансування у раз, коли бюджетна кредиторська заборгованість не погашена до подання територіальною виборчою комісією фінансового звіту відповідно до п. 10 цього Порядку, розпорядником коштів, що отримані як субвенція для підготовки і проведення місцевих виборів і спрямовуються на погашення зазначеної заборгованості, є відповідна місцева рада (виконавчий орган ради), яка здійснює її погашення у порядку, встановленому законодавством.
За змістом частини дванадцятої ст.23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду. Окрім того, Центральна виборча комісія вказує, що даний договір №1 від 23.10.2020 є недійсним, з посиланням на ст. 48 Бюджетного кодексу України, за приписами частини 4 якої, зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються, а відповідні збитки відшкодовуються винними особами.
У підготовчому засіданні 02.03.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та посилаючись на долучені докази. Також підтримав заявлене Центральною виборчою комісією клопотання про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Бучацької міської ради.
Представник відповідача-1 відзиву на позов не надав, в підготовчому засіданні позовні вимоги заперечив, вказавши про не укладення даного правочину, про його фальсифікацію та відповідно, про неможливість проведення розрахунків згідно договору, оскільки кошторисом видатків на проведення місцевих виборів не передбачено видатків за передрук виборчих бюлетенів. Водночас, керівник територіальної виборчої комісії не заперечив того факту, що підпис, який міститься на договорі купівлі – продажу №1 від 23.10.2020 належить ОСОБА_1 , проте яким чином на договорі №1 проставлено підпис керівника ТВК пояснити не зміг. Зазначив, що повторне виготовлення бюлетенів було спричинено друкарською помилкою, втім з чиєї вини така допущена, керівнику ТВК не відомо. Щодо заявленого відповідачем-2 клопотання про залучення до участі у справі – третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Бучацької міської ради, не заперечив.
Представник відповідача-2 у підготовче засідання не прибув, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення – ухвали суду від 16.02.2021 знаходиться в матеріалах справи). У відзиві на позов Центральна виборча комісія просила розглядати справу за відсутності їхнього представника.
Розглянувши клопотання за вих. №21-23-625 від 11.02.2021 (вх.№1796 від 02.03.20210) про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Бучацьку міську раду, заслухавши в підготовчому засіданні думку представників позивача та відповідача, суд вважає, що останнє підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Статтею 50 Господарського процесуального кодексу України передбачено, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені ст. 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 9 ст. 212 Виборчого кодексу України у період поза виборчим процесом забезпечення діяльності територіальної виборчої комісії щодо виконання її повноважень здійснюється за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до пункту 12 Порядку фінансування виборчих комісій, під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2020 №745 у разі, коли бюджетна кредиторська заборгованість не погашена територіальною виборчою комісією до подання фінансового звіту, розпорядником коштів, що отримані як субвенція для підготовки і проведення місцевих виборів і спрямовуються на погашення зазначеної заборгованості, є відповідна місцева рада (виконавчий орган ради), яка здійснює її погашення у порядку, встановленому законодавством.
З огляду на закінчення бюджетного року 31.12.2020 та, відповідно, закриття казначейством України всіх розрахункових рахунків, що відкриті в бюджетному періоді для виконання бюджету, повернення залишків коштів субвенцій територіальних виборчих комісій на підготовку та проведення місцевих виборів 25.10.2020 до Державного бюджету України та з огляду на обов`язок відповідача-1 після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів зобов`язана подати Бучацькій міській раді фінансовий звіт про надходження та використання коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як субвенція, відомості про зареєстровану у відповідному органі Казначейства бюджетну кредиторську заборгованість та документи, що їх підтверджують, суд вважає, що рішення у даному господарському спорі може вплинути на права та/або охоронювані законом інтереси міської ради, як органу, що здійснює забезпечення діяльності територіальних виборчих комісій поза виборчим процесом місцевих виборів, а тому її слід залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
З огляду на вищенаведене, заслухавши пояснення представників сторін, беручи до уваги необхідність залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача та забезпечення сторонам, передбаченого ст.ст. 7, 13 ГПК України рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання в межах строків, передбачених ст.ст.177, 181 ГПК України.
Керуючись ст.ст.7, 13, 42, 46, 50, 177, 181-183, 202, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1: Бучацьку міську раду Чортківського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 04058479, м. Бучач, майдан Волі, буд. 1, Бучацький район, Тернопільська область, 48400).
2. Відкласти підготовче засідання на 23.03.2020 р. на 10:30 год.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду, який знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 14,а, зал судових засідань № 3, 5 поверх.
3. Запропонувати учасникам справи надати суду:
Позивачу: докази надіслання на адресу третьої особи – Бучацької міської ради позовної заяви і доданих до неї додатків листом з описом вкладення (ч. 1 ст. 172 ГПК України).
Відповідачу-1: письмовий мотивований документально підтверджений відзив на позов - у строк до 11.03.2021;
Третій особі: письмові обґрунтовані документально підтверджені пояснення щодо суті позову, з доказами їх надіслання на адресу позивача та відповідача (до 18.03.2021).
4. Копію ухвали направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення: Товариству з обмеженою відповідальністю “БУЧАЧ-ДРУК”, вул.Галицька, 84, м.Бучач Тернопільської області, 48400; Бучацькій міській територіальній виборчій комісії Чортківського району Тернопільської області, майдан Волі, 1, м.Бучач Тернопільської області, 48400; Центральній виборчій комісії, площа Лесі Українки, 1, м.Київ, 01133; Бучацькій міській раді Чортківського району Тернопільської області, м. Бучач, майдан Волі, буд. 1, Бучацький район, Тернопільська область, 48400.
Ухвала набирає законної сили 02.03.2021 відповідно до приписів ст.235 Господарського процесуального кодексу України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.О. Андрусик