
Справа № 539/4416/20
Провадження № 2/539/291/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
у складі: головуючого судді – Даценка В.М.,
за участю секретаря – Джадан І.В.,
представників позивача – ОСОБА_1 та ОСОБА_2
відповідача – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги,-
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги, мотивуючи тим, що з 2015 року відповідач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач житлової субсидії.
06.11.2015 р. відповідач звернувся до Управління із заявою для призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в якій зазначено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.) він зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Відповідачу на підставі поданих документів був проведений розрахунок та призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2015 по вересень 2016 року включно.
П. 14 постанови Кабінету Міністрів від 21.10.1995 р. № 848 (із змінами) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Тому відповідачу автоматично було проведено розрахунок субсидії на наступні періоди (з жовтня 2016 року по квітень 2019 року включно).
З 01.05.2018 р. набрали чинності зміни, внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 відповідно яких громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
- зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу;
- зміни у складі сім`ї члена домогосподарства (п. 16 Положення про Порядок призначення житлових субсидій).
У січні 2020 за результатами проведеної верифікації виявилося, що відповідач внесений до складу сім`ї його дружини - ОСОБА_4 , яка теж є отримувачем субсидії.
Відповідач повинен був звернутися до позивача з новою заявою/декларацією для призначення житлової субсидії, в якій вказати що до складу сім`ї входить його дружина, але після 06.11.2015 р., всупереч змінам, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, і набрали чинності з 01.05.2018 року, не зробив цього.
Отже, права на субсидію на загальних підставах домогосподарство відповідача в період з 01.11.2018 по 31.03.2019 року не мало, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 2114,15 грн.
19.10.2020 року на адресу відповідача було направлено повідомленні про припинення надання житлової субсидії в якому зазначена сума переплати та вимога повернути кошти у визначений період. До цього часу кошти на адресу Управління не надходили.
Прохає суд: стягнути з ОСОБА_3 на користь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надміру виплачені кошти допомоги у розмірі 2114,15 грн. та 2197,00 грн. судового збору з подальшим перерахуванням на рахунок управління: UА348201720343100024000045264, код 37710415, код ЄДРПОУ 24565327, банк Держказначейська служба України, м. Київ. Призначення платежу: внесена переплата за 2018-2019 рік
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Вказав, що відомості про повний склад сім`ї ним подавалися ще в 2015 році, а тому вважає, що бездіяльності не допускав. Крім того, вказав, що його не повідомляли про зміни в законодавстві України з питання нарахування субсидії, які відбулися в травні 2018 році.
З`ясувавши обставини справи, заслухавши сторін, дослідивши докази в порядку, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , 06.11.2015 р. звернувся до Управління із заявою для призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.4), додавши, при цьому, декларацію про доходи і витрати на осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
У вказаній декларації відповідачем зазначено себе – ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , тобто осіб, які зареєстровані та проживають за адресою, за якою просила призначити субсидію.
Також встановлено, що на час виникнення спірних правовідносин позивач перебував в шлюбі з ОСОБА_4 , яка була зареєстрована за іншою адресою.
На підставі поданої відповідачем заяви, Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради прийнято рішення про призначення субсидії, а також проведено розрахунки і виплату даної субсидії на житлово-комунальні послуги за період з жовтня 2015 року по вересень 2016р. включно.
Субсидія була розрахована виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, в даному випадку, у квартирі було зареєстровано двоє осіб.
П. 14 постанови Кабінету Міністрів від 21.10.1995 р. № 848 (із змінами) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Тому відповідачу автоматично було проведено розрахунок субсидії на наступні періоди (з жовтня 2016 року по квітень 2019 року включно).
З 01.05.2018 р. набрали чинності зміни, внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, якими, зокрема, передбачено, що під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
В свою чергу громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
- зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу;
- зміни у складі сім`ї члена домогосподарства (п. 16 Положення про Порядок призначення житлових субсидій).
Таким чином, з цієї дати при нарахуванні житлової субсидії повинні були враховуватися і доходи дружини позивача ОСОБА_4 , яка була зареєстрована за іншою адресою. Про ці обставини відповідно до наведених норм відповідач був зобов`язаний повідомити позивача, однак вказаний обов`язок не виконав. Посилання відповідача на незнання вказаних норм законодавства відхиляються судом, оскільки постанова КМ України була оприлюднена в передбачений законом спосіб.
У січні 2020 за результатами проведеної верифікації виявилося, що відповідач внесений до складу сім`ї його дружини - ОСОБА_4 , яка теж є отримувачем субсидії.
Відповідач з новою заявою/декларацією для призначення житлової субсидії, в якій зазначено що до складу сім`ї входить його дружина, не звернувся.
Отже, права на субсидію на загальних підставах домогосподарство відповідача в період з 01.11.2018 по 31.03.2019 року не мало внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 2114,15 грн.
Правова позиції щодо вирішення такої категорії спорів викладена в постанові ВП ВС від 12.02.2020 року у справі № № 345/1183/17
Так, за змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, відповідач фактично набув право власності на них.
Такий висновок підтверджується і у нормах Положення, яке прийнято з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), у частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з пунктом 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій.
У пункті 6 Положення передбачено, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за жилого-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату жилого-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (пункт 12 Положення).
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо правомірності набуття відповідачем права власності на бюджетні кошти у вигляді субсидії, наданої йому Управлінням соцзахисту, та стягнення з відповідача згаданої суми як набутої без достатньої правової підстави, то цей спір має приватноправовий, а не публічно-правовий характер.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України, Положення та Порядку.
На вимогу органу, що призначив субсидію, відповідач не повернув надміру виплачену суму субсидії.
Враховуючи вищевикладене, обставини у справі, наведені норми та позицію ВП ВС, суд вважає позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради до відповідача обґрунтованим, підтверджений матеріалами справи, а тому підлягає задоволенню.
Судові витрати, сплачені позивачем в розмірі 2102 гривні (а.с.1), покладаються на відповідача, у відповідності з п.1 ч.1 ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (код ЄДРПОУ 24565327, юридична адреса: м.Лубни проспект Володимирський,9 Полтавської області, р/р 35418078045264, МФО 831019, банк ГУДК у Полтавській області) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів допомоги – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради надміру виплачені кошти в сумі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять)гривень 15 копійок та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2197 (дві тисячі сто дев`яносто сім) гривень, з подальшим перерахуванням на рахунок управління: UА348201720343100024000045264, код 37710415, код ЄДРПОУ 24565327, банк Держказначейська служба України, м. Київ. Призначення платежу: внесена переплата за 2018-2019 рік
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення складено 02.03.2021.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду В.М.Даценко