
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
вул. Сосновського,38 м. Коростень Коростенський район Житомирська область Україна 11500
провадження №2/279/541/21 Справа № 279/6425/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року м.Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Трохимчук І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін цивільну справу №279/6425/20 за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Теплозабезпечення" про захист прав споживача, шляхом розірвання договору на постачання послуг з централізованого опалення, зняття з обліку як споживача послуг, припинення нарахування, скасування боргу за послуги, які фактично не надавалися,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, зазначивши, що являється власником квартири АДРЕСА_1 . Придбавши картиру, він уклав договір про надання послуг з централізованого опалення № НОМЕР_1 , відповідно до якого плата за постачання теплової енергії вираховувалась за метр квадратний на одиницю фактично спожитої теплової енергії для споживачів без засобів обліку щомісячно протягом опалювального сезону. При цьому температура в квартирі не піднімалась вище 10-18 градусів за С., Неодноразові звернення до відповідача згідно договору результатів ніяких не давали. Також відповідач, не повідомивши про зміну оплати за послуги, встановивши лічильник теплової енергії, не оформивши додаток договору, порушив п.18.ч.2 даного договору. Якість постачання після встановлення лічильника не поліпшилась, а відповідач продовжував запевняти, що температура 18 градусів є безпечною для життя та здоров`яйого родини. Його мати являється інвалідом 2-ої групи 1-ої категорії постраждалої від ЧАЕС та її хвороба забороняє переохолодження. Лічильник теплової енергії був встановленний лише на 5 місяців та був знятий відповідачем без попередження його як споживача про даний факт і нарахування збільшились майже вдвічі, необгрунтовано про що свідчать квитанції, а заміна та осбстеження внутрішніх будинкових мереж стосовно централізованого опалення взагалі не відбувалась, та жодного акту про стан внутрішньо будинкової мережі ним чи попередніми власниками не був підписаний чим порушувався п.18 ч.10 договору. Зазначив, що встановлення лічильника відбулося лише після його від`єднання від централізованого опалення. Якість наданих послуг з теплопостачання не відповідає нормативним актам, температура нижча 18 градусів за С., а звернення до відповідних органів не надавали належних результатів, то він 28.09.2018 року від`єднався від мережі центрального опалення та влаштував у своїй квартирі індивідуальне (автономне) опалення, про що повідомив відповідача, та голову міської ради. Однак, незважаючи на дані обставини, відповідач продовжує нараховувати та виставляти рахунки для оплати за послуги теплопостачанн, фактично не надаючи їх, що створює в нього борги. Також повідомив, що в будинку АДРЕСА_2 наявні квартири з відключенням від мережі центрального опалення, які мають відповідні дозволи на відключення. На звернення до відповідача про надання дозволу на встановлення індивідуальної системи опалення отримав відмову, тому самостійно встановив індивідуальну систему опалення та звернувся до відповідача з вимогою про розірвання договору про надання послуг. Однак, відповідач продовжує нараховувати плату за послуги з теплопостачання.
Просив розірвати договір про надання послуг з централізованого опалення від 06.06.2016 р. між ОСОБА_1 та КП "Теплозабезпечення", зобов`язати відповідача зняти його з обліку як споживача послуг з централізованого теплопостачання квартири АДРЕСА_1 та припинити нарахування плати, скасувавши борг за надання послуг з 28.09.2018 року.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач належним чином повідомлений про судовий розгляд (ухвалу про відкриття провадження отримав 14.01.2021 р.), подав 22.02.2021 року відзив на позовну заяву, в якому послався на п.25 Постанови №630 КМУ "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" від 21.07.2005 р., які діяли протягом спірного періоду, згідно якого відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Просив поновити пропущений строк для подачі відзиву та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі в зв`язку з безпідставністю.
26.02.2021 року позивач подав заперечення на відзив, в якому заперечив проти поновлення пропущеного строку подання відзиву, задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Враховуючи, що строк подання відзиву пропущено без поважних причин, підстави для поновлення відсутні, тому викладені в ньому доводи судом до уваги не приймаються.
Дослідивши письмові матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне:
Судом встановлено, що позивач з 28.05.2016 року являється власником квартири АДРЕСА_1 , яка знаходиться в багатоквартирному будинку, централізоване опалення якого здійснює відповідач. 06.06.2016 року сторонами укладено Договір про надання послуг з іентрадізованого опалення. Умови дострокового розірвання договору визначено п.32. Такими умовами є зникнення потреби в отрианні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця, перехід права власності (користування) на квартиру до іншої особи, невиконання умов договору сторонами договору.
Згідно поданих позивачем письмових доказів, 01.10.2018 року та 11.12.2019 року позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій повідомив про від`єднання 28.09.2018 року від мережі централізованого опалення, просив створити комісію та скласти відповідний акт. 17.01.2019 року звернувся до органу місцевого самоврядування зі скаргою щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, на яку отримав відповідь від 29.01.2019 року №02-14/199 щодо порядку індивідуального відключення споживача від мережі централізованого опалення, позивачеві було запропоновано відновити систему опалення квартири. 02.04.2019 року та 04.07.2019 року позивач звернувся до органу місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на відключення належної йому квартири від мережі централізованого опалення. 22.07.2019 року за №645/25-09 позивачеві було надано відповідь аналогічного попередній змісту. 14.08.2020 року позивач втретє звернувся з заявою про надання дозволу на відключення, на яку 10.09.2020 ро за №715/25-09 отримав відповідь про порядок такого відключення. Плрядок розгляду заяви позивача від 14.08.2020 року був предметом судового розгляду в справі №240/16240/20, рішенням в якій від 09.12.2020 року Коростенську міську раду Житомирської області було зобов`язано заяву позивача від 14.08.2020 року щодо надання дозволу на відключення.
Інших доказів позивачем не подано.
Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених, постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Згідно з пунктом 26 Правил, відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 і зареєстровано у Міністерстві юстиції України 09.12.2007 року за № 1478/11758 (в редакції зі змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово — комунального господарства від 06.11.2007 року № 169(далі Порядок).
Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі (далі Комісія) з відповідною письмовою заявою із зазначенням причин відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і водопостачання гарячої води та прийняття рішення про влаштування в будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньо будинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ним особи. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Позивачем не надано доказів того, що до відключення квартири від системи централізованого опалення він або попередній власник звертались з письмовою завою про відключення від мережі централізованого опалення до Комісії, такий дозвіл на відключення було надано, тому фактичне відключення позивача від системи централізованого опалення є самовільним.
Відповідно до ст.907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Аналіз поданих позивачем доказів свідчить про те, що позивачем не доведено наявність обставин, передбачених п.32 Договору від 06.06.2016 року для розірвання договору.
За обставин, коли відмова позивача від надання послуг системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільною, договір про надання послуг в установленому порядку не розірваний та підстави для розірвання такого в судовому порядку не встановлені, а інші вимоги є похідними він вимоги про розірвання договору, суд дійшов висновку про необгрунтованість позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, 907 ЦК України, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 зі змінами, Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 зі змінами,
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог про захист прав споживача, шляхом розірвання договору на постачання послуг з централізованого опалення, зняття з обліку як споживача послуг, припинення нарахування, скасування боргу за послуги, які фактично не надавалися, відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .
Сторони та учасники:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 від 08.05.1996р.
Відповідач: комунальне підприємство теплозабезпечення, місце зхнаходження: 11500, Житомирська обл., м.Коростень, вул.Шевченка, 8 а, код ЄДРПОУ 31871157.
Суддя Волкова Н.Я.