Постанова № 95266483, 26.02.2021, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
716/272/21
Номер документу
95266483
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 716/272/21

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.02.2021 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., за участю секретаря судового засідання Кульки О.М., прокурора Бужака Д.Ю., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з Департаменту стратегічних досліджень Управління стратегічних розслідувань національної поліції України в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , не працюючого, до адміністративної відповідальності раніше не притягався, за ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И

ОСОБА_2 , будучи суб`єктом декларування, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, умисно, 22.08.2019 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Крім того ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 21.12.2020, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції при припиненні діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Декларація перед звільненням), проте зобов`язаний був подати дану Декларацію до 00:00 год. 25.01.2019, чим вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 21.12.2020 , подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (Декларація, після звільнення), проте зобов`язаний був подати дану Декларацію до 00:00 год. 01.06.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, визнав та пояснив, що він являвся депутатом Чорнопотіцької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області VII скликання із 06.11.2015 по 04.01.2019 , виконуючи свої обов`язки, він був обізнаний про необхідність подачі Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, подав її лише 22.08.2019. Також він був обізнаний про необхідність подання Декларації перед звільненням та після звільнення його із посади. Вказав, що поважних причин пропуску строку подання декларацій у нього не було, проте він подав зазначені декларації лише 21.12.2020.

Прокурор Бужак Д.Ю. в судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення із застосуванням ст.36 КУпАП у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти п`яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, вважаючи, що в його діях наявний склад адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушень, передбачених ч. 1ст.172-6 КУпАП, а саме:

несвоєчасне, без поважних причин подання на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік;

несвоєчасне, без поважних причин подання на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції при припиненні діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Декларація, перед звільненням);

несвоєчасне, подання на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ( Декларація, після звільнення), що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу та досліджених судом доказів.

Зокрема, згідно рішення Чорнопотіцької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області І сесії VII скликання №01-2015 від 06.11.2015 «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Чорнопотіцької сільської ради» до Додатку 1 до рішення Чорпнопотіцької сільської ради від 06.11.2015 №1-1/2015 за наслідками проведення виборів сільського голови та депутатів Чорнопотіцької сільської ради ОСОБА_1 набув повноважень депутата в результаті обрання його депутатом до Чорнопотіцької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області .

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Відповідно до ч.1ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 ч.1ст.3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до п.п. 1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин -1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно довідок, виданих виконавчим комітетом Юрковецької сільської ради №403 від 17.12.2020 та №4 від 05.01.2021 депутати Чорнопотіцької сільської ради VII скликання припинили свої повноваження 04.01.2019 у зв`язку з приєднанням до Юрковецької об`єднаної територіальної громади та проведеними виборами депутата до Юрковецької ОТГ від села Чорний Потік. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 являвся депутатом Чорнопотіцької сільської ради VII скликання в період з 06.11.2016 по 04.01.2019.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) декларація перед звільненням це декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону.

Також, у відповідності до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку декларація після звільнення це декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Таким чином, ОСОБА_1 , як депутат сільської ради, був зобов`язаний:

подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну, за 2018 рік) до 00:00 год. 01 квітня 2019 pоку;

подати при припиненні діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Декларацію перед звільненням) до 00:00 год. 25.01.2019;

подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (Декларацію після звільнення) до 00:00 год. 01.06.2020.

Факт неподання вищезазначених декларацій підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №26, 27, складеними 26.01.2021.

Також з скриншоту опублікованого на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік та інформації НАЗК про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2019 по 22.08.2019 вбачається, що вказана Декларація за 2018 рік була подана ним 22.08.2019 о 23:15 год.

Крім цього, як вбачається з скриншоту опублікованого на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав Декларацію (перед звільненням) та Декларацію (після звільнення) 21.12.2020 відповідно о 17:32 год. та 18:02 год.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронних декларацій у ОСОБА_1 не було. Дані факти були підтверджені останнім особисто в судовому засіданні.

Також, з письмових пояснень старости старостинського округу №6 с. Чорний Потік Заставнівського району Чернівецької області Сірман М.Д. від 15.12.2020 та 15.01.2021 вбачається, що з депутатами Чорнопотіцької сільської 7 скликання проводилася постійна роз`яснювальна робота з питання обов`язкового вивчення вимог Закону України «Про запобігання корупції» та необхідність своєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік на сайт НАЗК у термін до 01.04.2019., а також декларацій (перед звільненням) у 20-денний термін з моменту складання повноважень та декларацій (після звільнення) за період з моменту складання повноважень до кінця року , в якому було складено повноваження.

Згідно довідок Юрковецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №394 від 17.12.2020 та №398 від 17.12.2020 в старостинському окрузі №6 с. Чорний Потік є в наявності комп`ютерна техніка, яка підключена до мережі Інтернет. ОСОБА_1 в період часу з 01.01.2019 по 31.12.2019 не звертався до представників сільської ради з приводу неможливості подання декларацій.

З огляду на наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 без поважних причин не вжив усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного, а саме до 01.04.2019, до 25.01.2019 та до 01.06.2020 заповнення декларацій на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб`єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим порушив вимоги фінансового контролю, отже вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1ст.172-6 КУпАП, за що повинен нести адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 36 ч.2 КпАП України якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчинених правопорушень, які відноситься до правопорушень, пов`язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинено дані правопорушення, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття винного, як обставину, яка пом`якшує відповідальність, приходжу до висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу із застосуванням вимог ч.2 ст. 36 КУпАП, буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Згідност. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тобто згідноЗУ «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454,00 грн. на користь держави.

Керуючись ст. ст.23,27,40-1, ч.1 ст.172-6,221,251,283-284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), жителя АДРЕСА_1 адміністративне стягнення із застосуванням ч.2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 55 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 953, 00 грн., за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-6 ч.1 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), жителя АДРЕСА_1 а судовий збір на користь держави в розмірі 454,00 грн. (Отримувач коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) – 899998, номер рахунку – UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету – 22030106).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя О.Пухарєва