
Дата документу 01.03.2021
ЄУ № 942/241/21
Провадження №3/942/72/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2021 року смт. Новопсков
Луганська область
Новопсковський районний суд Луганської області у складі судді Стеценко О.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції № 1 Старобільського РУП Головного управління Національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ганусівка Новопсковського району Луганської області, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Новопсковського районного суду Луганської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №330379 від 02.02.2021 відносно ОСОБА_1 за ст. 187 КУпАП, зі змісту якого вбачається, що з 31.01.2021 по 01.02.2021 гр. ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого проживання з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв. АДРЕСА_1 , чим порушив п.3 ст. 187 КУпАП та ухвалу Новопсковського районного суду Луганської області від 03.11.2020 п. 2.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що не має коштів, щоб їздити в смт. Новопсков, попередив органи поліції, що не буде ночувати вдома, однак останні склали протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
При підготовці справи до розгляду в порядку ст.278 КУпАП судом було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та підлягає поверненню з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Суд встановив, що ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 03.11.2020 відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд строком на один рік з моменту оголошення ухвали та встановлено обмеження, зокрема, заборонити залишати місце проживання з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв., крім випадків виходу на роботу. Вказана ухвала суду набрала законної сили 11.11.2020.
Відповідно до протоколу адміністративне правопорушення скоєне з 31.01.2021 по 01.02.2021, а пояснення особи, що його вчинила, відібрані 02.01.2021, тобто раніше за його вчинення.
Так само до матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано письмові пояснення свідка ОСОБА_2 , які відібрані 02.01.2021, тобто до вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Таким чином, до протоколу не надані докази скоєння ОСОБА_1 правопорушення 31.01.2021 по 01.02.2021, внаслідок чого і було складено протокол серія ВАБ № 330379 від 02.02.2021.
Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 330379 від 02.02.2021 не зазначена частина статті 187 КУпАП, за якою необхідно кваліфікувати дії ОСОБА_1 .
Обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Отже у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено конкретну частину статті відповідного нормативного акту, що ставиться в провину ОСОБА_1 та вважається порушеною.
Вказані обставини підлягають обов`язковій перевірці, оскільки їх результат має істотне значення для правильного вирішення справи.
При цьому суд зауважує, що не наділений повноваженнями щодо визначення або зміни кваліфікації дій правопорушника.
Порядок організації здійснення адміністративного нагляду за окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі визначається Інструкцією про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженою наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 N 1303/203 (далі – Інструкція).
Відповідно до п. 5.4. Інструкції контроль за додержанням піднаглядним правил адміністративного нагляду і встановлених судом обмежень дій піднаглядного здійснюється дільничними інспекторами міліції у взаємодії з працівниками карного розшуку, інших служб і підрозділів із суворим дотриманням прав особи на повагу до її приватного та сімейного життя, недоторканості житла і таємниці листування. Будь-яке втручання у право особи може бути здійснене лише на підставі закону та у випадках обґрунтованої необхідності захисту національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни.
Згідно п. 5.5 Інструкції про результати перевірок додержання піднаглядними правил і обмежень дій адміністративного нагляду працівники міліції здійснюють запис у листку контролю за дотриманням встановлених обмежень дій піднаглядним (додаток 12) та рапортом доповідають начальнику міськ-, райвідділу.
Однак в порушення вищенаведених норм законодавства наданий до суду матеріал про адміністративне правопорушення не містить результатів перевірки додержання піднаглядним правил і обмежень дій адміністративного нагляду.
Також в порушення вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення, а саме зазначено лише дати з 31.01.2021 по 01.02.2021 та години з 21 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв. без зазначення відсутності ОСОБА_1 за місцем проживання в конкретну годину конкретного дня.
Згідно з ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
В рішенні ЄСПЛ «Карелін проти Російської Федерації» (KARELIN v. RUSSIA), заява № 926/08, остаточне від 06.03.2017, суд дійшов висновку, що суддя не може самостійно відшукувати докази винуватості особи, адже це становитиме порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа буде позбавлена можливості захищатися від висунутого проти неї обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин правопорушення. Таким чином, надані до суду матеріали унеможливлюють прийняття законного, обґрунтованого та мотивованого рішення у справі.
При виявленні недоліків в протоколі чи інших матеріалах, які перешкоджають або роблять неможливим об`єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до його розгляду, повертає ці матеріали органу, що порушив адміністративне провадження.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення. Крім того, врахована позиція ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладена у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справі справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 187 КУпАП слід повернути до відділу поліції № 1 Старобільського РУП Головного управління Національної поліції в Луганській області, для усунення недоліків та приведення його у відповідність до вимог чинного КУпАП.
Керуючись ст. ст. 254, 256, 268, 279КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до відділу поліції № 1 Старобільського РУП Головного управління Національної поліції в Луганській області для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.С. Стеценко