Рішення № 95264315, 17.02.2021, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
641/9813/19
Номер документу
95264315
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/641/98/2021 Справа № 641/9813/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року м.Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Онупко М.Ю.,

за участю секретаря Вовк К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», третя особа Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення шкоди та зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» до ОСОБА_1 , треті особи: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи» «Харківміськгаз», Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Комінтернівського районного суду м. Харкова знаходиться вищезазначена цивільна справа.

27.11.2019 року позивач звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з зазначеним позовом, в якому просив визнати противоправними і незаконними дії відповідачів при нарахування заборгованості за спожитий природний газ у розмірі 9100 грн., скасувати нараховану заборгованість за спожитий природній газ, зобов`язати здійснити перерахунок обсягу спожитого природнього газу та стягнути моральну шкоду у розмірі 100 000 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що незважаючи на рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 20.03.2019 року по справі № 641/5291/18, за його позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» (далі - ТОВ «Харківгаз збут») про визнання дій відповідача незаконними щодо нарахування позивачу заборгованості за спожитий природний газ за період з серпня 2016 року по серпень 2018 року, та стягнення на його користь надмірно сплачених грошових коштів за спожитий газ у розмірі 2837,71 грн., на його адресу продовжують приходити повідомлення про наявність у нього заборгованості. За останні чотири місяці 2019 року розмір заборгованості за спожитий газ, як інваліду війни 2 групи, який має 100 % знижку, в межах середніх споживчих норм значно збільшився з 5162,42 грн. на 9100, 53 грн. Тобто саме відповідачами ТОВ «Харківгаз збут» та Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи» «Харківміськгаз» (далі - АТ «ОГС «Харківміськгаз») було незаконно нарахованого борг 2837,71 грн.

Також позивач зазначив, що відповідачі ТОВ «Харківгаз збут» та АТ «ОГС «Харківміськгаз» своїми незаконними діями та/або бездіяльністю завдали значної моральної шкоди, оскільки він був змушений звертатися до суду із позовом, неодноразово звертатися до лікарів, що призвело до погіршення його морального та фізичного здоров`я.

18.03.2020 року позивач надав до суду уточнену позовну заяву в якій просив визнати противоправними і незаконними дії відповідачів при нарахування заборгованості за спожитий природний газ у розмірі 10875,84 грн., скасувати нараховану заборгованість за спожитий природній газ у розмірі 10875,84 грн., визнати протиправними і неправомірними дії АТ «Харківміськгаз», в частині відключення газопостачання 21.01.2020 року належному йому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , зобов`язати АТ «Харківміськгаз» негайно і безкоштовно підключити до мережі газопостачання будинок, який належить позивачу, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , зобов`язати ТОВ «Харківгаз збут» та АТ «Харківміськгаз» здійснити перерахунок обсягу спожитого природнього газу відповідно до вимог п. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням 100% знижки плати, тобто в межах середніх норм споживання, які встановлюються виключно законами України, та стягнути моральну шкоду у розмірі 100 000 грн.

Позивач у своєму позові посилався на безпідставність та незаконність нарахування йому заборгованості за спожитий природній газ, посилаючись на ті обставини, що він як інвалід 2 групи у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на 100% знижку плати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання, які встановлюються виключно законами України. Відповідачами ж здійснюється підміна поняття середньої норми споживання, яка визначена в Законі України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», на поняття соціальної норми, які визначаються Постановою КМУ №409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлового - комунального обслуговування».

Також відповідачі у справі діючи всупереч вимогам Конституції України та законів, протиправно та незаконно, обмежуючи у реалізації прав позивача на отримання 100% знижки на оплату за спожитий газ, вибірково застосовують нормативно-правові акти України, встановлюючи на власний розсуд соціальні норми споживання для інвалідів війни.

Заборгованість за спожитий газ, яка зазначена у повідомленнях про борг виникла приблизно з травня 2015 року, коли він фактично мешкав у Донецькій області, де приймав участь в антитерористичній операції, і після звільнення з лав Національної гвардії України залишився мешкати у м. Маріуполь. Тобто, за місцем реєстрації він майже не мешкав В обґрунтування уточненої позовної заяви зазначив, що 21.01.2020 року співробітники АТ «Харківміськгаз» було незаконно від`єднано будинок, де мешкає він та інвалід війни 2 групи ОСОБА_2 від газопостачання, у зв`язку із наявною заборгованістю. Вказане від`єднання будинку відбулося в опалювальний період, що негативно вплинуло на його стан здоров`я, а також і на стан самої будівлі.

З приводу стягнення моральної шкоди зазначив, що він зазнав душевних страждань, що пов`язані із протиправними діями відповідачів. Протиправні дії відповідачів призвели до необхідності пошуку ним нового житла.

Так при визначенні розміру моральної шкоди він врахував характер правопорушення з боку відповідачів, порушення його права згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на 100% знижку плати за користування комунальними послугами та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, глибину фізичних та душевних страждань, та позбавлення його можливості їх реалізації, ступінь вини відповідача, який завдав йому моральну шкоду, не зважаючи на вже прийняте рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова по справі № 641/5291/18 від 28.03.2019 року, яким вже визнавалось незаконним нарахування йому заборгованості.

19.12.2019 року представник відповідача ТОВ «Харківгаз збут» надав до канцелярії суду зустрічну позовну заяву до ОСОБА_1 , треті особи: АТ «ОГС «Харківміськгаз», Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (далі- УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради) в якій просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Харківгаз збут» заборгованість за період з 01.12.2016 року по 30.11.2019 року в розмірі 10 875,84 грн., 3% річних в розмірі 232,95 грн., інфляційні втрати в розмірі 505,66 грн., та судові витрати в розмірі 1921 грн.

В обґрунтування позову представник відповідача ТОВ «Харківгаз збут» зазначив, що відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання природного газу, які надаються ТОВ «Харківгаз збут» за адресою: АДРЕСА_1 . АТ «Харківміськгаз» з 01.07.2015 року а підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 року провадить господарську діяльність з розподілу природного газу на території м. Харкова та Харківської області, тобто є Оператором ГРМ. Так, за даними Оператора ГРМ за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальна площа будинку складає 48,90 кв.м., особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ім`я ОСОБА_1 , нарахування проводяться з урахуванням 100 % пільги «Інвалід війни 2 групи» на 2 особи.

Враховуючи те, що опалювальна площа будинку відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 складає 48,9 кв.м., сім`я складається із непрацездатних осіб, норма природного газу, на яку поширюється пільга по його сплаті розраховувалась на всю опалювальну площу будинку. ОСОБА_1 при сплаті за спожитий природний газ не було враховано вимоги п.п. 1,2 п. 2, п.п. 1,5 п. 3 Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», що встановлюють соціальні нормативи в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, та використання природного газу для індивідуального опалення, а також для користування послугами з газопостачання для приготування їжі та підігріву води. Внаслідок несплати ОСОБА_1 надлишку який перевищує норми на які розповсюджується пільга утворилась заборгованість, яка за період з 01.12.2016 року по 30.11.2019 рік склала 10 875,84 грн. Також згідно ст. 625 ЦК України у зв`язку з несвоєчасним здійсненням оплати за природний газ ТОВ «Харківгаз збут» нараховані 3% річних в розмірі 232,95 грн., інфляційні втрати в розмірі 505,66 грн.

Ухвалою Комінтернівського районного суд м. Харкова від 29.11.2019 року по вищевказаній справі відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Комінтернівського районного суд м. Харкова від 21.01.2020 року зустрічну позовну заяву ТОВ «Харківгаз збут» до ОСОБА_1 , треті особи: АТ «ОГС «Харківміськгаз», УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради про стягнення заборгованості було прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 до АТ «ОГС «Харківміськгаз» та ТОВ «Харківгаз збут» про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення шкоди, та об`єднано в одне провадження, а також здійснено перехід від розгляду в спрощеному до розгляду в загальному позовному провадженні по вищевказаній цивільній справі.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги в редакції уточненої позовної заяви підтримав у повному обсязі, та посилаючись на обставини викладені у позові, просив їх задовольнити.

З приводу зустрічної позовної заяви пояснив, що відповідачем ТОВ «Харківгаз збут» не вірно зазначено про кількість осіб, що проживали за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: ОСОБА_1 (інвалід війни 2 групи), ОСОБА_3 (непрацюючий пенсіонер, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_2 (інвалід війни 2 групи, який був зареєстрований за вищевказаною адресою з 17.10.2018 року). Тобто за адресою: АДРЕСА_1 , до 25.09.2019 року було зареєстровано два інваліди війни, та батько позивача, який був членом його родини, та відповідно мав право на пільги. Також зазначив, що соціальні норми, що встановлені Постановою КМУ від 06.08.2014 року № 409 не мають відношення до осіб, які мають пільги за соціальною ознакою відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Просив відмовити в задоволенні зустрічного позову.

У судовому засіданні представник відповідача ТОВ «Харківгаз збут» - Чикаліна Г.В. проти позову заперечувала в повному обсязі, вимоги зустрічної позовної заяви підтримала та просила їх задовольнити.

В наданому до суду відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні зазначила, що ТОВ «Харківгаз збут» є постачальником природного газу та виконує лише функції з постачання природного газу у відповідності до Правил Постачання природного газу затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2496. Водночас, АТ «ОГС «Харківміськгаз» з 01.07.2015 року на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 року здійснює функції з розподілу природного газу на території м. Харкова та є оператором газорозподільної системи. Інформацію стосовно споживачів природного газу, а саме, обсяги спожитого природного газу, кількість зареєстрованих осіб, наявності пільг, опалювальної площі тощо, ТОВ «Харківгаз збут» отримує від Оператора ГРМ (АТ «ОГС «Харківміськгаз»). У відповідь на лист ТОВ «Харківгаз збут» АТ «ОГС «Харківміськгаз» підтвердив інформацію, що за адресою: АДРЕСА_1 опалювальна площа складає 48,90 кв.м., споживач за вказаною адресою користується пільгою знижкою за статусом «Інвалід війни 2 групи» на дві особи.

Таким чином, розрахунки нарахувань за поставлений природний газ за адресою: АДРЕСА_1 проводяться з урахуванням опалювальної площі 48,90 кв.м. та з урахуванням 100% пільгової знижки на дві особи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Опалювальна площа будинку позивача ОСОБА_1 складає 48,9 кв.м., сім`я складається із непрацездатних осіб, норма природного газу, на яку поширюється пільга по його оплаті розраховувалась на всю опалювальну площу будинку. Тобто позивачем не було враховано вимоги п.п. 1,2 п. 2, п.п. 1,5 п. 3 Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», що встановлюють соціальні нормативи в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, та використання природного газу для індивідуального опалення, а також для користування послугами з газопостачання для приготування їжі та підігріву води.

З приводу вимог позивача про стягнення моральної шкоди представник відповідача ТОВ «Харківгаз збут» зазначила, що позивачем не доведено факт завдання діями відповідачів позивачу моральної шкоди. Викладені в позовній заяві позивачем обставини не можуть бути наслідком дій ТОВ «Харківгаз збут», також не обґрунтовано протиправність діяння відповідача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини відповідача в її заподіянні.

Представник відповідача АТ «ОГС «Харківміськгаз» - Зубрич Д.О. в судовому засіданні проти уточненої позовної заяви заперечував в повному обсязі.

В наданому до суду відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні зазначив, що на теперішній час між АТ «ОГС «Харківміськгаз» та ОСОБА_1 укладений договір на розподіл природного газу, затверджений Постановою НКРЕ КП № 2498 від 30.09.2015 року, та відповідно до умов договору він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам, до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Позивач користується домоволодінням за адресою: АДРЕСА_1 , та воно обладнане газовими приладами та лічильником природного газу.

За наявності розбіжностей у частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об`єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ. Таким чином, АТ «ОГС «Харківміськгаз» діє в межах норм чинного законодавства та просить відмовити в задоволенні позову.

Вимоги зустрічної позовної заяви представник відповідача АТ «ОГС «Харківміськгаз» підтримав та просив їх задовольнити.

Представник третьої особи УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради в судовому засіданні та у наданих до суду письмових поясненнях зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, та користується пільгами, передбаченими чинним законодавством для зазначених категорій громадян. До Реєстру 29.11.2018 року включено за вищевказаною адресою ще одну особу з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, учасника антитерористичної операції, ОСОБА_2 , 1994 р.н. Також за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_1 був зареєстрований його батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дитина війни, ветеран праці, пенсіонер за віком). До 25.09.2019 року комунальними підприємствами за вказаною адресою надавалась 100% знижка з оплати послуг газопостачання, електропостачання, водопостачання та водовідведення в межах середніх норм на трьох осіб, на ОСОБА_1 , його батька ОСОБА_3 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ), та на ОСОБА_2 .

Відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільгу, органи праці та соціального захисту населення вели персоніфікований облік осіб, які мають право на пільги, та здійснювали до 30.09.2019 року відшкодування підприємствам - надавачам послуг за надані пільги на підставі наданих звітів. З 01.10.2019 року запроваджено новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок розрахунку пільги залишається майже незмінним. Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно з законом. Також на неї впливатимуть ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги та державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. В подальшому до судового засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

Представник третьої особи АТ «Оператор газорозподільної системи» «Харківміськгаз» - Зубрич Д.О. в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, вимоги зустрічної позовної заяви підтримав та просив задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідного до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів , поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З метою належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу в Україні, в Законі України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 року №329-VIII передбачено загальні правила розподілу та постачання природного газу споживачам, який визначає правові засади функціонування ринку природного газу України.

Відповідно до ч.1 ст.12 вказаного Закону постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 13 Закону передбачено, що споживач має право на отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

Постачання природного газу здійснюється згідно Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2496, які набрали чинності 27.11.2015р. (далі - Правил) та відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015р. №2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824, за умови наявності діючого між Споживачем Оператором ГРМ договору розподілу газу, яким є АТ «ОГС «Харківміськгаз».

Відповідно до п. 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначенні терміни, які вживаються у ньому, зокрема:

- оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

- постачальник природного газу (постачальник) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

- побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

На виконання вимог ст.ст.12,40 Закону України «Про ринок природного газу» НКРЕКП затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2500, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за 1386/27381) і Типовий договір розподілу природного газу (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за №1384/27289. Дата набрання чинності вищевказаних постанов НКРЕКП - 01.12.2015р.)

Відповідно до сукупності норм, передбачених ч.1 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» та п.3 Правил, постачання природного газу здійснюється відповідно договору, який має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Споживач окрім іншого, зобов`язаний, зокрема, укласти договір про постачання природного газу (ч.2. ст.13 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України).

Частина 1 ст.628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами п.п.2,3 розділу III Правил, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Підтвердженням приєднання до умов договору є підписана та повернута заява-приєднання та/або сплачений споживачем рахунок постачальника за поставлений природний газ, та/або фактичне споживання природного газу.

ТОВ «Харківгаз збут» з 01.07.2015 здійснює господарську діяльність з постачання природного газу на території Харківської області на підставі ліцензії на постачання природного газ виданої Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг України згідно Постанови № 1588 від 21.05.2015, та з 11.05,2017 р. - згідно Постанови № 633 від 11.05.2017 року.

Відповідно АТ «ОГС «Харківміськгаз» з 01.07,2015 р. на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09 04.2015 р. здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу на території м. Харкова та Харківської області, тобто є Оператором ГРМ.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_2 , що підтверджується договором дарування від 17.11.2006 року(т. 1 а.с. 15).

Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 1019/5 від 21.05.2017 року за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (т. 1 а.с. 17).

Крім того, з копії паспорту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 вбачається, що останній зареєстрований з 17.10.2015 року за адресою: АДРЕСА_1 (т.1 а.с. 88-89).

Відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_2 від 14.11.2019 року ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни ( т. 1 а.с. 90).

Як вбачається з свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_3 від 25.09.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 1 а.с. 94).

Згідно наданих пенсійних посвідчень № НОМЕР_4 від 14.04.2017 року, посвідчення № НОМЕР_5 від 19.09.2013 року, № НОМЕР_6 від 10.11.2009 року ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни, інвалідів війни, ветеранів війни - учасників бойових дій(т. 1 а.с. 12).

У період з 02.07.2015 року по 19.12.2015 року, з 05.01.2016 року по 18.04.2016 рік, з 09.05.2016 року по 19.05.2016 рік, з 29.06.2016 року по 16.10.2016 рік ОСОБА_1 брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті належності, суверенітету та територіальної цілісності України і районі проведення антитерористичної операції сектор «М» м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується даними довідки Військової частини 3057 Національної гвардії України від 17.10.2016 року № 5273 (т. 1 а.с. 12 зворотний бік).

Пільги для ветеранів війни різних категорій визначені приписами Закону України №3551-XII від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зокрема, відповідно до п.5 ч. 1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю);

При цьому, вказаний Закон містить пряме застереження про те, що пільги по оплаті за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) надаються в межах середніх норм споживання.

Згідно ст.1 Закону України №2017-111 від 05 жовтня 2000 року «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти - встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій; соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на оренду житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

До державних соціальних нормативів належать, зокрема:

- гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від отримуваного доходу;

- соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Приписами ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Отже, системний аналіз наведених норм вказує на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено вирішення питань щодо встановлення державних соціальних стандартів та нормативів у сфері житлово-комунальних послуг, в тому числі і норм споживання.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Зокрема, підпунктом 5 п. 3 вказаної Постанови КМУ №409 встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.

Відтак, з наведених вище правових норм вбачається, що діюче законодавство не передбачає надання позивачу права на 100-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг без обмежень норм споживання, оскільки Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено надання таких пільг лише в межах середніх норм споживання (нормативів споживання), право на встановлення, формування та затвердження яких згідно з приписами ст.5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» надано Кабінету Міністрів України.

Згідно п.2 розділу 1 Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2496 на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС розповсюджуються «Правила постачання природного газу», затверджені вказаною постановою.

Ураховуючи положення постанови НКРЕКП від 30.09.2015 р. за №2498, зокрема, п. 1.4 розділу І, п. 2.1 розділу II зазначеної постанови, якою затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам та ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу» у їх сукупності, слід дійти висновку, що постачання природного газу побутовим споживачам на підставі публічного договору, передбаченого Правилами, нерозривно пов`язано з існуванням господарського договору між оператором газорозподільної системи АТ «ОГС «Харківміськгаз», який забезпечує замовнику (споживачу) послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених у договорі розподілу природного газу та постачальником - ТОВ «Харківгаз збут», який забезпечує замовнику (споживачу) послуги постачання природного газу (ст. 40 Закону).

Згідно п. 13 Правил розрахунки за послуги з газопостачання проводяться на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Отже, рахунки за послуги з газопостачання здійснюються постачальником на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця.

Додатково слід зазначити, що згідно п. 4.4 Договору постачання природного газу побутовим споживачам передбачено, що об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу споживачем за розрахунковий період визначається одним із нижченаведених способів:

1) за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу;

2) або за плановими величинами середньомісячного споживання газу в опалювальний або міжопалювальний період.

Відповідно до положень пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Пунктом 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04 березня 2002 року визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення, районних бюджетах, бюджетах об`єднаних територіальних громад на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця до 10 числа наступного періоду інформацію про суми нарахованих пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та

прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків і надсилають фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад.

Підприємства, установи та організації, що надають послуги з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Обсяг спожитих енергоносіїв, зазначений у реєстрах, що підлягають перерахуванню, може бути більшим від обсягів нарахованих сум субсидій за наявності у споживача невикористаних сум субсидії у минулих місяцях, що можуть бути використані для оплати послуг відповідно до пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року №373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» затверджено «Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі».

Пунктом 1 Порядку визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; на придбання твердого палива і скрапленого газу.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі.

Пунктом 3 Порядку визначено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (крім військовослужбовців), "Про Службу безпеки України", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про музеї та музейну справу", "Про захист рослин", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про охорону дитинства", "Про соціальний захист дітей війни", "Про культуру", "Про освіту", "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров`я (далі - пільговики).

Згідно п. 7 Порядку виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору (далі - рахунок для виплати пільг).

За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг надають до 1 жовтня та 1 травня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад два місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі.

У разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад два місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.

Відповідно до п. 9 Порядку АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків).

АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ "Ощадбанк". Типову форму договору визначає АТ "Ощадбанк" за погодженням з Мінсоцполітики.

Якщо управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклав договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум пільг, він до 1 червня не має права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.

Відповідно до наданих пояснень УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, та користується пільгами, передбаченими чинним законодавством для зазначених категорій громадян. До Реєстру 29.11.2018 року було включено за даною адресою ще одну особу з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, учасника антитерористичної операції, ОСОБА_2 . За даною адресою разом з ОСОБА_1 був зареєстрований його батько - ОСОБА_3 .

До 25.09.2019 комунальними підприємствами за даною адресою надавалась 100% знижка з оплати послуг газопостачання, електропостачання, водопостачання та водовідведення в межах середніх норм на трьох осіб, на ОСОБА_1 , на його батька, ОСОБА_3 , та на ОСОБА_2 .

Отже позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання природного газу, надаються ТОВ «Харківгаз збут» за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальна площа будинку складає 48,90 м. кв., особовий рахунок НОМЕР_1 відкрито на ім`я ОСОБА_1 , нарахування проводяться з урахуванням 100% пільги «Інвалід війни 2 групи».

На підставі викладеного встановлено, що пільга надається не на 100% від спожитого об`єму природного газу за календарний місяць, а лише на 100% від пільгового об`єму. Різницю між пільговою нормою і спожитим об`ємом споживач має сплачувати самостійно. У разі споживання природного газу понад пільгову норму, передбачену чинним законодавством України, споживач зобов`язаний оплачувати надмірно спожитий об`єм природного газу самостійно.

Виходячи наведеного, суд приходить до висновку, що доводи позивача, викладені у позовній заяві щодо надання йому 100% знижки за користування комунальними послугами в межах саме середньої норми споживання, яка визначена в Законі України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а не соціальної норми, яка визначається Постановою КМУ №409 від 06.08.2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлового - комунального обслуговування» не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України. При здійсненні відповідних розрахунків при здійсненні нарахування розміру несплаченого надлишку спожитого пригороднього газу, який перевищує норми визначені чинним законодавством на які розповсюджується пільга ОСОБА_1 у відповідності до положень Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» відповідачі у справі діяли у відповідності до чинного законодавства.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги позивача щодо визнання противоправними і незаконними дії відповідачів при нарахування заборгованості за спожитий природний газ у розмірі 10875,84 грн., скасування здійсненого ТОВ «Харківгаз збут» нарахування заборгованості за спожитий природній час у розмірі 10875,84 грн та зобов`язання АТ «ОГС «Харківміськгаз» та ТОВ «Харківгаз збут» здійснити перерахунок обсягу спожитого природнього газу відповідно до вимог п. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням 100% знижки плати, тобто в межах середніх норм споживання, які встановлюються виключно законами України, є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно до наданого до зустрічної позовної заяви розрахунку заборгованості станом на 30.11.2019 року за особовим рахунком ОСОБА_1 обліковувалася заборгованість за спожитий природній газ у розмірі 10872, 84 грн., в тому числі 3 % річних у розмірі 232,95 грн. та інфляційні витрати - 505,66 грн. (т. 1 а.с. 59), які позивач за зустрічним позовом ТОВ «Харківгаз збут» просив стягнути на його користь з позивача ОСОБА_1 .

Однак, під час розгляду справи представником ТОВ «Харківгаз збут» було надано розрахунок заборгованості за особовим рахунком № НОМЕР_1 станом на 30.11.2020 року, згідно до якого заборгованість за особовим рахунком за період з 01.12.2016 року по 30.11.2019 року на час постановлення рішення у справі складає 772,21 грн. (а.с. т.2 а.с. 2).

Згідно з вищезазначеним розрахунком з 01.12.2019 року по 01.12.2020 року УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради було здійснено виплату розрахованої суми пільги ОСОБА_1 на рахунок ТОВ «Харківгаз збут» у загальному розмірі 11741,31 грн.

З наведеного вбачається, що заборгованість за спожитий природній газ на адресою: АДРЕСА_1 за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.12.2016 року по 30.11.2019 року у розмірі 10872, 84 грн., про стягнення якої з ОСОБА_1 було заявлено в зустрічному позові ТОВ «Харківгаз збут», на час розгляду справи повністю сплачена УПСЗНА Слобідського району Харківської міської ради. У зв`язку з викладеним позовні вимоги зустрічної позовної заяви ТОВ «Харківгаз збут» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожитий природній газ задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними і неправомірними дій АТ «Харківміськгаз», в частині відключення газопостачання 21.01.2020 року та зобов`язання АТ «Харківміськгаз» негайно і безкоштовно підключити до мережі газопостачання належний позивачу будинок, суд зазначає наступне.

Відповідно до розділу 2 глави І Кодексу газорозподільних систем оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу. До обов`язків оператора ГРМ відносено виконання договірних зобов`язань при розподілі (споживанні, передачі) природного газу ГРМ.

Відповідно до ч. 1 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил безпеки систем газопостачання (далі - ПБСГ) та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;5) розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;10) необґрунтована відмова від підписання акту наданих послуг та/або акту приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;12) в інших випадках, передбачених законодавством.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

Правилами постачання природного газу, передбачено, що постачальник має право ініціювання процедури припинення (обмеження) постачання природного газу споживачу згідно з умовами договору на постачання природного газу та відповідно до вимог цих Правил.

Відповідно до п. 17 розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015року № 2496 якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред`явленням службового посвідчення на об`єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ. Для цього постачальником має бути укладений з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам. При необхідності здійснення заходів з обмеження чи припинення газопостачання споживачу Оператором ГРМ постачальник надсилає Оператору ГРМ відповідне письмове повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність здійснення ним заходів з припинення/обмеження розподілу природного газу споживачу, копію якого надсилає споживачу (з позначкою про вручення), в якому повинен зазначити підстави припинення, дату та час, коли необхідно припинити розподіл природного газу на об`єкт споживача. У такому разі Оператор ГРМ відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює в установленому порядку припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача, після чого повідомляє про це постачальника.

Відповідно до п.5.7. ПБСГ, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року, підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови: наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави; не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.

Згідно до п 5.10. ПБСГ власники (балансоутримувачі та/або орендарі (наймачі) житлових і громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуговування населення повинні: забезпечувати безперешкодний доступ до всіх приміщень будинків представникам газорозподільного підприємства для проведення технічного обслуговування газового обладнання і перевірки приміщень на загазованість та за необхідності відключення газового обладнання; утримувати в належному стані підвали, технічні коридори і підпілля, забезпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію; утримувати в належному стані ущільнення вводів підземних комунікацій в підвалах будинків, а також місць перетинів газопроводами елементів будівель; утримувати в належному до експлуатації стані фасадні та внутрішні газопроводи; своєчасно перевіряти стан і за потреби проводити ремонт димових і вентиляційних каналів, оголовків димоходів; надавати запит газорозподільному підприємству на подавання газу до внутрішньобудинкової, квартирної системи газопостачання за 5 днів до заселення; повідомляти газорозподільне підприємство про необхідність відключення газового обладнання у разі несправності димових і вентиляційних каналів; своєчасно перевіряти стан і у разі потреби проводити ремонт систем урівняння потенціалів усіх металевих комунікацій (у тому числі і газових) всередині будівлі та перевіряти системи захисного заземлення, змонтованого в будівлі обладнання, яке підключено одночасно до газової та електричної мережі.

Пломбування та розпломбування газового обладнання на об`єктах споживачів, що пов`язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X Кодексу газорозподільних систем.

При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об`єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акту про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов`язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Як вбачається з наданої позивачем до суду копії акту про припинення газопостачання у разі порушення споживачем вимог ПБСГ та інших нормативно -правових актів від 21.01.2020 року, посадовими особами ПАТ «Харківміськгаз» Ермола А.В., Ракутик А.В. , Подгайським А. І. складено акт у тому, що за адресою: АДРЕСА_1 виявлено наступні порушення: не відповідність правил експлуатації завужений димовідвідний патрубок, відсутній трьох кратний обмін, ковпаки на витяжці та димоході, та припинено газопостачання газу у відповідності до вимог ПБСГ, та/або ГРМ шляхом: перекриття запірних пристроїв та встановлено пломбу№00100668 та №00100667 та/або інвентарної заглушки перед газовим приладом або на ввідному газопроводі чи відрізку газопроводу. Зазначено додаткові відомості: порушення ПБСГ, вимкнутий котел з установкою інвентарної заглушки, відключено на вводі №00100667, та заборгованість(т. 1 а.с. 133).

Отже, згідно до наданого акту від 21.01.2020 року вбачається, що відключення газопостачання, а зокрема газового котла в буд. АДРЕСА_1 була здійснена працівниками АТ «ОГС «Харківміськгаз» з у зв`язку з наявною заборгованістю споживача та порушення споживачем правил експлуатації газового обладнання.

До матеріалів справи сторонами було надано копію повідомлення про припинення газопостачання та погашення простроченої заборгованості від 16.12.2019 року за адресою: АДРЕСА_3 , в якому зазначена вимога про сплату заборгованості за особовим рахунком № НОМЕР_1 , яка станом на 16.12.2019 року становила 10853,50 грн. (т. 1 а.с. 210).

Однак, з копії зазначеного повідомлення неможливо встановити дату його направлення на адресу позивача ОСОБА_1 , а також дату та час його отримання позивачем чи іншими особами.

Як зазначалось вище, пунктом 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ встановлено обов`язок Оператора ГРМ надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання з зазначенням дати припинення газопостачання.

З наведеного слідує, що споживач принаймні за три доби має бути обізнаним про дату припинення газопостачання, що надає йому можливість вжити заходів з погашення заборгованості, надавши постачальнику підтвердні платіжні документи. У такому разі газопостачання побутовому споживачу не припиняється (п. 18 розділу III Правил № 2496).

З пояснень наданих у судовому засіданні позивачем ОСОБА_1 зазначене повідомлення йому чи членам його родини вручено не було, а лише згодом було здійснено його пересилання після перевірки вмісту поштової скриньки за адресою: АДРЕСА_1

В судовому засіданні представник відповідач АТ «Харківміськгаз» пояснив, що таке повідомлення направлялося на адресу позивача, однак докази на підтвердження вручення чи надіслання зазначеного повідомлення ОСОБА_1 чи членам його родини рекомендованим поштовим відправленням відсутні.

Отже, доказів щодо вручення ОСОБА_6 , чи особам, які проживали у належному позивачу будинку чи надіслання рекомендованим поштовим відправленням або надання з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу) у зв`язку з несплатою заборгованості, під час розгляду справи суду надано не було.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача АТ «ОГС «Харківміськгаз» щодо припинення газопостачання до будинку побутового споживача ОСОБА_1 21.01.2020 року в частині порушення процедури відключення газу у зв`язку з несвоєчасною оплатою послуг згідно з умовами договору.

Відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

При цьому суд зазначає, що відключення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , яке мало місце 20.01.2020 року було здійснено також з причини порушення споживачем правил експлуатації газового обладнання, які були викладені в акті про припинення газопостачання у разі порушення споживачем вимог ПБСГ та інших нормативно -правових актів від 21.01.2020 року.

Доказів на підтвердження факту усунення вищезазначених порушень та надання письмового звернення споживача до АТ «ОГС «Харківміськгаз» про відновлення газопостачання на час розгляду справи позивачем ОСОБА_1 надано не було.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними і неправомірними дій АТ «Харківміськгаз» щодо відключення газопостачання 21.01.2020 року та підключення до мережі газопостачання належного позивачу будинку, підлягають частковому задоволенню в частині визнання неправомірними дій АТ «ОГС «Харківміськгаз» щодо припинення газопостачання у зв`язку з несвоєчасною оплатою послуг згідно з умовами договору, до буд. АДРЕСА_1 , в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідачів моральної шкоди у розмірі 100000 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться у пунктах 3, 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди від 31 березня 1995 року №4, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності ( в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями ( бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995р. "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру. Особа (фізична чи юридична) звільняється від відповідальності по відшкодуванню моральної шкоди, якщо доведе, що остання заподіяна не з її вини.

Отже, необхідними елементами складу цивільного правопорушення, як підстави деліктної відповідальності є: шкода, протиправна поведінка, причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою винної особи. Відсутність хоча б однієї складової виключає обов`язок щодо відшкодування шкоди.

Частиною 1 статті 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з положеннями ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Позивачем у судовому засіданні належними та допустимими доказами не доведено факт заподіяння йому внаслідок дій відповідачів моральної шкоди, не доведено її розмір, а тому позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідачів моральної шкоди задоволенню не підлягають.

Частиною четвертою статті 10 ЦПК України і статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України (далі - Конвенція), та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Суд при розгляді справи також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

На підставі викладеного, оцінивши надані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, перевіривши всі доводи і заперечення сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, а позовні вимоги ТОВ «Харківгаз збут» за застрічним позовом - задоволенню не підлягають .

Керуючись ст. ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» про визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення шкоди - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» щодо припинення газопостачання у зв`язку з несвоєчасною оплатою послуг згідно з умовами договору, до буд. АДРЕСА_1 .

Зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» до ОСОБА_1 , треті особи: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи» «Харківміськгаз», Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради про стягнення заборгованості - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, а якщо апеляційну скаргу подано- після закінчення апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, а у разі його ухвалення за відсутності учасників справи- в той же строк з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до Харківського апеляційного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони по справі:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 .

Відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, код ЄДРПОУ - 03359552.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, код ЄДРПОУ - 39590621.

Третя особа - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Вишнева, 3, код ЄДРПОУ - 03196624.

Суддя: М. Ю. Онупко