
Справа № 703/3753/20
2/703/280/21 .
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2021 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
в складі: головуючого - судді Опалинської О.П.
при секретарі: Холодняк Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , 3-ті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання та надання дозволу на реєстрацію нового місця проживання малолітньої дитини без згоди батька, -
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина: ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , 3-ті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання та надання дозволу на реєстрацію нового місця проживання малолітньої дитини без згоди батька.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона та відповідач по справі ОСОБА_2 є батьками малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач ОСОБА_2 фактично проживає зі своєю матір`ю в АДРЕСА_1 , а зареєстрований по АДРЕСА_2 , де зареєстрована позивач.
Позивач проживає по АДРЕСА_1 , тобто вона та її малолітня дитина проживають фактично за іншою адресою, відтак вбачається доцільність зміни їх місця реєстрації.
ОСОБА_1 звернулася до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання свого малолітнього сина, однак їй було відмовлено за п.п. 11, 18, 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02 березня 2016 року № 207, оскільки відсутня згода батька дитини на зняття з реєстрації, також у зв`язку із тим що її як матір дитини не можуть зняти з реєстрації без дитини, оскільки вона та батько зареєстровані за різними адресами.
Позивач неодноразово телефонувала і зверталася до відповідача, з проханням, щоб останній надав свою згоду на зміну місця реєстрації свого сина, тим більше сам відповідач зв`язок із дитиною не підтримує, її навчанням та розвитком не цікавиться та має заборгованість по аліментах. Однак дзвінки і листи були відповідачем проігноровані, жодних відповідей останній не надавав і своє рішення не обґрунтував.
Позивач має намір проживати в АДРЕСА_1 , зі своїм сином та їй важливо, щоб син був зареєстрований разом з нею, оскільки це буде відповідати інтересам дитини. Тому відсутність згоди батька дитини порушує її права на вільне пересування та місце проживання.
Тому була змушена звернутися до суду із даним позовом та просила суд надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із матірю ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_3 баз письмової згоди батька ОСОБА_3 .
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, хоча про день і час розгляду справи повідомлявся вчасно і належним чином.
Представник 3-ї особи служба у справах дітей Черкаської міської ради в судове засідання не з`явилася, однак надала суду висновок в якому вважає за доцільне надати дозвіл на зняття з реєстрації місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , 2010 року народження без згоди батька.
Представник 3-ї особи Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи без його участі та залишає вирішення даної справи на розсуд суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причини або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи викладене, а також те, що одночасно існують умови, які передбачені ч.1 ст.280 ЦПК України, суд, - постановив: провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у відсутність позивача, відповідача.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, вважає позовну заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності з наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
Згідно з приписамист.12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом.Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Сміла Смілянського міськрайонного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є батьками малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
Згідно заяви від 20 жовтня 2020 року позивач зверталася до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради з метою зняття з реєстрації місця проживання її та її сина ОСОБА_2 , однак їй було відмовлено на підставі п.11 постанови КМУ від 02 березня 2016 року №207 (відсутня згода батька) (а.с.9-12).
Відповідач, батько дитини відмовляється надавати згоду на зняття з реєстрації місця проживання сина за адресою АДРЕСА_2 , чим порушує право на вільне пересування та місце проживання.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону дитинства» № 2402-III від 26 квітня 2001 року кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.
Згідно ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Відповідно до ч.1 ст.160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Згідно ч.1 ст.161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» № 1382-IV від 11грудня 2003 року громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207, орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Згідно п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207, реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Пунктом 3.3 Порядку передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за однією адресою при знятті з реєстрації одного з батьків разом з дитиною/дітьми до 14 років другий з батьків надає письмову згоду на зняття дитини/дітей з реєстрації місця проживання.
Відповідно до п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207, зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Суд, керуючись принципом рівності прав обох батьків щодо дитини, що випливає як зі ст. 141 СК України, так і зі змісту Конвенції про права дитини, повинен давати оцінку насамперед об`єктивним обставинам життя, які б свідчили про те, що хто саме із батьків, і де саме може створити кращі умови для життя дитини.
При цьому, суд зазначає, що, між сторонами існує спір, оскільки відповідач не надає письмової згоди на зняття з реєстрації місця проживання малолітнього сина. Більше того, відповідач ухиляється від будь-яких відповідей стосовно вирішення питання зміни місця реєстрації свого сина, хоча позивач зверталася до нього з приводу даного питання.
Відтак, суд вважає, що батько безпідставно, з власних міркувань не надає дозволу на зняття з реєстрації та надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини за адресою проживання позивача, яка вимушена звернутись до суду із відповідною позовною вимогою з метою захисту її та її малолітнього сина ОСОБА_2 , 2010 року народження, порушеного права.
Статтею 3 Конвенції ООН «Про права дитини» від 20.11.1989 року із змінами, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року №789-ХІІ, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.
ЄСПЛ неодноразово наголошував, що Конвенція покликана гарантувати не теоретичні чи ілюзорні права, а права практичні та ефективні (справа "Байт і Кеннеді проти Німеччини(п.67) "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II, проти Німеччини" (п.45). Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, а також те, що невизначеність реєстрації місця проживання малолітнього за місцем проживання зі своєю матір`ю суперечить його інтересам та суттєво обмежує реалізацію його прав, гарантованих Конституцієюта законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист та виходячи з пріоритету інтересів дитини, їх найкращого забезпечення, суд вважає, що позовні вимоги про надання дозволу на зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, зібрані у справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини про те, що батько дитини не надає згоди на зняття з реєстрації місця проживання дитини і реєстрацію місця проживання дитини в поза судовому порядку, тому у даному випадку це може бути дозволено на підставі рішення суду, відтак, вимоги позивача щодо надання дозволу на зняття з реєстрації і реєстрацію місця проживання малолітнього сина, без згоди батька підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов підлягає задоволенню, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 840 гривень 80 копійок..
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 33 Конституції України, ст.ст. 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 223, 263, 264, 265, 280 ЦПК України, ст.29 ЦК України, ст. 141 СК України, ст.ст.6, 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» № 1382-IV від 11грудня 2003 року , ст.11 Закону України «Про охорону дитинства» № 2402-III від 26 квітня 2001 року, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина: ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , 3-ті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання та надання дозволу на реєстрацію нового місця проживання малолітньої дитини без згоди батька, задовольнити.
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_3 , без письмової згоди батька ОСОБА_3 .
Стягнути з ОСОБА_3 , відоме місце проживання АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_1 , зареєстрованої АДРЕСА_2 , жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдестя) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення рішення протягом 30 днів з дня його отримання.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в 30-денний строк з дня його проголошенняшляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду, а особами, які не були присутні під час проголошення рішення протягом 30 днів з дня його отримання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована АДРЕСА_2 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 21 вересня 2007 року.
Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_3 , відоме місце проживання АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Треті особи: Служба у справах дітей Черкаської міської ради, юридична адреса вул. Благовісна, 170, м. Черкаси, код 37853141.
Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, юридична адреса вул. Благовісна, 170, м. Черкаси, код 42962736.
Головуючий О.П.Опалинська