Рішення № 95251018, 01.03.2021, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
629/5858/20
Номер документу
95251018
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 629/5858/20

Провадження № 2/629/309/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2021 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Кремінь М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

в с т а н о в и в:

Представник позивача звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів. В обґрунтування позову зазначила, що згідно заяви ОСОБА_1 від 07.03.2019 року їй було призначено: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року; допомогу на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року. На момент звернення ОСОБА_1 розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначався як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 отримувала тільки державну соціальну допомогу в УПСЗН, а інших доходів не мала. Таким чином, на підставі заяви та декларації ОСОБА_1 від 07.03.2019 року їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям, виходячи із інформації, наданої в заяві та декларації. Під час проведення перевірки справи соціальними інспекторами управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області було виявлено, що ОСОБА_1 разом із заявою від 07.03.2019 року подала неповну інформацію про дохід сім`ї, а саме щодо заробітної плати в листопаді 2018 року в розмірі 4166,09 грн. Неподання цих відомостей вплинуло на визначення розміру державних соціальних допомог та спричинило надмірне перерахування бюджетних коштів ОСОБА_1 , а саме державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 4166,10 грн., допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2777,40 грн., що в загальній сумі становить 6943,50 грн. 14.02.2020 року відповідач особисто отримала повідомлення про переплату допомоги на дітей одиноким матерям та соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якими останню зобов`язано сплатити переплачені суми протягом місяця з моменту отримання повідомлення. Проте на момент подання позову ОСОБА_1 добровільно не повернула кошти на рахунок управління. У звязку з викладеним, представник позивача просив стягнути з відповідача на користь позивача кошти, виплачені надміру у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у розмірі 4166,10 грн., та кошти, виплачені надміру у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, у розмірі 2777,40 грн., а також понесені судові витрати у розмірі 2102,00 грн.

В судове засідання представник позивача не з`явилася, надала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримала. У разі неявки відповідача не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала. Повістки відповідачу надсилалися за останнім відомим зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання та відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України відповідач викликалася до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Відповідно до п.2 ч.11 ст.128 ЦПК України з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Згідно до положення ч.3 ст.131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Виходячи з викладеного, зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до поданої відповідачем декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, останньою в Розділі ІІ зазначено, що в період з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року отримувала державну соціальну допомогу в УПСЗН, не працювала, доходів не отримувала, підприємницькою діяльністю не займалася, інших доходів не мала. В центра зайнятості не обліку не перебувала.

На підставі заяви відповідача рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області від 12.03.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахування доходів) та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, якийз алежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

У заяві від 07 березня 2019 року відповідач власним підписом зобов`язалася повідомити орган праці та соціального захисту населення про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг. Останню попереджена про відмову у призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

З акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги від 10 лютого 2020 за №137, складеного відділом контролю за правильністю надання соціальних виплат управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, вбачається, що на підставі висновків проведеної перевірки інформації, наданої ОСОБА_1 , виявлено надання останньою неповної інформації про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 2777,40 грн. протягом періоду з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року.

З акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 10 лютого 2020 за №138, складеного відділом контролю за правильністю надання соціальних виплат управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, вбачається, що на підставі висновків проведеної перевірки інформації, наданої ОСОБА_1 , виявлено надання останньою неповної інформації про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 4166,10 грн. протягом періоду з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року

Відповідно до довідки про завантажені доходи сума доходу ОСОБА_1 за період з жовтня 2018 року по листопад 2018 року склала 4166,09 грн.

Згідно архівної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.10.2019 року №02-843 сума нарахованих доходів Лозівською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_1 за IV квартал склала 4166,09 грн. (за листопада 2018 року).

Оскільки відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про отримання в листопаді 2018 року доходів у розмірі 4166,09 грн., тому порушила умови отримання соціальної допомоги.

Згідно розрахунку переотриманої суми допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) ОСОБА_1 за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року надміру виплачені кошти у розмірі 2777,40 грн.

Згідно розрахунку переотриманої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 . за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року надміру виплачені кошти у розмірі 4166,10 грн.

У спростування зазначеного будь-яких доказів відповідачем суду не надано.

14 лютого 2020 року відповідач особисто отримала повідомлення про переплату державної допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) від 10 лютого 2020 року, згідно якого останню було зобов`язано повернути переплачену суму державної соціальної допомоги і перерахувати 2777,40 грн. протягом місяця з моменту отримання даного повідомлення на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області.

Також, 14 лютого 2020 року відповідач особисто отримала повідомлення про переплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 10 лютого 2020 року, згідно якого останню було зобов`язано повернути переплачену суму державної соціальної допомоги і перерахувати 4166,10 грн. протягом місяця з моменту отримання даного повідомлення на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області.

Проте станом на грудень 2020 року відповідач не повернула надміру виплачені кошти.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи на те, що відповідач не повідомила орган праці та соціального захисту населення про отримання нею в листопаді 2018 року доходів у розмірі 4166,09 грн., вказане свідчить про недобросовісність дій відповідача, тому кошти, сплачені останній за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 4166,10 грн. грн. та державною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 2777,40 грн. підлягають поверненню.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст.ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача понесені судові витрати по справі.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263-268, 280-284,354, 355 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: м.Лозова, Харківська область, м-н 4, буд.73, надміру виплачені кошти у вигляді:

- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 4166 (чотири тисячі сто шістдесят шість) гривень 10 копійок,

- державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 2777 (дві тисячі сімсот сімдесят сім) гривень 40 копійок,

перерахувавши на р/р UA808201720343130021000049149, банк ДКСУ України в м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25813017.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: м.Лозова, Харківська область, м-н 4, буд.73, судовий збір у розмірі 2102 гривні, перерахувавши на р/р UA068201720344290009000049149, банк ДКСУ України в м.Київ, код ЄДРПОУ 25813017.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд-якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач може оскаржити рішення до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Згідно п.3 розділу XII "Прикінцеві положення" ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: 64606, м.Лозова, Харківська область, м-н 4, буд.73, код ЄДРПОУ 25813017.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Лозова, Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя Н.А.Смірнова