
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2021 року м. Київ № 640/6991/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправною відмови Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язання Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів;
- зобов`язання Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Ухвалою суду від 30.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідачем у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років, а також у встановленні надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів, та наданні додаткової оплачуваної відпустки відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" є противоправною.
Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України правом на подання відзиву не скористався, подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача та ухвалення рішення на розсуд суду.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.
Відповідно до Витягу з послужного списку особової справи підполковника поліції ОСОБА_1 : з 28.05.2001 по 22.10.2002 - проходив службу в Збройних Силах України; з 15.12.2003 по 06.11.2015 - проходив службу в органах внутрішніх справ; з 07.11.2015 по теперішній час - проходить службу в Національній поліції України.
11.02.2020 ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, в якому просив:
- зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за період з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів;
- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського і рядового складу органів внутрішніх справ поліцейським та членам їхніх сімей" календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів;
- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 20.09.1996 до 09.04.2015 у загальній кількості 09 років 03 місяця 10 днів;
- встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції" надбавку за стаж в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів.
Листом від 26.02.2020 №2155/42-02/01-20 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомив позивача, що станом на 11.02.2020 вислуга років складає 17 календарних років 06 місяців 22 дні та відповідно до пункту "а" абзацу першого статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підстави для призначення пенсії за вислугу років відсутні, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, сформованої за період служби з 02.04.2004 по 16.05.2005, з 16.05.2005 по 21.04.2006, з 15.03.2008 по 06.11.2015 у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо.
Вважаючи протиправною відмови у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно зі статтею 78 Закону України "Про національну поліцію":
стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (частина перша);
до стажу служби в поліції зараховуються: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (пункти 1-6 частини другої).
Відповідно до витягу з послужного списку позивач проходив службу в органах внутрішніх справ:
з 02.04.2004 по 10.03.2005 - міліціонер роти патрульно-постової служби міліції Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві;
з 10.03.2005 по 16.05.2005 - міліціонер (міліція м/б) роти патрульно-постової служби міліції Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві;
з 16.05.2005 по 21.04.2006 - оперуповноважений відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві;
з 21.04.2006 по 15.03.2008 - інспектор-черговий чергової частини Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві;
з 15.03.2008 по 02.07.2011 - оперуповноважений 2 сектору 3 відділу управління оперативно-технічних заходів ГУ МВС України в місті Києві;
з 02.07.2011 по 08.11.2011 - оперуповноважений 1 відділу управління оперативно-технічних заходів ГУ МВС України в місті Києві;
з 08.11.2011 по 06.11.2015 - старший оперуповноважений 1 відділу управління оперативно-технічних заходів ГУ МВС України в місті Києві.
Абзацом третім пункту 1 "Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (Порядок №393), встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно з абзацом четвертим підпункту "г" пункт 3 Порядок №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.12.2011 №895 затверджено "Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ в ізоляторах тимчасового тримання, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів)", до якого включено посаду "міліціонер".
Як установлено судом позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 02.04.2004 по 10.03.2005 на посаді міліціонер роти патрульно-постової служби міліції Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві, з 10.03.2005 по 16.05.2005 на посаді міліціонер (міліція м/б) роти патрульно-постової служби міліції Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві.
Ураховуючи наведене правове регулювання та встановлені обставини, період служби позивача з 02.04.2004 по 16.05.2005 обчислюється з розрахунку один місяць за сорок днів служби.
Відповідно до абзацу двадцять шостого підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144, чинної на час проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2007 №366 затверджено "Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", до якого включено посади "Оперуповноважений" та "Старший оперуповноважений".
Відповідно до витягу з послужного списку особової справи підполковника поліції ОСОБА_1 він проходив службу в органах внутрішніх справ з 16.05.2005 по 21.04.2006 на посаді оперуповноважений відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Дарницького районного управління ГУ МВС України в місті Києві.
Відтак період служби позивача з 16.05.2005 по 21.04.2006 має обчислюватися обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.
В обґрунтування підстав для обчислення періоду служби з 15.03.2008 по 06.11.2015 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, позивач зазначає постанову Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 №968-014 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та наказ Міністерства внутрішніх справ України від 28.08.2001 №018 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах".
Судом установлено, що постанова Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 №968-014 містить відомості, що віднесені до державної таємниці. Водночас у судді, який здійснює судовий розгляд справи відсутній доступ до державної таємниці.
Як уже зазначалось, листом від 26.02.2020 №2155/42-02/01-20 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомив позивача, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 у період часу з 02.04.2004 до 16.05.2005 позивач обіймав посади в підрозділах патрульної служби, стаж роботи на яких зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів, з 16.05.2005 до 21.04.2006 позивач обіймав посади в підрозділах боротьби з незаконним обігом наркотиків, з 15.03.2008 до 06.11.2015 - в підрозділах оперативно-технічних заходів, стаж роботи на яких зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці.
Згідно з частиною четвертою статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, подав до суду клопотання від 07.05.2020 №4674/42-05ЦА/2020 про розгляд справи за відсутності відповідача за наявними в матеріалах справи доказами.
Враховуючи неподання відповідачем відзиву без поважних причин, зважаючи на зміст листа від 26.02.2020 №2155/42-02/01-20, в якому зазначено, що з 15.03.2008 до 06.11.2015 - в підрозділах оперативно-технічних заходів, стаж роботи на яких зараховувався на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці, суд кваліфікує це як визнання відповідачем наведеної обставини, тому в даному випадку суд не вбачає за необхідне витребовувати в Уряду України постанову від 08.08.2001 №968-014, яка становить державну таємницю. При цьому суд ураховує, що таке витребування призведе до необхідності визначення іншого складу суду серед суддів, яким надано доступ до державної таємниці, внаслідок чого строк розгляду справи суттєва збільшиться.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що період служби позивача з 15.03.2008 до 06.11.2015 обчислюється з розрахунку 1 один місяць служби за півтора місяці.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 №393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Також суд звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Отже, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Листом від 26.02.2020 № 2155/42-02/01-20 відповідач повідомив позивача про неможливість вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та здійснення відповідного перерахунку. Тобто відповідачем було відмовлено позивачу в зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та здійснення відповідного перерахунку.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною відмови відповідача в зарахуванні пільгової вислуги років позивача 04 роки 07 місяців 26 днів до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок.
Відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Оскільки стаж служби позивача в період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015 в пільговому обчисленні у розмірі 04 роки 07 місяців 26 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
У рапорті від 11.02.2020 позивач просив, у тому числі, здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та встановити йому відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів.
З огляду на зазначене, враховуючи висновки суду щодо наявності підстав для врахування до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки період пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 02.04.2004 до 16.05.2005, з 16.05.2005 до 21.04.2006, з 15.03.2008 до 06.11.2015, у загальній кількості 04 роки 07 місяців 26 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (квитанція від 24.03.2020 №0.0.1659535027.1). Оскільки позов задоволено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за періоди з 02 квітня 2004 року по 16 травня 2005 року, з 16 травня 2005 року по 21 квітня 2006 року, з 15 березня 2008 року по 06 листопада 2015 року - 04 роки 07 місяців 26 днів.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспектору відділу оперативно-технічного забезпечення управління оперативних розробок Департаменту внутрішньої безпеки відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років за періоди з 02 квітня 2004 року по 16 травня 2005 року, з 16 травня 2005 року по 21 квітня 2006 року, з 15 березня 2008 року по 06 листопада 2015 року - 04 роки 07 місяців 26 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний номер 40116086, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, будинок 10).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" (зі змінами згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець