Рішення № 95236316, 25.02.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
500/4071/20
Номер документу
95236316
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4071/20

25 лютого 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (далі – позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" (далі – відповідач, ТОВ "Тернопіль Транс Сервіс"), в якій просить надати дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41107470) за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі в розмірі - 4 164 454,66 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 04.12.2020 за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі - 4 164 454,66грн. в т.ч.: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі - 4 121 660,87грн (основний платіж - 3 693 424,58грн., штрафні санкції - 371 608,11 грн., пеня - 56 628,18грн.); з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі - 42 793,79 грн (основний платіж - 42725,79грн., штрафні санкції - 68,00грн., пеня - 0,00 грн.). Контролюючим органом вживалися заходи для його погашення, проте податковий борг відповідачем не сплачено у повній мірі, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 16.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п`ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

06.02.2021 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 03.02.2021 о 10:00.

Ухвалою суду від 03.02.2021 відкладено розгляд справи на 25.02.2021 о 11:30 год.

25 лютого 2021 року представником позивача подано клопотання про заміну сторони позивача з Головного управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.

Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. N 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова КМ України №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Зокрема, згідно з додатком ліквідовано, як юридична особа Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763).

Пунктом 3 Постанови КМ України №893 зобов`язано Державну податкову службу забезпечити, зокрема, утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21 1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено, як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, в тому числі і Головне управління ДПС у Тернопільській області.

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 року №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» затверджено положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області (далі - Положення ).

Відповідно до Положення Головне управління ДПС у Тернопільській області (далі -ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763) (пункт 1 Положення).

Підпунктом 12 пункту 5 Положення визначено, що ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує само представництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи , які забезпечують представництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 року №755 розпочато з 01.01.2021 року здійснення територіальними органами ДПС утвореними як її відокремлені підрозділи повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови КМ України №893.

Відтак, суд прийшов до висновку про здійснення правонаступництва Головного управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.

Також, 25.02.2021 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, хоча ТОВ "Тернопіль Транс Сервіс" належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за місцемзнаходження юридичної особи.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.1, 9 ст.205 та ч.4 ст.229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.

Судом встановлено, що ТОВ "Тернопіль Транс Сервіс" (код ЄДРПОУ 41107470) з 30.01.2017 року зареєстроване як юридична особа та знаходиться на обліку в Тернопільському управлінні Головного управління ДПС у Тернопільській області як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.10.2020 року.

Згідно довідки Головного управління ДПС у Тернопільській області за ТОВ "Тернопіль Транс Сервіс" станом на 04.12.2020 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі - 4 164 454,66грн. в т.ч.: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі - 4 121 660,87грн (основний платіж - 3 693 424,58грн., штрафні санкції - 371 608,11 грн., пеня - 56 628,18грн.); з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі - 42 793,79 грн (основний платіж - 42725,79грн., штрафні санкції - 68,00грн., пеня - 0,00 грн.).

Виконанням податкового обов`язку згідно п. 38.1 ст. 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

На підставі рішення «Про опис майна у податкову заставу» від 20.11.2019 року №1868/10-5/19-00-54-07/29264, податковим керуючим складено акти опису майна ТОВ «Тернопіль Транс Сервіс» від 24.12.2019 року за №37 та №38 (згідно яких описано майна у кількості 4 (чотирьох) одиниць). Актом від 24.12.2019 року №514, засвідчено факт відсутності платника податків за місцем реєстрації.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.08.2020 року по справі №500/1725/20 задоволено позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» про стягнення податкового боргу у розмірі - 743 609,00 грн.

А також, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року по справі №500/1173/20 задоволено позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» про стягнення податкового боргу у розмірі - 3 427 313,66 грн.

Контролюючим органом здійснювались заходи на погашення заборгованості, а саме були виставленні інкасові доручення (розпорядження) від 26.10.2020 року №4698-13, №4697-13, №4696-13. Однак, зазначені інкасові доручення повернені без виконання.

Так, у зв`язку із наявністю податкового боргу контролюючим органом виставлено податкову вимогу №7620-54 від 20.02.2020 року, з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.

Відтак, податковий борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому і представник позивача звернувся до суду із даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Як встановлено п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Не може бути використано як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема, майно, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави (пп..87.3.1 п. 87.3 ст. 87 ПК України).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яку перебуває у податковій заставі.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення, (п.88.1. тап.88.2. ст. 88 ПК України).

У відповідності до вимог п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, та/або несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису, до акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 89.3 ст. 89 ПК України).

Пунктом 89.5 статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно, відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому, до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Платник податків зобов`язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити контролюючий орган про наявність такого майна. Контролюючий орган зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення про включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису.

У разі якщо контролюючий орган приймає рішення про опис майна, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.

До прийняття відповідного рішення платник податків не має права відчужувати таке майно.

Як встановлено пунктом 89.8 ст. 89 податкового кодексу України, контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

З урахуванням положень статті 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Як випливає зі змісту пунктів 95.1, 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України на підставі рішення суду контролюючий орган в першу чергу стягує кошти, які перебувають у власності платника, а в разі їх недостатності - здійснює продаж майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Встановлені судом обставини свідчать про те, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгодженні суми податкових зобов`язань по ПДВ та по податку на прибуток приватних підприємств, що призвело до виникнення податкового боргу станом на 04.12.2020 року на загальну суму 4164454,66 грн., а тому суд приходить до висновку про надання дозволу на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41107470) за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі в розмірі - 4 164 454,66грн.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.139, 205, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Надати дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопіль Транс Сервіс» (код ЄДРПОУ 41107470) за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі в розмірі - 4 164 454 (чотири мільйони сто шістдесят чотири тисячі чотириста п`ятдесят чотири) грн. 66 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01 березня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763);

відповідач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопіль Транс Сервіс" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Микулинецька, 3А, офіс 214,м. Тернопіль,46008 код ЄДРПОУ/РНОКПП 41107470).

Головуючий суддя Подлісна І.М.