
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 березня 2021 року м. Житомир справа №240/2658/21
категорія 112030500
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Гурін Д.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Військової частини А0565, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
22 лютого 2021 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Військової частини А0565 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність його вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що він не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Як свідчать матеріали справи, позивач оскаржує протиправну бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2020 роки.
Водночас, із цим позовом позивач звернувся до суду 19 лютого 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження бездіяльності та зобов`язання перерахувати та доплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016-2020 роки, враховуючи те, що таку допомогу позивач отримує щорічно та згідно з частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
При цьому, зазначення у позові про те, що рішення Конституційного Суду України №3-р/2020 ухвалено 27 лютого 2020 року, а відтак строк звернення до суду не пропущений, до уваги судом не приймається, оскільки, як вже раніше зазначено, нарахування і виплата допомоги до 5 травня здійснюється щорічно і про її розмір позивачу було достеменно відомо на момент її отримання в 2016-2020 роках відповідно. Тобто позивач був обізнаний із оспорюваними діями відповідача.
Згідно з статтею 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суд зазначає, що із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач не звертався та докази в обґрунтування поважності причин його пропуску до суду не подавав.
Частинами 1 та 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Окрім того, відповідно до пунктів 4, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Як встановлено зі змісту позовної заяви позивачем визначено три відповідачі, зокрема Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Військова частина А0565.
Однак, у порушення пункту 4 частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у прохальній частині позовної заяви вимоги до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і Військової частини А0565 позивачем не пред`явлено.
Також, з матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач отримував відповідь на своє звернення про виплату коштів лише від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яку оскаржує, однак докази порушення прав позивача з боку Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Військової частини А0565 у матеріалах позовної заяви відсутні.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем в порушення вимог вказаної норми не зазначено електронної адреси Військової частини А0565 та номерів засобів зв`язку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху для усунення зазначених недоліків шляхом надання до суду:
- окремої заяви відповідно до вимог частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням причин пропуску строку на звернення до суду із даним позовом та доказами поважності причин його пропуску.
- нової (уточненої) позовної заяви (та її копій для відповідачів) із викладенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів та зазначенням електронної адреси та номерів засобів зв`язку Військової частини А0565;
- докази звернення позивача до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Військової частини А0565.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Д.М. Гурін