
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.02.2021 Справа №607/22874/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванко О. М.
за участю секретаря с/з Хримко У. А.
учасників справи
представника позивача Лех М. Ю.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Тернопільський міськрайонний центр зайнятості звернувся в суд із позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, посилаючись на те, що відповідач, будучи у статусі безробітної отримувала допомогу по безробіттю з 06.05.2020 по 02.11.2020. Проте, при проведенні розслідування страхового випадку було виявлено, що відповідач в травні-жовтні 2020 року отримувала пенсію за віком, а також, що у вересні 2020 року остання працювала у роботодавця ОСОБА_2 та отримала дохід в розмірі 5 100,00 грн. Разом з тим, відповідач не повідомила центр зайнятості про те, що вона отримує даний дохід, в той час коли їй виплачувалась допомога по безробіттю. Відповідач отримала претензію про повернення незаконно отриманих коштів, проте кошти не повернула. У зв`язку з наведеним, позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 17 243,60 грн, а також, понесені судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого при зверненні до суду в сумі 2 102,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні позов визнала повністю та не заперечила проти його задоволення.
Відповідно до статті 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що є усі законні підстави ухвалити рішення про задоволення позову.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви та клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі.
Заслухавши пояснення учасників справи, оглянувши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
ОСОБА_1 за сприянням у працевлаштуванні звернулася 06.05.2020 у Тернопільський міськрайонний центр зайнятості, відповідно статус безробітної їй надано 06.05.2020, про що свідчить Витяг із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 ПК № 190120050600053 від 24.12.2020 Тернопільського міськрайонного центру зайнятості.
В ході виконання "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним" затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, "Порядку взаємодії суб`єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", затвердженого наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. №. 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803, при опрацюванні верифікації таї, моніторингу державних виплат, даних Реєстру застрахованих осіб виявлено, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку у центрі зайнятості як безробітна і отримувала допомогу по безробіттю та одночасно отримувала пенсію за віком. Також виявлено, що відповідач ОСОБА_1 у вересні 2020 року працювала як найманий працівник.
Відповідно до Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 19.09.2013 №494, постановою правління Пенсійного фонду України 19.09.2013 №16-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2013 р. за №1733/24265 щоденно проводиться електронний обмін інформацією між Пенсійним фондом України та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування України і надаються відомості про суми надходжень від сплати єдиного внеску, фінансових санкцій та суми коштів, перерахованих на рахунки ПФУ та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
23.10.2020 до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості надійшли дані РЗО (Реєстру застрахованих осіб) про те, що в травні-жовтні 2020 року відповідач отримувала пенсію за віком, а також, про те, що у вересні 2020 року відповідач працювала у роботодавця ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з 02.09.2020 та згідно даних онлайн-запиту до ПФУ отримала дохід у розмірі 5100 грн.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 05.04.2007, згідно листа ГУ ПФУ в Тернопільській області за № 1900-1725-6/18796 від 06.11.2020.
Отже, під час реєстрації та у період перебування на обліку в центрі зайнятості з 06.05.2020 року по 02.11.2020 року ОСОБА_1 приховала відомості як про те, що з 05.04.2007 р. їй призначено пенсію за віком, так і про своє працевлаштування з 02.09.2020 у роботодавця ОСОБА_2 , та продовжувала перебувати на обліку та отримувати допомогу по безробіттю.
Подання особою недостовірних відомостей підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 06.11.2020 р. Із вказаним актом відповідач ознайомилася 06.11.2020, про що засвідчила своїм підписом на акті.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що безробітний це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Як зазначено в ч.3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.п. 2, 3, 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 передбачено, що розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені і документах, поданих особою до державної служби зайнятості.
Перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконанні функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості).
Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним Фондом України шляхом обміну інформацією.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості. Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб`єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. № 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 р. № 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803.
Відповідно до п. 1.5 Порядку взаємодії суб`єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зазначено, що інформаційний обмін здійснюється інформаційно - телекомунікаційними засобами в електронному вигляді.
Згідно п. п. 5, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення проводиться центром зайнятості шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
За результатами звірки (перевірки) позивач склав акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 06.11.2020 р. та видав наказ № 136 "Д" від 06.11.2020 року про повернення коштів відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна з 06 травня 2020 року по 02 листопада 2020 року, отримала допомогу по безробіттю на суму 17 243,60 грн та одночасно отримувала пенсію за віком з 05.04.2007 р. згідно листа ГУ ПФУ в Тернопільській області №1900-1725- 6/18796 від 06.11.2020
Повідомлення про повернення коштів в сумі 17 243,60 грн разом з копією наказу від 06.11.2020 року № 136 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № 07046/2926 від 09.11.2020 року.
Однак, у добровільному порядку відповідач не повернула кошти в сумі 17 243,60 грн на розрахунковий рахунок позивача.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю.
Відповідач всупереч існуючому обов`язку не повідомила центр зайнятості про призначення їй пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та безпідставно отримувала допомогу по безробіттю. Добровільно вказані кошти не повернула.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність правових підстав, передбачених частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та статтею 1212 ЦК України, для стягнення з відповідача виплаченої їй допомоги по безробіттю в розмірі 17 243,60 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Задовольнити позов Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості допомогу по безробіттю в розмірі 17 243,60 грн (сімнадцять тисяч двісті сорок три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: Тернопільський міськрайонний центр зайнятості, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Текстильна, 1б, код ЄДРПОУ 14029303.
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складено та підписано 01 березня 2021 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко