
Справа № 462/8098/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
01 березня 2021 року м.Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді - Мруць І.С.,
за участю секретаря судового засідання - Бардійовської І.Р.,
справа №462/8098/20
учасники справи:
позивач - Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за позовною заявою представника Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Яновської О. до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій,
встановив:
представник позивача звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надмірно виплачених у вигляді житлових субсидій коштів на користь Залізничного відділу соціального захисту в сумі 11 657,04 грн. та в сумі 6 473, 64 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, відповідно до заяви, 05.07.2016 року відповідачу було продовжено призначення та виплату житлової субсидії на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.
Перевіркою встановлено, що ним не було повідомлено позивачу інформацію про сімейний стан. Зокрема, у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії не зазначено члена сім`ї, а саме дружину ОСОБА_2 , що зареєстрована за адресою відмінною від адреси домогосподарства, на яке була призначена житлова субсидія.
Оскільки відповідачем було задекларовано неповну та недостовірну інформацію, це призвело до надмірного нарахування житлової субсидії на суму 18040, 68 грн. Листами від 14.02.2020 року, 17.07.2020 року відповідачу скеровані повідомлення про припинення надання житлової субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти. На час подання позову відповідач кошти не сплатив.
Ухвалою від 27.01.2021 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача - Процюк О.Б. у судове засідання не з`явилася. 01.03.2021 року подала заяву про розгляд справи без її участі. Зазначила, що позовні вимоги підтримує повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судовою повісткою та шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті судової влади. Причин неявки суду не повідомив. Відзиву на позов не подав. Жодних клопотань та заяв від нього до суду не надходило.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно з ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
З`ясувавши обставини та дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що 05.07.2016 року відповідач звернувся до Залізничного відділу соціального захисту із заявою про призначення житлової субсидії за адресою квартира АДРЕСА_1 . Разом із заявою відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій в розділі І зазначив осіб, які зареєстровані у вказаному будинку, а саме ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та в розділі ІІ дані про всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні/будинку осіб, які зареєстровані, за період з 01.01.2015 року до 31.12.2015 року, а саме ОСОБА_1 , вид доходу - заробітна плата, найменування організації, де отримує дохід - ФОП ОСОБА_5 (а.с.3).
Рішенням про призначення субсидії відповідачу призначено житлову субсидію з липня місяця 2016 року по квітень місяць 2017 року включно щомісячно в сумі 494, 78 грн, що підтверджується розрахунком субсидії на ЖКП до заяви №644099 (а.с.4).
Відповідно до довідки з місця проживання про склад сім`ї та прописки №67 від 18.12.19 року, виданої ОСББ «Петлюри-Зоремір», у квартирі за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані троє осіб, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 (а.с.5).
Згідно відповіді Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 14.02.2020 року №159/21.1-109, здійснено перевірку та встановлено, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровано шлюб, про що Червоноградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану громадян складено актовий запис 235 від 28.07.2001 року (а.с.6).
Виходячи із розрахунків субсидії на ЖКП до заяви №644099 ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2018 року, не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.10.2018 року (а.с.9,10).
Відповідно до розрахунку розміру надміру виплачених коштів по призначеній субсидії ОСОБА_1 нараховано за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року на суму 11 567,04 грн., з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року - 6 473, 64 грн., а всього - 18 040, 68 грн. (а.с.11).
Розпорядженням начальника Залізничного відділу соціального захисту №68 від 14.02.2020 року ОСОБА_1 позбавлено права на тримання житлових субсидій з 01.01.2020 року у зв`язку із поданням недостовірних відомостей про сімейний стан (а.с.12).
Відповідачу 14.02.2020 року та 17.07.2020 року надсилалися повідомлення про припинення житлових субсидій, роз`яснення про необхідність повернення надміру виплаченої суми коштів (а.с.13, 14).
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.3 Положення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно із п.13 Положення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання: заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики, довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
У заяві на призначення допомоги відповідач ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами органів соціального захисту. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), відповідач зобов`язався протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с.3).
Відповідно до Постанови КМУ від 27.04.2018 року, яка набрала чинності з 01.05.2018 року, Положення було доповнено п.9, відповідно до якого, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія. Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Згідно із цією ж Постановою п.16 Положення доповнено наступним. Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Пред`являючи вимогу про стягнення з відповідача надміру виплаченої суми житлової субсидії позивач покликається на повідомлення відповідачем в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, завідомо недостовірної інформації, що вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії, а саме незазначення члена сім`ї - дружини ОСОБА_2 , що зареєстрована за адресою відмінною від адреси домогосподарства, на яке була призначена житлова субсидія.
В результаті проведення перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що ним надавалась недостовірна інформація про його сімейний стан. Так, відповідач не повідомив про члена своєї сім`ї - дружину ОСОБА_2 , а відтак про розмір доходу із врахуванням цього члена сім`ї.
При цьому, відповідач вказав в декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, що він отримує дохід (заробітну плату) у ФОП ОСОБА_5 .
Отже, субсидія була призначена незаконно з вини заявника, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 18 040, 68 гривень.
Відповідно до п.20 Положення №848, надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до ст.1215 ЦК України слідує, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно із ст.6 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ч. ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим . Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, оцінивши всі зібрані по справі докази, враховуючи обов`язок суб`єкта владних повноважень доводити суду правомірність прийнятого ним рішення, вчинених дії чи бездіяльності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 2102,00 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст. 141, 258-259, 263-265, 273, 280-282 ЦПК України, суд
ухвалив:
позовні вимоги Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту (розрахунковий рахунок UA868201720344260016000027728, одержувач Залізничний відділ соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР, ЄДРПОУ 26094903, банк одержувача Державна казначейська служба м.Київ, МФО 820172) кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 11 567 (одинадцять тисяч п`ятсот шістдесят сім) гривень 04 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту (розрахунковий рахунок UA928201720343130006000078737, одержувач Міністерство соціальної політики України, ЄДРПОУ 37567866, банк одержувача Державна казначейська служба м.Київ, МФО 820172) кошти, надміру виплачені за призначеними житловими субсидіями у сумі 6 473 (шість тисяч чотириста сімдесят три) гривні 64 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (розрахунковий рахунок UA058201720344220006000020953, одержувач Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26256754, банк одержувача Державна казначейська служба м.Київ, МФО 820172) сплачений судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відповідно до вимог п.п. 15.5.Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови.
Учасники справи:
Позивач: Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місце знаходження: 79022, м. Львів, вул. Виговського, 34, ЄДРПОУ 26094903).
Відповідач: ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації:, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя: І.С. Мруць